Jahi autosid ja võida Pentax Q!
autor: Anni Proosa

Soovid endale kaamerat, millel on digipeegli võimekus ja kompakti mõõdud? Pead olema kiire, osav ja järjepidev ning väike hübriid Pentax Q võib saada Sinu omaks! Nimelt korraldab Pentax mängu “Pentax Q fotojaht”, mille peaauhinnana loositakse välja Pentax Q.

Mööda Eestimaad on ringi liikumas viis Pentax Q kleepsudega autot. Sinu ülesandeks on silmad lahti hoida ja Q autot märgates sellest pilt teha. Foto võid teha ükskõik millega, olgu selleks siis peegelkaamera, kompaktkaamera või mobiiltelefon. Autot võib pildistada ükskõik millisest suunast, tabada liikumise pealt või hiilida ligi parkimise ajal. Oluline on vaid, et pildil oleks äratuntavalt uhkete maalingutega Pentax Q auto. Oma foto lae üles Pentaxi Facebooki lehele ning täpsusta, kus ja millal on pilt tehtud. Kõigi pildisaatjate vahel loositakse välja Pentax Q.

Liitu Pentaxi Facebooki lehel kindlasti ka Pentaxi meililistiga, sest vihjeid autode asukoha kohta antakse lisaks Facebooki lehele ka meilide kaudu.

Mäng kestab: 15. november – 15. detsember.

Tingimused

1. Mängus osalemiseks hakka Pentax Eesti Facebooki lehe fänniks.

2. Üks osaleja saab loosimises osaleda ühe nõuetele vastava fotoga.

3. Pildil peab äratuntav olema autodele kleebitud Pentax Q reklaam.

4. Lisa pilt Pentax Eesti Facebooki lehe seinale ja kirjuta kindlasti juurde, kus ja millal on pilt tehtud.

5. Pilti saad esitada kuni 15. detsembrini.

6.Korraldajal on õigus tingimustele mitte vastavad pildid võistluselt eemaldada.

7. Korraldaja jätab endale õiguse ülalolevaid tingimusi mängu kestel muuta või täiendada.

8. Auhind Pentax Q loositakse välja 16.12.2011 kõigi pildisaatjate vahel, kelle foto vastab tingimustele.

Fotojaht on alanud!


Tamroni 70-300 mm objektiivi fotod ja ülevaade Penelope Fotoblogis
autor: Lauri Veerde

Hea mitu nädalat tagasi otsis Tamron Eesti Maarjamaa fotoblogijaid, kes oleksid nõus testima Tamroni objektiive. Nüüd on esimesed viljad valminuks saanud ning on rõõm need ka sinuni tuua, hea Photopiointi ajaveebi lugeja. Penelope Russak`i fotoblogi paelus Tamroni komisjoni just oma blogilikkuse ning muidugi mõista huvitavate piltide poolest. Enamik eesti fotoblogisid sisaldavad loodusfotosid. Penelope fotoblogis on aga esikonal portree- ja glamuurifotod. Ning seda vägagi heal tasemel.

Portree ja glamuurifoto jaoks sobivad eelkõige ikkagi valgusjõulised fiksobjektiivid. Penelope näitas aga läbi oma fotode, et ka Tamroni 70-300 mm f/4,0 – 5,6 VC on sellist laadi fotosessioonide jaoks sobilik. Oma muljetes kiitis Penelope Tamroni värinastabilisaatorit, mis oma tööd hästi tegi ning tänu millele 300 mm fookuskaugusega pildistatud fotod teravad tulid. Lisaks meeldisid Penelopele veel selle objektiivi kirkad värvid ja hea kontrastsus. Suurimaks miinuseks oli objektiivi autofookuse aeglane toimimine hämaras pildistades ning väike maksimaalne ava.

Vaata pilte:

Vaata veel näidispilte ja loe Penelope arvamust Tamron 70-300 mm VC USD objektiivi kohta Penelope fotoblogist.

Mis on säriaeg? Lihtne seletus fotokursus.ee veebilehel
autor: Lauri Veerde

Säriaeg on pildistamise juures üks olulisemaid seadeid. See aitab meil jäädvustada pildile efektset liikumist ja aitab mahutada aja nõelteravalt ühele kaadrile. Kui säriaega kasutada ei osata, võib see aga kogu pildi hoopis uduseks muuta ja nii selle sootuks rikkuda. Kui sa veel täpselt ei tea, mida säriaeg endast kujutab ning mida sellega teha saab, siis astu läbi fotokursus.ee blogist. Seal kirjutan ma ise lihtsalt ja selgelt lahti selle, mis on säriaeg ning mida säriaeg meil teha võimaldab. “Mis on säriaeg?” fotokursus.ee veebilehel.

Osale fotokonkursil “Esimene lumi”
autor: Anni Proosa

Linnud on teele saadetud, lehed on riisutud ja nüüd võib oodata esimest lund. Õrn ja kaduv hetk, mil maapind sel sügisel esimest korda lumekihiga kaetub saab, on kindlasti väärt pildile püüdmist, sest Artprint ja Snap.ee korraldavad fotokonkursi “Esimene lumi”. Iga autor saab võistlusele esitada kolm tööd ning konkurss kestab 15. detsembrini. Kõikide konkursil osalevate piltide seast valib žürii välja kolm parimat. Esikolmikusse kuuluvad autorid saavad auhinnaks fotolõuendid, kuhu trükitakse võitjate soovitud fotod.

I koht: Fotolõuend 75×50. Väärtus 59.90 €
II koht:  Fotolõuend 60×40. Väärtus 39.90 €
III koht: Fotolõuend 30×45. Väärtus 19.90 €

Tutvu konkursiga ja loe täpseid tingimusi. Vaata võimalusi suureformaadiliste fotode trükiks.

Kuidas taskulambi abil paremaid fotosid pildistada
autor: Lauri Veerde

©Tekst ja fotod: Urmas Tartes
Loodusemees

Sageli on pildistamisel valgust vähe. Esimese võimalusena tuleb alati meelde välklamp – see vana hea universaalne abimees. Paraku on välklambil kasutamisel mõned raskused. Välguga ei näe täpselt, kuhu ja kui palju valgust suunatakse. Ühe välklambiga on keeruline lisada valgust erinevatesse pildi piirkondadesse. Mitme välklambi kasutamine on omajagu kohmakas ja ka kulukas.

Aga lisavalgusallikana saab edukalt kasutada ka taskulampi. Taskulamp ei suuda küll tekitada välgust tuttavat liikumise „külmutamise“ efekti, kuid varjualade täitmiseks või sootuks põhivalgusena saab teda paigal püsivate objektide puhul edukalt kasutada. Seetõttu on ühe (loodus)fotograafi varustusse mõistlik lisada ka korralik taskulamp.

Tänapäeval tehakse väga valgusjõulisi LED taskulampe, mille värvustemperatuurgi üsna lähedane päevavalgusele. Olen ise jäänud kasutama Led Lenseri toodangut (mudelid P7 ja M7). Led Lenseri mudelite reast leiab ka selliseid, mille valguse tugevust saab sujuvalt muuta – taas hea omadus valguse täpsemaks doseerimiseks. Nii saab selliseid lampe kasutada hästi kas päevasel ajal täitevvalguseks või siis hämaruses põhivalguseks.

Taskulambi kasutamine nõuab veidi katsetamist, kuid tulemused on kiired tulema. Tasub meeles pidada paari nippi.

  • Otse objektile suunatud taskulamp annab tulemuseks teravad varjud täpselt niisamuti nagu teeb seda üksik välklamp. Seetõttu ärge unustage vajadusel kasutamast peegeldeid või hajuteid.
  • Teravat varju aitab vältida lambi valgusvihu liigutamine. Seda võtet jõuab kasutada mõistagi piisavalt pika säriaja korral.
  • Pika särituse korral saab üheainsa taskulambiga „joonistades“ kenasti valgustada ruumilisi objekte. Liikumine olgu ebaühtlane – kauem aega rohkem valgust vajavatele pindadele ja lühemat aega vähem valgust vajavatele pindadele.
  • Kui taskulambi valgus on täitevvalguseks liiga tugev, siis „joonistage“ valgusega täidetav ala kiiresti üle ja pöörake lamp kaadrist välja veel enne särituse lõppu. Liigutades lampi kiiremini või aeglasemalt saame üsna täpselt määrata pildile jääva valgustatud ala heledust. Kui esimene katse ei õnnestu, siis kolmas-neljas juba hakkavad välja tulema.

Head katsetamist ja avastamist.

Jaanimardika pildi tegemiseks seadsin käsitsi säri mardika tulukese järgi, mis andis tulemuseks musta pildi, kus 2 rohelist tulelaigukest. Siis joonistasin särituse ajal taskulambiga kiiresti üle mardika ja natuke pikemalt üle mardika taha jääva rohu. Nii sain 3-4 katsetuse järele pildi, kus jaaniöine mulje jäi pildile alles, mardika siluett paistab rohu taustal kenasti ja mardika tulukesed ei ole ära põlenud. Canon EOS 5D Mark II, EF 180 mm f/3,5L Macro USM, f/13, 2 s, ISO 800, taskulamp Led Lenser P7.

Pirnjas murumuna kasvas kitsas praos, kuhu valgust eriti ei paistnud. Sättisin säri paika taskulambiga valguse järgi. Pildistamise ajal aga liigutasin taskulampi kaarena ümber seene alt üles nii et valgustatud sai nii seenejalg kui ka veidi seenekübara tagumine pool. Nii sain vältida teravate varjude teket ja valgustada kõik olulised pinnad. Canon EOS 5D Mark II, EF 180 mm f/3,5L Macro USM, f/16, 2,5s, ISO 100, taskulamp Led Lenser M7.