Tamroni objektiivid ja Pentaxi kaamerad Touresti messil
autor: Anni Proosa

Tourest Tamron

Juba sel nädalavahetusel ehk 15.-17. veebruaril toimub Eesti Näituste Messikeskuses rahvusvaheline turismimess Tourest 2013. Legendaarseks saanud messil oleme ka seekord kohal ning tutvustame reisihuvilistele Pentaxi kaameraid ning Tamroni objektiive. Mis siis täpsemalt kaasa on pakitud?

Kindlasti saab oma käega katsuda ja oma silmaga vaadata Pentaxi veekindlaid peegelkaameraid K-30 ja K-5 II, lisaks ka seikluskindlat kompakti WG-2. Reisisõbrad, kes tahaksid kerge kotiga liikuda, kuid suurepäraseid pilte teha, saavad tutvuda hübriidkaameraga Q10 ning võimsa sensoriga kompaktiga MX-1.  Lisaks on täies ilus kohal ka peegelkaamera välimusega kompaktkaamera X-5.

Tamroni valikust on kindlasti proovimiseks väljas tunnustatud reisiobjektiiv 18-270mm PZD ning tema vanem ja soodsam vend 18-200mm. Ka kõige uuemad Tamroni pere liikmed makroobjektiiv 90mm USD ja telesuum 70-200mm USD on huvilistele kättesaadavad. Lisaks on võimalik ära proovida laineid tekitanud 24-70mm USD objektiiv, mis sobib ka täiskaaadersensoriga peegelkaameratele ning 70-300 USD. Kuigi viimasel ajal pole Tamron enam Pentaxi omanikke uute objektiividega õnnistanud, on paar objektiivi kaasas ka Pentaxi omanike jaoks. Nikoni/Canoni omanikud juba tühjade pihkudega ei jää.

Külasta meie boksi – pastakaid ja muud nänni ei saa, kuid kaameraid-objektiive proovida ning asjalikku juttu ajada aga küll! Asume C-hallis boksis nr 15 ja oleme kohal kõik kolm messipäeva. Kui Sind huvitab erinevate kaamerate katsetamine, võta kaasa oma mälukaart, et pärast kodus proovipilte arvuti ekraanilt vaadata. Tamroni objektiive võid vabalt proovida oma kaameraga.

Kohtumiseni Tourestil!

 

Kõige parem kompaktkaamera? Canon PowerShot S110 ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

PowerShot S110 BLACK CREATIVE FSR

Kuidas valida kõige paremat kompaktkaamerat? Sellist, mis oleks pisike, aga paljude võimaluste ja viimase peal pildikvaliteediga? See on väga keeruline ülesanne, sest Fujifilm X10, Panasonic LX-7, Sony RX100, Canon G15 või koguni Sony täiskaadersensoriga RX1 on ju kõik väga head aparaadid ning pildistavad ilusaid pilte. Iga fotohuviline peaks siin valiku tegema lähtuvalt enese spetsiifilistele eelistustele. Üks on aga selge – kui on soov endale soetada parimat kompaktkaamerat, siis peaks lisaks eelpool mainitutele üle vaatama ka Canon PowerShot S110 nime kandva aparaadi. Miks mitte seda teha nüüd ja kohe, täna Digitesti veebilehel ilmunud põhjalikult tehnilises ja ilusate näidisfotodega kaunistatud eestikeelses ülevaates. Loe PowerShot S110 ülevaadet siit.

Karbist välja: BeastVision HD Outdoor Edition videokaamera ekstreemspordi harrastajaile
autor: Lauri Veerde

beastvision-hd-kaamera-avang-1

Viimastel aastatel on video-ja fotomaastikul esile tõusnud täiesti uus tüüp kaameraid. Pisikesed, vastupidava korpuse ja lihtsa juhtimisega aparaadid, millega saab salvestada videot või pildistada fotosid ja mida saab kõikvõimalikesse kohtadesse kinnitada. Selliste kaameratega filmitakse rulasõitu, veealuseid vaateid, telgitaguseid vaateid suurte kassahittide produktsioonist jne. Kõige tuntum sellist laadi kaamera on muidugi GoPro Hero, mis ka Photopointi veebipoes huvilisi ootab. Samas ei tee ju konkurents kunagi halba. Seega esitlemegi siin uut tegijat GoPro kõrval. Beastvision HD.

Miks see kaamera karbist-välja postitust väärt on? Aga palun. Siin karbist välja võetava Beastvision HD Outdoor Edition kaamera saab hetkel Photopointi veebipoest kätte 60€ soodsama hinnaga, kui HD Hero Silver Edition kaamera. Tehnilised näitajad (filmitava video mõõtmed, kaadrisagedused jne) on neil kaameratel väga sarnased. Samas tuleb Beastvision HD kaameraga kaasa kaugjuhtimispult, akumoodul ja LCD-ekraanimoodul. Kõik need peab GoPro soetaja soovi korral juurde ostma. Lisaks on komplektis veel päris palju erinevaid kinnitusvahendeid, mis kahtlemata praktilise kasutuse käigus väga kasulikuks osutuvad. Tundub nagu hea diil? Meile ka. Seepärast vaatamegi lähemalt:

beastvision-hd-action-kaamera.-1beastvision-hd-action-kaamera.-2

BeastVision kaamerast on olemas mitmeid versioone. Surf Edition, Motorsports Edition jne. Need versioonid erinevad üksteisest kaasapandud kinnitusvahendite olemuse ja hulga poolest. Kaamera ise, juhtpult, lisaakumoodul ning LCD-ekraanimoodul on kaasas kõigil. Siin fotoloos võtame karbist välja BeastVision HD Outdoor Edition versiooni, millel on kaasas vast kõige universaalsem valik kinnitusvahendeid.

Võrdleme BeastVision HD kaamera omadusi autoriteediga – GoPro Hero3 Silver Edition kaameraga. Olgu siin korrektsuse huvides mainitud, et GoPro valikus on nüüd ka Hero3 Black Edition kaamera. See on aga juba kallimasse hinnaklassi kuuluv aparaat.

GoPro Silver EditionBeastVision HD
gopro-hero-3-videokaamera-photopoint-87 beastvision-hd-action-kaamera.-16
Objektiivf/2.8 avagaf/2.8 avaga
Objektiivi maks vaatenurk“Ultra lainurk”170°
Kaadrisagedus 1080p 30, 25, 24 kaadrit sekundis30, 25 kaadrit sekundis
Kaadrisagedus 1080i- 60, 50 kaadrit sekundis
Kaadrisagedus 720p 60, 50, 30, 25 kaadrit sekundis60, 50, 30, 25 kaadrit sekundis
Kaadrisagedus WVGA 120 kaadrit sekundis120, 100, 60, 50 kaadrit sekundis
Fotode suurus 11 MP 8 MP
Fotorežiimid 1 pilt, sarivõte1 pilt, sarivõte
Iseavaja (video)ei ole3, 5, 10 sek taimeriga salvestamine
Intervallvõte (timelapse) ei ole 1, 5, 30 sek vahedega pildistamine
Digitaalne suum ei ole10 x
Lasersihikei olejah
ÜhenduspesadVälise mikrofoni pesa, Micro HDMI, Mini USB, micro SDVälise mikrofoni pesa, Mini HDMI, Mini USB, micro SD

 

beastvision-hd-action-kaamera.-4

Pakend on väga sarnane GoPro kaamerate pakenditele. Kaamera ise on kinnitatud läbipaistva kupli alla mustale troonile. Alumine pool on muudetud sahtliks. Sealt libiseb välja karbike, mis on sõna otseses mõttes triiki täis igasuguseis vidinaid. Näitame need vidinad kõik ära allpool – selguse huvides kahel erineval fotol.

beastvision-hd-action-kaamera.-5

Foto 1. Karbis on BeastVision HD kaamera koos selle külge kinnitatud LCD-mooduliga, juhtpult, akumoodul ja kaamera korpuse sisse käiv aku.

beastvision-hd-action-kaamera.-6

Foto 2. Seejärel on karbi sees igasugused kinnitusvahendid. Neid vaatame allpool piltidel ka lähemalt, seetõttu ei hakka siin kõiki nimetama. Siiski üks asi, mida all ei näe – paremal nurgas on kotike, mis on küll üsna õhukesest materjalist, aga see-eest kahe lahtriga ning vöö külge kinnitatav. Nii et täitsa praktiline erinevate lisatarvikute kaasa võtmiseks.

beastvision-hd-action-kaamera.-20beastvidion-pult-1

Juhtpult on lihtne – selle peal on kolm suurt kummist nuppu, millel on täpselt needsamad funktsioonid, nagu kaamera peal olevail nuppudel. Tagaküljel oleva klambri saab soovi korral üsna lihtsalt eemaldada – siis on juhtpult väiksem ja selle saab mõnusasti näiteks vöö külge kinnitada. Kui puldil patarei tühjaks saama peaks, saab puldi korpuse nelja kruvi lahtikeeramise teel avada. Pult ei ole veekindel.

beastvision-hd-action-kaamera.-52-smallbeastvision-hd-action-kaamera.-50-smallbeastvision-hd-action-kaamera.-51-small
beastvision-hd-action-kaamera.-10 copybeastvision-hd-action-kaamera.-14 copybeastvision-hd-action-kaamera.-13 copy

Karbis on kokku neli liigendiga jalga, mille saab standardse 1/4″ statiivikeerme abil kaamerale alla kruvida. Kolm neist neljast on ära toodud ülalolevatel piltidel.

Liigendjalgade allosas on kinnitus, millega saab kaamera alusplaadile fikseerida. Karbis on kaasas ühtekokku 6 alusplaati. Kõik need on näidatud ära alloleval pildil – alt ja ülevalt.

beastvision-hd-action-kaamera.-55-a

Viis esimest kinnitusplaati on sellised, mida saab erinevatele pindadele kleepida ning sinna jättagi. Siin on kaks lameda kleeppinnaga ja kaks nõgusa kleeppinnaga plaati ning üks suure nõgusa kleeppinnaga plaat. Kuues on selline alusplaat, mida ei kleebita, vaid mille saab erinevatesse kohtadesse rihmadega kinni tõmmata.

Üks oluline nüanss: kahel esimesel (lamedad) plaadil on olemas neli auku – selleks, et vajadusel plaate ka kruvidega kinnitada saaks. Suurel nõgusal plaadil on igas küljes aasad rihmade jaoks. See on nn multifunktsionaalne plaat.

beastvision-hd-action-kaamera.-53beastvision-hd-action-kaamera.-54

Liigendjala kaamera külge fikseerimine. Kui GoPro kaameratel on põhiliigend kaamera küljes jäädavalt kinni, siis BeastVisionil saab seda liigendit statiivikeerme abil eemaldada. Tänu sellele on kõikidel liigenditel olemas lisaks üks koht, kust kaamerat sobiva nurga alla seada. Ka kõike madalamat liigendit saab tänu statiivikeerme lisamisele pöörata nii üles-alla kui ka paremale-vasakule. Nagu näha, siis on korpuses oleva statiivikeerme ääres augukesed, mis aitavad liigendjala õigesse positsiooni fikseerida.

beastvision-hd-action-kaamera.-8beastvision-hd-action-kaamera.-7

Liigendjala fikseerimine alusplaadile. Kinnitatuna istub jalg väga tugevalt oma pesas, sellegipoolest on olemas aga veel pehmest kummist “lipendis”, mis ühenduse lahti põrumise praktiliselt võimatuks muudab.

beastvision-hd-action-kaamera.-23

↑ Ülal kirjutasin, et karbis on kokku neli liigendiga jalga, mille saab standardse 1/4″ statiivikeerme abil kaamerale alla kruvida. Kolm said näidatud ära ülal. Siin on neljas. Ka see kinnitub kruvi abil kaamera külge. Liigendjala allosas on aga kinnitusplaat koos kummfihmadega – see seadeldis on mõeldud pea küljes kandmiseks. Korralik lai kumm on seespoolt kaetud pehme kummeeritud kihtidega – et kogu kaadervärk ka higisema rulamehe peas ei libiseks.

→ Kuuenda plaadi alumine pool ei ole kleeppinnaga. Rihmade abil kinnitub see suuremate postide-torude jne külge.

beastvision-hd-action-kaamera.-15

 

beastvision-hd-action-kaamera.-57

Selle komplekti juures on tõepoolest kõige peale mõeldud. Kaasas on tagavaraosad juhuks, kui põhividinad peaksid suurema möllu sees ära kaduma. Siin on lisapolt koos kinnituspaelaga, lisamutter ning kaks kummist seibi. Need seibid kinnituvad kahepoolse teibi abil statiivikeerme ümber.

beastvision-hd-action-kaamera.-18beastvision-hd-action-kaamera.-17

Lõpuks jõuame kaamera endani. Vee- ja põrutuskindla korpuse avamiseks on hoob paremal küljel. Korpus tundub tugev ja korralik. Korpus on kindlasti suurem ja raskem kui GoPro Hero3 aparaatidel, kuid ei tasu ära unustada, et kaamera on selle korpuse sees koos LCD-ekraanimooduliga.

beastvision-hd-action-kaamera.-16beastvision-hd-action-kaamera.-19

Objektiivi ees olevat läbipaistvat plastikut kaitseb kriimustuste eest musta värvi ääris. Korpuse peal on metallist nupud. Parempoolsest saab alustada video salvestamist. Nupule vajutades teeb kaamera ühe piiksu, ülal hakkab vilkuma roheline tuluke ja ees sinine tuluke. Parempoolset nuppu pikemalt all hoides lülitub sisse lasersihik.

Vasakpoolsest eesmisest saab video salvestamise lõpetada. Nupule vajutades teeb kaamera kaks piiksu.

Võiks ju mõelda, et miks ei ole need kaks funktsiooni omistatud ühele ja samale nupule nagu tavaliselt videokaamerate puhul. Nii, et ühest nupust vajutad salvestamise käima ja samast nupust lülitad selle taas kinni. See on teisiti seetõttu, et vältida segadust (kas video juba ikka sai salvestama või mitte?). Kui kaamera on sul kiivri küljes, võid sa igaks juhuks salvestamisnuppu mitu korda vajutada, et olla ikka kindel. Salvestamise lõpetamiseks on alati teine nupp.

Vasakpoolne tagumine nupp on foto salvestamiseks. See on nn päästik. Nupule vajutades teeb kaamera kolm piiksu.

beastvision-hd-action-kaamera.-21

Võtame korpuse lahti, et saaks pilgu heita kaamerale selle sees.

 beastvision-hd-action-kaamera.-60 beastvision-hd-action-kaamera.-61

Kaamera ise – alasti ja koos LCD-ekraanimooduliga. Kaamera esiküljel, paremal ülal on signaaltuluke, mis vilgub sinakalt siis, kui kaamera filmib. Tähele tuleb panna, et seadete tegemiseks ja erinevate režiimide valimiseks (timelapse jne) on vaja kaamera külge ühendada LCD-ekraanimoodul. Kaamera enda küljes oleva kolme nupu ja pisikese ekraani abil neid toiminguid teostada ei saa.

beastvision-hd-action-kaamera.-58beastvision-hd-action-kaamera.-59

Üks kinnitusvahend jäi ülal lähemalt vaatlemata. See alus ei kinnitu veekindla kesta külge vaid fikseerib kaamera ilma kestata. Kindlasti on praktikas päris palju juhuseid, kus on filmida parem ilma veekindla kestata. Näiteks need korrad, kus on oluline ka audio salvestamine – kas siis sisseehitatud, või siis välise mikrofoni abil. On ju kaameral ka režiim, kus salvestatakse ainult heli.

 beastvision-hd-action-kaamera.-63 beastvision-hd-action-kaamera.-62

Paremal pool on plastikust katte all mini HDMI pesa ja mini USB pesa. Vasakul pool on 3,5 mm kõrvaklappide pesa ning micro SD mälukaardi pesa.

beastvision-hd-action-kaamera.-64

Kaamera koos kahe mooduliga. Mõlemad moodulid kinnituvad kaamera tagaküljele. Kaamerat on idee poolest võimalik ka ilma moodulita kasutada, kuid mitte veekindla kesta sees. Iseenesest saaks ka kesta sees kaamerat kompaktsemal kujul ilma mooduliteta kasutada, aga õhemat luuki selle jaoks kaasa pandud ei ole. BeastVision veebilehel on see luuk täitsa olemas, aga tundub, et osta saab seda vaid koos ülejäänud korpusega.

beastvision-hd-action-kaamera.-76beastvision-hd-action-kaamera.-75

LCD-ekraanimoodul võimaldab kadreeringut näha. Samuti teeb see võimalikuks režiimide valimise ning annab juurdepääsu teatud funktsioonidele nagu näiteks digitaalne suum. Veel on selle abil võimalik pildistatud fotosid, salvestatud audiot ja videot ka kuulata-vaadata.

Akumoodul on lihtne – sellel on mini USB pesa laadimise jaoks ning üks nupp, millele vajutades näidatakse kolme LED-tulukese abil aku laetuse taset.

beastvision-hd-action-kaamera.-65

  • Aku laadimisaeg: 3 tundi.
  • Aku kestus: 4 tundi videot ühe laadimiskorraga.
  • Ooterežiimil – 200 tundi
 beastvision-hd-action-kaamera.-66 beastvision-hd-action-kaamera.-71

Vasakul salvestusrežiim. Paremal taasesitusrežiim. Taasesitusrežiimil saab salvestatut kustutada, vaadata või kaitsta kustutamise eest. Kuna kaameral on olemas ka Loop Recording omadus (saad näiteks pikema rattasõidu korral panna kaamera salvestama ja kui mälukaart täis saab, hakkab see otsast peale salvestama) on failide valikuline kustutamiskaitse võimalus üsna oluline omadus.

 beastvision-hd-action-kaamera.-68 beastvision-hd-action-kaamera.-67

Videopõhiseid menüüvalikuid on kaks ekraanitäit. Laserit saab näiteks tööle panan ka nii, et see automaatselt koos video salvestamisega tööle läheks. Objektiivi vaatenurka saab seadistada ka kaks astet kitsamaks. Kaamera üldiste seadete all on võimalus määrata ISO tasemeks 800 või “Automaatne”

beastvision-hd-action-kaamera.-74

Ülemise ekraani peal näidatakse ära:

  • Ülal vasakus nurgas – kasutatav režiim
  • Keskel – salvestusaeg
  • All vasakus nurgas: Aku laetuse tase (kolm astet)
  • All paremas nurgas – mälukaardi täituvuse tase

beastvision-hd-action-kaamera.-22

BeastVision on valmis teinud kaamera, mis GoPro HD Hero3 keskmise ja madalama klassi kaameratele kõva konkurentsi pakub. Nagu nägime, on tegu hoolikalt läbi mõeldud komplektiga, kus ka päris pisikestele nüanssidele suurt tähelepanu pööratud on. Näiteks ei ole kaasas mitte ainult lisatarvikud, vaid ka olulisemad lisatarvikute varuosad. Või siis ei ole mitte lihtsalt juhtpult, vaid pult, mida saab vajadusel vööle kinnitamiseks veelgi kompaktsemaks muuta. Muidugi jääb üks suur küsimus siin siiski veel õhku rippuma. Milline on selle kaamera pildikvaliteet? Kui ilusateks videoteks see võimeline on? Karbist välja postitustes me nii süvitsi ei lähe, küll aga luban, et peagi saab siinsamas blogis tutvuda ka Beastvision HD kaamera pildikvaliteediga. Selle loo lõpetame tõdemusega, et Beastvision HD Outdoor Edition on hästi läbi mõeldud, vastupidav ja professionaalne kaamerakomplekt, mis pakub sama raha eest rohkem.

 

 

Foursquare’iga Photopointist sõbrapäevaüllatus
autor: Anni Proosa

FoursquareVeebruaris ootame Foursquare‘i kasutajaid Photopointi kauplustesse koos sõbraga. Kui kaks sõpra teevad koos check-in’i, siis poes ootab neid väike sõbrapäevaüllatus. Igas kaupluses on võimalik pildistada dokumendifotosid ning sõbrakuul mahutame stuudionurka kenasti ära kaks sõpra, et teha ühine jäädvustus. Et mälestus ka paberile saaks talletatud, saavad mõlemad sõbrad kingituseks kaasa 10x15cm paberfoto.

Eripakkumine kehtib kuni 28. veebruarini. Sõbrapakkumise saamiseks näita koos sõbraga kindlasti klienditeenindajale telefonide ekraanidelt lahti lukustatud pakkumist.

Karbist välja: Olympus E-PM1 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-20

Oletame, et sul on tavaline seebikarp, ehk kompaktkaamera ning sa ei ole rahul selle pildikvaliteediga. Sa tahaksid aparaati, millega saaks pildistada ka hämaramas valguses nii et pildid uduseks ei jääks või digimüra fotosid ära ei rikuks. Sa soovid, et selle uue aparaadiga saaks pildi tegemise protsessi ka ise mõjutada, seada ava ja säriaega ja muud. Samas tahad sa selle kaamera peale kulutada nii vähe raha, kui võimalik. Milline see kaamera olema peaks?

Ei. See ei pea tingimata olema peegelkaamera. Fotoaparaadi pildikvaliteedi määrab suures osas ära selle sees olev pildisensor – eelkõige selle suurus. Niisiis peaks sulle sobima kaamera, millel on sees sama suur sensor, nagu peegelkaameratel.

Lubage mul tutvustada Photopointi kõige soodsamat, peegelkaamera kvaliteediga fotosid pildistavat fotoaparaati: Olympus E-PM1. See on Olympuse tootevaliku kõige soodsam PEN-seeria hübriidkaamera, makstes Photopointi veebipoes (hetkel soodushinnaga) 299€. Vahetatavate objektiivide, suure Four Thirds pildisensori, kompaktse metallist korpuse, manuaalse särijuhtimise ning väga kiire autofookusega sobib see ideaalselt neile, kes tahavad pildistada lihtsa ja pisikese fotokaga peegelkaamera kvaliteediga pilte. Ja tahavad selle eest maksta nii vähe kui võimalik. Vaatame lähemalt:

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-1

Olympus E-PM1 olulisemad omadused

  • 12 MP 4/3″ Live MOS sensor
  • Sensori tundlikkus – kuni ISO 12800
  • TruePix VI pildiprotsessor
  • Kiire 120 Hz autofookus, autofookuse abivalgus
  • 3.0″ diagonaaliga ja 460 000 piksliga LCD ekraan. 16:9 küljesuhtega laiekraan
  • Full HD videorežiim, 1080i 60 kaadrit sekundis AVCHD
  • 6 digifiltrit, välguking koos lisatarvikupesaga
  • Mõõtmed: laius – 109.5 mm; kõrgus – 63.7 mm; paksus x 34 mm
  • Kaal: 265 g

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-2

Olympus E-PM1 ei ole päris uus kaamera. 2011. aasta sügisel turule jõudnud aparaadist on nüüdseks olemas ka uus versioon, mõned kuud tagasi esitletud E-PM2. Photopointis on see olemas, kuid selle hind – 599€ – hoiab siin karbist välja võetava ja poole soodsama vanema mudeli jätkuvalt relevantse.

Kui rääkida Olympus E-PM1 konkurentidest, siis tuleb siin nimetada Sony NEX-C3 ja Sony NEX-F3 hübriidkaameraid ning Panasonicu samasse klassi langevat Lumix GF3 hübriidkaamerat. NEX-C3 on praeguseks tootmisest maas. NEX-F3 ja Lumix GF3 on aga oluliselt kallimad kui E-PM1.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-5

Karbis on: Olympus E-PM1 hübriidkaamera, 14-42mm f/3.5-5.6 suumobjektiiv, kaamerarihm, FL-LM1 välklamp, vutlar välklambi jaoks, Olympuse spetsiaalpistikuga USB-kaabel, sama pistikuga AV-kaabel, toitekaabel, laadimisadapter ning aku.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-6

Olympus E-PM1 on nii pisike kaamera, et BLS-5 liitiumaku tundub selle jaoks lausa ebanormaalselt suur olevat. Ühe laadimisega lubab see aku pildistada 330 kaadrit, mis on ühe algtaseme hübriidkaamera kohta väga hea tulemus. Kompaktkaameratele sarnaselt on mälukaardipesa akuga sama luugi all.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-7

Vahetatavad objektiivid ja suur sensor. Nii Olympuse kui ka Panasonicu hübriidkaamerad kasutavad Four Thirds standardile vastavat sensorimõõtu. Sensori suuruseks on 17,3 x 13 mm.  See on oluliselt suurem kompaktkaamerate enamlevinud sensorimõõdust – 4.6 x 6.2 mm. Tänu sellele on Olympus E-PM1 võimeline pildistama kompaktkaameratega võrreldes oluliselt kvaliteetsemaid fotosid. Seda eelkõige hämaramates valgustingimustes.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-16olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-15

Olympus E-PM1 metallist korpus on küll pisike. Kui selle ette keerata komplektis olev 14-42mm suumobjektiiv, siis see komplekt enam nii mõnusalt kompaktne ei ole. Pisikese kaamera ihalejail on aga võimalus hankida praktilise suumobjektiivi kõrvale valgusjõuline ja õhukene 17mm f/2.8 fiksobjektiiv.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-14

Võrreldes näiteks Sony NEX-seeria hübriidkaamerate 18-55mm komplektobjektiividega, on Olympuse 14-42mm kitikas silmnähtavalt kompaktsem. Muidugi lubab väiksemaid objektiive luua pisut väiksem sensor. Teiseks saab Olympuse objektiivi aga ka lukustusasendisse keerata. Lukustusasendis on objektiiv lühem, kuid pildistada sellises asendis ei saa.

Sellel võimalusel on nii hea kui ka halb aspekt. Hea seetõttu, et kaamerakomplekti on tänu lühemale objektiivile parem transportida. Halb seetõttu, et kaamera töövalmis seadmine võtab aega kauem kui tavaliselt. Esmalt tuleb kaamera nupulevajutusega tööle panna ning seejärel objektiiv (sellel olevat heeblit liigutades ja objektiivi keerates) töörežiimile pikendada.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-10

Olympus PEN E-PM1 kaameral on vähe juhtnuppe. Vaat et veel vähem, kui ühel keskpärasel kompaktkaameral. Olukorra päästab neljasuunalise valikunupu ümber olev valikuratas, mille abil menüüdes seadeid valida, pildistades parameetreid muuta ja taasesitusrežiimis eelmist/järgmist fotot valida saab. Seadistatavaid Fn-nuppe (nupud, mille funktsiooni saab kasutaja ise määrata) pole siin küll kusagil näha. Tegelikult võib aga kasutaja ise omistada endale meeldiva funktsiooni lausa kolmele nupule: Punase punktikesega videosalvestusnupule; Neljasuunalise nupukombinatsiooni parempoolsele nupule; Neljasuunalise nupukombinatsiooni alumisele nupule.

Seega on PEN E-PM1 oma kasutamismugavuse poolest sobilik kasutajale, kes on harjunud väheste nuppudega kompaktkaameraga. Samas pakub E-PM1 võimalusi ka pisut enam kontrolli ihkavale pildistajale.

Tavaliselt me Karbist välja pildilugude seerias pildikvaliteedi, teravuse, ega muid teste ei tee. Olympus PEN E-PM1 kaamera teravustamine on aga nii kiire, et seda ei saa näitamata jätta. Lisaks kirjutatakse pildistatud foto vahemälust ka kiiresti mälukaardile nii et kiire ei ole mitte ainult teravustamine vaid ka järjestikuste kaadrite pildistamine. 299-eurose kaamera kohta on see, ma ütleksin, fenomenaalne. Vaadake allolevat videot ning kui teil on mõni peegel-või kompaktkaamera, siis proovige järele teha.

Click here to view the embedded video.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-11olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-18

Ühendused on vasakul pool kummist katte all. Vasakul näeme mini HDMI pesa, mille abil saab kaamera fotode ja videote vaatamiseks ühendada teleriga. Paremal on Olympuse enda standardil põhinev väljund, mis ühendab USB ja AV pesad. Sellesse saab siis ühendada nii USB kui ka AV kaabli.

Kaameraga on kaasas pisike välklamp, mis kinnitub välgupessa, sisestudes samal ajal ka välgupesa all olevasse AP2 porti. Viimasest ammutab välklamp voolu, sest patareisid lambi sisse ei käi. Siia saab ühendada ka muid lisatarvikuid (mis kaameraga koos kaasa ei tule) nagu näiteks välist mikrofoni või elektroonilist pildiotsijat.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-17olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-19

Kaamera esikülg on lame ja sile nii et parema käe sõrmedel seal millegi taha haakuda ei ole. Õnneks on aga tagaküljel korralik kummeeritud riba, mis kena välja näeb ja vähemalt pöidlalegi korralikku tuge annab. Parempoolsel pildil on esiküljel näha pisike augukene – selle taga on autofookuse abivalgus, mis aitab teravustada ka päris hämaras pildistades. Kaamerarihma aasadeks on väga korralikud metallklambrid, mis näevad välja nagu palju kallima peegelkaamera omad. Üldse ei ole Olympuse koostekvaliteedile midagi ette heita.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-36olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-37
 Välklamp koos vutlariga Välklampi saab kaamera peal üles-alla liigutada

E-PM1 kaameral ei ole sisseehitatud välklampi. Kuna E-PM1 on ikkagi suunatud algajale fotohuvilisele, siis on sisseehitatud välklambi puudumine miinuseks. Kaameraga on küll kaasas väline välklamp, millega E-PM1 igavesti tuus välja näeb. Samas lisab see kaamerale kohmakust ning võib kindel olla, et paljudel kordadel kui välku vaja läheks, on see kusagile ununenud või kadunud või siis on pildistatav hetk selleks ajaks kui välklamp kaamerale kinnitatud saab juba möödas.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-22olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-23

PASM-režiimides avaneb OK nupule vajutades paremalt poolt kiirseadete veerg. Üles-alla nuppudega saab sealt valida soovitud parameetri. Paremale-vasakule nuppudega saab seda parameetrit muuta.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-reziimid

Programmiratast E-PM1 kaameral ei ole. Erinevate režiimide valimine on aga tehtud üsna lihtsaks. MENU nupule vajutades ilmuvad ekraanile viis pearežiimi ning kuuendana “Setup” ehk päris menüü. Paremale-vasakule nuppudega saab siit valida soovitud režiimi. PASM jaotises saab soovitud alamrežiimi valida üles-alla nuppudega.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-30olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-33
 SETUP ehk menüü ART režiimis saab valida kuue erineva digifiltri vahel

Olympus on ka ainuke kaameratootja, kes varustab oma aparaadid eestikeelsete menüüdega. Uhke värk. Samas ei ole ma nii segaselt esitatud menüüd veel ühegi teise firma kaamerate juures kohanud.

olympus-pen-e-pm1-digikaamera-photopoint-21

Olympus E-PM1 on parim fotokaamera, mida Photopointist 2013. aasta alguses 300€ eest saada võib. Selle suur 12 MP sensor pildistab peegelkamera kvaliteediga fotosid. Selle pisikesest, metallist korpusest õhkub mitu korda kallimale kaamerale omast koostekvaliteeti. Selle teravustamiskiirus on fenomenaalne ja pildistamiskiirus suurepärane. Selle juhtimine on lihtne ja vajadusel saab selle peal olevaid nuppe ka ümber programmeerida. See on ideaalne kaamera fotohuvilistele, kes soovivad oma kompaktkaamera välja vahetada parema pildikvaliteedi ja manuaalsete juhtimisvõimalustega kaamera vastu ning soovivad selle eest välja käia nii vähe eurosid kui võimalik.