Karbist välja: Pentax K-30
autor: Anton Lember

Peale arvestatavalt pikka pausi on Pentax lauale pannud uue peegelkaamera: K-30. Uus kaamera sobitub oma olemuselt K-r ja K-5 vahele, laenates omadusi nii ühelt kui teiselt, ja esimesed komplektid uuest kaamerast on Photopointis kohal. Hetkel on saadaval kahe objektiiviga komplektid: K-30 + 18-55mm & 50-200mm ning K-30 + 18-55mm ja 55-300mm. Viimase harutame ka nüüd teie ees karbist välja. Loodetavasti ei lähe kaua, enne kui jõuavad kohale ka ühe objektiiviga kit ja kere.

Lõpuks ometi on suuremad objektiivid samuti leidnud endale koha karbis, mitte pole eraldi karbis kilega kaamera karbi külge tõmmatud. Aga see pole oluline. Vaatame parem sisse.

Kaameraga kaasas olevast dokumentatsioonist on vast tähtsaim see, et tal on paberi peal kaasas täispikk eestikeelne kasutusjuhend, mis on tunduvalt haruldasem, kui arvata võiks.

Harilik komplekt lisatarvikuid – kaelarihm, USB kaabel, laadija ning loomulikult ka aku. Aku on D-LI109 ehk sama mis Pentax K-r‘il

Kaamera koos objektiividega.

  • 16.1MP CMOS sensor – sama, mis end juba pildikvaliteedi vallas tõestanud K-01‘l.
  • Kaamerasisene stabilisaator – iseenesest mõistetavalt.
  • Ilmastikukindel korpus – soodsaim kaamera selle omadusega.
  • ISO 100-12800 (laiendatav kuni 25,600)
  • 1080p fullHD videosalvestus – 24, 25 või 30 kaadrit sekundis
  • 920,000 piksliga LCD – pean tunnistama, et kui varasemalt ei osanud üldse nuriseda, siis praeguseks ajavad madalama pikslitihedusega ekraanid juba üsna närvi. K-30 ekraan ei aja üldse närvi.
  • Autofookuse peenhäälestus eraldi objektiividele – see võib uue objektiivi soetamisel päris palju peavalu kokku hoida.

Objektiivid lähemalt. 55-300mm on mõnevõrra suurem, kui 50-200 teleobjektiiv. Viimane on 18-55 standardsuumist vaid pisut pikem. 55-300 on väga tõenäoliselt sama optilise lahendusega kui eraldi müüdav ja palju kiidetud DA varitant, kuigi korpuse ehitust on soodsama hinna mõttes lihtsustatud. Varjukeid objektiividega kaasa ei tule.

55-300 ajab ennast suumides ja teravustades õige pikaks.

Otsides sõna kaamera välimuse kirjeldamiseks, siis ronis ikka ja jälle esiplaanile väljend “militaristlik”. Eks see on tingitud sellest, et nii K-30 kui ka sõjaväetehnika esmane eesmärk välises disainis on funktsionaalsus.

K-30 saab samuti endale eri värvi korpuseid. Jaapanis terve vikerkaare, meile peaksid kindlasti jõudma lisaks mustale ka valge ja sinine. Aga võibolla ka rohkem.

Kuigi välimuselt miskit hoopiski uudset, on kaameras ka omajagu ja äratuntavalt iidselt Pentaxilikku, nagu nuppude kujundus ja loogika, ning ekraanipildi kujundus. Varasemad Pentaxi kasutajad tunnevad ennast vägagi koduselt.

Selline näeb välja digitaalne lood. Täitsa nagu lennukis.

Kaamera prismaosa on pikk nagu paadipõhi. Välgukinga ees on näha mikrofon, prismast paremale jääb kõlar. Siit on näha ka mugavalt sügav käepide. Selle kaamera mugavusest jõuan ma veel rääkida.

selle nuki taha jääb pidama pöial. Väga mugav.

Nimetissõrme tööruum, ja selle all olev lai vagu keskmisele sõrmele.  Üleüldse istub see kaamera käes nagu kleebitud.

Veel üks vaade välgust – välgukorpuse ots on päris terav, seda võiks ohtlikes pildistamisssituatsioonides külmrelvana kasutada.

Kuigi ta ei ole mitte päris üles tõusva osa tipus, tõuseb välk siiski üpriski kõrgele, mis on hea.

Objektiivi bajonetist vasaku käe poole jääb autofookuse lüliti, mil on eraldi asendid jälitava ja ühekordse autofookuse jaoks, ning nupp toorfailile üle lülitamiseks. nende vahel on kõrgendatud ribid, mis ei ole seal sugugi ilu pärast – selle koha peale maandub väiksemate objektiividega pildistades sageli pöial ja need ribid annavad parima haarde.

Pildiotsija katvus on 100% – täpselt see, mida näed, jääb pildile. olemas on ka tagumine valikuratas.

Kaamera paremalt tiivalt leiame traditsioonilisest kohast mälukaardipesa SD standarditele – luuk on ilmastikukindla tihendiga ning vedruga varustatud. Mälukaardiluugist madalamal on kummikatte all distantspäästiku pesa.

Kaamera vasakult tiivalt leiame USB pesa. Ja sellega on kõik ühenduspesad kokku loetud.

Põhja alt käib sisse aku. akupesa kuju näitab ära ka selle, et kaamerasse saab panna ka neli AA akut/patareid, samuti kui K-r’il. Selleks on vajalik eraldi müüdav patareihoidik. Erinevalt K-r’ist on akukambri luuk ilmastikukindla tihendiga.

Lisaks eelmainitule on palju huvitavat ka kaamera sees, sellest aga peatses PointTV videos.

Pentax K-30 + 18-55mm & 50-200mm Photopointis: 899.00€

Pentax K-30 + 18-55mm & 55-300mm Photopointis: 999.00€