Point TV – 79. Pentax K-01 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Äsja Photopointi poodidesse jõudnud Pentax K-01 on kaamera, mis kas meeldib või ei meeldi. Vahepealset teed ei ole, sest see aparaat on harjumuspärasest niivõrd erinev ja võib isegi öelda et vastuoluline.

Minimalistlikult nurgelise ja industriaalse ilmega disain on muidugi esimene asi, mis selle kaamera juures silma paistab. Juhtnuppudega siin priisatud ei ole ning alumiiniumsulamist korpus tundub olevat valmistatud lihtsa kasutaja vajadusi silmas pidades.

See tundmus leiab oma otsa niipea, kui sa K-01 kaamera sisse lülitad. Funktsioonide ja võimaluste kaskaad, mis pildistajale K-01 ekraanilt vastu vaatab, jätab häbisse isegi Pentaxi peegelkaamerate lipulaeva K-5. Lisaks kõiksugustele korrektsionidele ja filtritele on Pentax lõpuks välja arendanud ka täisväärtusliku videorežiimi – on olemas nii manuaalne särivõimalus kui ka audiosalvestuse manuaalne seadmine. Suur APS-C sensor on sarnane K-5 sees olevaga, mis tähendab omakorda puhtaid pilte ka suuremate ISOde juures.

Kuid ma ei tahtnudki hakata ülevaadet kirjutama vaid kõigest pisikest sissejuhatust Point TV 79ndale videole, mis nüüd niivõrd huvitava kaamera puhul kangesti ülemäära pikaks minema kipub. Vaatame parem videot.

Olympus värskendas tarkvara E-5 ja viimaste PEN mudelite jaoks
autor: Erki Oras

Olympus uuendas tarkvara oma populaarsel E-5 DSLR kaameral ning ka viimase aja ‘pesamunadel’ nagu  PEN E-P3, E-PL3, E-PL2 ja E-PM1. Uuendus peaks lisama stabiilsust suuremate kui 48 Gb mahuga SDXC mälukaartide kasutamisel. Ühtlasi parandab softiuuendus E-PL3 ja E-PM1 mudelite juures väliste välkude kasutamist kaugjuhitaval režiimil. Kuigi tegu pole teab mis radikaalsete uuendustega näitab see ilmekalt Olympuse hoolistust oma klientide eest. Uuendusele pääseb ligi näiteks siit.

Adobe Photoshop CS6 Beta – 9 uut täiustust
autor: Lauri Veerde

Adobe on oma veebilehele tasuta alla laadimiseks seadnud uhiuue Photoshop CS6 betaversiooni. Lightroom programmi kasutajad on beetaversioonidega harjunud, Photoshopi puhul on see aga esimene kord, kui avalikkus enne täisversiooni esitlust uusi pilditöötlusvõtteid proovida saab.

Adobe Photoshop CS6 beta toob endaga kaasa päris palju uuendusi ja täiustusi. Kõige ilmsem on kindlasti tumedam kasutajaliides. Kellele see meeltmööda ei ole, saab lülituda tagasi ka vanamoodsa helehalli tausta peale. Taustast olulisemad on aga uuendused, mis aitavad meil oma töö kiiremini valmis saada. Toon allpool välja 10 sellist uuendust. Enne aga, kui neid lugema asud, pane Photoshop CS6 beta juba alla laadima.

Photoshop CS6 tööriistad ja filtrid toimivad kiiremini

CS6 versiooniga muudab Adobe mitmete filtrite ning tööriistade efektide kuvamise vaat et momentaalseks. Graafikaintensiivseid arvutusi vajavad näiteks Liquify ja Puppet Warp tööriistad, mis nüüd kiiremaks toimimiseks ka graafikaprotsessorilt tuge saavad. Adobe nimetab seda uut GPU kiirendust “Mercury Graphics Engine“. Seda toetavate graafikakaartide nimekiri on senisest pikem. Tähele tuleb aga panna, et mitmed 3D efektid ja kiirendusefektid Windows XP operatsioonisüsteemiga ei toimi.

Photoshop CS6 toob seadistused palettidelt välja

Adobe liigub tasapisi intuitiivsema pilditöötluse poole. Uues versioonis saab näiteks teatud filtrite tugevust muuta mitte paletilt vaid otse foto peale kuvatava ringikujulise slaideri abil.

Photoshop CS6 uus Content-Aware Move tööriist

Uue Content-Aware Move tööriista leiame sealtsamast, kus on vanad head Spot Healing ja Patch templid. Selle abil saab suuremaid alasid täita automaatselt nii, et selekteeritud piirkond ümbritsevasse kenasti automaatselt sulandub. Kui selekteeritud ala kõrval on kena ühetoonilise mustri asemel segavaid objekte, võib valida pildilt ala, mida paranduse sulandamiseks kasutatakse.

Photoshop CS6 uus Crop tööriist

Crop tööriist töötab Photoshop CS6  programmis nüüd sarnaselt Lightroom`iga. Pilti otseks kadreerida soovides keeratakse lõikeaknas pilti, mitte vastupidi nagu seni. Võimalik on ka vedada üksainus joon mööda horisonti ning pilt keeratakse automaatselt otseks. Menüüribal on mitmed uued Crop tööriista valikud ning sealtkaudu saab tagasi lülituda ka nostalgilisema lõikamise peale kus pildi peal lõikeala vabalt keerata saab.

Photoshop CS6 uus filtritemenüü

Adobe on üle vaadanud Photoshop CS5 programmi filtrid ning loonud CS6 jaoks uue menüüsüsteemi. Mõned filtrid (nt Pixel Blender) on valikust kadunud, nende asemel on oma koha sisse võtnud uued filtrid, sealhulgas Oil Paint filter ja Tilt-Shift filter.

Photoshop CS6 Layers filter

Adobe on teinud kergemaks nende fotograafide ja disainerite elu, kes ise oma kümneid loometuhinas loodud pildikihte süstematiseerinud ei ole. Uus pildikihtide filtrifunktsioon võimaldab välja filtreerida teatud tüüpi kihid (tekst, vektor jne), see lubab ka otsida teatud pildikihte nende nime järgi. Võimalik on isegi kihte filtreerida nendel olevate objektide põhivärvuse alusel.

Photoshop CS6 Tilt-Shift filter

Uus filter asub menüüs Filter>Blur>Tilt Shift ning teeb võimalikuks Tilt-Shift objektiividele omase udususe lisamine piltidele. Iseenesest mitte midagi väga uut, kuid nüüd märksa lihtsamal ja kiiremal viisil tehtav kui seni.

Photoshop CS6 tekstitööriistad: Character ja Paragraph Styles

inDesign programmi kasutajad üllatuvad alati, kui kuulevad, et Photoshopis ei olegi võimalik luua korduvkasutatavaid stiile teksti ning tekstilõikude kujundamiseks. Nüüd on ning see on tõepoolest üks paremaid täiustusi uues programmis.

Photoshop CS6 paketi Adobe Camera RAW laseb värvustasakaalu muuta pildi erinetavel osadel

Adobe Camera RAW tarkvaras on mitmeid pisemaid arendusi. Üks neist on värvustasakaalu paindlikum muutmine. Nüüd saab määratleda pintsliga või Graduated Filter tööriistaga teatud ala pildil ning seejärel muuta värvustasakaalu ainult määratletud alal.

Carl Zeiss toob välja 15mm T2.8 ülilainurkobjektiivi – metalne optikajuveel 2148€ eest
autor: Lauri Veerde

Carl Zeiss on jõudnud fookuskauguste ekstreempunktini. Eelmisel reedel esitletud Distagon T* 2,8/15 on firma kõige laiema vaatenurgaga objektiiv ning tuleb maikuus müügile Canoni ja Nikoni peegelkaamerate jaoks muljetavaldava soovitusliku jaehinnaga - 2148€. Sellise raha eest saab täielikult metalse konstruktsiooniga, 820 g kaaluva ülilainurga, mille vaatenurgaks täiskaadersensoriga kaaemrate ees on 110 kraadi. Lisame siia f/2.8 valgusjõulise ava ning 25 mm lähima teravustamiskauguse ning oleme saanud objektiivi, millega pildistada nii maastikuvaateid kui ka dramaatilise perspektriiviga lähikaadreid nii hämaramas kui ka heledamas valguses.

Zeissi sõnul pildistab see objektiiv erinevalt enamikest ülilainurkadest “korrektsete proportsioonidega fotosid”. See tähendab, et geomeetrilised moonutused peaksid olema tavapärasest väiksemad. Veel julgemalt võetakse ette kromaatiline aberratsioon, mille kohta öeldakse, et seda Distagon T* 2,8/15 pildistatud fotodel praktiliselt ei esine.

Sarnaselt kõigile Zeissi objektiividele on ka Distagon T* 2,8/15 manuaalse teravustamisega objektiiv. Selle jaoks on tal eriti pika ja sujuva käiguga teravustamisrõngas ning rohked ja täpsed kaugusmärked selle peal. Olulise omadusena saab selle objektiivi külge kinnitada ka 95mm läbimõõduga keermega filtreid ja filtrihoidjaid.

Nagu alguses mainitud, tuleb Distagon T* 2,8/15 turule maikuus Nikoni ja Canoni peegelkaameratele sobituvate versioonidena. Nii konkureerib see objektiiv  Canoni valikus oleva 14mm F2,8 L USM II objektiiviga, mille saab kätte märksa “odavamalt”. Nikoni valikust võiks Zeissi üllitisele konkurentsi pakkuda Nikkor AF-S 14-24mm F2.8G ED, mille hind Zeissi 15mm optikale palju alla ei jää.

Osale Moekuulutaja fotokonkursil
autor: Anni Proosa

Moe- ja fotograafiahuvilised võivad oma meeled talveunest äratada ning kihelevate sõrmedega nädalavahetust oodata. 9.-10. märtsil toimub Moekuulutaja fotokonkurss. Tegemist on küllaltki põneva ja omapärase konkursiga – kõik huvilised on oodatud nädalavahetusel Tartu Kaubamajja pildistama. Kahe päeva vältel on võimalik jäädvustada modelle, moeetendusi, etteasteid, üritusi ning kogu kirevat karusselli, mis kevadise Moekuulutaja ümber keerleb.

Konkursile oodatakse osalema kõiki, vahet pole, kas oled fotomaailmas alles algaja või juba vana kala. Konkursi korraldajad lubavad, et Moekuulutaja raames kindlasti pildimaterjali leidmisega probleeme ei tule ning pigem saab olema raske otsustada, millest pilti teha. Seetõttu jagavadki korraldajad mõned nõuanded. Oodatakse pilte, milles peituks fotograafi oskus näha midagi, mida keegi teine ei näe, ning oskust tabada huvitavat hetke ja Moekuulutajal valitsevaid emotsioone.

Konkursil osalemiseks tuleb oma pilt laadida hiljemalt 18. märtsiks üles Tartu Kaubamaja Facebooki lehele ning märkida (tag) Tartu Kaubamaja. Pilte hindavad Oliver Moosus (Moekuulutaja kevad 2012 fotograaf), Jana Solom (fotograaf), Piret Vapajeva (Moekuulutaja kevad 2012 stilist) ja Evelyn Mikomägi (Living Models).  Žürii valib 5 ilusamat pilti 25. märtsiks ning parimad fotod lähevad Tartu Kaubamaja Facebooki lehele hääletusele, kus võitja valib välja juba rahvas. Konkursi võitja saab valida kahe erineva Tamroni objektiivi vahel, mille on välja pannud Photopoint.

Moekuulutaja on Tartu ning Lõuna-Eesti suurim moeüritus, mis toimub sel aastal juba seitsmendat korda. Moekuulutaja korraldaja on Tartu Kaubamaja, lavastaja Jana Pulk, stilistideks on Piret Vapajeva ja 2012.aasta Kuldnõela nominent Antonio. Üritust juhivad Tanel Saar ning Elektra, kes on ühtlasi ka ürituse DJ. Moekuulutajal astub üles „Eesti otsib superstaari 2011“ võitja Liis Lemsalu ning moenippe jagab videotervituse vahendusel Urmas Väljaots otse Pariisist.

Vaata ürituste kava ning lisainformatsiooni: www.tartukaubamaja.ee.