Pisike kompaktkaamera 10x suumi ja väga hea pildikvaliteediga – Sony WX200 ülevaade
autor: Lauri Veerde

sony-kaameraEestikeelsel tehnikaülevaadete veebilehel Digitest.ee ilmus täna arvustus Sony DSC-WX200 kompaktkaamerast. Seesama kaamera on ka hetkel Snäpi veebilehel toimuva “Sony Talvefoto” fotokonkursi kolmanda koha auhinnaks.

Sony DSC-WX200 on pisikese, metallist korpusega aparaat, mis üllatab pildistajat võimsa optilise suumiga. Hoolimata õhukesest profiilist on seda suumi ju lausa 10x. Samuti on kaameral ka optiline värinsatabilisaator ja WiFi ühendus. Kuidas Sony WX200 aga päris elus tundub ja kuidas sellega tehtud pildid välja tulevad  – seda saad teada Marise kirjutatud ülevaatest “Sony WX200 digikaamera – pisike võlur“.

Sony a58 lubab paremat pildikvaliteeti
autor: Lauri Veerde

A58-avang

Sony täiendab täna oma kaameravalikut uue SLT-tüüpi fotoaparaadiga A58. Oma olemuselt on see poolteist aastat tagasi esitletud A57järeltulija, asetudes seega pisut kõrgemale kui päris algajaile mõeldud A37 ning veidi allapoole kui A65. Uue kaamera juures on kõige olulisemaks edasiarenduseks uus 20 MP CMOS sensor. Koos uue BIONZ pildiprotsessoriga on see Sony sõnul võimeline pildistama “detailirohkeid ja vähese digimüraga pilte”. Loodetavasti on siis paranenud ka sensori enda valgustundlikkus, mitte ainult protsessori pilditöötlusalgoritmid. Sensori maksimaalne tundlikkus on igal juhul jäänud muutumatuks. ISO ulatuseks on 100-16 000.

Pildiotsijaks on nüüd OLED-ekraan, mis on küll A77 ja NEX-6 kaamerate omast väiksema lahutusvõimega kuid A57 pildiotsijaga võrreldes kontrastsema pildi ja täpsema värviedastusega. Sony SLT-kaamerad on tuntud oma kiire teravustamise ja sarivõtte poolest. A58 aparaadiga saab klõbistada sarivõtet 5 kaadrit sekundis (fikseeritud fookuskaugusega 8 kaadrit sekundis). Selle näitaja poolest on a58 aeglasem kui eellane oma 12 fps sarivõttega, kuid eks megapiksleid täis sensor nõuab siin oma osa. Huvitaval kombel on halvemaks muutunud ka kaamera ekraan – senise 921 600 piksli asemel kuvatakse sellel pilte ja kadreeringut vaid 460 000 piksli abil.

Sony a58 tuleb turule aprillis koos uue 18-55mm komplektobjektiiviga, mis on vaiksema teravustamisega kui senine.

Click here to view the embedded video.

Allikas: Sony

A58_wSAL1855-2_1-1200

SAL-A58_top SAL-A58_rear

A58_wSAL1855-2_TMT_01-1200 A58_wSAL1855-2_wTILT_LCD_01-1200 A58_wSAL1855-2_TMT_02-1200

Pentaxi Aasta Portreefoto parimad näitusel Vanemuises
autor: Anni Proosa

Pentaxi Aasta Portreefoto

Pentaxi Aasta Portreefoto 2012 tõi kokku üle 1500 portreefoto, mis asusid kandideerima aasta parima portreefoto tiitlile. Kuigi esikolmik sai välja selgitatud ja auhinnad jagatud, oli konkursil siiski veel nii palju suurepäraseid töid, millest igaühel oli potensiaal konkurss võita. Nii võidutööd kui ka žürii poolt äramärgitud tööd, mis jõudsid viimasesse vooru, väärivad vaatamist. Seetõttu ongi liikvel PAP 2012 rändnäitus. Hetkel on parimad tööd üleval Vanemuise kontserdimajas ja neid saab seal ooperi ning teatri kõrvale imetleda kuni 25. aprillini. Seejärel liiguvad portreed maikuuks Paide Kultuurikeskusesse ning juuniks-juuliks Jõhvi kontserdimajja. Vaata ja naudi fotokunsti!

 

Karbist välja: Pentax MX-1 digikaamera
autor: Lauri Veerde

pentax-mx-1 digikaamera-23

Kui Pentax MX-1 kaamerat vaadata, siis näeb see välja soliidne, tõsine ja retro. Kui Pentax MX-1 kaamera kätte võtta, tundub see raske ja tugev. Kui aga Pentax MX-1 kaameraga pildistama asuda, et tundu see üldse nagu kompaktkaamera. Pigem jätavad kiirvalikud, menüüd ning mitmesugused funktsioonid puhuti tunde, nagu pildistaksime hoopis Pentaxi peegelkaameraga.

Mõne päeva eest Photopointi kauplustesse jõudnud Pentax MX-1 on Pentaxi kõige kallim ning parem kompaktkaamera. See on otseseks konkurendiks sellistele väärt aparaatidele nagu Fujifilm FinePix X20, Canon G15 või Nikon P7700. Valgusjõulise f/1.8 ava, 12 MP CMOS sensori, mehaanilise värinastabilisaatori ja uue pildiprotsessori koostööst võib oodata ilusaid pilte, mis nimetatud konkurentidele millegi poolest alla ei jää. Vaatame lähemalt:

pentax-mx-1 digikaamera-1

Pentax MX-1 olulisemad omadused:

  • 12.1 MP 1/1.7″ taustvalgustusega CMOS sensor
  • f/1.8 – f/2.5 4 x optilise suumiga objektiiv – fookuskauguste vahemik (35mm ekvivalent) 28-112 mm
  • Sensorinihutusega värinastabilisaator
  • 3.0″ horisontaalsihis nurga alla seatav LCD-ekraan. 920 000 px
  • Objektiivi lähim teravistamiskaugus: 1 cm
  • 25 eraldi valitavat teravustamispunkti
  • Väljalülitatult 1.6 sekundiga pildistusvalmis. 0.019 sek viivitus päästikule vajutamise ja särituse vahel (pildistab praktiliselt viivituseta)
  • ISO 100 – ISO 12800
  • Kummeeritud esikülg ja osa tagaküljest, messingist alumine ja ülemine plaat.
  • Kaamerasisene RAW (DNG) konvertimine JPG failiks
  • Full HD video 1080p 30 fps, time-lapse, kiire kaadrisagedusega video aegluubis taasesitamiseks.
  • Elektrooniline lood, alasäris/ülesäris alade näitamine ekraanil, histogrammi kuvamine ekraanil ka kadreerimise ajal
  • Infrapunasensorid juhtpuldi kasutamise jaoks esi- ja tagaküljel
 pentax-mx-1 digikaamera-2 pentax-mx-1 digikaamera-3

Pentax MX-1 tuleb samasuguses taaskäideldud papist valmistatud öko-pakendis, nagu Pentaxi viimased veekindlad WG-seeria kaameradki.

pentax-mx-1 digikaamera-4

Karbis on venekeelne paksem kasutusjuhend, eestikeelne kiirjuhend, euroopa garantiipaber, kasutusjuhendid CD-plaadil ning Silkypix tarkvara fotode haldamiseks ja töötlemiseks.

pentax-mx-1 digikaamera-5

Muidugi leiame karbist veel ka Pentax MX-1 kompaktkaamera, USB-kaabli, kaamerarihma, kummaliselt pika toitekaabli, objektiivikorgi ja peenikese nööri selle kinnitamiseks kaamera külge, akulaadija ja aku.

pentax-mx-1 digikaamera-6

Retrosugemetega disaini on Pentax MX-1 saanud 1976. aastal esitletud peegelkaameralt Pentax MX. Kaamera ala- ja ülaosa on valmistatud puha messingist. Selle tootefoto järgi otsustades tundub olevat lausa disainielemendiks see, et kui kaamera nurgad pisut ära kuluvad, hakkab koldne messibnf siis alt välja paistma. See oleks juba retro kuubis. Igatahes on kahju, et ilusat välimust rikub keset esipaneeli laiutav plastikunäoline plönn nimega objektiiv. See mõjub MX-1 ees võõrkehana. Keskosa on kaetud mõnusa pehme pinna ja paksuna tunduva kummikihiga. Mingit käepidet siin esiküljel – sarnaselt vanale MX aparaadile – ei ole, kuid MX-1 käes hoidmisega ei ole ka probleeme sest see on piisavalt kogukas.

 pentax-mx-1 digikaamera-8 pentax-mx-1 digikaamera-7

Paremal pool küljel on pisike heebel, mida ettepoole liigutades kargab oma pesast välja välklamp. Vasakul pool, vedrustatud luugi taga on kaks ühenduspesa – USB/AV ühendatud pesa ning HDMI pesa.

pentax-mx-1 digikaamera-9

Aku on üsna suurte mõõtmetega, esitlusvõime aga täiesti keskpäraselt korralik – 290 kaadrit ühe laadimiskorraga. Siinsamas akukambris on ka SD mälukaardi pesa.

pentax-mx-1 digikaamera-10

Kaamera peal on välklamp, augukesed stereomikrofoni jaoks, programmiratas, sisse-välja lülitamise nupp, päästik koos suumirõngaga, punase värviga tähistatud nupp video filmimise alustamiseks ning – kohustuslikuna kõigile retrokaameratele – särikompensatsiooni ratas.

pentax-mx-1 digikaamera-11

Nii head LCD-ekraani ei ole Pentaxi kompaktkaameratel veel kunagi olnud. Ja hea LCD-ekraan on ju kompaktkaamera puhul ometi väga oluline, sest selle abil toimub kogu seadistamine ja kadreerimine. 920 000 pikslit 3.0″ diagonaaliga ekraanil annavad väga selge ja terava pildi. Justnagu parematel peegelkaameratel. Lisaks saab ekraani ka horisontaalsihis üles või allapoole kallutada. Ainult Sony oskab neid kallutatavaid ekraane ka väga õhukeseks konstrueerida – kõigil teistel (kaasa arvatud Pentaxil) on need kahjuks päri spaksud ja robustsed. Praktilised sellegipoolest.

pentax-mx-1 digikaamera-25

LCD-ekraanile saab eraldi määrata kuvama elektroonilise loodi (vertikaalne ja horisontaalne, kollaste kriipsukestega joon ekraani paremal ääres) ja histogrammi. Lisaks näidatakse ekraanil säbrulisena ära ala- ja ülesäris alad.

pentax-mx-1 digikaamera-12

Tagaküljel olevad nupud on küll visuaalselt pisikesed, kuid väga head vajutada. Isegi kindaga ei valmista nende tabamine sugugi probleeme. Valikuratas liigub väga kindlalt, hästi tuntavate astmete kaupa. Kus aga on sellele kaameraklassile omased Fn nupud, mille funktsiooni saab enda soovi järgi muuta? Tuleb välja, et selliseid nuppe ei olegi. Selles osas jääb Pentax MX-1 oma konkurentidele alla, sest viimastel ka üks valikuratas lisaks.

pentax-mx-1-digikaamera-15

Samas ei pruugi pildistaja üldse lisaratastest ja FN-nuppudest puudust tunda. Allservas olevale INFO nupule vajutades kuvatakse ekraanile selgelt reastatud kiirseadete valik. Siit leiab tõepoolest väga hea valiku parameetreid. Soovitud parameetri saab valida üles-alla paremale-vasakule nuppudega. Valitud parameetrit saab kiirelt muuta kohe – tagumist valikuratast keerates. Seda illustreerib ülalolev GIF.

 pentax-mx-1 digikaamera-16pentax-mx-1 digikaamera-18

Soovi korral saab aga – soovitud parameeter valitud – vajutada OK nupule. Siis näeb ekraanil kõiki vastava funktsiooni all olevaid parameetreid. Ülal vasakul sisenesime niimoodi pildi seadete valikusse. Ülal paremal aga värvustasakaalu valikusse. Allservas näidatakse meile, millist nuppu järgmise toimingu jaoks vajutama peaks.

 pentax-mx-1 digikaamera-20 pentax-mx-1 digikaamera-21

Sellised parameetrid avanevad kiirvalikumenüüst siis, kui oleme ülalt programmirattalt valinud SCN režiimi. Esimene parameeter lubab meil valida eelseadistatud pildiprogrammi. Kas siis tagumise valikuratta abil või OK nupuga kõik valikud lahti klõpsates (parempoolne pilt). Selline kiirmenüü on väga mugav kasutada.

pentax-mx-1 digikaamera-22

Menüüde välimus ja toimimine on täpselt nagu Pentaxi peegelkaameratel.

pentax-mx-1 digikaamera-24

MX-1 kaameras kohtuvad Pentaxi kuulsusrikka ajaloo ühe tuntuma filmikaamera disain ning Pentaxi uute digipeeglite kasutajaliides ning funktsionaalsus. Tulemuseks on fotoaparaat, millel on olemas kõik põhilised omadused, mida ühelt tõsisemale fotohuvilisele suunatud kompaktkaameralt oodata võiks. Tavalisest pisut suurem 1/1.7″ taustvalgustusega CMOS sensor, mõõdukas hulk megapiksleid (12 MP), valgusjõuline f/1.8-2.5 objektiiv, RAW faili salvestamine, PASM särirežiimid ja nende mugav juhtimine. Lisaks veel hea lahutusvõimega LCD-ekraan, mida saab vertikaalsihis nurga alla seada. MX-1 kõige suuremaks puuduseks on selle (kompaktkaamera kohta) liiga suur korpus ning raske kaal. Mine vaata poes üle – kui need viimased kaks sinu jaoks probleemiks ei ole, võib Pentax MX-1 sulle täitsa hästi sobida.

 

Tamroni objektiivid ja Pentaxi kaamerad Touresti messil
autor: Anni Proosa

Tourest Tamron

Juba sel nädalavahetusel ehk 15.-17. veebruaril toimub Eesti Näituste Messikeskuses rahvusvaheline turismimess Tourest 2013. Legendaarseks saanud messil oleme ka seekord kohal ning tutvustame reisihuvilistele Pentaxi kaameraid ning Tamroni objektiive. Mis siis täpsemalt kaasa on pakitud?

Kindlasti saab oma käega katsuda ja oma silmaga vaadata Pentaxi veekindlaid peegelkaameraid K-30 ja K-5 II, lisaks ka seikluskindlat kompakti WG-2. Reisisõbrad, kes tahaksid kerge kotiga liikuda, kuid suurepäraseid pilte teha, saavad tutvuda hübriidkaameraga Q10 ning võimsa sensoriga kompaktiga MX-1.  Lisaks on täies ilus kohal ka peegelkaamera välimusega kompaktkaamera X-5.

Tamroni valikust on kindlasti proovimiseks väljas tunnustatud reisiobjektiiv 18-270mm PZD ning tema vanem ja soodsam vend 18-200mm. Ka kõige uuemad Tamroni pere liikmed makroobjektiiv 90mm USD ja telesuum 70-200mm USD on huvilistele kättesaadavad. Lisaks on võimalik ära proovida laineid tekitanud 24-70mm USD objektiiv, mis sobib ka täiskaaadersensoriga peegelkaameratele ning 70-300 USD. Kuigi viimasel ajal pole Tamron enam Pentaxi omanikke uute objektiividega õnnistanud, on paar objektiivi kaasas ka Pentaxi omanike jaoks. Nikoni/Canoni omanikud juba tühjade pihkudega ei jää.

Külasta meie boksi – pastakaid ja muud nänni ei saa, kuid kaameraid-objektiive proovida ning asjalikku juttu ajada aga küll! Asume C-hallis boksis nr 15 ja oleme kohal kõik kolm messipäeva. Kui Sind huvitab erinevate kaamerate katsetamine, võta kaasa oma mälukaart, et pärast kodus proovipilte arvuti ekraanilt vaadata. Tamroni objektiive võid vabalt proovida oma kaameraga.

Kohtumiseni Tourestil!