Photopointi ajaveebi 2011. aasta 10 kuumimat postitust
autor: Lauri Veerde

Tahaksin kangesti seda aasta viimast postitust alustada tõdemusega, et “2011. aasta on foto- ja arvutitehnika vallas olnud tulvil huvitavaid arenguid, sündmusi ja digitehnikat”. Aga ei saa. Ehk võrdlen ma lõppevat liialt 2010. aastaga, mil astusid tehnikamaailma lavale tahvelarvutid eesotsas iPadiga, sai valmis Windows Phone 7 operatsioonisüsteem, tulid Sony innovatiivsed poolläbipaistva peegliga SLT kaamerad ja pool kümnendit oodatud Pentax 645D.

2011. aasta ei jäi tehnikamaailmas meelde mitte niivõrd uudsete ja huvitavate seadmete vaid suurte raputuste läbi. Lõppematud patendilagingud Apple`i ja androidseadmete valmistajate vahel, Steve Jobsi surm, Nokia hädamaandumine Windows Phone platvormile, Pentaxi ostmine Ricohi poolt… Nende sündmuste taustal on arvuti- ja fototehnika omasoodu vaikselt edasi arenenud. Arvutite leeris on märkimisväärne Android-tahvelarvutite võimas levik. Fotokaamerate aenguloos jäi enim meelde Sony võimas eneseteostus A77 ja NEX-7 kaamera näol.

2011 aastal on Photopointi ajaveebis ilmunud 588 postitust, läbi mille meie head lugejad nende arengute ja sündmustega tutvuda on saanud. Siin all on reas 10 mõjukamat, huvitavamat ja meeldejäävamat 2011. aastal PP ajaveebis ilmunud postitust. Tegemist on ülimalt subjektiivse valikuga – kui arvad, et mingi oluline sündmus on nende 10 seast välja jäänud, siis anna sellest kommentaariumis teada.

Siin nad on: 2011 parimad. Head vana aasta lõppu ja uue algust kõigile Photopointi ajaveebi lugejaile!

10. Android tahvelarvutite võidukäik

2011 on kahtlemata olnud Android tahvelarvutite aasta. Kohe, kuuendal jaanuaril, tõi Motorola välja üldse esimese Android 3.0 Honeycomb operatsioonisüsteemiga tahvelarvuti nimega XOOM. Peagi tulid sellistega välja ka Asus ning Samsung ja hiljem teisedki. Need kahetuumalise protsessoriga, 10″ ekraaniga ja vägagi funktsionaalse operatsioonisüsteemiga tahvelarvutid suutsid juba Apple`ile tõsist konkurentsi pakkuda. Kõrgema klassi tahvlite kõrval tegid 2011 aastal ilma ka soodsama poole androidtahvlid – eelkõige Archose tootevalik, mis Photopointi lettideltki lõhnava saia kombel siiamaani kaob.

Asus Eee Pad Slider ja Eee Pad Transformer hägustavad piire tahvelarvuti ja netbooki vahel

9. Photopointi ajaveeb CeBit tehnikamessil

Maailma suurim info- ja kommunikatsioonitehnoloogia mess CeBIT 2011 toimus märtsi algul. Photopointi ajaveeb oli kohal ning tõi Hannoveri messihallidest videopildi vahendusel lugejateni käed-küljes muljed kõikidest olulisematest veel turule tulemata nutitelefonidest ja tahvelarvutitest.

CeBIT tehnikamessi eelõhtul

8. Apple iPad 2

iPad`i teine tulemine kolmandal märtsil osutus vaat et sama edukaks, kui eelmise aasta triumf. Uus tahvelarvuti oli senisest kiirem ja õhem ning varustatud kaameraga. Need, kes senimaani olid iPad`i ostu plaaninud, tegid selle nüüd ära.

Allolev foto on pildistatud CeBit tehnikamessil vaid päev pärast iPadi ametlikku esitlust Californias. Märkasin iPad 2-te puhtjuhuslikult ühes Hiina kõrvaklapitinutaja klaasvitriinis. Selgus, et tegu oli ülitäpselt ja mitteametlikult valmistatud mulaažiga – väidetavalt ühe Apple`i hiina tehases töötava “sõbra” poolt.

Apple iPad 2 CeBIT 2011 tehnikamessil

7. Algab uus rubriik Photopointi ajaveebis: “Kasulikud vidinad”

Suve algul tegime Photopointi ajaveebis algust uue rubriigiga. “Kasulikud vidinad” fotoartikkel on 10. juunist alates ilmunud igal reedel. See keskendub Photopointi hingematvalt laia tootevaliku kõige varjatumale osale – igasugused pudinad ja vidinad, mis mõnes olukorras vägagi vajalikuks ja vaat et asendamatukski osutuda võivad. Kuna olen aja jooksul leidnud valgel taustal pildistatud fotod väga igavad olevat, võtsin eesmärgiks kõik kasulikud vidinad üles pildistada loomulikus keskkonnas loomuliku valguse all. Kui vähegi võimalik, siis jutustavad fotod ka sellest, kuidas need vidinad päris elus toimivad. Alates 17ndast postitusest oleme iga pildistatud vidina kommenteerijate vahel ka välja loosinud.

Kasulikud vidinad 1. Randmerihm peegelkaamerale

6. Google esttleb Android 4.0 operatsioonisüsteemi

Google tutvustas Android 4.0 operatsioonisüsteemi põhjalikult oktoobri keskel. Android 4.0 ehk “Ice Cream Sandwich” on järgmine suur samm edasi lõppeval aastal ilma teinud Android 3.0 tarkvaraversioonist. 4.0 erilisuseks on selle sobivus nii tahvelarvutite kui nutitelefonide jaoks. See toob telefonide sisse kamaluga uut funktsionaalsust ning selle reaalne lansseerimine on kindlasti järgmise aasta oodatuimaks sündmuseks nutitelefonide vallas.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich – 16 olulisemat täiustust

5. Steve Jobsi surm

Steve Jobsi surm 5. oktoobril oli kahtlemata kõige kajastatum sündmus tehnikamaailmas lõppenud aastal. Hr Jobsi tagasitulek Apple`isse 1996 aastal päästis pankroti äärel oleva firma. Tema visioon muutis arvutitehnika selliseks, nagu see tänapäeval on, ning pani alguse nutitelefonide ja tahvelarvutite levikule.

Hr jobs sai palju meediatähelepanu tänu oma karismaatilistele tooteesitlustele. Lõppenud aastal lahkusid meie seast aga ka tehnikamaailma suurkujud, kes üldsusele nii tuntud ei olnud, kuid kelle teened Jobsi omadest vaat et suuremadki on. Nendest olulisim on kindlasti C programmeerimiskeele looja ning Unix operatsioonisüsteemi kaaslooja Dennis Ritchie. C programmeerimiskeel on aluseks praktiliselt kogu tänapäeval kasutatavale tarkvarale alustades Windowsist lõpetades Firefoxiga.

Apple`i kaasasutaja Steve Jobs lahkus meie seast

4. Ricoh ostab Hoyalt Pentaxi

Ricoh ja Hoya andsid oma diilist üldsusele teada esimesel juulil. Reaalne müügitehnig ja varade üleminek ühe firma alluvusest teisele toimus oktoobris. Tundub, et Pentaxi juhatusele on Ricohi tütarfirma staatus justkui kevadine suurvesi. Ei ole ju saladuseks, et klaasi dollariteks lihviv Hoya Pentaxi kaameraäri tegelikult ei vajanud ning sellesse investeerida ei tahtnud. Ricoh`iga on aga teine lugu. Sel firmal on ambitsioonid ja suured plaanid. Seda kinnitab ka Pentaxi esindaja Toshiyuki Kitazawa paari nädala tagune kommentaar, mille kohaselt on Ricoh näidanud üles “suurt mõistmist nende asjade osas, mida Pentaxi juhtkond ammu ära teha tahtnud on”. Omanikuvahetus on Pentaxil nüüd võimaldanud nende asjade juurde tagasi pöörduda ning see olevat väga suur asi. Seega on järgmisel aastal – ilmselt Photokina fotomessi ajal – Pentaxil paljutki, mida maailmale tõestada.

Ricoh ostab Hoyalt Pentaxi

3. Microsoft näitas tulevikku. Windows 8

2011 oli Microsofti jaoks vaikne aasta. Firma kuulutas küll välja oma partnerluse Nokiaga ning avalikustas Windows 8 olemuse, kumbki uudis aga lõppevat aastat ei mõjuta. Järgmist aastat küll. Iseäranis Windows 8 operatsioonisüsteemi oodatakse hingevärinaga, sest õigesti teostatuna ja juhituna võib see tähendada uut konkurenti tahvelarvutite maailmas iOS ja Androidi kõrval. 2011 oli aasta, mil Microsoft teatas mis meid ees ootab. 2012 saab olema aasta, mil lubatu reaalsuseks saab.

Windows 8 – 7 olulisemat fakti

2. Nokia asub valmistama Windows operatsioonisüsteemiga nutitelefone

See mees seal all pildil rabas tehnikamaailma oma otsekoheste väljaütlemistega 2011 aasta algul. Nokia tegevjuht Stephen Elop ütles avalikult välja et Nokia on leekides ning kui midagi drastilist ette ei võeta, hääbub mõjukas telefonimeister mõjukate nutitelefonide varjus sootuks. Lahenduseks oli otsus: Nokia ei kuluta enam kogu oma energiat omaenda Symbiani arendamisele vaid asub tegema mobiiltelefone Windows Phone operatsioonisüsteemiga. Otsus sai välja kuulutatud 12. veebruaril, esimene Nokia Windows-telefon kuulutati aga ametlikult välja alles 26. oktoobril. Poodidesse jõuavad need kunagi järgmisel aastal. Kuidagi vaevaliselt liigub see duo, või kuidas?

Nokia tegevjuht Stepen Elop: „Me seisame põleval platvormil“

1. Sony tõestab end kaameratootjana. Kiire ja võimas SLT-A77

Kui Sony seitsme aasta eest Konica Minolta kaameraäri üle võttis, olid firmal suured plaanid. 2007. aastal esitletud A700 oli Sony teine peegelkaamera ja esimene tõsine üritus. Sellele aparaadile oodati järglast neli aastat ning lõpuks see tuli: 24. augustil 2011 Sony a77 nime all. Ootajad ei pidanud pettuma. See kaamera täitis kõik fotohuviliste ootused ja enamgi veel. Täpselt nagu aasta tagused A33 ja A55 kaamerad oli ka A77 niinimetatud SLT-tüüpi aparaat. Poolläbipaistva peegliga ja ilma optilise pildiotsijata relv, mis tulistab kaadreid pöörase kiirusega 12 kaadrit sekundis. Nüüdseks on selge, et Sony jääb truuks oma välja arendatud erilisele kaameratüübile, mis optilise pildiotsija ohverdamise teel video filmimise mugavaks ja kaamera töö kiiremaks teeb.

Boonusena avalikustas Sony koos A77 kaameraga veel A65, NEX 5N ja NEX-7 kaamerad. Viimane võeti vastu vaat et veel suurema entusiasmiga kui A77. Taiwani üleujutuste tõttu on see aparaat kõikjal suuresti defitsiidis ja vabal veebiturul müüakse seda suure nõudluse tõttu üle mõistuse hindadega. Võib kõhkluseta öelda, et Sony tabas A77 ja NEX-7 kaameratega kümnesse. Järgmiselt aastalt ootame me seega täiskaadersensoriga Sony SLT-kaamerat.

Sony esitleb 24 MP sensoriga SLT-A77 hübriidkaamerat. Kiire kui välk

Kasulikud vidinad – 27. Hama fototaskud pildialbumi asemel
autor: Lauri Veerde

Olgem ausad – fotoalbumid on igavad. Topid oma pilte ühesugustesse 10×15 cm mõõdus kiletaskutesse ja mõtled, et kas kuidagi huvitavamalt ei saa? Igatahes et saab. Üks võimalus oma fotode arhiveerimiseks on fototaskud. Idee poolest on need sarnased selliste kiletaskutega, mis kiirköitjates A4 lehti hoiavad.

Sellistel fototaskutel on albumite ees mitmeid eeliseid. Esiteks saab erinevate pildiformaatide jaoks valmistatud taskuid ühtede kaante vahel kombineerida. Saad lisada 10×15 cm, 10×23 cm, A4 mõõdus jne fotosid. Teiseks saab “lehti” lihtsalt ümber tõsta nii et kui kusagilt mõni foto ära kaob, ei pea hakkama terve albumi pilte ümber tõstma. Samuti kui üks leht katki läheb, ei ole terve album rikutud. Kolmandaks on fototaskuid hoidva kiirköitja vahele hea sisestada lisaks fotodele ka muud olulist makulatuuri nagu näiteks negatiivid (negatiivitaskutes), reisilt saadud brošüürid, kaardid jne. Vaatame lähemalt:

NB! Täna õhtul loosime sellesama musta põhjaga Hama fototaskute paki välja kõigi vahel, kes kirjutavad midagi teemakohaselt asjalikku sellesama postituse kommentaariumisse.

Täna võtame kasuliku vidinana luubi alla Hama musta taustaga kiletaskud kuhu mahub ühele lehele koos memoribadega kaks 10×15 cm fotot. Photopointis on aga olemas päris palju erinevaid fototaskuid – läbipaistva ja valge värvusega ning erineva arvu ja formaadiga fotode jaoks. Vaata siit.

Siia mahub kaks 10×15 cm mõõdus fotot. Üks üles…

…ja teine alla. Fotode kõrval on püstised lahtrid memoribade jaoks.

Näitame siis ka põgusalt, kuhu selliseid kiletaskuid sisse susata saab. Üldiselt võib kasutada ükskõik millist kiirköitjat. Et aga mälestused eriti stiilselt arhiveeritud saaksid on Photopointis olemas ka spetsiaalselt fotode jaoks valmistatud “rõngasalbumid”. Kaante pind on pehme ja kaetud tekstiiliga. Neid rõngasalbumeid on igasuguses värvitoonis.

Fototaskud tuleb siis lihtsalt sellise rõngasalbumi kombitsate vahele susata.

Ja ongi valmis.

Nagu eelnevalt öeldud, võib rõngasalbumis kombineerida erinevaid kiletaskuid. Esiplaanil Herma valge põhjaga fototasku.

Kui tahad proovida midagi teistsugust või soovid oma erinevas formaadis fotosid mugavalt üheks albumiks köita, siis võiksid fototaskuid koos rõngasalbumiga proovida küll. Lõpptulemusena sündivat fotokogu on märksa huvitavam lehitseda, kui standardset albumit.

Hama 10×15cm fototaskud Photopointis: 9,99 €

Point TV – 74. Kuidas pildistada ilutulestikku
autor: Lauri Veerde

2011. aasta on kohe-kohe läbi saamas. Mõni võtab aastavahetusel õue ilutulestikku vaatama minnes kaasa šampusepudeli, mõni jälle oma abikaasa. Üks tulihingeline fotohuviline võtab aga kaasa fotokaamera ning igatseb imeilusaid rakette pildile püüda. Point TV saatejuht Anton teeb kontori taga põllu peal juba sooja, et aastavahetuse pildid tuleksid head. Tal on kaamera, statiiv, raketid ja assistent ning palju kasulikke nõuandeid. Head vana aasta lõppu.

Ah ja veel üks asi – Point TV videod tulevad nüüd uhiuuelt You Tube`i kanalilt, kus on üksteise järel kenasti reas kõik kahe aasta jooksul tehtud 74 videot. Saad näiteks lihtsalt vaadata, milline oli see päris esimene osa. Vaata kindlasti Point TV kanalit YouTube`is ja kui sulle meeldib, siis subscribe`i.

Ilutulestikku pildistades:

  • Vali asukoht pisut kaugemale kui ilutulestiku vaatamiseks
  • Aseta kaamera kindlasti statiivile
  • Lülita kaamera “Bulb” režiimile
  • Kui sa ei tea, kuidas seda teha, siis vaata kaamera kasutusjuhendist. See väga lihtne.
  • Kui sinu kaameral “Bulb” režiimi ei ole, siis vali sobiv pildiprogramm (uuematel digikompaktidel on olemas spetsiaalne “Fireworks” režiim). NB! Statiiv on siiski rangelt soovituslik.
  • Sea ava ja ISO nii, et umbes 15-30 sekundi jooksul tuleks kenasti säritatud pilt.
  • Ava katik päästikule vajutades pisut enne kui portreteeritavad raketid õhus plahvatavad.
  • Sulge katik kohe pärast seda kui pildistatavad raketid on plahvatanud.
  • Näita oma pilte meile ka. Lingiga siinsamas all kommentaariumis või Photopointi Facebooki lehel.

Parimad toataimefotode autorid selgunud
autor: Anni Proosa

PhotopointiEestifoto ja Botaanikaaiaga koostöös kuulutas toataimed.eu oktoobris välja fotokonkursi “Retk toataimede maailma”. Nüüdseks on konkurss läbi ning parimad tööd valitud. Kokku saadeti Eesti esimesele toataimede fotokonkursile 461 fotot, mille seast valisid lemmikud nii žürii kui publik. Konkursi peaauhinnaks oli Tamroni 60mm makroobjektiiv.

I koht Juri Kizikov fotoga “Tropical Jazz” (auhind: Tamroni makroobjektiiv)
II koht Mihkel Saar fotoga “Muhe vunts” (auhind: Pentax Optio S1)
III koht Merle Juhanson fotoga “Valgel Taustal” (auhind: fotokursus)

Lisaks märgiti žürii poolt ära veel 10 tööd ning autorid said tasuta pääsmed Tallinna Botaanikaaeda. Publiku lemmikuks osutus Jevgenia Kravtšenko fotoga “Korallmarjad” ning tema sai auhinnaks Eestifoto koolituse.

Vaata konkursi võidutöid ja tunnustatud fotosid.

Kodak müüb maha oma želatiiniäri
autor: Lauri Veerde

Filmile pildistavate kaamerate ajastu legend Kodak on vaikselt hääbumas. Firma toimimiseks vajalikud kulutused küündivad 70 miljoni dollarini kuus ning juurde tuleb napilt. Nii püüab Kodak end veel vee peal hoida oma allüksuste müümise teel. Äsja müüs ta maha oma sensorivabrikud, nüüd teatab, et on sõlminud kokkuleppe maailma suurima želatiini valmistajaga Rousselot, et maha ärida ka oma želatiinikausid. Lisaks maitsvale mustikakissellile on želatiini vaja nimelt ka fotopaberi ja fotofilmi valmistamisel.

Võrreldes 2011 aasta taguse seisuga on Kodaki aktsia langenud pea 90%.

Allikas: Wall Street Journal