Karbist välja: Canon EOS M hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

Canonil pole hübriidkaamerat vaja“. Just sellise pealkirjaga uudis ilmus Photopointi ajaveebis eelmise aasta kevadel. Täna, poolteist aastat hiljem on meie käes Canoni esimene hübriidkaamera EOS M. See vahetatavate objektiivide, APS-C mõõdus suure sensori, puuteekraani ja kompaktkaameralikult väikse korpusega fotokaamera on fotoekspertide poolt saanud üsna kahetise hinnangu osaliseks. Kõik kiidavad selle pildikvaliteeti, koostekvaliteeti ja funktsioonide rohkust. Samas jõuab aga iga ülevaade lõpuks tõdemuseni, et alles siis, kui EOS-M kaameral parandada autofookuse kiirust ja lisada juhtnuppe, oleks see ehk oma üsna soolast hinda väärt. Mis selles autofookuses siis nii väga halba on ning kas neid juhtnuppe tõesti nii vähe on? Vaatame järele:

 Canon EOS M hübriidkaamera olulisemad tehnilised andmed:

  • 18.0 MP APS-C-mõõdus CMOS sensor
  • DIGIC 5 pildiprotsessor
  • Kasutab uut EOS M bajonetti (EF-M), täpselt sama 1.6X äralõikefaktoriga nagu Canoni APS-C sensoriga peegelkaamerad
    • Ühildub EF ja EF-S objektiividega EF-EOS M adapteri abil
  • Kompaktne korpus – üks kompaktsemaid hübriidkaameraid üldse
  • Hybrid CMOS AF kasutab faasituvastusega teravustamist kaadri keskosas ja kontrastteravustamist kaadri äärealadel
  • 31-punktiga autofookus, näotuvastus, ja punktteravustamine
  • 3.0″ puutetundlik LCD ekraan 1.04 miljonit pikslit
  • Sisseehitatud välklampi ei ole. Väike välklamp on kaameraga kaasas ja see kinnitub välgukinga
  • Manuaalne särijuhtimine, Raw faili salvestamine
    • Säriajad: 30 – 1/4000 sek
    • ISO ulatus: 100 – 12800, laiendatav 25600
  • Sarivõte: 4.3 kaadrit sekundis (fikseeritud teravustamisega)
  • Full HD video, 1080/30p stereoheliga, jätkuva autofookusega, manuaalse säri ja audiosalvestamisega
  • 3.5mm mikrofonisisend
  • Hind Photopointis (+22mm objektiiv + välklamp + EF adapter): 1099.00€

Photopointi on hetkel jõudnud kolm komplekti:

Karbis on: Canon EOS M hübriidkaamera, EF-EOS M adapter,  22 mm f/2.0 objektiiv, välklamp, pehme vutlar välklambi jaoks, liitiumaku, laadimisadapter, USB kaabel, toitekaabel, kaamerarihm ja kasutusjuhendid.

EOS M kaamerat kätte võttes on aru saada, miks see kaamera maksab enam kui isegi Sony sarnaste näitajatega NEX-F3. Magneesiumsulamist valmistatud korpus on tugev, mõnusalt kaalukas ning mati, näppude all pisut teralisena tunduva pealispinnaga. Ka objektiiv ei jää kvaliteetse ehitusega kaamera kerest maha. Võrreldes Sony või Panasonicu ekvivalentsete objektiividega on Canoni pakutav justkui klass kõrgemast kategooriast.

 

Juhtnuppude poolest on EOS M aga nagu pesuehtne Canoni kompaktkaamera. Isegi “lihtsam”, sest PowerShot seeria võimekamatel esindajatel on olemas ka programmiratas, mida siin ei ole. Pole kahtlust, et tegu on teadliku valikuga. Pole kahtlust, et pildistaja jaoks on see valik halb. Sellise hinna, koostekvaliteedi, ja funktsionaalsuse juures tundub isegi kentsakas selline lihtne välispidine ilme.

Puuteekraan võib olla üks selgitus juhtnuppude vähesusele. See puuteekraan on vägagi sarnane EOS 650D peegelkaamera omale. See on capacitive-tüüpi – justnagu parimatel nutitelefonidel – ning selle abil saab seadistused tehtud isegi kiiremini, kui see füüsiliste nuppude abil võimalik oleks. Pole kahtlust, et iga EOS M  kasutaja jaoks saab puuteekraan olema peamiseks viisiks kaameraga suhelda.

  

Nuppude poolest nagu algtaseme kaamera, kuid vaadake, mis siin all on: 3.5 mm mikrofonisisend puhta heli salvestamiseks filmitava video juurde. Selle all on tavalised HDMI väljund ja mini USB pesa. Teisel pool kaamerat ei ole mitte midagi, sest mälukaart jagab kompaktkaamerate stiilis akuga ühte ja sama kambrit.

LP-E12  liitiumakuga saab ühe laadimiskorraga pildistada 230 kaadrit ühe laadimiskorraga. See pole just parim tulemus. Panasonic Lumix GX1 vastav näitaja on 310 ning Sony NEX-F3 näitaja 470.

LCD-ekraan on üks paremaid asju selle kaamera juures. Lisaks puutetundlikkusele on see ka väga hea lahutusvõimega ning kuvab menüükirjed ja pildid selgelt ning teravalt. Canoni sõnul on LCD-ekraan kaetud näpujäljevastase vääristusega. Mina siin mitte mingit vahet ei jälgede peale jäämisel ega nende puhastamisel ei märganud.

Kaamera menüü on väga sarnane EOS peegelkaamerate menüüle.

Säriparameetreid saab muuta lisaks füüsilisele valikurattale ka ekraanil näpuga paremale-vasakule vedades.

Kaameraga on kaasas tõsine kaamerarihm, mis kinnitub aparaadi külge eriliste pannaldega.

Kaamerarihma lukustamiseks ning lahti tegemiseks piisab, kui kitsama mündi või millegi muu abil metallist kinnitusklambri peal olevat lukustuspead keerata. Klambrid näevad nägusad välja ja lukustusmehhanismi abil saab kaamerarihma vajadusel kiirelt eemaldada.

Kõikide Canon EOS M kaamera komplektidega on kaasas välklamp. Speedlite 90EX juhtarvuks on 9 m ISO 100 juures ning see katab 18 mm objektiivile ekvivalentse vaatenurga. Välklambi sisse tuleb libistada kaks AAA mõõdus patareid või akut ning see töötab muuhulgas ka juhtmevaba päästva välguna Canoni Speedlite süsteemis.

Eks ta muidugi üsna kentsakas välja näeb, kui kaamera peale lükata. Selline sarv näo kohal…

See siin karbist välja võetav komplekt on ideaalne neile, kel on juba olemas valik Canoni peegelkaameraobjektiive. Need saavad endale pisikese EOS-kaamera koos pisikese objektiiviga ning adapteri, millega saab kasutada peegelkaameraobjektiive hübriidi ees. See adapter viib EF-objektiivi sensori pinnast samale kaugusele, nagu see oleks peegelkaamera puhul, ning kannab üle ka kõik kontaktid.

Statiivikinnitus, mis adapteri alt paistab, on soovi korral eemaldatav.

Adapteriga kinnitatud Canoni peegelkaameraobjektiiv on EOS M ees täisfunktsionaalne. See tähendab, et toimivad nii automaatne säritus kui ka autofookus. See Tamroni 24-70mm f/2.8 on muidugi pisut liiast siia ette keerata, kuid mul hetkel sobivamat võtta polnud. Mõni kompaktsematest fiksobjektiividest sobiks EOS M ette päris hästi.

 

Mõnele selgele puudusele vaatamata hakkas Canon EOS M mulle koosveedetud aja jooksul üha enam meeldima. Miks? Eelkõige just tugeva ja kvaliteetsena tunduva ehituse poolest ning hea puuteekraani pärast. Üheks põhjuseks on ka kindlasti EOS M kasutajaliides (menüüd ja seaded). Canoni peegelkaamerate kasutajana tundsin ma end selles süsteemis kohe kui kala vees. Väärtust lisas kaamerale ka võimalus kasutada adapteri abil Canoni peegelkameraobjektiive. Seega oleks EOS M just nagu peaaegu ideaalne kaamera neile, kel on olnud kokkupuude või kel on olemas Canoni suurem peegelkaamera. Miks peaaegu ideaalne? Aga seepärast, et kes on harjunud suure peegelkaamera juhtnuppude ja teravustamiskiirusega, need jäävad kõigest muust heast hoolimata ootama järgmist EOS M väljalaset.

Canon EOS M on suunatud pigem ikkagi neile fotohuvilistele, kes on seni pildistanud (Canoni) kompaktkaameraga ning kes sooviksid nüüd pildistada senisest kvaliteetsemaid ja ilusamaid pilte. EOS M suur sensor pildistab igal juhul sama kvaliteetseid pilte nagu mistahes Canoni APS-C sensoriga peegelkaamera. Samas jääb kere suurus ning juhtnuppude olemus samasuguseks nagu kompaktkaameral. Paljude fotohuviliste jaoks on just selline kaamera ideaalne.

Canon annab valitud peegel- ja kompaktkaameratega kaasa õpetliku raamatu
autor: Lauri Veerde

Täna jõuavad kõikidese Photopointi poodidesse kaks kõvade kaante ja targa sisuga raamatut. Esimene neist kannab nime “Paremad pildid Canon EOS digipeegelkaameraga” ning seda asutakse kingitusega kaasa andma kõigile, kes alates tänasest soetavad endale Photopointist Canoni algtaseme peegelkaamera (1100D, 600D, 650D või 60D).

Teine asjalik raamat kannab nime “Paremad pildid Canoni kompaktkaameraga” ning see suratakse kaasa Photopointist ostetud  S, SX ja G seeria PowerShot kompaktkaameratega (Canon Powershot G1 X, Canon Powershot G15, Canon Powershot G12, Canon Powershot S110, Canon Powershot S100Canon Powershot SX260 HSCanon Powershot SX240 HSCanon Powershot SX230 HSCanon PowerShot SX500 ISCanon PowerShot SX50 HS, Canon Powershot SX40 HS.

Vaata raamatuid lähemalt ja loe nende kohta:

“Paremad pildid Canon EOS digipeegelkaameraga” on 72-leheline värviliste piltidega raamat, mis õpetab pildistama Canoni peegelkaameraga. Selles seletatakse algajale piltide, jooniste ja lihtsa teksti abil, kuidas ja miks seada ava, säriaega ja ISO ning tutvustatakse kõiki olulisemaid Canoni kaamerate funktsioone. Pole kahtlustki, et pärast selle raamatu hoolikat läbi töötamist pildistab algaja tõepoolest paremaid pilte. Tutvu raamatu sisukorraga ülalolevat pilti suuremaks klikates.

“Paremad pildid Canoni kompaktkaameraga” on 64-leheline värviliste piltidega raamat, mis õpetab pildistama Canoni kompaktkaameraga. Suures osas saavad raamatust tarkust ammutada ka need, kel on mõne teise firma kompaktkaamera. Mõned peatükid ning loomulikult raamatus kasutatud konkreetsed juhised menüünäidete varal on siiski ainult Canonipõhised. Tutvu raamatu sisukorraga ülalolevat pilti suuremaks klikates.

Kasulikud vidinad 42. BIG harjaspump
autor: Lauri Veerde

Õhupumpa oleme me kasulike vidinate nurgakeses ennegi tutvustanud. See siin on aga midagi huvitavamat ja erilisemat. BIG pumbaga optikapintsel ehk harjaspump ehk pintselpump … Väike, üsna soodsa hinnaga ning integreeritud pintsliga võiks see ju objektiivi esiläätsede ning raskemini ligipääsetavate kohtade prügist puhastamiseks päris hästi sobida. Vaatame lähemalt:

NB! Esmaspäeva hommikul loosime sellesama piltidel poseeriva harjaspumba välja kõigi vahel, kes kirjutavad siia postituse alla kommentaariumisse vastuse küsimusele: “Kuidas sina oma fotokola puhastad?”.

 Lihtne pakend.

  

Selle vidina juures on ühtekokku kombineeritud õhupump ning pintsel (või hari). Pintsel on kavalalt kaitsva plastikkatte varjus. Kattelt saab korgi eemaldada ning siis selle allapoole libistades pintsli töökorda seada. Peab ütlema, et väga kaua see kork nii peene plastikriba küljes ei seisa. Juba mõne kinni-lahti liigutuse järel hakkas plastik murdumiskohast järeleandmise märke ilmutama.

Harjaspumba idee on kaval. Selle asemel, et vanamoeliselt ühte käes pintslit või lappi ja teises käes õhupumpa hoides seadet puhastada, on siin vidin, mis teoorias neid kahte asja üheaegselt teeb. Harjates saab pumpa pigistades pintsli vahelt õhu liikuma panna ja nii prügi minema puhuda.

Kahjuks see teooria praktikas ei tööta, sest pump on väike ja pintsel tihe nii et selle vahelt ei tule mitte mingit tugevat ega suunatud õhuvoolu.

Kui pintsel õhuvooli kinni peab, siis ehk toimib vidin ilma pintslita. Neid kahte osa – pintslit ja pumpa – on võimalik ka eraldi kasutada. Samas ei anna pump – ilmselt oma väiksuse tõttu – väga head õhusurvet. Pintslit pumba küljest eemaldades libiseb aga pintslikate pintsli pealt maha.

  
 Ei saanud ei mina ega Anton aru, et mille jaoks on selle vidina juures vajalik see kuldne rõngakene. Pintsliotsiku kinnihoidmiseks on see liiga väike ja liiga libe. Otsiku parema pumba küljes püsimise eesmärgil on tark see rõngas sealt üldse eemaldada. Midagi head. Õhk imetakse pumba sisse ikkagi tagantpoolt, mitte eesmisest väljutusaugust.

Midagi nii mõttetut ei ole me veel kasulike vidinate rubriigis tutvustanud. Siin on pintselpump, mille harjaste vahelt väljuv õhk ei liiguta udusulgegi ja mis lisaks igal sammul koost laguneb. Nagu ülalt pildiltki näha, irdusid selle erinevad osad üksteisest kohe pärast pakendist välja võtmist. Ülkskõik mis selle hind ka oleks – meie sul seda osta ei soovita. Võta parem korralik  õhupump, Lenspen ja mikrofiibrist puhastuslapp – need toimivad üheskoos kõige paremini.

BIG pumbaga optikapintsel Photopointis: 6,99€

Tule Laps ja Pere messile Pentaxi kaameraid proovima
autor: Anni Proosa

Töönädal hakkab läbi saama, mõtted veerevad vaikselt nädalavahetuse poole… Disneylandi ega Muumimaale enam perega minna ei jõua, küll aga jõuab Saku Suurhalli, kus sel nädalavahetusel toimub Laps ja Pere mess. Laupäeva ja pühapäeva jooksul on messil kõiksugust tegevust kogu perele, eriti pesakonna noorimatele. Messil saab patsu lüüa ka Panasonicu Patareiga, kes lastele üllatusi jagab.

Photopoint pakub messil tegevust ja avastamisrõõmu natuke vanematele külastajatele. Meie boksist leiad valiku Pentaxi kaameraid, millega saad ise tutvust teha. Nüüd on võimalus ära küsida kõik küsimused, käed kaameratele külge panna ning veenduda, et oma silm on kuningas.

Messil on kaasas Pentaxi pere kõige uuemad liikmed digipeegel K-5 II ning kompaktkaamera X-5. Peegelkaameratest on proovimiseks väljas veel ilmastikukindel K-30. Hübriide esindab pilkupüüdev K-01 ning kompaktkaameraid seikluskindel WG-2 koos vertikaalpäästikuga VS20-ga.

Lisaks kaamerate uudistamisele tasub Photopointi boksi tulla veel ühel põhjusel. Messi kuldreegel on see, et häid asju ja inimesi mahub ikka ühte boksi. Seetõttu ootame kõiki Photopointi boksis asuvasse mini-fotostuudiosse perepilti tegema. Mälestuseks saad tasuta 10x15cm paberfoto kätte esmaspäeval Rocca al Mare Photopointist. Digitaalsed pildid lähevad ülesse ka messi kodulehele www.lapsjapere.ee.

Kohtume 17. ja 18. novembril kell 10-17 Saku Suurhallis! Leiad meid üsna sissepääsu lähedalt, boksist A-40a. Soodsamalt pääsed messile, kui prindid välja flaieri siit.

Canon annab oma fototehnika ostjale kuni 200€ tagasi
autor: Lauri Veerde

Rida Canoni paremaid fototooteid on Photopointis tänasest kuni aasta lõpuni erilise tähelepanu all. Miks? Sest nende soetajaile maksab Canon isiklikult pärast ostu sooritamist teatud summa raha tagasi.

Pappi ei käristata teps mitte kõikide Canoni toodete pealt. Samuti ei tasu iga vidina eest kohe 200€ suurust summat ootama jääda. Kampaanias osalevad näiteks Canon EOS 7D ja 60D peegelkaamerad, mille kerede eest saab raha tagasi vastavalt 100 ja 50 eurot. Samuti saab raha tagasi paljude objektiivide, mitme välklambi, telekonverterite ja GPS-mooduli eest. Täpset ja ülevaatlikku nimekirja kampaanias osalevatest toodetest ning neile vastavatest tagasimaksesummadest näed Canoni spetsiaalsel lehel.

Selleks, et raha tagasi saada, tuleb oma 16.11.12 – 31.12.12 ajavahemikul Photopointist sooritatud ost registreerida Canoni veebilehel refundcampaign.com.  Taotlus tuleb täita, välja printida ning koos ostutšekiga tavapostiga Canonile saata. Täpsemad juhised tagasimaksmise korra kohta leiad Canoni veebilehelt.