Sveni pildilood – 10. Hapukurgi hooaeg
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Augustiöödega saabub pimedus tagasi meie maale ja pärast paarikuist valgete ööde aega on tore taevas jälle tähti näha. Juhtumisi ongi august väga hea kuu „langevate tähtede“ pildile püüdmiseks. Jutumärkides sellepärast, et tegelikult ei lange ju mitte tähed, vaid näeme lihtsalt kosmilise pürgi põlemisjälgi meie atmosfääris.

Ööpiltide tegemise Eestis on aasta-aastal järjest raskemaks läinud, et mitte öelda mõttetuks. Iga uue, Euroopa Liidu poolt toetatud maantee-ehituse projektiga saabub tohutu tänavavalgustuse armee, mis meie öötaevast reostab.

Praegu polegi Eestis kohta, kus saaks jäädvustada ööpildi klassikalise maastikufotona, kus oleksid esiplaan, keskplaan ja tagaplaan, sest kuhu igas oma objektiiv suunata, ikka värvub taevas kusagil tehisvalgustusest kollakaks. Seega ei jäänud mul midagi muud üle, kui pildistada otse üles ja elimineerida horisondil laiutavad kollased laigud.

Muidugi, mida kitsam on vaateväli, seda väiksem on tõenäosus püüda „langev täht“ kaadrisse. Õnn soosib tihti neid, kes pingutavad ja nii läks sel ööl minulgi. Kuigi kõige eredam sähvatus jäi mul jäädvustama, sest see toimus loomulikult just seal kaares, kus tõusis taevasse Tartu linna massiivne valgussammas.

Lisaks tehisvalgusele segab ööpildistamist ka meie tihe lennuliiklus. Pildiööl lugesin ma kolme tunni jooksul kokku 23 ülelendavat lennukit ja 27 „langevat tähte“. Loodus jäi sedapuhku peale, kuid võib arvata, et kauaks võidutunnet enam ei jätku…

Taeva pimenemist oodates lesisin ma rabamättal ja vahtisin üles, oodates tähtede ilmumist. Kauaks nad peitu ei jäänud ja ilmusid taevalaotusele ühekaupa nagu kevadised sipelgad, kes pärast lume sulamist arglikult pesast välja tulevad. Peagi oli taevas tähti täis. Kahjuks ilmus koos tähtedega nähtavale ka tehisvalgus, võõbates horisondile laia pintsliga oranžikas-kollase triibu. Olin Alam-Pedja looduskaitsealal.

Kõige võimsam kuma tuli Lõunast, seal oli Tartu. Põhja poolt paistis Põltsamaa. Idast tõusis taevasse tohutu valgussammas, seal ilutseb uus Puurmani sild, mida valgustatakse justkui läbiks seda niisugusel kellaajal tuhat masinat tunnis ja samapalju inimesi prooviks autodega ühel ajal sõiduteed ületada. Siit tuleb minu arvates hea ettepanek eelarvekärpeks. Lülitage valgustus välja ja ma kujutan ette, et kuus säästaks see mitu tuhat eurot. Minu autol näiteks töötavad öösiti tuled ja vaatamata sellele, et ma olen sellelt sillalt sadu kordi üle sõitnud, pole ma seal kunagi ühtegi inimest kohanud. Loomadki ei pääse teele, sest tee on ju kõrgeks tõstetud. Kellele see valgustus? Nii, vabandust pika jahumise pärast, kuid see teema on mul juba pikka aega hingel olnud.

Läänest immitses ka nõrka tehisvalgust, seal on järjekordne uus ehitis – uus ülevalgustatud sild Emajõe lättel Võrtsjärve ääres. Vabandust, aga see on mõttetu! Olen rääkinud vanemate loodusfotograafidega Fred Jüssi ja Arne Aderiga. Nad meenutasid aegu, mil võisid augustkuul süsimusta taevasse vahtida ja looduse ilu nautida. Kahjuks polnud siis võimalik selliseid pilte teha…

Pildi esitlus ja tehnilised andmed:

Pildiformaat – 3:2 püstkaader.

Kadreering – Otsisin graafilise kuivanud rabamänni ja sättisin selle paralleelseks meie oma galaktika Linnuteega. Minu õnneks otsustas ka „langev täht“ samas suunas langeda. Lisaks sellele hakkas südaöö paiku tõusuma mõnus udu, mis end kaadri serva pressis ja lõi mõnusa raami pilti sissetulevale männile.

Ava – F2,8. Muud valikut veel ei ole, sest pikema säriajaga kui 30 sekundit, jäädvustuvad tähed täppide asemel triipudena ja nõrgema valgusega „langevad tähed“ ei pruugi üldse pildile salvestuda.

TehnikaNikon D3s + Nikkor 14-24mm F2,8. F2,8, 30s, ISO 5000. Statiivilt..

Valgus – Kell 00:19, kuu puudus täielikult, mis tähendab, et taevas on ühtlaselt tume ja tähed on kõige arvukamalt nähtavad.

Salvestus – RAW formaadis, konverteeritud Photoshop CS4 tarkvaraga.

Vaata kõiki Sveni pildilugusid Photopointi Ajaveebis

Kasulikud vidinad -7. Hama MiniPro II LensPen. Pliiats objektiivi puhastamiseks
autor: Lauri Veerde


Kuidas sina oma fotokaamera objektiivi esiläätse puhastad? Eks tuleb pattu tunnistada, et paremate vahendite puudumisel olen ma kasutanud ka särgisaba. Aga kõige paremate vahendite olemasolul? Kahtlemata sellise geniaalse vidinaga, mille nimeks LensPen. Tegemist on patenteeritud lahendusega objektiivide ja muude optiliste pindade puhastamiseks. Pliiatsina näiva pulga ühest otsast hüppab välja pintsel ning teisest otsast viltpinnaga puhastusots. Tundub lihtne. Eks ta ongi, kuid selle sisse on peidetud saladus, mis teeb objektiivid puhtaks justkui võluväel. Vaatame lähemalt.  

Selline lihtne pakend. Tegemist on LensPen`i (Kanada firma, kellele LensPen patent kuulub) poolt autoriseeritud tootega nii et selle kvaliteedis võib olla kindel (kuuldavasti on veebipoodides ning ka jaekaubanduses liikvel LensPen`id, mis valmistatud kes teab kus ja kes teab kelle poolt ning mille puhastusvõime vägagi soovida jätab).

Pliiats on 9 cm pikk ning mahub sellisena ka väiksematesse fotokottidesse või lihtsalt taskusse.

Küljel oleva nihiku abil saab pliiatsi ühest otsast välja libistada pintsli.

1,5 cm pikkused harjased on mõeldud objektiivi esiläätse pinna ettevalmistamiseks teisel pool oleva otsiku jaoks.

Viltots teisel pool on peidus korgi all. Tegemist ei ole aga tavalise viltotsaga.

Oled sa kunagi ajalehega aknaid pesnud? Ajaleht ei ole lihtsalt käepärane ja niiskust imav vahend puhastamise jaoks – kuna sellele trükitud kiri sisaldab grafiiti, siis puhastab ajaleht aknaklaasi paremini, kui tavaline paber. Ka LensPen`i viltotsale on kantud grafiiti. Grafiit aitab rasvased näpu- ja muud jäljed objektiivilt väga lihtsalt eemaldada. See ots jätab näpu või paberi peale musta joone. Objektiivile musti jälgi ei jää – seal olev rasu kaob kui võluväel.

Proovime järele. Kõigepealt tuleb objektiiv harjaga üle käia et sealt tolmuosakesed ja muu lahtine prügi eemaldatud saaks.

Seejärel on aeg viltotsal näidata, mida tema grafiiditud pind suudab.

See on tõepoolest efektiivne. Lisaks saavad korralikult puhtaks ka esiläätse ääred, kuhu tavalise puhastuslapiga nühkides ikka tolmu kipub jääma. Kui objektiiv puhastatud, siis tuleb grafiitotsale kork peale panna ning korki paar korda keerutada. Miks? Korgi sees on grafiidikiht ning korki keerutades kandub see viltotsale. Nii laete oma LensPen`i järgmiseks puhastuskorraks taas ära.

Olgu nende peegelkaameraobjektiividega kuidas on – kompaktkaamera väikestesse objektiiviaukudesse on kole tülikas puhastuslapiga ronida. Siin on LensPen lausa hädavajalik tööriist.

Autš. See kaamera on tõepoolest väga kaua kusagil katkisena riiulis vedelenud.

Pentax Optio E75 objektiiv on muidugi päris väike. 7 mm diameetriga viltotsaga LensPen MiniPro II sobib selle puhastamiseks aga päris hästi. Pintsel võiks ehk väiksem olla…

Viltotsaga saab puhtsaks isegi selle osa esiläätsest, mis objektiivi eesmise ääre alla jääb. Muljetavaldav.

Kõigest pisut liigutamist klaaspinnal ning tulemus on super. Kui objektiiv päris räpane on ning pärast esimesi tõmbeid ikka midagi klaasile jääb, siis võib läätse hingeõhuga niisutada ning seejärel viltotsaga üle käia. Mingeid spetsiaalseid puhastusvahendeid LensPen`iga kasutada ei soovitata. Need rikuvad grafiitotsa.

Seda peab kindlasti ise järele proovima. Olen arvamusel, et kes kord LensPen`i proovinud on, need ei kahetse seda 15 eurot, mis tema eest maksta tuli või tuleb.

Hama Puhastuspintsel Lens Pen Mini Pro II Photopointis: 14,99 €

Tallinna Keskraamatukogu fotokonkurss “Lugemiselt tabatud” Snap.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Tavaliselt tabatakse inimesi amoraalse või kriminaalse teo sooritamiselt. Täna snap.ee veebilehel algaval fotokonkursil osalemiseks on aga vaja tabada midagi hoopis haruldasemat. Inimest, kes sooritab lugemise akti. Kui näed kedagi lugemas raamatukogus, pargipingil, kohvikus, bussipeatuses, trammis või kuskil mujal, siis klõpsa meeleolukas ja huvitav foto ning lisa see võistlustulle. Oodatud on nii tabatud hetked kui lavastatud ülesvõtted lugemisest avalikus linnaruumis.

Fotokonkurss “Lugemiselt tabatud” toimub snap.ee veebilehel 2. augustist kuni 19. septembrini. Osa on oodatud võtma kõik noored foto- ja lugemishuvilised. Konkursile esitatud töid hinnatakse kahes kategoorias: “fotolavastused” ning “tabatud hetked”. Mõlema kategooria kolm paremat tööd premeeritakse auhindadega Photopointilt:

Fotolavastus

Tabatud hetk

  • I koht – 1,5h fotostuudio kasutamist koos juhendajaga + www.fotokursus.ee kursus omal valikul
  • II koht – www.fotokursus.ee kursus omal valikul + Crumpleri sülearvutikott + Mälupulk
  • III koht – www.fotokursus.ee kursus omal valikul + Crumpleri sülearvutikott

Lisaks žüriile on vingeima pildi valikul oma sõna öelda ka publikul – Publiku lemmiku hääletus toimub www.snap.ee keskkonnas 20.–30.09.2011. Konkursi lõpetamine, auhinnatseremoonia ja võistlustöödest koostatud näituse avamine toimub 6.oktoobril kell 16.00 Tallinna Keskraamatukogu näitusesaalis (Estonia pst 8).

Osale konkursil ja tutvu tingimustega Snap.ee veebilehel.

Kasulikud vidinad – 6. Objektiivikorgi hoidja
autor: Lauri Veerde

Võib – olla on sul juhtunud midagi sellist, nagu ülal pildil näha võib. Võib-olla oled otsinud oma objektiivikorki tükk aega ja leidnud siis selle mõne tooli või lehe alt. Kui nii, siis on sul veel päris hästi läinud. Mina oma talvel kaduma läinud objektiivikorki veel leidnud ei ole ning ilmselt enam ei leia ka. Üldse kaovad nad mul kogu aeg igale poole ära sest ega siis pildistamistuhinas pole aega tähele panna, kuhu selle liistaka parasjagu pistad…

Õnneks ei ole ma maailmas ainuke, keda selline probleem vaevab. Seetõttu on leiutatud ka tõhus vastumürk: objektiivikorgi hoidja. See on väike plastiknööp, mis kinnitub kahepoolse teibiga korgi esiosa külge ning millest väljuv nöör aheldab nööbi ühes objektiivikorgiga kaamerakere külge. Umbes sama lahendus nagu kompaktkaamerate objektiivikorkidel. Nüüd jääb üle ainult kaameragi nööriga enda külge siduda ning võibki pildistama minna.

Objektiivikorgi hoidjaid on Photopointis päris mitu erinevat. Haarasin näidisteks Hama toodangu kaks eksemplari – üks varustatud kumminööriga, teine nööri ja metallpõrgaga.

Ülemine – ametliku nimetusega Hama objektiivikatte hoidja 155mm – on peenikese nööri ja metallpõrgaga vidin. Selle teeb eriliseks alumises otsas olev plastiknööp. Viimase pealmiselt küljelt saab eemaldada kleepsuga kinnitatud katte ning sealtkaudu on võimalik nööri lühemaks timmida.

Alumine – ametliku nimetusega Hama objektiivikatte hoidja 100mm – on tavalise plastiknööbiga vidin, mille küljes on peenike nöör ning selle küljes omakorda kummist aas kaamera külge kinnitamiseks.

Mõlemad kinnituvad objektiivikorgi külge kahepoolse teibiga.

See kummiga variant tundub nägusam ja töökindlam nii et proovime seda.

Midagi keerulist siin pole – koorid lihtsalt teibikaitse maaha ning kleebid nööbi objektiivikorgile.

Seejärel kinnitad objektiivikorgi kaamera külge.

Peab tunnistama, et selline lahendus kõige kenam ei ole – samuti pole ilmselt väga mugav pildistada, kui objektiivikork kogu aeg kaamera küljes tolkneb. Küll aga on eesmärk täidetud – niiviisi kaamera külge kinnitatuna ei pea enam pildistamisjärgset aega objektiivikorgi otsimisele kuluitama.

Olympuselt kolm uut kompakti
autor: Photopoint

Olympus tõi täna lauale kolm uut digitaalset kompaktkaamerat: SP-810UZ Ultra Zoom, VG-145 ja SZ-11. Järgnevalt lühiülevaade neist kolmest.

Olympus SP-810UZ on uus supersuum, mis tähistab Olympuse SP kaamerate sarja esimest edukat aastakümmet.
Olulisemad andmed:
• 14 megapiksliga CCD sensor
• 36× optilise suumiga objektiiv (24-864mm)
• TruePic III+ pildiprotsessor
• 720p HD videosalvestus ja HDMI väljund
• pildistabilisaator
• 3″ LCD ekraan (230 tuhat punkti)
• 3D võtted
• SDHC, SDXC ja Eye-Fi Wi-Fi mälukaartide tugi
• aku laadimine USB kaudu
• saadaval musta ja hõbedasena.

Olympus VG-145
Stiilses õhukeses metallkorpuses 5× optilise suumiga kompakt.
Olulisemad andmed:
• 14 megapiksliga CCD sensor
• 5× optilise suumiga objektiiv (26-130mm)
• 720p HD videosalvestus
• 3″ LCD ekraan (230 tuhat punkti)
• toetab SD ja SDHC mälukaarte.
• aku laadimine USB kaudu
• saadaval punase, kuldse ja oranžina. 

Olympus SZ-11
Reisimiseks ja spordivõistluste jäädvustamiseks sobiv kompaktkaamera.
Olulisemad andmed:
• 14 megapiksliga CCD sensor
• 20× optilise suumiga objektiiv (25-500mm)
• TruePic III+ pildiprotsessor
• 720p HD videosalestus ja HDMI väljund
• pildistabilisaator
• 3″ LCD ekraan (460 tuhat pildipunkti)
• 3D võtted
• SDHC, SDXC ja Eye-Fi Wi-Fi mälukaartide tugi
• aku laadimine USB kaudu.