Vanade paberfotode uuestisünd Photopointi digilaboris
autor: Lauri Veerde

Ilmselt oelte pannud tähele, et värvilised paberfotod kaotavad aja jooksul oma algse ilme. Valguse käes nad tuhmuvad päris kiiresti ning isegi pilkases pimeduses muutub nende tonaalsus aastatega tundmatuseni.  Paberile kantud must-valged fotod säilivad värvilistest paremini, kuid mitte igavesti. Paber on meeldivaks pesamaterjaliks hiirtele, mõnusaks roaks tulele ja koduks niiskusele. Iga vaatamiskorraga kulub paber ühe enam.

Need on peamised põhjused, miks vanad paberfotod oleks mõttekas digitaliseerida. Digitaalsel kujul saab neid projektoriga suurele ekraanile lasta, saab tonaalsust ja kriimustusi parandada ning lihtsalt fotolaborist lisaeksemplare tellida. Vanade paberfotode digitaliseerimine võib aga osutuda ajamahukaks tööks ning tihtipeale ei pruugi ka tulemus kõige parem välja tulla. Seetõttu on parem usaldada onma hindamatud mälestused professionaalide hoole alla.

Photopointis tegeleme fotodega, sealhulgas vanade paberfotode digitaliseerimisega iga päev. Võimalik on tuua oma paberfotod ning lasta neist teha uued paberfotod. Loomulikult saab vanad paberfotod ka digitaalsel kujul pildifailidena CD-plaadi peale panna. Teenuse hind sõltub lõpptulemusena valminud fotode/pildifailide suurusest pikslites ja on järgmine:

Paberfotode skänneerimine Photopointis
Foto skänneerimine paberfotoks Foto skänneerimine failiks (CD-le)
1 foto 10 × 15 cm 10,00.- 1 foto, kuni 10 × 15 cm 9,00.- (al. 25tk. – 5,00tk)
1 foto 15 × 20 cm 25,00.- 1 foto, kuni15 × 23 cm 19,00.-
1 foto 21 × 30 cm 50,00.- 1 foto, kuni 21 × 30 cm 39,00.-
1 foto 30 × 45 cm 100,00.- 1 foto, kuni 30 × 45 cm 69,00.-

Vaata neid ja teisi Photopointi pakutavate teenuste hindu Photopointi veebilehel asuvast hinnakirjast

TIPA auhinnad 2010
autor: Lauri Veerde

TIPA (Technical Image Press Association) on kuulutanud välja 2010 aasta fotograafiaauhinnad. Nagu eelmisel aastal, panid Nikon ja Canon ka seekord kinni kaks prestiižsemat kohta. Parimaks profiklassi digipeegliks kuulutati Nikon D3s ning parimaks ekspert-klassi peegelkaameraks Canon EOS 7D. Muudes kategooriates olid erinevused võrreldes eelmise aastaga suuremad. Edasijõudnutele suunatud digipeeglite seas tuli esikohale loomulikult Canoni EOS 550D. Algtaseme digipeeglitest oli parim Pentaxi K-x.

Sel aastal otsustati luua eraldi kategooria ka hübriidkaameratele. Auhinnatud kohtadele tulid Olympus PEN E-PL1 ja Panasonic Lumix DMC-G2 vastavalt algtaseme ja ekspert-klassi hübriidkaamerate klassis.

Parimaks fototarvikuks kuulutati terve Manfrotto uus kuulpeade seeria RC2. Kõige vingemaks profiobjektiiviks tunnistati nikoni AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II telesuum, ekspert-klassis tegi kõigile teistele tuule alla Sony 28-75mm f/2.8 SAM. Parima fototöötlustarkvara tiitli pälvis aga Adobe Photoshop CS5 – alles eelmisel nädalal esitletud uuendus, mis veel poelettidele jõudnud ei olegi. Selline enneaegne kroonimine on juba tõstatanud õigustatud küsimusi ja nurinat.

Allpool kõik 2010 aastal auhinna pälvinud fotokaamerad võrrelduna eelmise aasta laureaatidega. Kõiki 2010 aasta TIPA auhinna saajaid saad vaadata TIPA veebilehel.

TIPA auhinnatud fotokaamerad 2010 ja 2009
2010 2009
Parim profiklassi digipeegel
Nikon D3s
Parim profiklassi digipeegel
Nikon D3x
Parim ekspert-klassi digipeegel
Canon EOS 7D
Parim ekspert-klassi digipeegel
Canon EOS 5D Mark II
Parim edasijõudnute klassi digipeegel
Canon EOS 550D
Parim edasijõudnute klassi digipeegel
Nikon D90
Parim algtaseme digipeegel
Pentax K-x
Parim algtaseme digipeegel
Olympus E-620

Innovatiivseim disain
Panasonic Lumix G-seeria
Parim algtaseme hübriidkaamera
Olympus PEN E-PL1

Parim ekspert-klassi hübriidkaamera
Panasonic Lumix DMC-G2

Parim supersuumkaamera
Fujifilm FinePix HS10
Parim supersuumkaamera
Sony Cyber-Shot DSC-HX1
Parim ekspert-klassi digikompakt
Canon PowerShot G11
Parim ekspert-klassi digikompakt
Canon PowerShot G10
Parim kompaktkaamera
Sony Cyber-Shot DSC-HX5V
Parim kompaktkaamera
Fujifilim FinePix F200EXR
Parim ilmastiku-ja põrutuskindel digikompakt
Casio Exilim EX-G1
Parim ilmastiku-ja põrutuskindel digikompakt
Olympus mju Tough 8000
Prestiižseim digikompakt
Leica M9
Prestiižseim digikompakt
Leica M8.2
Parim keskformaatkaamera
Hasselblad H4D-40
Parim keskformaatkaamera
Hasselblad H3DII-50

Apple Aperture 3 ja iPhoto 09 tarkvarauuendused
autor: Lauri Veerde

Apple on oma veebilehele üles seadnud fototöötlusprogrammide Aperture 3 ja iPhoto 09 tarkvarauuenduse numbrimärgiga 3.2. See teeb võimalikuks 9 uuema fotokaamera RAW failide töötlemise ning parandab mõned hälbed Pentax K-x, Pentax K-7 ja Canon EOS 30D aparaatidest pärit failide konvertimisel.

Aperture 3 ja iPhoto 09 tarkvarauuendust v3.2 saab alla laadida Apple`i veebilehelt. Uued toetatud kaamerad on reas pärast linki:

Karbist välja: Pentaxi veekindel digikaamera Optio W90
autor: Lauri Veerde

Pentaxi 11nda generatsiooni veekindel digikompakt on siin. Tugevam, veekindlam ning ilusam kui ükski senine. Eile jõudsid esimesed Optio W90 kompaktkaamerad Photopointi poodidesse. Hetkel on need saadaval vaid mustas värvitoonis – heleroheliste detailidega aparaate on oodata lähinädalail.

Optio W90 prototüüpkaamera sai Photopointi ajaveebi veergudel detailselt lahti riietatud veidi enam kui kuu aega tagasi. Nüüd on koos kaameraga olemas ka kõik selle juurde kuuluvad lisatarvikud koos vinge Pentaxi karabiiniga. Vaatame lähemalt:

Pentax W90 Photopoi veebipoes

Veidi detailsemat ülevaadet kaamerast koos kommentaaridega saab lugeda W90 prototüüpversiooni baasil tehtud fotoloost “Peaaegu karbist välja Pentax W90 prototüüp”

Karbist välja: Pentaxi võimsa suumiga digikaamera X90
autor: Lauri Veerde

Veidi enam kui kuu aega tagasi ilmus Photopointi ajaveebi salajastesse laboratooriumitesse Pentaxi uue supersuumkaamera X90 prototüüp. Eile jõudis Pentax X90 müügile kõigisse Photopointi kauplustesse. X90 olulisemateks trumpideks on 12 MP sensor, Pentaxi SR mehaaniline värinastabilisaator, 720p HD-videorežiim ja loomulikult suurepärase Pentaxi optikaga varustatud 26x suumiga (26-676 mm 35 mm ekv) objektiiv.

Võrreldes enam kui aasta tagasi poodide lettidele paisatud X70 supersuumiga on X90 isendil suurema mahtuvusega aku. See on päris oluline muutus. Kaka pisemat erinevust on elektroonilisele pildiotsijale lisatud dioptrikorrektsioon ning HDMI micro pesa. Vaatame lähemalt:

Pentax X90 Photopoi veebipoes

Veidi detailsemat ülevaadet kaamerast koos kommentaaridega saab lugeda X90 prototüüpversiooni baasil tehtud fotoloost “Peaaegu karbist valja Pentax X90 prototüüp”

Pentaxi peegelkaamerate tarkvarauuendused
autor: Lauri Veerde

Pentax on oma veebilehele üles seadnud tarkvarauuendused neljale peegelkaamerale: K-m/K2000, K20D, K200D ja K10D. Mainitud tarkvarauuendused teevad võimalikuks teatud tüüpi SDHC mälukaartide probleemideta kasutamise ülal mainitud kaamerais. Pentax ei täpsusta, milliste mälukaartidega täpsemalt, aga suure tõenäosusega võivad nendeks olla hiljuti turule tulnud Class 10 SDHC kaardid, millega Pentaxi vanematel kaameratel probleeme olnud on.

Lomo töötuba Tartus!
autor: Kettrud Pai

Eelmisel aastal korraldatud lomograafia töötuba Tartu üliõpilaste sügispäevade raames oli vägagi õnnestunud üritus. Soovijaid oli rohkem kui suutsime töötuppa ära mahutada, juhendas Maksims Šadurskis Lätist, kes organiseerib lomograafiaga seotud tegemisi Balti riikides.

Kui üritus on sedavõrd hästi õnnestunud, siis miks mitte häid elamusi kodanikele uuesti pakkuda.

Lomokaameraid ja lomograafiat tutvustav töötuba toimub 26. aprillil Tartu üliõpilaste kevadpäevade programmi raames. Toimumisekoht: Pubi Sõprade Juures

Lomopildid – fotod, mida nende kaameratega tehakse – peaksid iseloomustama sellised omadussõnad nagu vahetus, eksperimentaalsus, vabadus, spontaansus jne

Programm:

15.00 Registreerimine
15:15-15:45 Sissejuhatus lomograafiasse, kaamerate tutvustus.
15.45 -16:30 Küsimused ja vastused
16:30-17:00 Kaamerate laenutus, veel viimased juhtnöörid pildistamiseks

Õues
17:00-20:00 vaba aeg, et püüda Sind inspireerivaid hetki oma lomokaameraga.
Kuni 21:00 Kaamera tagastamine Photopointi kauplusesse (Kaubamaja II korrusel)

Vajalik eelregistreerimine Kettrud@nordic-digital.ee
Kellel ei ole lomokaamerat, saab selle kohapeal laenutada.
Töötuba juhendab Ardo-Jako Olev Photopointist.

Üritust korraldab Photopoint.

Sissepääs tasuta.

Point TV – 23. National Geographic fotokott Medium Backpack
autor: Lauri Veerde

Nädala eest sai Point TV-s vaadata Natoinal Geographicu üle õla visatavat väikest reisikotikest Small Sling Bag. Täna lähevad asjad tõsisemaks – Ardo toob välja NG fotoseljakoti Medium Backpack. See kuulub NG uude Walkabuot -nimelisse seeriasse, mida iseloomustab linnamaastikule sobiv tumehall värvitoon.

Medium Backpack seljakotti mahub hulga fotokraami, sülearvuti ja muu vajalik kola. Koti välisküljele saab kinnitada veel kompaktsemat tüüpi statiivi. Lisaks funktsionaalsusele näeb see kott ka väga nägus välja ning on valmistatud loodussõbralikest ja vastupidavatest materjalidest. Head vaatamist.


National Geographic fotokott Medium Backpack from Photopoint on Vimeo.


National Geographic Medium Backpack Photopointi veebilehel
National Geographic kotid Photopointi veebilehel – kõik kotid aprillis -20%

Slaidide ja filmi skänneerimine muutus Photopointis soodsamaks
autor: Lauri Veerde

Mälestused on hindamatud. Kui need on slaidide, lõigatud 35 mm filmi või laifilmina sahtlis või pööningul oma lõppu ootamas, siis on just nüüd õige aeg nad sealt Photopointi tuua. Siin võlutakse slaidil või negatiividel olevad mälestused CD-plaatidele. Nii saad neid vaadata arvutis ning kanda projektoriga suurelt seina peale – just nagu vanasti diaprojektoriga.
Selliste hindamatute mälestuste talletamise hind on nüüd soodsam kui ei iial varem:

Ühe kaadri hinnad erinevate lahutusvõimete juures:

  • 10×15cm 1818×1228 pikslit – 9,00 (enne 10.-)
  • 15×23cm 1830×2752 pikslit – 19,00 (enne 25.-)
  • 21×30cm 2516×3544 pikslit – 39,00 (enne 50.-)
  • 30×45cm 3602×5315 pikslit – 69,00 (enne 75.-)

Kui skänneeritavate 10×15 cm kaadrite arv ületab 25 piiri, siis on ühe kaadri hinnaks 5.-

Vaata ka Photopointi veebist, “Teenuste hinnad“  infolehelt

Zeissi uus objektiiviseeria tõotab digipeeglite videorežiimile suurt tulevikku
autor: Lauri Veerde

Carl Zeiss tõi välja uue videoobjektiivide seeria. Compact Prime CP.2 nime kandvas grupis on hetkel seitse uut fiksobjektiivi fookuskaugustega 18-85 mm, maksimaalsete avadega 2.1-3.6. Tegemist on kõige soodsamate Zeissi videoobjektiividega ning ühtlasi maailma esimeste videoobjektiividega, mis on valmistatud digitaalsete peegelkaamerate jaoks.

CP.2 objektiivid ühilduvad Canoni ja Nikoni peegelkaameratega (EF ja F bajonett) ning Arri professionaalsete videokaameratega (PL bajonett) vastava adaptri abil.

CP-2 objektiivide erinevused võrreldes tavaliste fotoobjektiividega

CP2 videoobjektiivid erinevad tavalistest, fotografeerimiseks valmistatud Zeissi ZF ja ZE objektiividest eelkõige oma ehituse poolest (optiline konstruktsioon on sama). CP.2 objektiivide korpus on vastupidavam ning robustsem.

Hoolimata konkreetsest fookuskaugusest on kõik CP.2 objektiivid täpselt samade mõõtmetega (80 mm pikkus ja 114 mm eesmine diameeter). Nii on objektiive lihtsam vahetada ning loomulikult saab nii objektiivide külge kinnitada ava muutmist ning manuaalset teravustamist hõlbustavaid lisatarvikuid.

Võrreldes fotoobjektiividega on CP2 torude kered suurema diameetriga – nii on teravustamine ja ava muutmine sujuvam ja täpsem. Tootmisprotsessis on videoobjektiivide optika täpsusstandardid Zeissi sõnul fotoobjektiivide omadest karmimad, väga oluline on ka 14-lamelliga avarõngas, mis tagab sujuvuse ava muutmisel ning täiesti ringikujulised fookusest-väljas helendid.

CP.2 objektiivid ning nende põhilisemad andmed:

CP.2 objektiivid ning nende põhilisemad andmed:
Ava Min teravustamisk. Vaatenurk Kaal
Ülilainurkobjektiivid
CP.2 18mm/T3.6 T3.6 – 22 0,3 m 69° 900 g
CP.2 21mm/T2.9 T2.9 – 22 0,22 m 60.9° 1000 g
Lainurkobjektiivid
CP.2 25mm/T2.9 T2.9 – 22 0,17 m 52.2° 900 g
CP.2 28mm/T2.1 T2.1 – 22 0,24 m 47.4° 1000 g
CP.2 35mm/T2.1 T2.1 – 22 0,3 m 38.5° 1000 g
Standardobjektiivid
CP.2 50mm/T2.1 T2.1 – 22 0,45 m 27.3° 900 g
Teleobjektiivid
CP.2 85mm/T2.1 T2.1 – 22 1 m 16.7° 900 g

Zeissi ametlik pressiteade