Uus teenus Photopointis – videote digitaliseerimine
autor: Lauri Veerde

Kas teadsid, et sinu mälestused vanadel videokassettidel tuhmuvad iga vaatamis- ja kopeerimiskorraga? Hullem veel – ka kapis puutumatuna seistes tuhmuvad lindile jäädvustunud kaadrid ning lint ise muutub aja jooksul rabedaks. Nüüd saad oma vanad videokassetid tuua Photopointi. Konverteerime kassettidel oleva videomaterjali digitaalsesse vormingusse ning salvestame DVD peale. Nii saad oma mälestusi mugavalt vaadata, kompromissideta kopeerida ja rahuliku südamega arhiveerida.

Video digitaliseerimise hind on Photopointis DVD-põhine. Ühe DVD-plaadi hinnaks, olenemata selle peal olevast video mahust, on 9,99 €. Iga järgmine alustatud plaat maksab samuti 9,99 €. Üks DVD plaat mahutab maksimaalselt 2 tundi videomaterjali – seega kui sul on videolindil alla kahe tunni videot, maksab selle digitaliseerimine 9,99 €. Kui alla nelja tunni, siis 2 × 9,99 € jne. Hinna sees on video digitaliseerimine, plaadile kirjutamine ja DVD-plaat ilusa kujundusega karbis.

Videokasseti – olgu see siis suur VHS või pisike MiniDV (vaata alt täpsemalt) – saad tuua ükskõik millisesse Photopointi poodi. Kasseti saad koos ahjusooja DVD-plaadiga kätte samast kauplusest mitte enam kui 14 päeva pärast.

Digitaalne video parem kui analooglint või miniDV kassett, sest:

 • DVD-plaadil olevaid filme saad vaadata ükskõik millises DVD-mängijas või DVD-mängijaga arvutis kartmata, et videokvaliteet sellest halvemaks muutub.
 • DVD-plaadil olevaid filme on väga lihtne sõpradele-sugulastele saatmiseks või endale varukoopiate tegemiseks paljundada. Paljundamisel ei pea kartma videopildi kvaliteetsuse vähenemist. Kui sa ise DVD plaadist uut DVD plaati teha ei oska, siis küsi abi kelleltki tuttavalt kel arvutitega rohkem kogemusi.
 • DVD-plaadil olevad filmid saad kopeerida enda arvutisse et neid seal siis mugavalt igal ajal vaadata või miks mitte kasvõi Facebooki üles laadida ja seal oma sõpradega jagada.

Videote digitaliseerimine Photopointis. Lähemalt ja lühidalt:

 • Digitaliseeritavate videokassettide tüübid on VHS, VHS-C, Mini DV, Hi8 ja Digital 8
 • Digitaliseeritavaid videokassette saab tuua ükskõik millisesse Photopointi poodi
 • Digitaliseerimisele toodavad kassetid saab koos DVD plaatidega tagasi samast Photopointi kauplusest hiljemalt 14. päeva pärast
 • Ühele DVD-toorikule mahub 2 tundi videot
 • Ühe DVD-tooriku hinnaks on 9.99 €, iga järgmise alustatud tooriku hinnaks on samuti 9.99 €
 • DVD hind ei sõltu sellele salvestatud info mahust
 • Hinna sees on video digitaliseerimine, video plaadile kirjutamine ja DVD-plaat ilusa kujundusega karbis
 • Digitaliseeritud video salvestatakse kvaliteetsele ja vastupidavale toorikule
 • Video salvestatakse kvaliteetse  MPEG-2 25 fps 720×576 lahutusvõimega  6 Mbps andmevoona DVD-Video vormingus
 • Kliendi poolt edastatud materjal digitaliseeritakse täies ulatuses
 • Montaazhi ega pildikorrektsioone ei teostata

Videote digitaliseerimine Photopointis: Kasulik teada

 • Digitaliseeritud videot arvutis vaadates võib mõnedel juhtudel märgata anomaaliaid video päris äärealades (videopildi äär on karvane või moonutatud, triip jookseb pildi ääres vms). Need moonutused ei ole reeglina nähtavad teleriekraanilt vaadates kuna teler ei näita kunagi 100% video kaadrist.
 • Soovitame digitaliseeritud videofailid kopeerida arvutisse ja teha DVD-plaadist varukoopiaid. Nii kindlustate videote säilimise ka siis, kui algplaat kahjustatud saama peaks.
 • DVD-plaate ei tohi jätta otsese päikese kätte. Pikima eluea tagab plaatide arhiveerimine toatemperatuuril, valguse eest varjatud kohas.

Karbist välja: Pentax Optio WG-1 GPS talvekomplekt
autor: Lauri Veerde

Pentax Optio WG-1 kompaktkaamera, vutlar, ministatiiv ja mälukaart. Iseenesest võib seda kooslust nimetada ka kevade- suve- või sügisekomplektiks. Pentax on aga kogu selle kraami susanud lumelauduriga kaunistatud karbi sisse ning nimetanud talvekomplektiks. Lisavidinatega varustatud WG-1 maksab paljast kaamerast 10 € enam. Kui sul aga kaamerale nagunii vutlarit, mälukaarti ja statiivi vaja on, siis on talvekomplekt sinu jaoks vägagi mõistlik valik. Vaatame lähemalt:

Siin võtame karbist välja GPS-mooduliga kaameraga komplekti. Sama komplekt on Photopoitis olemas aga ka ilma GPS-ita WG-1 kaamerale.

Kena talveteemaline karp on vaid maskeeringuks pisut koledamale, kuid see-eest taaskasutatud materjalist tehtud ökokarbile.

Lisaks pandud vidinad vaatavad kohe kõige esmalt vastu.

Pentax WG-1 talvekomplekti karbis on tõsiselt palju asju. Pentax Optio WG-1 GPS kaamera, makrorõngas, karabiin, randmepael, A/V kaabel, USB-kaabel, toitekaabel, aku, laadija, kasutusjuhendid, CD-plaadid, neopreenmaterjalist vutlar, 4 GB mälukaart ja ministatiiv. WG-1 kaamera on teatavasti veekindel kuni 10 m, kukkumiskindel kuni 1,5 m, muljumiskindel kuni 100 kg ja külmakindel kuni -10°C.

Siin on kaamera ise koos lisadega. Hama ministatiiv, 4 GB Sandiski SD-mälukaart ning mõnusast pehmest materjalist Pentaxi originaalvutlar.

Ministatiivi kasutamine on muidugi mugavam kompaktkaamerate puhul, millel on statiivikeere rohkem kaamera tsentris. Siiski saab ühte jalga kaameraga paralleelselt asetades ka WG-1 aparaadi statiivile seada ning pikemaid öövõtteid, grupipilte või autoportreid klõbistama hakata.

Pehme neopreenmaterjalist vutlar on mugav kasutada. Paks materjal kaitseb kaamerat hästi ning pealmise klapi saab ühe kiire liigutusega kinni-lahti venitada.

Vutlari tagaküljel on jäik tugevdusliist. Muidugi on WG-1 kaamera nagunii 1,5 m kukkumiskindel. Pisut lisatugevdust ei tee aga kunagi halba.

Standardses komplektis on kaameraga kaasas veel laia kaamerarihma külge kinnitatud karabiin. See näeb efektne välja ning selle abil saab kaamerat näiteks seljakoti õlarihmapandla külge või mujale kinnitada.

Pentax Optio WG-1 GPS talvekomplekt Photopointis: 309 € (soodushind -14%)

Pentax Optio WG-1 Winter Kit must Photopointis: 259 € (soodushind -13%)

Pentax Optio WG-1 Winter Kit purpur Photopointis: 259 € (soodushind -13%)

Sveni pildilood – 14. Valgus teeb pildi
autor: Sven Začek

©Tekst ja fotod: Sven Začek

Valgus! Valgus on üks imeline asi, mille kõiki varjundeid on võimatu kokku lugeda. Tänu valgusele on olemas fotograafia, mis on sisuliselt valguse talletamise vahend. Tänu valgusele võib tavapärane hetk või paik saada eriliseks, mida mäletatakse elu lõpuni ning vastupidi, valguse puudumisel võib jääda ka kõige omapärasem koht igasuguse tähelepanuta.

Maastikufotograafi päevad mööduvad tihti valgust oodates. Loomafotograafil on natuke lihtsam, sest lisaks valgusele on pildil elusolend, kes vaataja tähelepanu valguse kvaliteedist hoolimata äratada suudab. Püüdes kaks asja ühele fotole – eluka ja valguse – on tulemus tunduvalt meeldejäävam.

Targad mehed on ära tõestanud, et inimsilmale meeldib soe ja pehme valgus, mida jätkub vaid lühikeseks ajaks päeva mõlemas otsas, hommikul ja õhtul. Keskpäevaselt terav valgus meie meeli sarnaselt ei eruta. Mismoodi selliseid katseid on tehtud? Väga lihtsalt. Kohas, kus liigub palju inimesi (laulupidudel, lennujaamades jm rahvaüritustel) on väljas lauake paari fotoga. Umbes nii nagu käesoleva artikli lõpus. Motiiv on sama, kuid valgus on erinev. Ning mööduvatel inimestel on palutud lihtsalt näpuga osutada, milline pilt neile rohkem meeldib. Pole vaja põhjendada, miks see või teine ja mis täpselt fotodel head on, vaid lihtsalt anda märku, kumb rohkem meeldib. Hiljem tulemusi vaadates selgus, et üks oli mäekõrguselt parem kui teine. Samamoodi on testitud ka inimeste kompositsioonitaju. Siis on ühel pildil linnuke keskse paigutusega ja teine ilusti kolmandiku peal. Jälle ei pea keegi midagi põhjendama, vaid lihtsalt meeldivama valima. Tõestus? Kolmandikereeglile allutatud foto võidab alati.

Sellised testid töötavad ja kinnitavad reeglit nö „inimestega tänavalt“ tavaliste ilusate piltide puhul. Fotokonkurssidel ja näitustel on tihti teistsugused alused ja parimateks osutuvad hoopis vastupidiste efektidega fotod. Sompus sügisvalgusega maastikupildid ja ninaga vastu kaadri serva toetuvad elukad. Päevast-päeva samasuguselt lahendatud ja supervalguse ajal vormistatud hetki vaadates võib tekkida teatud küllastumus, mille väljundiks ongi „kehvema“ valguse ja „vale“ kadreeringuga võidupildid. Ilu jääb alati vaataja silmadesse ning kui ilu üleserveerida, siis jääb domineerivaks jõuks hoopis uudsus.

Ühesõnaga peab hea fotograaf tundma väga erinevate valguste tugevaid ja nõrku külgi ning seda osates võivad tulemused olla ühtemoodi populaarsed nii tavainimeste kui ka maailmaklassist fotograafidest koosneva žürii silmis.

Piltide esitlus ja tehnilised andmed:

Esimene foto pilvealuses valguses on tehtud kell 20:50:22 ja teine kuldselt läikiv foto 20:57:09. Kõigest kuue ja poole minutiline vahe on pakkunud kahte erinevat fotot.

Pildiformaat – Lõikamata 3:2-le kaadrid.

Kadreering – Pildistatud lamades küünarnukkidele toetudes, loomaks pildi allserva mõnusa uduse raami.

Ava – F5,6. Täisava, et pisikest lindu taustast võimalikult eristada.

TehnikaNikon D3s + Nikkor  300mm F2,8 VRII + Nikkor TC-E20III.

Pilvealune valgus andis säriks F5,6, 1/500, ISO 4000.

Kuldses valguses tehtud pilt andis säriks F5,6, 1/500, ISO 2500.

Valgus – Esimesel tavaline pilvealune mahe valgus. Teisel pildil mõnusalt kuldne õhtuvalgus.

Salvestus – RAW formaadis, konverteeritud Photoshop CS4 tarkvaraga.

Kasulikud vidinad 23 – Starblitz objektiivikork
autor: Lauri Veerde

Mul on objektiivikorgid alailma kadunud. Ja kui nad parajasti kadunud ei ole, on nad igatpidi vahetuses. Tamroni oma Canoni objektiivi esiläätse katmas ja vastupidi. Kui mõni objektiivikork aga päris ära kaob, siis tuleb kusagilt selle asemele uus muretseda. Photopointi jõudsid paar nädalat tagasi uued Starblitz tootjanime kandvad objektiivikorgid. Need on head ja kasulikud mitmes mõttes. Esiteks ei maksa need nii palju nagu kaameratootjate originaalkorgid. Teiseks on neil Tamroni objektiivikorkidele sarnanev kinnitusmehanism, mis tähendab, et neid on ka varjukit kasutades hea eest võtta ja ette panna. Kolmandaks on neil küljes kummist aasaga pael, millega saab korgi soovi korral objektiivi külge kinnitada. Vaatame lähemalt:

NB! Täna õhtul loosime ühe Starblitz objektiivikorgi välja kõigi vahel, kes kirjutavad alla kommentaariumisse vastuse küsimusele: “Kas sina kinnitaksid Starblitz korgi kummiga objektiivi külge või eemaldaksid selle nööri korgi küljest? Miks?”.

Vaatame lähemalt 52 mm filtrikeermele sobivat objektiivikorki. Photopointis on lisaks sellele olemas veel 55, 62, 67, 72 ja 77 mm filtrikeermetele sobivad Starblitz objektiivikorgid.

Välimuselt on Starblitzi kork pea äravahetamiseni sarnane Tamroni korkidega. Ainult et see kinnitusnöör on boonusena küljes.

Tagantpoolt ka.

52 mm filtrikeere on näiteks Nikoni komplektobjektiividel ning ka Canoni 50 mm f/1.8 valgusjõulisel fiksobjektiivil.

Kork asetun 50 mm objektiivi ette nagu valatult.

Kummi saab venitada ümber objektiivi.

Niiviisi on kork pildistades alati kaamera külge aheldatud. Kui see ripats mingis pildistamisolukorras häirima hakkab, saab ju selle väga lihtsalt ühe kummivenitusega objektiivi küljest võtta ja kusagile laua peale unustada.

Starblitz objektiivikorgid Photopointis: 4.99 – 6.99 EUR

Fujifilm X-S1 tuleb esmaklassilise 26x suumobjektiivi ja üle 800 € hinnasildiga
autor: Lauri Veerde

Viimasel ajal on veebis hakanud ringlema kuulujutt, mille kohaselt kardab Canon oma rivaalidest kõige enam just Fujifilm`i. Selle, 80-aastase staažiga Jaapani fotofirma rünnak algas aasta eest koos X-seeria esimese mudeliga X100. Vahepeal lasti muuhulgas lendu 26 kompaktkaamerat. Paar kuud tagasi tuli Fuji välja retrohõngulise disainiga X10 kompaktkaameraga. Nüüd tuleb kolmas aparaat: supersuumide klassi kuuluv X-S1.

X-S1 on kompaktkaamera. See tähendab, et selle sees on väike, 2/3″ sensor, optilist pildiotsijat ei ole ning objektiivi kere küljest eemaldada ei saa. Fuji on aga valmistanud selle kaamera nii, et sellel oleks võimalikult palju peegelkaamera funktsionaalsust ning välimust. X-seeriale omaselt ei ole materjalide valikul raha säästetud – nii on metallist valmistatud kere, valikukettad ja objektiiv. Isegi objektiivi varjuk on metalne.

Objektiiv ongi selle aparaadi tähelepanuväärseim osa – 26x suumiga ja 24 – 624 mm fookuskaugusega (35 mm ekvivalent) valguspüüdja on varustatud ED ja asfääriliste elementidega. Olemas on suumi- ja teravustamisrõngas ning lähim teravustamiskaugus on 1 cm. 12 MP EXR CMOS sensor salvestab RAW-faile ja 1920 x 1080 px formaadis videot kiirusega kuni 30 fps. Fotosid saab kadreerida 3″ LCD-ekraani ja 0.47″ 1.44 MP elektroonilise pildiotsija abil. Euroopas oodatakse selle relva hinnaks soolased 813 eurot.

Fujifilm X-S1 digikaamera olulisemad omadused

 • Kvaliteetne Fujinon 26x optilise suumiga objektiiv katab fookuskaugused 24-624mm (35mm ekvivalent)
 • Kummeeritud korpus, metallist objektiiv ja valikukettad
 • 12 MP EXR CMOS sensor
 • Kuni 10 fps sarivõte
 • 1.44 MP elektrooniline pildiotsija
 • Üles-alla kallutatav 3″ 460 000 px LCD
 • Full HD video
 • PASM režiimid
 • Taw formaat
 • Digifiltrid
 • Lähim teravustamiskaugus 1 cm
 • Liitiumaku – 500 säritust ühe laadimiskorraga
 • Optiline värinastabilisaator
 • 360° panoraamrežiim