Pentax 645D müügilejõudmine Jaapanis lükkub edasi
autor: Lauri Veerde

Pentax on andnud teada, et mai lõpus planeeritud keskformaatkaamera 645D turulejõudmine Jaapanis lükkub mõne nädala võrra edasi. Otsuse põhjuseks oli oodatust suurem nõudlus kaamerale. Pentaxi sõnul ületasid tellimused planeeritud koguseid ning nii tuleb nüüd aparaate kiiresti juurde vorpida. Uueks tähtajaks on 11. juuni.

Pentax 645D on suurte mõõtmete ja 40 megapiksliga sensoriga keskformaatkaamera, mida teistest samalaadsetest eristab soodsam hind ning rohkem kasutusvõimalusi. 645D on esimene keskformaatkaamera, mis on varustatud ilmastikukindlate tihenditega (nii kaamera kui ka sellega koos esitletud 55mm f/2.8 objektiiv). See on suunatud nii amatöör- kui ka professionaalsetele fotograafidele ning sobilik nii stuudio- kui ka maastikupildistamiseks.

Pentax 645D müügile jõudmine Euroopas ei ole veel kindel. Pentax teatas juba kaamerat esitledes, et jälgib, kuidas kaamera võetakse vastu koduturul, uurib Eurooplaste huvi selle vastu ning võtab tulemustest lähtuvalt vastu otsuse. See esimene tulemus tundub olevat vana maailma jaoks igati positiivne.

Canon 5D Mark II tarkvarauuendus v2.0.7
autor: Lauri Veerde

Canon annab teada, et on oma veebilehele alla laadimiseks seadnud tarkvarauuenduse oma täiskaadersensoriga digitaalsele peegelkaamerale EOS 5D Mark II.   Uuendus on tähistatud numbrimärgiga 2.9.7 ja see parandab järgmised kõrvalekalded tarkvaraversioonidega 2.0.4 ja 2.0.3 varustatud  aparaatide töös:

  1. Mõningate Canoni objektiivide puhul täheldatud ava müstiline liikumine manuaalse ja Av säriprogrammiga filmimisel
  2. LCD-ekraanil ja pildiotsijas kuvatava säritusindikaatori näitude harvaesinevad erinevused manuaalrežiimis pildistades
  3. Juhtmevaba failide edastaja (WFT-E4 või WFT-E4 II) ei pruugi alati lülituda FTP ülekannete puhul automaatselt välja.

Canon EOS 5D Mark II tarkvarauuendust v2.0.7 saab alla laadida Canoni veebilehelt.

GIMP fototöötlusprogrammi tasuta kursus fotokursus.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Fotokursus.ee veebilehel alustab täna ilmumist kursus, mis keskendub pilditöötlusprogrammile GIMP. Nagu GIMP ise, on ka seda tutvustav kursus kõigile fotokursus.ee külastajaile tasuta. Kursuse autoriks on Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia eriala üliõpilane Marge Nelk, kes on GIMP fototöötlusprogrammi oma piltide töötlemiseks kasutanud alates 2000 aastast.

Kursus alustab oma ilmumist kahe peatükiga – esimene on sissejuhatava olemusega üksus, mis räägib GIMPi ajaloost, selle vajalikkusest ja välimusest ning juhendab huvilist GIMPi oma arvutisse paigaldama. Teine peatükk sukeldub juba GIMPi tööriistade ning olulisemate dialoogiaknate kirjeldamisse.

Sealmaal teeb kursus praegu pausi, et juba kahe nädala pärast edasi minna. Järgmised peatükid hakkavad ilmuma iga kahe nädala tagant – esmaspäeviti. Lõpptulemusena saab kursus koosnema seitsmest keskmise pikkusega peatükist, millele lisanduvad veel praktilised õpetused kindlates olukordades toimimiseks ning konkreetsete toimingute sooritamiseks.

GIMP on tasuta alla laetav ja arvutisse paigaldatav fototöötlusprogramm, milles on olemas kõik funktsioonid, mida nii algaja kui ka juba edasijõudnud fotohuviline oma piltide töötlemiseks vajab. Seda võib kasutada lihtsaks joonistamiseks-maalimiseks, Alg- või edasijõudnute tasandil fotode töötlemiseks, massiliseks piltide vormindamiseks ja töötlemiseks jne. GIMP on pidevas arengus, selle funktsionaalsust saab veebist alla laetavate pluginatega laiendada ning edasijõudnud kasutajad saavad luua koguni oma scripte. Kõik see on vabalt kättesaadav veebilehel gimp.org.

Ei ole vaja karta, et GIMPi kursus mingist ajast alates enam tasuta kättesaadav ei ole. Nagu GIMP ise, nii on ka Photopointi fotokursuse veebilehel olev GIMPi kursus tasuta praegusest ajast igavesti. Kursuse lugemiseks ei pea isegi läbima tüütut registreerimise kadalippu – vajuta aga lingile ning oledki sees.

GIMPi tasuta kursus Fotokursus.ee veebilehel.

Point TV – 28. Tamroni 60 mm f/2.0 makroobjektiiv
autor: Lauri Veerde

Tamroni 60 mm f/2.0 on maailma kõige valgusjõulisem makroobjektiiv. Kui tavaliselt on 1:1 suurendusega objektiivide maksimaalseks avaarvuks 2.8, siis Tamronil on vastav väärtus 2.0. Tänu tõhusale teravustamismootorile ja teravustamisel muutumatule pikkusele on see suurepärane vahend makrofotograafia jaoks. Tänu oma mõõdukalt kitsale vaatenurgale ning suurele avale on see ülihea objektiiv portreede pildistamise jaoks. Tänu Antonile saab selle võludest nüüd lähemalt aimu. Head vaatamist.

Photopointi uus teenus – suured pildid lõuendile, alumiiniumile ja teistele alusmaterjalidele
autor: Lauri Veerde

Kuni tänaseni oli suurima Photopointist tellitava tavakaadri mõõtmeteks 30×45 cm ehk ligikaudu A3. Alates tänasest saab aga Photopointist tellida nii 60×40 cm, 60×90 cm kui ka muljetavaldavas 80×120 cm mõõdus fotosid. Lisaks veel ruudu- ja panoraamikujulisi formaate.

Need suured fotod trükitakse lõuendile, kantakse akrüülklaasile, kapa-plaadile, või alumiiniumplaadile. Nii saad enda tähendusrikkamatest ja ilusamatest fotodest luua parima näitusekvaliteediga kunstiteosed. Kingituseks kallitele inimestele või kaunistuseks omaenda kodu seintele.

Suurte piltide tellimine on võimalik tänu uuele tellimiskeskkonnale veebilehel artprint.photopoint.ee.

Fotolõuend

Lõuend on üheks populaarsemaks meediumiks suurte fotode trükkimisel. Fotode alusmaterjaliks kasutatavale lõuendile on kantud spetsiaalne pinnakiht, mis seob foto värve ning säilitab nende toonid ning kirkuse koguni kuni 200 aastaks. Kui see pinnaviimistlus välja arvata, on tegemist täiesti tavalise lõuendiga – samasugust kasutavad ka kunstnikud õlimaalide jms puhul.
Lõuend on paigaldatud 20×39 mm profiiliga liimpuidust raamile, mis on varustatud puidust pingutuskiiludega. Raami taha on kinnitatud traat teose seinale riputamise jaoks.

Lõuendi puhul on täpsemalt tegu HP Universal Matte Canvas lõuendiga. Selle kerge tekstuuriga, matt ning erkvalge pind toob eriti hästi esile sügavad mustad toonid, mistõttu on see ka üks populaarsemaid materjale, millele trükitakse mustvalgeid fotosid. Suurepäraselt sobib lõuend ka värviliste fotode printimiseks mati pealispinnaga.

Lõuend kinnitatakse alusraami tagumisele küljele – see võimaldab piltide stiilse eksponeerimise ka pealisraami kasutamata. Lõuendi ääred on võimalik omal valikul värvida valgeks või mustaks. Kolmanda viimistlusvõimalusena saab pilti jätkata raami külgedel.

Fotoakrüül

Kui fotolõuendi puhul oli tulemuseks mati viimistlusega foto, siis fotoakrüüli puhul jääb foto kerge läikega. Tulemuseks on kirkamad värvid ning kontrastsem tonaalsus. Fotoakrüüli puhul prinditakse foto HP Professional (300 g/m²) fotopaberile ning kleebitakse värvitu liimiga akrüülklaasist plaadi tagaküljele. Klaasplaadi paksuseks on 5 mm, nurkadesse kinnitatakse harjatud peadega alumiiniumist poldid, mis lisavad pildi esiküljele efektsust ning mille abil saab foto kinnitada seinale. Poldid hoiavad pilti seinast 2 cm kaugusel.

Läbi akrüülklaasi paistab foto efektselt ruumilisena ning värvid omandavad tavalisest veelgi kirkama varjundi. Klaasi ääred on lõigatud laseriga kristallselgeks ning peegeldavad seega foto pinda. Tegemist on tugeva pealismaterjaliga, mis ei deformeeru ka keskmisest kuivemate või niiskemate tingimuste korral. Fotoakrüüli pildi värvide tuhmumiskindlus on garanteeritud vähemalt 50 aastaks.

Fofoakrüül lauale

Lisaks tavalisele, 5 mm paksuseke akrüülplaadile saab fotot väiksemas formaadis ka 2 cm paksuse akrüülklaasist plaadi taha liimida. Sel juhul ei kasutata plaadi viimistluses alumiiniumist polte, plaadi mõõtmeteks on 15 x 21 cm ning see seisab ilma lisakinnituseta laual või muudel siledatel pindadel ise püsti. Trükitehnoloogia ja valmistamine on identsed tavalise fotoakrüüliga.

Fotokapa

Fotokapa on kõige soodsam suurte piltide viimistlusvahend. Fotokapa kujutab endast kerget, 10 või 5 mm paksust alusplaati, mille mõlemale poole on kantud sile papikiht. Sellise plaadi esiküljele liimitakse HP Universal semi-gloss (192 g/m²) fotopaberile prinditud foto.

Kapa vahtplastplaadile liimitud fotod on tavalisest vastupidavamad ning jätavad kvaliteetsema mulje kui tavafotod seinal. Fotode printimiseks kasutatakse HP Designjet 6100ps printerit. See garanteerib tänu 8-tindi trükitehnoloogiale täpse ja kvaliteetse trüki. Fotode viimistlus on poolläikiv – pildite värvid on säravad ja kontrastsed. Fotokapa plaadiga on kaasas spetsiaalsed konksud, mille abil saab teose seinale kinnitada.

Kapa plaatide puhul peab tähele panema seda, et päris suured kapaplaadid võivad pikema aja jooksul veidi kaardu tõmbuda. Seetõttu suurimaid formaate ilma raamita valikus ei olegi. Nende, ja ka kõikide väiksemate formaatide pikemaajalise püsimise garanteerimiseks on soovitatav valida raamitud fotokapa.

Kui tavaline fotokapa aluseks on 10 mm paksune plaat, siis raamitud fotokapa puhul on kasutusel 5 mm plaat. Selle ümber kinnitatakse Nielseni õhukese profiiliga alumiiniumraam. Võimalik on valida hõbedase või musta harjatud alumiiniumraami vahel. Raam hoiab kapale paigutatud pildi sirge, annab pildile selged piirid ja muudab seina riputamise mugavaks (alumiiniumraamil on taga kinnituskohad kruvidele).

Fotoalumiinium

Fotoalumiinium on stiilne ja modernne ning samas kõige vastupidavam materjal suurte fotode viimistlemiseks. Fotoalumiinium kujutab endast suhteliselt kerget, kolmekihilise konstruktsiooniga 3 mm paksust plaati. Plaadi alumisel ja pealmisel (samuti äärmistel) külgedel on kiht alumiiniumi, mida seob tugev, musta värvi plastik. Selline plaat on kerge ning ei tõmbu ka keskmisest halvemates keskkonnatingimustes kaardu. Tugevust lisab juurde alumiiniumprofiilist plaadi taha kinnitatav raam. Raam toob pildi seinast 2 cm võrra eemale ning muudab pildi seinale kinnitamise lihtsaks.

Sellise alumiiniumplaadi esiküljele liimitakse HP Premium Satin (260g/m²) fotopaberile prinditud foto. Värvide tuhmumiskindlus on garanteeritud vähemalt 200-ks aastaks.

Tellimine

Kõiki eelpoolkirjeldatud tooteid saab tellida läbi vastloodud tellimiskeskkonna veebilehel artprint.photopoint.ee. Seal tuleb kõigepealt valida sobiv foto esitlusviis ning seejärel sobiv suurus. Siis tuleb üles laadida meediumile lisatav foto ja see kenasti pildile seada. Lõpuks valida ääris või raam. Ongi valmis.

Kohaletoimetamine

Photopointi veebilehel valmis meisterdatud trükise saab tellida ükskõik millisesse Photopointi kauplusesse. Trükiseid saab valitud poodidest kätte üks kord nädalas – reedeti, pärast kella 17:00. Kõik tellimused, mis on esitatud enne neljapäevast päeva, saab kätte sama nädala reedel. Kui tellimus esitatakse neljapäeval või reedel, siis saab trükise kätte järgmise nädala reedel.

Soovi korral saab valmis meisterdatud toote tellida ka enesele otse koju – sellisel juhul lisandub kauba maksumusele kulleritasuna 100 EEK. Koju jõuab trükis viie tööpäeva jooksul pärast tellimist.

Suureformaadiliste, kvaliteetsete fotode printimisvõimalus on üks olulisemaid teenuseid, mis Photopointi valikust siiamaani puudus. Meil on hea meel, et saame nüüd ka selle tühimiku täita – ning seda kõige kõrgetasemelisemal ja professionaalsemal moel.

Vaata lähemalt Photopointi tellimiskeskkonnast artprint.photopoint.ee

Suurte fotode hinnakiri

cm Fotokapa
Raamitud
fotokapa

Fotolõuend
Fotoalumiinium
Fotoakrüül
Fotoakrüül
lauale

Tavakaader: 2:3 külgede suhtega
15 × 21
499.-
30 × 45
149.- 449.- 449.- 649.- 799.-
40 × 60
299.- 599.- 699.- 999.- 1199.-
60 × 90
599.- 999.- 1299.- 1999.- 2199.-
80 × 120
1799.- 1999.- 3499.-
Ruudukujulised: 1:1 külgede suhtega
50 × 50
349.- 649.- 749.- 1099.- 1299.-
75 × 75
1099.- 1499.- 2199.-
Panoraamid: 1:3 külgede suhtega
20 × 60
199.- 449.- 599.- 799.-
30 × 90
699.- 949.- 1299.-