Pentax Optio RS1000 – kameeleon kaameranahas
autor: Lauri Veerde

Pentax üllatab täna uue kompaktkaameraga millel nimeks Optio RS1000. Tegemist on pisikese – peaaegu krediitkaardi laiuse ja pikkusega aparaadiga, millel on varuks üks vahva võlutrikk. Nimelt on selle esipaneel läbipaistvast plastikust ning seda saab nelja kruvi lahtikeeramisel eemaldada. Plaadi ja kaamera vahele saab libistada ühe kolmest kaamerakarbis kaasas olevast disainitud väljaprindist. See ei ole aga veel kõik. Aparaadiga on kaasas kümme eellõigatud fotopaberit, millele saab ise foto printida, et nii RS1000 omanäoliseks disainida. Olemas on ka šabloon – selle abil saab ükskõik kust – kasvõi vanast Rahva Hääle ajalehest – endale kaamera esipaneeli välja lõigata.  

Pildistamise ja 720P HD filmide tegemise jaoks on Optio RS1000 kaameral 14 MP CCD sensor ja 4× suumiga objektiiv (27,5 – 110 mm 35 mm ekv) lähima teravustamiskaugusega 8 cm. Kaamera taga on 3″, 230 000 piksliga LCD-ekraan ning tarkvara poole pealt 22 pildiprogrammi, digitaalne värinastabilisaator, digitaalsed filtrid ja nägude ja muude juba standardiks saanud asjade tuvastused.

Pentax Optio RS1000 kaamerat on turule oodata oktoobris. Kahes põhivärvitoonis – must ja valge.

Pentaxil on plaanis on täie hooga tööle lükata ka spetsiaalne veebileht, kust saab esipaneelidisaine ise luua ja juba loodud töid kodus või fotolaboris väljaprintimiseks alla laadida. Hetkel on veebileht küll veidi puudulik, kuid küllap see peagi kosub. Vaata siit.

Pentaxi ametlik pressiteade

Tokyo, 9. september

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division teatab PENTAX Optio RS1000 digitaalse kompaktkaamera loomisest. Kaamera võimaldab kasutajal muuta esipaneeli disaini sobivaks lähtuvalt stiilist või sündmusest.

Optio RS1000 on positsioneeritud standardse mudelina ning omab 14 efektiivset megapikslit, suurt 3-tollist LCD monitori, kvaliteetset 4× optilist suumi, mis algab 27,5 mm lainurgast. Kaamera kasutamine on lihtne ja kasutajasõbralik ning salvestab lisaks kõigele ka HD videot. Kuna korpus on kerge ja krediitkaardi mõõtmetes, sobib see ideaalselt pidevaks kaasaskandmiseks. Kasutajal on unikaalne võimalus muuta kaamera väljanägemist kolme kaasasoleva esipaneeli abil või muude sobivate materjalidega – näiteks fotod või illustratsioonid. Väljalõigatud materjal asetatakse kere ja läbipaistva esipaneeli vahele. See omadus muudab Optio RS1000 erinevalt teistest kaameratest unikaalselt mitmekülgseks ja paindlikuks: kasutaja saab muuta kaamera välimust lähtudes oma riietumisstiilist või tujust. Lisaks on kaamera ideaalne kingitus erilise sündmuse või tähtpäeva puhul.

Peamised omadused

1. PENTAXi poolt loodud välimuse muutmise süsteem
Optio RS1000 kaamera esipaneeli katab läbipaistev akrüülplastist plaat. Kui asetada plaadi ja kere vahele dekoratiivne leht, saab lihtsal moel muuta kaamera väljanägemist. Lisaks kolmele kaasasolevale kujundusele on kasutajal võimalik kasutada šablooni omaenda originaalsete kujunduste loomiseks. Lähtematerjaliks võib näiteks kasutada fotosid, postereid või käsitsi joonistatud illustratsioone. Tulemuseks on unikaalse välimusega kaamera.

2. Silmapaistev pildikvaliteet
14 efektiivse megapiksliga pildisensor tagab hea lahutusvõime ning pildiprotsessor hoolitseb tõhusa müravähenduse eest. Kvaliteetne smc PENTAX optiline suumobjektiiv aitab jäädvustada säravaid detailseid fotosid. Pilte saab ka suurendada ilma, et teravus ja detailsus kannataks.

3. Suur 3-tolline LCD monitor
Kompaktsele korpusele vaatamata on Optio RS1000 tagaosas suur 3-tolline ere LCD monitor, millel on umbes 230 tuhat pildipunkti. Suurel ekraanil on pildid ja menüüd hästi ja selgelt nähtavad ning see muudab kaameraga töötamise kergeks.

4. Optiline 4× suum
Optio RS1000 on varustatud 4× optilise suumobjektiiviga, mille fookuskauguste vahemik 35 mm ekvivalendina on 27,5 kuni 110 mm. Heast ulatusest tulenevalt saab kaameraga jäädvustada erinevaid objekte ja stseene – alates kaunitest maastikuvaadetest, arhitektuurist ja grupipiltideni kitsastes ruumides kuni kaugete objektide pildistamiseni. Intelligentse suumi abil on võimalik kaugeid objekte veelgi paremini kadreerida, sest selle abil on suurendus kuni 26,8×.

5. Auto Picture automaatrežiim
Optio RS1000 sisaldab PENTAXi poolt väljatöötatud ning täiustatud uue põlvkonna Auto Picture automaatrežiimi, mis hindab täpselt pildistustingimusi ning valib tulemuste põhjal sobivaima pildiprogrammi. Kasutajasõbralik ja usaldusväärne funktsioon valib 15 pildiprogrammi hulgast (kaheksa tavapärast programmi ning kaheksa uut; nende hulgas Sinine Taevas ja Päikeseloojang) ning optimeerib erinevad kaamera seadistused (nende hulgas tundlikkus ja säriaeg) ning tagab sellega parimad tulemused minimaalse jõupingutusega.

6. Automaatne näotuvastus
Optio RS1000 on varustatud keeruka näotuvastusega, mis tuvastab kaadrist kiirelt ja täpselt inimnäod ning optimeerib teravuse ja särituse nende järgi. Kaamerat on võimalik seadistada ka selliselt, et pildistamine toimub automaatselt sel hetkel, kui pildistatav kaamera suunas naeratab. Loomulike nahatoonide programm tagab pehmete ja õrnade nahatoonide jäädvustamise.

7. Kvaliteetne HDTV video
Optio RS1000 salvestab kauneid videolõike 16:9 külgede suhtega HDTV mõõdus (1280 × 720 pikslit).* Lisaks on see varustatud video stabilisaatoriga Movie SR (Shake Reduction),** mis automaatselt kompenseerib kätevärina mõju filmimise ajal. Igaüks võib nüüd vähese vaevaga nautida kvaliteetset videot.

* Optio RS1000 väljundi kasutamisel edastatakse kujutis tavalise eraldusvõimega. HDTV (1280 × 720 pikslit) kujutise vaatamiseks tuleb videolõigud laadida arvutisse.
** Movie SR stabilisaatori aktiveerimisel muutub objektiivi vaatenurk kitsamaks kui tavaliselt.

8. Valik digitaalfiltreid loomingulisteks väljendusteks
Optio RS1000 võimaldab kasutada üheksat digitaalfiltrit, mille hulka kuuluvad ka Mängukaamera, Retro ja Seepia. Nende abil on võimalik lisada piltidele erinevaid visuaalseid efekte ilma arvuti abita. Ühte pilti on võimalik töödelda ka mitme filtriga.

9. Muud omadused
(1) Digitaalne pildistabilisaator, mis kompenseerib kätevärina mõju pildistamisel
(2) Sarivõte kiirusega 16 kaadrit kahe sekundi jooksul (pildimõõduga 640 × 480)
(3) Automaatne jälgiv teravustamine, mis hoiab liikuva objekti teravana
(4) Digitaalne Panoraam võimaldab luua kolmest kaadrist ühe panoraampildi

(5) Täielikult automaatne Roheline režiim optimeerib särituse ja tundlikkuse lähtuvalt pildistatavast stseenist
(6) Dekoratiivsete raamide kasutamine (20 raami kaamera sisemälus) võimaldavad lisada pildile raami
(7) MediaImpression 2.0 for PENTAX tarkvara piltide vaatamiseks, töötlemiseks ja haldamiseks (ühildub uusimate operatsioonisüsteemidega nagu Windows 7 ja Mac OS X 10.6).

RS1000 ilmub müügile 2010. aasta oktoobrikuus

PENTAX, Optio ja smc PENTAX on HOYA CORPORATION kaubamärgid.
ArcSoft ja selle logo on ArcSoft Inc. registreeritud kaubamärgid.
Windows on Microsoft Corporation registreeritud kaubamärk.
PRINT Image Matching III compliant
Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. K
õik õigused kaitstud.
Print Image Matching on Seiko Epson Corporation kaubam
ärk.
PRINT Image Matching logo on Seiko Epson Corporation kaubam
ärk.

Eye-Fi, Eye-Fi logo ja Eye-Fi connected on Eye-Fi, Inc. kaubamärgid.
Mac OS on Apple Inc. registreeritud kaubamärk.
Kõik muud toote- ja brändinimed on nende omanike kaubamärgid.
Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.

Pentax soodne, kompaktne ja ülikerge fiksobjektiiv 35 mm f/2.4
autor: Lauri Veerde

Pentax annab teada, et on valmis meisterdanud taskukohase ning suhteliselt valgusjõulise fiksobjektiivi SMC PENTAX-DA 35mm F2.4 AL. Selle 35 mm fookuskaugus annab Pentaxi digipeeglite ees keskeltläbi sama vaatenurga, nagu inimsilmal. Seega jäädvustab 35 mm f/2.4 maailma täpselt samamoodi, nagu me ise seda näeme ning sobib pildistamiseks väga mitmesugustes olukordades.

Objektiivi pikkuseks on kõigest 45 mm ning kaaluks peaaegu olematud 124 g. Lähimaks teravustamiskauguseks on 0.3 m. Konstruktsioonis on kasutatud ühte asfäärilist elementi, esiläätsele on kantud vett, mustust ja rasu hülgav SP vääristus.

Objektiivi on poodidesse oodata oktoobris-novembris. Soovituslikuks jaehinnaks Suurbritannias on Pentax nimetanud £179.99 (3456.-). Kuhugi sinnakanti peaks selle hind jääma ka Maarjamaal.

Pentaxi ametlik pressiteade

Tokyo, 9. september

HOYA CORPORATION PENTAX Imaging Systems Division tõi välja smc PENTAX-DA 35mm F2.4 AL objektiivi. Tegemist on fiksfookusega normaalobjektiiviga, mis on mõeldud kasutamiseks ainult digitaalsete PENTAX peegelkaameratega.

Objektiiv pakub loomulikku inimsilmaga võrdset perspektiivi ja vaatenurka ning on mitmekülgne töövahend suure hulga erinevate objektide jäädvustamiseks. Valgusjõuline ava võimaldab isoleerida objekti taustast, muutes viimase ebateravaks. Uus objektiiv on ka ideaalne abimees algajale digipeegliomanikule.

Peamised omadused

1. Mitmekülgne normaalobjektiiv
PENTAX digipeegelkaamera ette kinnitatuna on selle objektiivi fookuskaugus 35 mm ekvivalendina 53,5 mm. Kuna see tagab loomuliku inimsilmale vastava perspektiivi, on see objektiiv universaalne ja käepärane töövahend.

2. Kvaliteetne kujutis
Optilises süsteemis on kasutusel hübriidne asfääriline element. Uus objektiiv jäädvustab eeskujuliku teravuse ja kontrastsusega kujutisi. Eredus on ühtlane kogu kaadri ulatuses ning seda ka lahtise ava korral. Läätsed on kaetud PENTAXi poolt väljatöötatud Ghostless vääristusega, mis vähendab helkide ja peegelduste teket. Tulemusena saab jäädvustada kvaliteetseid fotosid ka tõsises vastuvalguses.

3. Valgusjõud
Tänu f/2.4 valgusjõulisele avale saab hämaras pildistamisel teravama tulemuse saamiseks kasutada lühemaid säriaegu. Lisaks sellele on pilt pildiotsijas ere ja selge

4. Kompaktne ja kerge disain
Objektiiv kaalub vaid 124 grammi ning on 45 mm pikkune. Kompaktsus võimaldab objektiivi kõikjal kaasas kanda. Lisaks on kaamera koos objektiiviga meeldivalt õhuke.

5. Muud omadused
(1) Kõrge sooritusvõimega optika, mis on loodud spetsiaalselt PENTAX digipeegelkaameratele
(2) Lähim teravustamiskaugus: 30 cm
(3) PENTAXi poolt väljatöötatud SP (Super Protect) vääristus esiläätsel hülgab tolmu, vett ja mustust.

PENTAX ja smc PENTAX on HOYA CORPORATION kaubamärgid.
Disain ja tehnilised andmed võivad muutuda.

Pentaxi uus peegelkaamera K-r on kiire sarivõttega ja töötab nii aku kui ka patareidega
autor: Lauri Veerde

Pentax esitleb täna uut peegelkaamerat nimega K-r. See võtab oma koha sisse populaarse Pentax K-x ning Pentaxi lipulaeva K-7 vahel.  K-r on aparaat, mis oskab kõigist teistest algtaseme digipeeglitest erineda mitte ainult välimuse ja värvide, vaid ka funktsioonide ja omaduste poolest.  Sellistest erisustest annavad kõige kujukamalt tunnistust uue aparaadi kahesüsteemne toitevõimalus, sellises klassis ennenägematu 6 kaadrit sekundis sarivõte ja infrapunaliides. K-x kaameraga võrreldes on K-r olulisemateks edasiarendusteks uus 12,4 MP CMOS sensor, mille valgusjõulisusest annab aimu ülikõrge ISO-seadistusvõimalus kuni 25600, punaselt vilkuvad teravustamispunktid optilises pildiotsijas ning suurepärane LCD-ekraan.

K-r tuletab oma disainikeelelt meelde Pentaxi digipeeglite lipulaeva K-7. Kadunud on K-10 aparaadilt päritud kitsas ning sügavalt ettepoole kaarduv pentaprismakarp kaamera pealt. Selle asemel on oma koha sisse võtnud K-7-le omane nurgeline disain koos kõrgemale kaamera kohale ulatuva sisseehitatud välklambiga. Ka kaamera taga on märgata sarnasusi sellesama Pentaxi lipulaevaga – seal olev 3.0″ LCD ekraan on K-x ekraanist enam kui neli korda suurema lahutusvõimega ja oma esitlusvõimelt identne K-7 omaga.

K-r peegelkaamera vooluallikaks on liitiumaku. Sellega kannatab Pentaxi andmetel klõbistada ühe laadimiskorraga 560 pilti. Kellel aga soovi, võib kaamerale juurde osta raami, mille sisse mahub neli AA mõõdus akut või patareid. Selle raami saab siis koos akudega sinnasamasse spetsiaalaku jaoks määratud auku susata ja niiviisi pildistamist jätkata – ülimalt tänuväärne võimalus reisil või seinakontaktidest ja laadijast kaugel olles.

Senisest tõhusam tõotab olla ka automaatne teravustamine – K-r sees on kasutusel uus – SAFOX IX teravustamissüsteem, mida hämarates valgusoludes aitab AF abivalgus. Pressiteate sõnul on kiiremaks muudetud ka LCD otsevaates toimivat kontrasttuvastusega teravustamist. Filmiklipi salvestamine ei ole – võrreldes K-x kaameraga olulisi erinevusi märgata. Ikka on võimalik salvestada max 720p AVI-formaadis videot. Kiiruseks on senise 24 fps asemel 25 fps.

Lisaks kõigile juba nimetatud omadustele on Pentax oma uude digipeeglisse lisanud võimaluse mälukaardil olevaid andmeid juhtmevabalt telefoni või teise K-r kaamerasse saata. Seda võimaldab kiire, infrapuna abil toimiv andmeedastussüsteem IrSimple. Pentaxi sõnul töötab see K-r kaameratel omavahel ning samuti mobiiltelefonidega. Ilmselt peab aga vastav mobiiltelefon samuti IrSimple standardit toetama.

Pentax K-r digitaalset peegelkaamerat on turule oodata oktoobris. Hinna kirjutan siia kohe kui teada saan.

Pentax K-r võrdlus Pentax K-x ja Pentax K-7 digipeeglitega
Pentax K-r Pentax K-x Pentax K-7
Sensor 12.4 MP CMOS 12.4 MP CMOS 14.6 MP CMOS
Pildiprotsessor PRIME II PRIME II
ISO 200 – 12 800
võimendusega: 100-25600
200 – 6400
võimendusega: 100-12800
100 – 3200
võimendusega: 100-6400
Sarivõte 6 fps – maks 25  JPG, 12 RAW 4.7 fps – maks 17  JPG, 5 RAW 5.2 fps – maks 40  JPG, 16 RAW
Katiku kiirus maks 1/6000 maks 1/6000 maks 1/8000
Teravustamine 11-punkti, SAFOX IX 11-punkti, SAFOX VIII 11-punkti, SAFOX VIII+
Särimõõtmine 16-tsooniline 16-tsooniline 77-tsooniline
Opt. pildiotsija 96% kaadri katvus
0,85× suurendus
96% kaadri katvus
0,85× suurendus
100% kaadri katvus
0,92× suurendus
Filmirežiim maks 1280×720, 25 fps, AVI maks 1280×720, 24 fps, AVI maks 1536×1024, 30 fps, AVI
LCD-ekraan 3.0″, 921 000 px 2,7″, 230 000 px 3.0″, 921 000 px
Ühendused AV, USB 2.0, DC in, infrapuna USB 2.0/Video AV, USB 2.0, kaugpäästik, HDMI, mikrofonisisend
Digifiltrid 8 filtrit + Cross Processing 8 filtrit + Cross Processing 6 filtrit + Cross Processing
HDR-fotod jah jah jah
Toide Kahesüsteemne toide 4 AA elementi D-LI90 liitiumaku
Mõõtmed 125×97×68 mm 126×92x68 mm 131×97×73 mm
Kere kaal 544 g 515 g 670 g
Hind (kere)
- Täpsustamisel 7999.- (511,23  EUR) 16 499.- (1054,48 EUR)

Pentax Optio RZ10 – 10× suum kompaktses kestas
autor: Lauri Veerde

Pentaxi esimene kompaktne supersuumkaamera on kohal. Täna esitletava Optio RZ10 olulisimaks omaduseks on kahtlemata 10× suumiga objektiiv fookuskauguste vahemikuga 28-280 mm (35 mm ekvivalendina). Sellele sekundeerivad 14 MP CCD sensor ja mehaaniline värinastabilisaator. 2.7″ ja 230 000 pikslit mahutavalt LCD-ekraanilt saab lisaks fotodele kadreerida ka 720P HD videoklippe. Kaameral on 1 cm kauguselt teravustav super-makro režiim, 22 pildiprogrammi, 10 digitaalset filtrit, näo- naeratuse- pilgutuse- ja lemmikloomalõustade tuvastus. Piltide juurde on võimalik lisada häälmemosid ja kasutada saab Eye-Fi juhtmevaba ühendusega SD mälukaarte.

Pentax lubab Optio RZ10 kompaktkaamera turule paisata oktoobris mustas, valges, oranžis, lillas ja erkrohelises värvitoonis.

Kirjuta Digitesti veebilehele ülevaade ja võida auhindu
autor: Lauri Veerde

Digitest.ee veebileht kutsub kõiki digi- ja fototehnikahuvilisi osalema ülevaadete konkursil “Digitest 2010″. Kirjuta ülevaade omaenda või kellegi teise arvuti- foto- või audio-videotehnika valda kuuluvast seadmest. Saada see avaldamiseks Digitesti veebilehele ja võid võita auhinnaks 1500, 1000 või 500 krooni eest kaupa Photopointist. Lisaks loositakse kõikide osalejate vahel välja Razeri arvutihiired Salmosa ja DeathAdder ning Roccati hiirematt Sota Granular Black.

Konkursil osalemiseks tuleb kirjutada ülevaade ning esitada see ajavahemikus 08.09.2010 – 03.10.2010 Digitest.ee veebilehe kaudu avaldamiseks ning hindamiseks. Digitesti veebilehel saavad kõik osalemistingimustele vastavad kirjatükid avaldatud 24 tunni jooksul pärast esitamist. Esitamine on võimalik kuni kolmanda oktoobri südaööni. Seejärel asub ülevaateid hindama 6-liikmeline žürii, koosseisus:

  • Lauri Veerde – Photopointi Ajaveebi peatoimetaja
  • Kaido Einama – ajakirja „Arvutimaailm“ peatoimetaja
  • Martin Mets – Ajakiri „Digi“ toimetaja
  • Kristjan Terase – tehnikablogi „Kahvel“ peatoimetaja
  • Madis Veskimeister – Digitest.ee arvutitehnika ülevaadete toimetaja
  • Toomas Ili – vabakutseline foto- ja videograaf ning Digitest.ee fototehnika ülevaadete toimetaja

Esikolmik kuulutatakse välja esmaspäeval, 11.10.10 Photopointi Ajaveebis, Photopointi Facebooki lehel ning Digitesti veebilehel. Esimesele kohale tulnud ülevaate autor saab 1500.- eest kaupa Photopointi kauplustest. Teisele ja kolmandale kohale tulnud ülevaadete autorid saavad vastavalt 1000.- ja 500.- eest kaupa Photopointi poodidest. Lisaks sellele loositakse kõikide avaldatud ülevaadete seast välja kolm auhinda: Razeri arvutihiired Salmosa ja DeathAdder ning Roccati hiirematt Sota Granular Black. Tähele tasub panna seda, et need auhinnad loositakse välja ülevaadete, mitte autorite seast. Seega – mida rohkem ülevaateid kirjutad, seda rohkem on võimalus loosiga auhindu võita.

Digitest.ee veebilehe meeskond soovib kõigile kirjutajaile rammu näppudesse ja voolu arvutisse. Loe lisaks Digitesti veebilehelt ning uuri täpsemalt Digitest 2010 ülevaadetekonkursi osalemistingimustest.

SD mälukaardid saavad ülikiire andmevahetuse jaoks teise rea kontakte
autor: Lauri Veerde

SD mälukaardi standardite väljatöötamisega tegelev ühendus “SD Association” annab teada, et kavatseb lisada SDHC ja SDXC kaartidele lisaks praegusele veel ühe rea kontakte. Praegu on (UHS-I) SD-kaartide maksimaalne andmeedastuskiirus 104 MB/s. Kahe kontaktireaga kaartide vastav näitaja saab olema aga koguni 3x suurem -  300 MB/s.

Muudatus puudutab nii tavamõõdus SD- kui ka väiksemaid microSD mälukaarte. Mäluliistakate füüsilised mõõtmed ega kuju uuenduse tõttu ei muutu. Seega on uued kaardid kasutatavad ka seadmetes, mille mälukaardipesad veel uuele standardile ei vasta – sellisel puhul on aga kaartide maksimumkiiruseks tavalised 104 MB/s.

Ülalolev joonis on postituse autori enese illustratiivne vaimusünnitis

SD Association ametlik pressiteade

Nikoni kompaktkaamerate kaardivägi: Coolpix P7000, S8100 ja S80
autor: Lauri Veerde

Canon on viimastel nädalatel paugutanud nii kompaktkaamerate, objektiivide, kui ka peegelkaameratega. Photokina fotomessi alguseni on aga juba vähem kui kaks nädalat ning Nikon alustab täna. Kaamerameister toob välja oma tippklassi kompaktkaamerad – profimõõtu Coolpix P7000, kompaktse supersuumi Coolpix S8000 ning puutetundliku OLED-ekraaniga iluduse Coolpix S80.

Nikon Coolpix P7000

Tegemist on otsese konkurendiga peagi esitletavale Canoni G12 kompaktkaamerale. P7000 on profifotograafidele ning fotoentusiastidele suunatud relv, mis tõuseb teistest kompaktkaameratest esile eelkõige oma valgusjõulise objektiivi ja sensori, optilise pildiotsija, RAW-faili salvestamise võimaluse ja manuaalrežiimil mugava käsitlemise poolest. Võrreldes oma eelkäijaga – aparaadiga nimega P6000 – on P7000 kaameral pea neli korda suurema lahutusvõimega LCD-ekraan, 720p HD videoklipi filmimise võimalus ning 2.5 MP võrra väiksem pikslite arv sensoril. Objektiiv on pisut valgusjõulisem ja veidi suurema maksimaalse fookuskaugusega.

Nikon Coolpic P7000 olulisemad tehnilised andmed:

  • 10.1 MP, 1/1.7″ CCD sensor
  • F2.8-5.6, 7.1X optilise suumiga objektiiv, fookuskaugus: 28 – 200 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Optiline värinastabilisaator
  • EXPEED C2 pildiprotsessor
  • 3.0″ LCD – 921 000 pikslit
  • Optiline pildiotsija, 80% kaadri katvusega
  • PASM särirežiimid, RAW faili salvestamine; ISO 100 – 3200 (võimendusega 6400 – 12800)
  • Scene Auto Selector režiim valib automaatselt vastavalt pildistatavale kaadrile õige pildiprogrammi
  • Kaamera peal olevad käepärased rattad särikompensatsiooni, ISO, värvustasakaalu, kahvelduse, ja muu jaoks
  • Välise välgu pesa, toetab juhtmevaba välise välklambi juhtimist.
  • Virtuaalne horisont aitab kaamera horisontaalsihis loodi seada
  • Näo-, naeratuse- ja pilgutustuvastus
  • Videorežiim: 1280 x 720 (24 fps) stereoheliga ja suumimisvõimalusega filmimise ajal. Pakkimiseks kasutatakse H.264 koodekit
  • Välise mikrofoni sisena, HDMI väljund
  • Võimalik osta juurde lainurkkonverter ning kaugjuhtimispult
  • 79 MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • EN-EL14 liitiumaku; 350 pauku ühe laadimiskorraga

Nikon Coolpix S8100


Sarnaselt ülalkäsitletud Nikon P7000 kaamerale vähendab – eelkäijaga võrreldes – megapikslite arvu sensoril ka S8100S8000 kaamera 14.2 megapikslist jääb uue aparaadi sensorile alles mõistlikud 12.1 pikslit. Tänu sellele tõuseb S8100 võimekus teha teravaid pilte hämaramates oludes – maksimaalne sensori tundlikkus ilma võimenduseta on nüüd ISO 3200. See on nii laia fookuskauguste vahemikuga ning nii väikse kerega aparaadi jaoks vägagi tähelepanuväärne tulemus. uus CMOS sensor teeb võimalikuks Full HD videoklipid ning 10 FPS sarivõtte (maks 5 täissuuruses kaadrit korraga).

Nikon Coolpix S8100 olulisemad tehnilised andmed:

  • 12.1 MP, taustvalgustusega CMOS sensor
  • F3.5-5.6, 10X optilise suumiga objektiiv, fookuskaugus: 30 – 300 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Optiline värinastabilisaator
  • EXPEED C2 pildiprotsessor
  • 3.0″ LCD – 921 000 pikslit
  • Kompaktne kere mustas, punases ja kuldses värvitoonis
  • Scene Auto Selector režiim valib automaatselt vastavalt pildistatavale kaadrile õige pildiprogrammi
  • Sarivõte: 10 fps 5 kaadrit järjest;  120 fps Sport Continuous režiimil (madalama lahutusvõimega fotod)
  • Uus HDR (lai dünaamiline ulatus) funktsioon
  • Näo-, naeratuse- ja pilgutustuvastus
  • Full HD videoklipid (1920 x 1080, 30 fps) stereoheliga ja suumimisvõimalusega filmimise ajal. Pakkimiseks kasutatakse H.264 koodekit
  • 102 MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • HDMI väljund
  • EN-EL12 liitiumaku; 210 pauku ühe laadimiskorraga

Nikoni ametlik pressiteade

Nikon Coolpix S80

Stiilse välimuse ja olemusega S80 sensorilt piksleid ei eemalda. Tegemist on edasiarendusega senisest, 12.1 MP-ga S70 mudelist. Uuel tulija kõik muud omadused ja tehnilised andmed kahvatuvad kaamera tagaküljel oleva 3.5″ OLED-ekraani aupaiste ees. Olgu nende tuumik siis lihtsalt siin allpool moepärast välja toodud:

Nikon Coolpix S80 olulisemad tehnilised andmed:

  • 14.1 MP CCD
  • F3.6-4.8, 5X optilise suumiga objektiiv, fookuskaugus: 35 – 175 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Optiline värinastabilisaator
  • 3.5″ puutetundlik OLED ekraan; 819 000 pikslit; vaatenurk:  180°
  • Kompaktne kere punases, mustas, sinises, roosas, kuldses ja hõbedases värvitoonis
  • Näo-, naeratuse- ja pilgutustuvastus
  • Punasilmsuse korrektsioon, fotode hindamine ja digitaalsed egektid taasesitusrežiimil
  • Filmiklipid: 1280 x 720 px stereoheliga
  • 79 MB sisemälu + SD/SDHC/SDXC kaardipesa
  • HDMI väljund
  • EN-EL10liitiumaku; 150 pauku ühe laadimiskorraga

Nikoni ametlik pressiteade

Mida püüda pildile septembrikuus?
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Remo Savisaar

Aeg lendab linnutiivul ning juba ongi käes september. Suur soe on möödas. Mul on väga hea meel, et tänavu on meil olnud nii uhke talv, kevad, kui ka suvi. Jääb üle loota, et ka sügis tuleb tõeline – pakkudes päikest, süngeid sügispilvi, tormi, esimesi hallahommikuid ning ka värve. Elame, näeme!

Värvuliste minek

Sügisene ränne on saanud sisse täie hoo. Toimumas on värvuliste massränne – seda nii rannikul kui sisemaal. Mulle see aeg meeldib, sest võttes koha sisse kusagil metsaserval ning passides seal mõned tunnid võib kohata kümneid ja kümneid erinevaid liike. Üles on vaja leida vaid see õige metsaserv. Avatud silmade ja kõrvadega liikumine juhatab selle õnneks kiirelt kätte.

Sellise koha läheduses, ühe koha peal passides on suur võimalus, et mõned rändel olevad linnud satuvad ka sobivasse pildistamiskaugusesse. Sellel ajal tasub neid oodata kaamera statiivil, et sobiva hetke avanemisel oleks pildiaparaat juba laskevalmis, silmadele tõstetud. Käest pildistades võib sobiv hetk enne mööda saada, kui kaamera vaikselt ja sujuva liigutusega lõpuks silme ette saab.

Sellise varitsemise puhul tuleb kasuks ka varjevõrgu alla varjumine. Mina olen end tavaliselt sisse seadnud sobiva metsaserva lähedal paikneva põõsa või madalama puu lähedusse – oodates rändel toitu otsivate lindude sattumist just sinna. Sellisel juhul on ka võttenurk sobiv ja ei jää alt-üles. Tuleb olla vaid valmis, et ootamatult võib vaid mõne meetri peal peatuda linnuke, kelle puhul on vaja kiirelt reageerida. Rändel olevaid värvulisi jälitavad sageli ka kullid, näiteks raudkull.

Sobiv ilm selliseks vaatluseks on päikesepaisteline hommikupoolik.

Mets-lehelind, kes on teel talvituma troopilistele aladele

Üks meie väiksemaid linde – käblik

Kübarakandjad

Olen tänavu käinud juba mitmeid kordi seenel, kuid fotoaparaadist ma seal suurt puudust ei tundnud. Nüüd, viimaste käikude ajal aga küll, sest metsas on lahti läinud tõeline seenetrall! Seente valik on lai ning välja on ilmunud palju põnevaid kübarakandjaid. Seened on tänuväärsed modellid ning väga fotogeenilised, nagu näiteks konnadki. Neile võib läheneda nii lainurga, tele- kui ka makro-objektiiviga. Motiive ja sobivaid modelle otsides ununeb seente korjamine aga sootuks. Järgmisel korral seenele minnes panen rõhu juba pildistamisele.

Parimad modellid on need, kes süüa hoopiski ei kõlba. Näiteks juuspeene jalaga nööbikud, mütsikud jms. Ilma osas soovitan sombust ja seenevihmaga ilma. See lisab keskkonna fotodele meeleolu ning märg metsaalune toob välja erilised toonid.

Kännumamplid – ühed maitsvamad omasuguste seas

Määramiseks seenehuvilistele. Seenekübaralt võib leida kuulsust kogunud lumekirbu

Põtrade pulmapidu

Septembris, esimeste külmade saabumisega saab hoo sisse ka põtrade pulmapidu. See on aeg, mida nii mõnigi loodusfotograaf ootab. Sellel ajal on põdrad kõige enam nähtaval. Kui muidu kipuvad nad ikka kusagil tihedas padrikus või võserikus toimetama, siis nüüd võib neid sagedamini kohata just lagedamates kohtades – näiteks luhal. Pulmade ajal mõlgub põdrapullidel peas üks suur mõte ja hinges tung: leida paariline, jätkata sugu.

Tavapäraselt krõbedamal hommikul võib põtrade territooriumilt kostuda ohkimist ja puhkimist. Seda heli oskuslikult järele imiteerides võib mõne armuvalus põdravana endale päris lähedale kutsuda. Veelgi parem on jääda aga põtrade jaoks üldse märkamatuks ning jälgida neid vaikselt, häirimata. Küll Loodus ise etenduse etendab. Põtrade jooksuajal on mul silme ees ikka kaadrid põdrapullidest piimjas udus, mõõduvõtt, tagaajamine, eelmäng, paaritumine. Olles tunnistajaks kasvõi ühele neist episoodidest, võib end juba õnnelikuks pidada.

Noorte põdrapullide omavaheline mõõduvõtt

Varahommik ning metsaserval silkav põdrapull.

Toredat septembrit ja värvide püüdmist!

Käed küljes: Sony α55 – poolläbipaistva peegliga hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Täpselt kolm nädalat tagasi avalikustas Sony ametlikud andmed ja tootefotod kahe digikaamera – α33 ja α55 kohta. Firma ise nimetab neid, poolläbipaistva fikseeritud peegli ja elektroonilise pildiotsijaga hübriidkaameraid suurimaks innovatsiooniks fotograafias pärast autofookuse leiutamist 20 aastat tagasi. Julged sõnad.

Sony α33 ja α55 kaamerate avalik esitlus Ida-Euroopa ajakirjanikele ja edasimüüjatele toimus teisipäeval Poolas. Sellel üritusel oli Photopointi Ajaveebi esindajana au viibida ka minul. Julgete sõnade asemel jagati seal osalejaile hoopis kaamerad ning kästi pildistada. Olulisemate märksõnadena olid kaasa antud 10 kaadrit sekundis sarivõte, uus ja enneolematult madala müratasemega sensor ja muidugi jätkuv autofookus LCD-ekraanilt kadreerides.  On need aparaadid siis väärt tõusma viimase 20 aasta olulisemate fototehniliste saavutuste hulka?

Käed küljes

Allolev video on filmitud Sony α55 hübriidkaameraga. Heli salvestas α55 sisseehitatud stereomikrofon. Nagu kuulda, ei toimu teravustamine päris vaikselt – objektiivi liikumisest tekkinud müra on jäänud ka videos kuulda – siiski ei ole see nii kõrvuriivav kui peegelkaamerate puhul. Välise mikrofoni kasutamisel on see müraprobleem lahendatud – välise mikrofoni jaoks on nii α55 kui ka α33 kaamerail 3,5 mm mikrofoni sisend.

Esmamuljed

Sony α55 aparaati esimest korda kätte võttes tekib kohe tunne, et tegemist on tõsisemat laadi kaameraga. Kaamera kere on valmistatud plastikust ning tundub käes vaat et tummisemgi, kui näiteks Canon 550D. Võrreldes Sony seniste digipeeglitega on uue tandemi mõõtmed oluliselt väiksemad – umbes sama suur on ka Pentaxi K-x digipeegel. Paksust α55 kaameral muidugi on – põhja alt vaadates tundub kaamera kuidagi kummaliselt proportsioonist väljas olevat. Paksuse eest selle võlgneb α55 tänu eelkõige oma välja keeratavale ja pööratavale LCD-ekraanile.

α55 aparaat on kindlasti meeltmööda neile pildistajaile, kellel ei meeldi põhilisemate seadete pärast mööda menüüd ringi klõbistada. Funktsiooninupu alt avaneb 12 olulisemat pildistamisparameetrit, eriliselt rõhutab Sony – eraldi nupuga kaamera peal – D-range nimega tähistatud digitaalseid pilditöötlusvõimalusi.

10 kaadrit sekundis sarivõte

Üks eeliseid, mida poolläbipaistva fikseeritud peegli kasutamine annab, on kiirus sarivõttel. 4912 x 3264 piksli suuruseid JPG fotosid saab α55 kameraga klõbistada kiirusega 10 kaadrit sekundis (α33 kiirus on limiteeritud 7 fps). Selleks on kaamera programmirattal koguni eraldi ikoon. 10 fps kiiruse puhul seab kaamera särituse automaatselt ning kaamera teravustab iga kaadri vahel jätkuvalt. Kui on soovi säritust manuaalselt paika seada, siis saab seda ka teha. Tuleb aga arvestada, et siis kaamera kaadrite vahel ei teravusta.

Aeglasema liikumise korral toimis teravustamine sarivõttel väga hästi. Kiirema liikumise korral – jalgrattur hüppe peal või kiirelt lähedal sõitmas – oli aga objekti teravana hoidmine üpris keeruline ülesanne. Iga kaamera tahab aga harjumist ning käputäis teravaid sarivõttepilte kiirest liikumisest näitasid, et nii mina, kui ka α55 oleme õigel teel.

Mitte ühtegi allolevat fotot ei digitaalselt töödeldud muul viisil, kui vaid mõõtmete vähendamine mugavama vaatamise eesmärgil.

10fps ei ole siiski piisavalt kiire säriaeg selleks, et saada fotot lõhkevast õhupallist. Sellise foto jaoks on õigeks kohaks Ahhaa teaduskeskuse fotokabiin.

Uus sensor, ISO ja digimüra

Sony α55 kaameral on Sony uus “Exmor” HD CMOS sensor. Tegemist on kindlasti ühe valgustundlikuma APS-C sensoriga üldse. Fotodel, mis on pildistatud kuni 1600 ISOga, on üllatavalt puhtad digimürast ning märgata ei ole ka väga palju detailsuse kadu.

ISO 6400 ja kõrgemate väärtuste juures on digimüra ikka harjumatult vähe, kuid suurendades on näha, et kaamera automaatne müraeemaldus hakkab pildilt juba detaili ära sööma. Sellegipoolest on väiksemas formaadis väljaprintimisel ja ekraanilt ilma suurenduseta vaatamisel täiesti kasutatav isegi ISO 12 800. ISO 12 800 on väärtus, mida näiteks Canon 550D kaameral ainult võimendusega kasutada saab. Enamgi veel -  α55 aparaadil saab kasutada (mitme pildi kokkuliitmisel toimivas müraeemaldusrežiimis (multi-shot NR)) ka ISO väärtust 25 600.

ISO 6400 tundlikkusega pildistatud foto. All 100% väljalõige. ISO 6400 – mitme kaadri kokkupanekul toimiva müraeemaldusfunktsiooniga pildistatud foto. All 100% väljalõige.

Sony α55, 1/40 sek, f/10, ISO 1600, manuaalrežiim

Sony α55, 1/40 sek, f/5.6, ISO 1600, manuaalrežiim

Sony α55, 1/50 sek, f/5.6, ISO 1600, 10 fps sarivõte

Sony α55, 1/160 sek, f/5.6, ISO 6400, manuaalrežiim

Sony α55, 1/40 sek, f/8, ISO 12800, manuaalrežiim

Sony α55, 1/80 sek, f/10, ISO 12800, manuaalrežiim

Sony α55, 1/500 sek, f/3.5, ISO 500, 10 fps sarivõte

Sony α55, 1/125 sek, f/3.2, ISO 800, manuaalrežiim

Sony α55, 1/50 sek, f/10, ISO 12800, manuaalrežiim

Sony α55, 1/800 sek, f/2.8, ISO 200, avaprioriteet

Sony α55, 1/80 sek, f/3.2, ISO 800, manuaalrežiim

Sony α55, 1/50 sek, f/10, ISO 12800 Sony α55, 1/50 sek, f/10, ISO 12800
HDR-režiimil (+5 EV astet)

30% valgusekadu?

30% valgusekadu tundub olevat määratult suur tagasilöök. Valgusjõuline objektiiv justkui ei olegi enam nii valgusjõuline ja pimedas pildistamisel on ilmselt vaja aeglasemat säriaega. Päris nii hullud need lood ei ole.

Kaks allolevat fotot on pildistatud täpselt samade säriparameetrite juures, täpselt samade objektiividega, täpselt samade sensoritega. Erinevad ainult kaamerad. Alloleva, ülemise foto teinud kaameraks on Sony α580. alumise autoriks on poolläbipaistva peegliga α55. Kuna α55 peegel peegeldab 30% valgusest üles, peaks selle tehtud foto olema tunduvalt tumedam kui α580 oma. Kui hoolikalt täissuuruses pilti vaadelda, siis näeme, et ta ongi õige pisut. Seda on aga liiga vähe, et tähenärimiskombest puhtale fotohuvilisele probleemiks osutuda.

Lae alla ja võrdle täissuuruses:

Sony α580, 1/30 sek, f/16, ISO 6400, manuaalrežiim

Sony α55, 1/30 sek, f/16, ISO 6400, manuaalrežiim

Filmirežiim ja jätkuv teravustamine LCD-ekraanilt.

Minu jaoks on Sony α55 olulisimaks eeliseks kõigi teiste peegel-ja hübriidkaamerate ees filmirežiim ning kiire, faasituvastusega toimiv jätkuv autofookus. See avab suure sensoriga fotokaameratega filmimisel hoopis uued dimensioonid. Lõpuks ometi saab kaameraga filmitavale objektile peale sõita, ilma et peaks üht kätt pidi objektiivi teravustamisrõnga või sinna kinnituvate seadeldiste küljes rippuma.

Filmirežiim on põhjuseks, miks ma seda kaamerat Nikon D3100-le või Canon 550D-le eelistaksin. Kahjuks on selles potis suured tõrvatilgad. Esiteks ei saa filmirežiimil muuta säritust. Teiseks ei saa valida AVCHD vormingu sees sobivat kaadrisagedust ega -suurust. AVCHD kiirus on fikseeritud 50 fps ja suurus Full HD. Kõigele lisaks ilmnes, et kaamera ei ole võimeline filmima kauem kui umbes 10-15 min. Statiivilt filmides, ilma värinastabilisaatorita, pidi filmimise aeg Sony esindaja sõnul pikenema, kuid mitte ka lõpmatuseni (loe: väga oluliselt).

Sony α55 hübriidkaameraga filmitud näidisvideo. Filmitud on AVCHD vormingus, 50fps, 1920 x 1080 px. Heli on salvestatud sisseehitatud stereomikrofoniga. Järeltöötluses on klipid konverteeritud Cineform HD Link tarkvaraga märksa mahukamateks, aga kergesti töödeldavateks AVI failideks. Lõigatud Adobe Premiere CS4 tarkvaraga, filtreid, värvus- ega särituskorrektsioone pole tehtud ning teravust ei ole lisatud. Lõppfailiks: 1280×720 MP4 videofail läbi Vimeo.

Parima kvaliteediga vaatamiseks jälgi, et video menüüribal oleb HD tähis oleks sinist värvi.

Kokkuvõte

Sony α55 ja α33 on suurepärased kaamerad. Tippklassi APS-C sensor, kiire sarivõte, väga hea lahutusvõime ja funktsionaalsusega LCD-ekraan, lai ampluaa digitaalseid vidinaid, mis õige kasutamise korral on vägagi tõhusad jne. Kõik need omadused teevad sellest kaamerast tõsise konkurendi Nikon D5000, Pentax K-7 ja Canon 550D aparaatidele.

α55 ja α33 on nagu suured potid kõige magusama, suve algul korjatud meega. Aga ülevaadetes mainitud meepottides on alati tõrvatilgad. Sony kaamerail on nendeks videorežiimi seadete vähesus ning aku, mis saab lihtsalt harjumatult kiiresti tühjaks (α55/α33 jagavad NEX kaameratega ühte akut). CIPA standardne test annab tulemuseks 380 võtet ühe laadimiskorraga LCD-ekraanilt kadreerides.

Kui Sony järgmisel, poolläpipaistva peegliga kaameral oleks manuaalne filmirežiim ning formaadi- ja kiirusevalikud, siis kaaluksin ma ilmselt tõsiselt sellise aparaadi hankimist. Praegu veel mitte. Kellele aga filmimisel säriparameetrite seadmine oluline ei ole ning kellele meeldib kadreerida LCD-ekraanilt, see peaks kindlasti α55 ja α33 kaameraid ise järgi proovima. Nende kompaktsus, sensor, digitaalsed lisad ja käsitlusmugavus teevad tuule alla enamikule sama hinnaklassi kaameraile.

Müü oma vana kitobjektiiv Photopointile – saad uue Tamroni soodsamalt vastu
autor: Lauri Veerde

Päev vähem kui kahe kuu pärast tähistab Tamron 60. aasta möödumist oma asutamisest. Photopoint alustas pidustustega juba eile, kuulutades rõõmusõnumit kõigile kitiobjektiivide kitsendavate köidikute kütkeis vaevlevaile fotohuvilistele. Kõik, kes toovad Photopointi poodi enda vana, kuid töökorras 18-55 mm komplekttoru, saavad uue Tamroni objektiivi  60 euro võrra soodsamalt.

Tamroni valikus on palju objektiive, mis aitavad sul pildistamisvõimalusi avardada ja maailma tavalisest hoopis teistmoodi tundma õppida. Maailma suurima fookuskauguste vahemikuga 18-270 mm suumobjektiiv mahutab kaadrisse kitsas toas olevad sünnipäevalised ja toob lähedale ka päris kaugel olevad objektid. Lainurksuum 10-24mm f/3,5-4,5 talletab laiad maastikuvaated ja manab pildile huvitava perspektiivilahendusega lähikaadrid. Maailma valgusjõuliseim 1:1 suurendusega makroobjektiiv 60mm f/2.0 toob välja pisemagi detaili ning sobib ideaalselt ka portreede pildistamiseks.

Suumivõimalusega teleobjektiivide armastajaile ei ole paremat võimsast relvast 200-500 mm f/5-6.3. Alalhoidlikuma meelelaadiga pildistajad saavad aga valida näiteks kitobjektiivile pea samade fookuskaugustega , kuid valgusjõulisema ning kontrastsema ja teravama pildiloomega 17-50 mm f/2.8 standardsuumi.

Lisaks eelpoolnimetatuile on Tamroni valikus veel palju teisigi objektiive, millega on võimalik tutvuda Photopointi veebipoes ja Photopointi poodides kohapeal. Tähele tuleb vaid panna seda, et Tarmoni kõige soodsam suumobjektiiv – 55-200mm F4-5,6 septembrikuu kampaanias kaasa ei löö.