Kasulik vidin #166: Silicon Power värviline mälukaart microSDHC 32GB
autor: Tiiu Tali

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-avang

Silicon Power on välja tulnud uute microSDHC Elite UHS-1 seeria mälukaartidega – valikus on 8-, 16-, 32- ja 64-gigabaidised kaardid –, mis alates eelmisest kuust on müügil ka Photopointi veebipoes. Et käesolevas ajaveebis on neist juba kõneldud, siis seetõttu väga pikalt nimetatud kaartidest ei räägiks. Küll aga rõhutaks nende kaartide positiivseid omadusi. Esiteks nad toetavad kiirusklasse nii Class 10 ja kui ka UHS-1, teiseks on nende lugemiskiiruseks kuni 85 MB/s ja kirjutamiskiiruseks kuni 20 MB/s. Komplektis on kaasas kohustuslik microSD-SD adapter.

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-adapteris

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-musta-kaardiga

Elite UHS-1 seeria mälukaartides on ühendatud arvestatava suurusega mahutavus ja suurepärane andmeedastuse kiirus – lugemiskiiruseks kuni 85 MB sekundis! –, mis teeb Elite seeriast asendamatu abilise nii kiirete sarivõtete, FullHD videode kui ka fotode tegemisel. Peale selle on tegemist hindamatu varahoidlaga, kus säilitada oma armsaid mälestusi, väärtuslikke dokumente ning kõike muud talletamisväärset.

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-telefoniga

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-kaameras2

לks oluline aspekt antud mälukaartide juures on värvilisus ja iseäranis praktilises mõttes. Värvilise mälukaardi mahakukkumisel on seda oluliselt lihtsam ja kiirem üles leida võrreldes musta värvi mälukaardiga, mille kamuflaaži ei saa kohe kuidagi alahinnata.

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-maas

Tavaliselt kehtib mälukaartide puhul reegel, et neid on alati pigem liiga vähe kui et liiga palju. Seega kui Sulle tundub, et mälu jääb väheks, siis miks mitte panustada uude Silicon Power microSDHC Elite UHS-1 seeria mälukaarti?

kasulik-silicon-power-32SDHC-color-karp-laual

Kui Sa soovid fotodel olevat SP microSDHC Elite seeria 32 GB mälukaarti endale, siis kirjuta artikli all olevasse kommentaariumisse, millises seadmes hakkad mälukaarti kasutama. Kõikide asjakohaste kommentaaride vahel loosime esmaspäeval välja sellesamase pildil näidatud Silicon Power mälukaardi, ikka koos adapteriga!

Veel jõuad: vingete auhindadega Sony Talvefoto 2016 lõppeb Snäpis pühapäeval
autor: Jürgen Veerme

Snap.ee pildipangas hakkab lõpule jõudma fotode esitamise periood talvele pühendatud fotokonkursile – Sony Talvefoto 2016.

Talvefotosid saab konkursile esitada kuni pühapäeva, 6. märtsi südaööni. Seejärel asub pilte hindama 3-liikmeline tunnustatud Eesti profifotograafidest koosnev žürii. Esikolmik kuulutatakse välja 17. märtsil. Iga osavõtja saab konkursil osaleda maksimaalselt kolme fotoga.

Oma fotodega tasub suurel fotokonkursil kindlasti osaleda, sest kolm parimat tööd saavad auhinnaks Sony tippklassi hübriidkaamerad:

I koha auhind: Sony a6000 + 16-50mm + 55-210mm Kit, must
II koha auhind: Sony a5100 + 16-50mm Kit, must
III koha auhind: Sony a5000 + 16-50mm Kit, must

Konkursil võib osaleda igaüks, kellel on talvemeeleoluga pilte. Olgu pildil aasta 2016 või 1996. Peamine, et need oleksid sinu parimad talvepildid!

 

Osale oma fotodega Sony Talvefoto konkursil >>

Karbist välja: Olympus PEN-F hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-1002

“See on ju nagu Fujifilm X-Pro2“, mõtlesin ma esimest korda Olympus PEN-F kaamerat karbist välja võttes. Kontseptsioon on neil kahel tõepoolest sama, sest mõlemad on tõsisele fotoentusiastile suunatud retrodisainiga kaamerad, mille suhteliselt kompaktsesse korpusesse on integreeritud elektrooniline pildiotsija. Olympuse pakutav on aga siiski kuidagi aste rafineeritum, läbimõeldum, külluslikum – seda nii disaini kui ka funktsionaalsuse poolest.

Teine tundepuhang valdas mind pärast esimesi pildistamiskatseid. Kiirus ja täpsus, millega teravus igast asendist lukustus, oli väga muljetavaldav. Sellele lisandub päästiku allavajutamisel mahe katikuheli, mis tekitab tunde nagu oleks kaamera jaoks pildi tegemine midagi kerget ja toredat. Huvitav küll, aga seesama tunne kandub kaameralt edasi ka pildistajale enesele.

Sellise kerge ja toreda tundega ma PEN-F kaamera karbist välja võtsingi, sest samamoodi nagu selle kaameraga on hea pildistada, on ka seda kaamerat ennast hea pildistada. Nagu ilusaid asju ikka hea pildistada on. Vaatame kogu seda ilu siis lähemalt:

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-1

Enne, kui sümpaatsest mustast karbist midagi huvitavamat välja kooruma hakkab, anname kaamerale kiire üldiseloomustuse, tuues välja olulisemad omadused:

Olympus PEN-F olulisemad omadused

 • 20,3 MP 4/3 Live MOS pildisensor, ilma madalpääsfiltrita
 • Sensori liigutamisel põhinev 5-suunaline värinastabilisaator suudab CIPA testidele tuginedes kompenseerida kaamera liikumised kuni 5 stopi ulatuses
 • Olympuse sõnul on PEN F kõige väiksema viivitusega hübriidkaamera – viivitus pärast päästikule vajutamist olevat 0.044 sekundit
 • Mehaanilise katiku kiireim võimalik säriaeg: 1/8000 sekundit. Olemas on ka “Silent Mode” režiim vaikseks pildistamiseks ja “Anti-Shock Mode” režiim katiku vibratsiooni vähendamiseks pikemate säriaegadega pildistamisel. Elektroonilise katikuga on maks. säriajaks 1/16 000
 • 10 kaadrit sekundis sarivõte (mehaanilise katikuga ja ilma teravustamiseta kaadrite vahel). 5 kaadrit sekundis (jälgiva teravustamisega kaadrite vahel). 20 kaadrit sekundis elektroonilise katikuga pildistades (ja ilma jälgiva teravustamiseta)
 • Elektroonilise pildiotsija OLED ekraanile on mahutatud 2 360 000 pikslit. Ekraani kaadri katvus: 100%; Suurendus: 1.23x (35mm ekvivalendina 0,62x)
 • 3,0″ välja keeratav ja pööratav LCD-ekraan on puutetundlik. Korraliku terava pildiga (1037000 pikslit ekraanil). Puutetundlikkus on piiratud teravustamispunkti valiku ja mõnede muude seadistustega. Puutetundlikkus ei toimi peamenüüs ja mujal
 • Focus Bracketing režiim võimaldab pildistada lähivõtteid suurema teravusulatusega. לhe päästikule vajutusega pildistab kaamera mitu erineva fookuskaugusega fotot, mille saab siis pärast arvutis kokku panna
 • Time-Lapse režiim võimaldab intervallvõttel pildistatud fotod kohe kaameras 4K lahutusvõimega time-lapse videoks kokku panna
 • Videorežiim: maksimaalne klipi suurus ja kaadrisagedus: 1920 x 1080px, 60 kaadrit sekundis (progressiivselt). Videot salvestatakse päris kõrge maksimaalse andmesagedusega 77 Mbps
 • Esiküljel oleval valikukettal on viis asendit. Neli erinevat digifiltrite gruppi ja keskmine tavarežiim. Seda ratast pole kahjuks võimalik seadistada tegemaks mitte midagi muud
 • Mikrofonisisendit kaameral ei ole. On vaid USB ja HDMI pesad
 • Liitiumaku vastupidavus ühe laadimiskorraga: 330 fotot.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-100
olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-101

 

Mustast karbist koorub välja teine must karp, mille sees on omakorda palju väikseid musti karpe. Kogu kraam on korralikult nendesse karbikestesse ära peidetud, kõige keskel on PEN-F ise.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-2

Karbis on: Olympus PEN-F kaamera, välklamp, 17mm f/1.8 fiksobjektiiv, sametise pinnaga vutlar välklambi jaoks, USB-kaabel, kaamerarihm, aku, akulaadija, toitekaabel, kasutusjuhendid, garantiitalong ja CD-plaat (mille peal on  Oympus Viewer 3 tarkvara fotode haldamiseks ja töötlemiseks).

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-5

Olympus PEN-F kaamerast on Photopointis olemas mitu versiooni. Siin artiklis võtame karbist välja musta korpusega ja 17mm f/1.8 fiksobjektiiviga komplekti. Olemas on ka:

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-103

 

Sellel Olympuse 17mm objektiivi korpusel ei ole mitte ühtegi nuppu ega lülitit. Manuaalse teravustamise režiimi lülitamiseks tuleb teravustamisrõngast kaamera korpuse suunas tõmmata.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-manuaalne-teravustamine-17mm

 

Kui objektiiv on autofookusrežiimil, pöörleb teravustamisrõngas lihtsalt vabalt ringi. Manuaalse teravustamise režiimi lülitades ilmub lisaks teravustamisulatuse skaalale nähtavale ka veel teravustamiskauguste skaala.

 

Olympuse hübriidkaamerad põhinevad Micro Four Thirds standardil. Täpselt samal standardil põhinevad ka Panasonicu hübriidkaamerad ja see tähendab muuhulgas seda, et Panasonicu objektiive saab kinnitada Olympuse kaamerate ette ja vastupidi. Vaata kõiki Micro Four Thirds objektiive näiteks four-thirds.org lehel.

Just Olympus on aga see, kelle Zuiko-seeria objektiivid – ja eriti just fiksobjektiivid – on oma pildikvaliteedi ja ilusa välisilme poolest fotohuviliste seas eriti hinnatud. Ka seesama 17mm f/1.8 objektiiv on ilus – õhukese ja metalse korpusega sobib see PEN-F hübriidkaamera ette nagu valatult.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-6

Selle objektiivi fookuskaugus (17mm) võib tunduda esmapilgul eriti väike. Tegelikult on selle objektiivi vaatenurk Micro Four Thirds süsteemi kaamera ees sama, nagu 34mm fookuskaugusega objektiivil täiskaadersensoriga kaamera ees. Seega annab 17mm Olympus PEN-F ees pisut laiema vaatenurgaga kaadri kui normaalseks peetav 50mm ja sobib seega pildistamiseks väga erinevates oludes siseruumidest maastikeni.

Sony täiskaadersensoriga RX1 kaamera ühe ja ainsa objektiivi fookuskauguseks on näiteks samuti valitud 35mm. Seega on see vaatenurk tõepoolest kõige universaalsem.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-3

Olympus PEN-F on päris elus suurem, kui pildilt paistab. Tundub umbes nagu suurendatud kompaktkaamera. Taskusse see kindlasti ei mahu ja kui ka mõnesse suuremasse mahuks, siis kisuks aparaadi raskus tasku maadligi. Korpus on meeldivalt tummine ja raske, igast detailist – nii nuppudest, lülititest kui ka alumiiniumist valikuketastest õhkub tipptasemel kvaliteetsust. Muide: mitte kusagil kaamera korpuse peal pole nähe ühtegi kruvipead.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-112

 

Statiivikeere on päris kummalises kohas – suuremad (ja ka väiksemad kiirkinnitusplaadid jäävad niiviisi pooleldi kaamera alt välja).

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-113

 

Kaamera all olevas akukambris asetseb ka SD-mälukaardi pesa.

 

Seda, kui oluline on PEN-F juures olnud disain, on näha eriti kujukalt kaamera põhja alt – tavapäraste ikoonide-numbrite virrvarri asemel on seal tagasihoidlikud viited kaamera tootjale ja tootmiskohale ning seerianumber. Disain nagu Apple`il, kes ka ei soovi oma seadmetele bürokraatide poolt nõutud tähistusi toppida.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-14

Paremalt vasakule üle terve esikülje ulatub tekstuurne, pehmem pinnakate. Sama materjal katab ka LCD-ekraani tagumist külge. See ei ole kummeeritud pind, nagu on kasutusel peegelkaamerate ja mõnede teiste hübriidkaamerate puhul. Pigem meenutab see pehme pinnaga nahka, paistab välja ilus ja jätab näppude all meeldiva tunde.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-15

Olympus PEN-F ei kuulu ilmselgelt kõige ergonoomilisemate kaamerate hulka. Kes soovib hästi pihku istuvat kaamerat, mida oleks võimalikult mugav käsitseda, peaks vaatama pigem Olympuse OM-D seeria aparaatide poole. Nendel on suurem korpus, paremini näppude alla asetuvad juhtnupud ja korralik käepide.

PEN-F esiküljel ei ole üldse käepidet. Samas on aparaat ise päris kaalukas ja eriti just suuremate objektiividega see kaamera pildistajale eriti kindlalt kätte ei istu.

olympus_pen_f_1_0Seda olukorda saab parandada, hankides kaamera juurde Olympuse enda tehtud, eraldi müüdava käepideme. See käepide on tõsisema kasutaja jaoks nagu taeva kingitus, sest lahendab ära veel ka teise probleemi – imelikus kohas oleva statiivikeerme. Käepideme alumine osa lisab kaamerale nimelt ühilduvuse Arca Swiss standardil põhinevate statiivipeadega. Väga mugav.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-10

PEN-F korpuse ülemine plaat on valmistatud magneesiumsulamist (samuti ka kogu eesmine osa). Alumine osa ja valikukettad on lõigatud alumiiniumist. Erinevalt Olympus E-M5 II hübriidkaamerast ei ole aga PEN-F korpus ilmastikukindel. Kui vihma kõvemini sadama hakkab, lähevad PEN-F kaameraga tüübid koju ära.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-501

Kaamera esiküljel on huvitav valikuketas. Selle abil saab aktiveerida nelja erinevat värviprofiilide/digitaalsete efektide režiimi.

 • Pop Art filtrid: siin on Olympuse tavapärased digifiltrid nagu Pin Hole, Cross Process, Pop Art, Grainy film jne. Need filtrid muudavad nii pildi tonaalsust kui ka muid aspekte ja võivad fotole anda hoopis kardinaalselt teistsuguse (sealhulgas kergesti ka maitsetu) ilme. Neid digifiltreid kasutab tõsisem fotohuviline ilmselt harvem, ülejäänud kolm võiksid aga huvi pakkuda ka kogenumale pildistajale
 • CRT: see valik toimib nagu hue/saturation palett fototöötlusprogrammis. Kusjuures värve muuta on päris mugav – eesmise valikukettaga saab valida tonaalsust ja tagumisega värviküllasust
 • Color valik võimaldab muuta kindlate värvitoonide värviküllasust. Eesmise valikukettaga saab valida tooni ja tagumisega selle tooni värviküllasust
 • Monochrome režiimis saab pildistada must-valgeid fotosid. Samasuguse tuttava graafilise värviringi abil saab simuleerida erinevaid värvifiltreid ja nende filtrite intensiivsust.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-03-art-filters

 

CRT, Color ja Monochrome filtrite seadistamiseks kuvatakse ekraanile värviring.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-04-art-filters-detail

 

Värviringi abil on tonaalsuse muutmine hästi intuitiivne – eesmise valikukettaga saab valida vastava tooni ja tagumisega selle tooni intensiivsuse.

 

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-600

Esiküljel allpool olev väike nupp on vaikimisi seadistatud teravussügavuse eelvaadet ekraanile kuvama. Soovi korral saab selle aga menüüst seadistada tegema midagi muud.

 

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-107
olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-106

 

Enamik Olympuse kaamerad on tõsised fotoaparaadid. Video pole just Olympuse kõige tugevam külg olnud. Nii ka PEN-F juures. Kes soovib lisaks fotodele ka tõsiselt videot filmida, peaks vaatama ehk pigem (umbes samas hinnaklassis ja samalaadse kontseptsiooniga) Panasonic GX8 hübriidkaamera poole, millel on nii 4K 25p videosalvestus kui ka 2,5 mm mikrofonisisend (asi seegi). Olympuse laeks on Full HD ja heli salvestamisel tuleb leppida integreeritud stereomikrofoniga.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-50

Ka kaamera tagaküljel, LCD-ekraani tagumisel poolel on näha seesama nahkne pinnaviimistlus, nagu esiküljelgi. All paremal olevad juhtnupud rikuvad minu jaoks pisut PEN-F terviklikku retrovälimust, sest meenutavad liialt seniste soodsamate PEN-seeria kaamerate disaini.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-114

 

Olympus on suhteliselt pisikesse korpusesse suutnud integreerida korraliku elektroonilise pildiotsija. לmar väliskuju erineb taas tavalisest ja loob retrohõngu juurde.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-115

 

Pöidla jaoks on tagaküljel sügavam õnarus ja õnaruses kummeeritud pinnakate.

 

Seni on elektrooniliste pildiotsijatega varustatud olnud ainult Olympuse OM-D seeria hübriidkaamerad. PEN-F on esimene PEN-seeria hübriid, millel on olemas integreeritud pildiotsija. 2.36 miljoni piksli ja 1,23x suurendusega on see pildiotsija täpselt sama, mida kasutab Olympus OM-D E-M10 Mark II hübriidkaamera. Pildiotsija näitab pilti teravalt ja suurelt ning ka kiirema liikumise korral praktiliselt ilma viivituseta.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-500

Programmiratta all asub lüliti, mida saab kahele poole kõrvale lükata – huvitaval kombel on mõlemale poole lükates funktsioon sama. See lüliti kuvab ekraanile graafiku, mille abil saab muuta helendite ja varjualade heledust eraldi. Samuti keskmiste toonide heledust/tumedust. See toimib sarnaselt Photoshopist tuntud Curves paletile.

Kui esiküljel oleva valikuratta abil on aktiveeritud üks värvifiltri režiimidest, siis saab tagaküljel oleva heebli abil ekraanile tuua ka värvifiltri valiku graafiku.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-05-curves-1l

 

Kui graafik on ekraanil, saab pildistaja eesmise valikuketta abil muuta helendeid ja tagumise abil varjualasid.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-06-curves-2

 

INFO nupule vajutades saab aga eraldi muuta tumedamaks või heledamaks ka foto keskmisi toone.

 

Selline foto tuunimine on meeldivalt intuitiivne ja meeldib kindlasti eelkõige kogenud fotograafile. Tähele tuleb siin panna aga seda, et Olympuse curves palett toimib vaid siis, kui pildistad JPEG faili. RAW faile pildistades ja neid pärast Adobe Camera RAW`s või Lightroomis töödeldes ei ole sellistest muudatustest mingitki kasu.

Veel üks huvitav tähelepanek: minu ülalolevate fotode peal seda näha pole, aga kui INFO nupule vajutades on aktiveeritud histogrammi näitamine, siis kuvatakse histogramm ka Curves-ruudukese allääres. Nii on ülihea heleduskõvera painutamisel jälgida, et helendid ja tumedad alad ikka foto piiresse jääksid.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-7

LCD-ekraan kaamera taga on eeskujulikult terava pildiga ja puutetundlik. Puutetundlikkus ei ole küll arendatud sellise tasemeni nagu Canonil. Olympus ei paku võimalust peamenüüs puutetundlikkuse abil ringi liikuda. Palju on mujalgi elemente ja parameetreid, mida näpuga valida ei saa. Küll aga saab pildistaja näpuga valida kiirmenüüst soovitud parameetreid, taasesitusrežiimil fotosid sirvida/suurendada ja loomulikult ka näpuga ekraanile puutudes teravustamispunkti valida.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-9

Kaamera peal näeme (vasakult) sisse-välja lülitamise ketast, stereomikrofoni augukesi, välgukinga, lukustusnupuga varustatud programmiratast, päästikut, mille ümber on eesmine valikuketas, video salvestamise nuppu ja särikompensatsiooni ketast.

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-109

 

Sisse-välja lülitamiseks pole mitte nupp ega lüliti, vaid hoopis ketas.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-110

 

Punase täpiga tähistatud filmiklipi salvestamise nupu funktsioon on muudetav – selle alla saab näiteks salvestada ISO või värvustasakaalu. Pange ka tähele päästikut, mille keskel olev auk on vanade filmikaamerate stiilis varustatud keermega – sinna on võimalik keerata vanakooli-tüüpi distantspäästikut.

 

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-flash
olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-127

Integreeritud välklampi Olympus PEN-F kaameral ei ole. Küll aga on sel midagi veelgi paremat – komplektis on kaasas pisike, aga üllatavalt paindlik väline välklamp, mis kinnitub kaamera peal olevasse välgukinga.

 

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-01-info

 

INFO nupule vajutades saab kaamera ekraanile kuvada nii histogrammi kui ka elektroonilise loodi. Kindlasti peamenüü abil ka kadreerimisjooned ja ehk muudki põnevat.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-02-kiirmenyy

 

Kiirmenüüd on Olympus PEN-F kaameral lausa kahes stiilis. OK nupule vajutades ilmub vaikimisi ekraanile selline üle-ekraani kuvatav menüü olulisemate seadetega. Kui aga soovid, võid selle INFO nupule vajutades muuta kompaktkaameralikumaks menüüks, mis kulgeb mööda ekraani ääri.

 

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-07-menyy

 

Peamenüü on Olympuse traditsioonilist stiili. Minu jaoks on see alati jäänud liiga segaseks ja keeruliseks. Oli mul ka nüüd sellest funktsioonide ja seadistuste rägastikust õigeid asju keerulisem üles leida kui teiste kaamerate puhul.

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint--lcd-07-menyy-2

 

9 nupu funktsionaalsust saab kasutaja ise oma äranägemise järgi muuta. Kui soovi peaks olema.

 

 

olympus-pen-f-hubriidkaamera-photopoint-17

Olympus PEN-F on ilus ja võimekas kaamera. Täiuslikkusest (tänapäeva tehnikastandardite järgi) jääb PEN-F kaameral puudu ainult tõsisema videosalvestaja jaoks. Fotohuvilisele pakub Olympus PEN-F aga kõike, mida ühelt hübriidkaameralt üldse oodata võiks. See on fotoaparaat, mida kätte võttes tekib tung minna ja pildistada. Ja kui sa siis lähed ja pildistad, siis tekib tunne nagu toodaks kaamera iga klõpsuga vaid puhast kulda. Selline võime on sellel ilusal, võimekal, valgusjõulise fiksobjektiiviga varustatud PEN-F hübriidkaameral.

DJI Phantom 4 droon suudab sõita iseseisvalt ja vältida takistusi
autor: Lauri Veerde

s3-bg3-d8cb574a9960b2c0383b36f3dfa2ca42

Maailma juhtiv droonide valmistaja DJI tõi eile avalikkuse ette uue drooni nimega Phantom 4. See nelikkopter on tavakasutajale suunatud Phantom-seeria droonide kõige võimekam esindaja, senise Phantom 3 PRO täiustatud mudel. Kopteri korpus on muudetud aerodünaamilisemaks-agressiivsemaks, uus aku (ei ühildu P3 droonidega) ja tõhusamad mootorid lubavad pikemat, 28-minutilist lennuaega.

Kaamera ise on praktiliselt identne senisega. Peamisi muudatusi on kaks: objektiivi täiustatud optiline konstruktsioon parandab veidi pildikvaliteeti (eelkõige vähendab kromaatilist aberratsiooni) ja filmida saab nüüd 4K 30p ja 1080p 60p režiimidele lisaks ka kiire kaadrisagedusega 120 fps videot Full HD režiimis. 120 fps teeb võimalikuks sujuvate aegluubis kaadrite loomise järeltöötluses.

Uus on aga kaamera kinnitus ehk gimbal – see pole küll eemaldatav nagu paljud lootsid, kuid paistab tugevam ja DJI lubaduste kohaselt on senisest stabiilsem.

content_22

 

Uue Phantom 4 kõige olulisemaks omaduseks on aga Takistuste Tuvastamise Süsteem (ingl. k: Obstacle Sensing System). Drooni esiküljel oleva kahe optilise sensori abil luuakse nn sügavuskaart, mille abil teab Phantom 4 igal ajahetkel lennutrajektooril olevate objektide kaugust ning suudab iseseisvalt vastu võtta otsuseid juhul kui trajektoorile peaks midagi ette jääma.

Näiteks – kui objekt on piisavalt väike nii et sellest on võimalik mööda sõita, siis droon seda ka teeb. Kui on aga tegemist suurema objektiga nagu kalju või kortermaja sein, siis jääb droon lihtsalt ühe koha peale seisma ja ootab peremehe käsklusi. Selline takistuste tuvastamise süsteem aitab kindlasti vältida kokkupõrkeid, mis algajatel kerged tulema on.

Takistuste tuvastamise süsteemi puhul tuleb droonilennutajal meeles pidada seda, et kuna sensorid on ainult kaamera vaate suunas, siis tagurpidi ja külgedele lennates vältimissüsteem ei toimi.

 

Lisaks kokkupõrgete vältimisele avardavad esiküljel paiknevad sensorid ka võimalusi drooni automaatsemaks juhtimiseks. Kui senine Follow Me režiim võimaldas drooni panna jälgima juhtpulti käes hoidvat isikut, siis uue ActiveTrack režiimiga saab ühe ekraanilepuudutusega panna drooni jälgima ükskõik millist liikuvat objekti. DJI kirjutab, et drooni tarkvara on nö õppimisvõimeline ja suudab hoida objekti kaadris isegi, kui jälgitav siluett peaks vahepeal muutuma või kuidagipidi ebaloogiliselt pöörama/suunda muutma.

Väiksemaid täiustusi-edasiarendusi on Phantom 4 droonil veelgi. Need on sellised, mis artiklit lugedes eriti huvitavad-ägedad ei tundu, kuid mis drooniga lendamisel kindlasti positiivselt tunda annavad. Näiteks on Phantom 4 drooni alumisi sensoreid täiustatud, mistõttu peaks droon nüüd madalamal kõrgusel olema senisest tuntavalt stabiilsem. Veel oluline täiendus: kui seni oli Phantom 3-seeria droonidel 1 kompass ja 1 IMU (asendi/kiirendussensor), siis Phantom 4 droonil on neid mõlemat kaks. See peaks vähendama juhuseid, kus droon nö “hulluks läheb” ja suvalises suunas minema lendab (juhused, millest sotsiaalmeedias ikka juttu on olnud).

Tore on ka see, et DJI Phantom 4 tuleb (sarnaselt DJI Inspire 1 droonile) vahtplastist kandekohvris. Spetsiaalsed seljakotid on loomulikult kõige mugavamaks võimaluseks drooni kaasa võtta, kuid kindlasti on selline vahtplastist kohver paljudele abiks, seniks kuni finantsvõimekus spetsiaalse koti ostmiseks taastub.

 

DJI Phantom 4 on suur samm edasi tavakasutajale mõeldud kasutajasõbraliku drooni arenguteel. DJI on Phantom 4 juurest täiustanud just seda poolt, mis seni on olnud nii kasutajate kui ka DJI enese jaoks kõige probleemsem: droonide puruks kukkumine ja katkiste droonide parandamine.

Phantom 4 juures on nähtud palju vaeva selle nimel, et kalli raha eest ostetud droon jääks lennates terveks. Ainuüksi see juba on piisav argument, miks maksta Phantom 4 eest 400 eurot enam – purukskukkunud Gimbali vahetus umbes nii palju maksabki, pluss kuu-paar ootamist, sest parandusjärjekorrad DJI hoolduses on legendaarselt pikad…

DJI Phantom 4 drooni võib Photopointi ootama hakata alates aprilli algusest. Drooni ametlikuks soovituslikuks jaehinnaks Euroopas on DJI määranud 1599€.

 

DJI Phantom 4 tehnilised andmed võrreldes DJI Phantom 3 PRO drooniga

DJI Phantom 4 DJI Phantom 3 Professional
Videorežiim  UHD: 4096x2160p 24/25 fps
3840x2160p 24/25/30 fps
Full HD: 1920x1080p 24/25/30/48/50/60/120 fps
HD: 1280x720pp 24/25/30/48/50/60 fps
UHD: 4096x2160p 24/25 fps
3840x2160p 24/25/30 fps
Full HD: 1920x1080p 24/25/30/48/50/60 fps
HD: 1280x720pp 24/25/30/48/50/60 fps
Laadija võimsus 100W
Kaal (koos akuga) 1380g 1208g
Maksimaalne kiirus 20 m/s (Sport režiimis) 16 m/s (ATTI režiimis tuulevaikuse korral)
Maksimaalne tõusukiirus 6 m/s (ATTI režiimis tuulevaikuse korral) 5 m/s
Maksimaalne laskumiskiirus 4 m/s (ATTI režiimis tuulevaikuse korral) 3 m/s
Maksimaalne lennuaeg  Umb. 28 minutit (ideaaltingimustel) Umb. 23 minutit (ideaaltingimustel)
Stabiilsus (asendi muutumiskiirus) Kuni 8 meetrit sekundis (2m kõrgusel) Kuni 10 meetrit sekundis (2m kõrgusel)
Maksimaalne lennukõrgus 6000m
Soovituslik töökeskkonna temp.  0°C – 40°C
Gimbali kalle alla -90°, üles +30°
Kaamera sensor  Sony EXMOR 1/2.3″ 12,4 MP
Objektiiv 20mm (35mm ekv) fookuskaugusega f/2.8 avaga. Vaatenurk: 94°
ISO ulatus 100-3200 (video); 100-1600 (foto)
Elektroonilise katiku kiirus 8 sek – 1/8000 sek
Fotorežiimid לksikkaader
Sarivõte 3/5/7 kaadrit järjest
Automaatne särikahveldus 3 või 5 kaaadrit 0,7EV vahega
Time-Lapse režiim, HDR
SD-kaardid Micro SD – maksimaalse mahutavusega 64 GB. Vähemalt Class 10 või UHS-1 tähistusega
Juhtpuldi maks raadius (CE)  3500m (välistingimustes ilma segajateta)
Puldi aku 6000 mAh
Puldi töösagedus  2.400 GHz – 2.483 GHz
Drooni aku mahtuvus: 5350 mAh, 15.2 V, maks. laadimisvõimsus: 100W mahtuvus: 4480 mAh, 15.3 V, maks. laadimisvõimsus: 100W

 

Allikas: DJI

Nüüd saadaval: uuendatud Tamron SP 90mm f/2.8 Di Macro VC USD objektiiv
autor: Silver Pik

tamron-sp-90-macro

Tamron tutvustas alles nädala eest uue 85mm f/1.8 portreeobjektiiviga paralleelselt populaarse SP 90mm f/2.8 Di VC USD objektiivi uuendatud versiooni. Nüüd, märtsikuu esimesel päeval on selle objektiivi Nikoni versioon juba saadaval nii esinduskauplustes kui veebipoes ning Canoni ja Sony versioon sellele mingi hetk ka järgnemas.

Versiooniuuendus tõi kaasa mitmed uued tuuled – parendatud pildistabilisaator kompenseerib nii kallet kui nihet, seda nii makroasendis kui lõpmatusesse teravustades. Samamoodi on parendatud ka teravustamismootorit, mis peaks makroasendis veel paremini toimima. Lisaks sisemistele uuendustele sai objektiiv ka sarnaselt teistele SP seeria fiksobjektiividele uue väljanägemise – plastikkorpus asendati metallist variandiga, lülitid korpuse küljel asendati mugavamatega ning niigi hea ilmastikukindlus tehti veelgi paremaks. Loomulikult toetab uus objektiiv ka Tamroni TAP-in konsooli, mis võimaldab kodus objektiivi püsivara uuendada ning teravustamise peenhäälestust teostada.

Optiliselt objektiivi disaini ei muudetud rohkem, kui lisati uus fluoriidvääristus eesmisele elemendile, tehes selle veel rohkem vett ja mustust hülgavaks. Uue mudeli poelettidele jõudmisega kaob tootevalikust vanema disainiga SP 90mm f/2.8 Di Macro VC USD objektiivid, kuid päris vana stabilisaatorita ning vanema mootoriga SP 90mm f/2.8 Di Macro objektiiv jääb jätkuvalt soodsa hinnaga tootevalikusse alles.

Tamron objektiivid Photopointis »

2 3 4 5 6 7 8 9 10