Auf wiedersehen, Photokina 2012
autor: Lauri Veerde

Ütleme Kölnile ja Photokinale head aega ning vaatame tagasi seekordse fotomessi olulisematele ja huvitavamatele viljadele.

Click here to view the embedded video.

Käed küljes: Pentax 18-270mm suumobjektiiv
autor: Lauri Veerde

Juba mõnda aega on Tamron vallutanud südameid ja kaameraid oma 18-270mm universaalsuum objektiiviga – kellelgi teisel polnud kõrvale panna sellise suumiulatusega nii head objektiivi. Nüüd aga annab Pentax vastupaugu – ka tema on turule toomas samade parameetritega objektiivi: Pentax smc DA 18-270mm F 3,5-6,3. Meie saime Photokina messil alguses vaadata, aga kuna me vähemaga ei lepi, siis ka katsuda ja isegi oma kaamera ette keerata (mis muidu oli resoluutselt keelatud). Küll keelati rangelt sellega pildistamine, kuna tegemist olevat prototüübiga, seega ei saa me hetkel kommenteerida objektiivi sooritusvõimet. Intrigeerivaks on siin asjaolu, et kuluaarides on kosta kumu nagu oleks tegemist Tamroni valmistatud Pentaxi kirjadega objektiiviga. Me küsisime, mis siis tõde on? Vastuseks saime, et mõlemad osapooled, nii Tamron kui Pentax, vaikivad siinkohal. On mis on, aga üks asi on kindel: ükskõik kumb selle objektiivi valmistab, saavad ka Pentaxi kaamera omanikud nüüd kasutada objektiivi, mis on ideaalne algajala piltnikule ja sobib reisile kaasa võtta isegi profile. Ja lubatakse seda objektiivi juba oktoober/noveber, nii et pikalt ootama ei pea.

Click here to view the embedded video.

Nikon aitab tõsta ego – Fotovoog Photokina fotomessilt
autor: Lauri Veerde

Nikoni messiboksis on lisaks uutele kaameratele muudki vaatamist ja tegemist. Siin on väljapanek Nikoni kaameratest läbi aegade. Tagaosas on suur lava, kus esinevad erinevad foto- ja videograafid. Kogu selle tunglemise keskel on aga pöörlev südamekujuline ekraanikogum. Ekraanidele kuvatakse iga natukese aja tagant üha rohkem ja rohkem pilte messikülalistest. Neid saab teha siinsamas asuva kaameraga, tarkvara lisab siis pildile Nikoni “I AM” algusega lööklause ning sinu pilt kuvatakse suurele ekraanile siinsamas boksis, veel suuremale ekraanile lõunapoolse sisseküigu juures, Flickrä osse ja ei tea veel kuhu mujale. Tegime ka meie antoniga endale väikese egosüsti. Mind aga üllatas positiivselt Nikon 1 kaamera pildikvaliteet. Vaatame seda nalja:

Vaata seda pilti Flickr’i veebilehel Nikoni Photokina 2012 fotovoos.

Click here to view the embedded video.

Platon – maailmakuulsa portreefotograafi näitus Photokina 2012 fotomessil. Vaata panoraame
autor: Lauri Veerde

Kui Platon 2009. aastal UN tippkohtumisel oma stuudiotelgi püsti pani, oli tal eesmärgiks püüda pildile nii palju maailma riigipäid kui võimalik. Silvio Berlusconi, Toomas-Hendrik Ilves, Barack Obama, Muammar Qaddafi, Benjamin Netanyahu… Nad kõik olid seal ja poseerisid Platoni kaamera ees. Kõige vastuolulisem foto sündis aga mehest, kes just hetk enne oli pidanud auditooriumi ees karmi kõne mille peale suur osa kuulajatest lahkus. Iraani president Mahmoud Ahmadinejad istus kaamera ees ja leidis end ühtäkki täiesti enneolematust olukorrast. Temast asuti just tegema vaat et kõige intiimsemat fotot mis ühest Iraani riigipeast kunagi tehtud ning sealsamas olid nad ümbritsetud toetajaskonnast, kes protsessile täiel rinnal kaasa elasid. Hr Ahmadinejad kaotas korraks karmi enesevalitsuse ja puhkes naerma. Platon klõbistas kaamerat ja püüdis pildile midagi, mis oli reaalsus vaid korraks.

Kui Platon 2007. aastal nädalaks Moskvasse sõitis, oli tal eesmärgiks pildistada portree Venemaa riigipeast Vladimir Putinist. Mehest, kes enda pildistamist üle kõige vihkab. Hotellis tuli oodata, sest pildistamisele kutsuv kõne võis tulla iga kell. See tuli neljandal päeval. Platon sõitis Putini privaatmõisa, järgnesid põhjalik läbiotsimine, tundidepikkune ootamine ja palavlikuline valguse ülesseadmine mitmekümne turvamehe valvsa pilgu all. Olukord oli väga pingeline ja muutus veel pingelisemaks kui Platon välklambi jaoks ühte pistikut elektrikontaktist välja tõmmata püüdis – selle teises otsas oli punase nupuga telefon laual klaaskapis. Kui Putin lõpuks Times ajakirjale antud intervjuu lõpetas ning teda presidendile kui “Maailma parimat portreefotograafi kes on tulnud Teid pildistama” tutvustati, tulid Platonile pisarad silma. Võib-olla just seetõttu, et Putinil Platonist kahju oli, ütles ta resoluutselt: “Jah. Ma olen nõus”. Nad asusid pildistama ning end pisut koguda jõudnud Platon ütles Putinile “Ma olen suur Biitlite fänn. Ma olen kuulnud et ka Teie”. See lause murdis ametlikkuse barjääri.

Platoni portreedfotod on vaatamiseks välja pandud Photokina 2012 fotomessil Leica halli näitusesaalis. Need on inspireerivad tööd, mis oma lihtsuses illustreerivad Platoni arvamust endast – mitte kui fotograafist vaid kui psühholoogist. Tõepoolest. Fotokaamera ja pildi tegemise oskus ei ole hea pildi saamise juures kõige olulisem.

Kaks vaadet Platoni näituselt Photokina fotomessil:

 

Käed küljes: Nissin MG8000 pretendeerib maailma külmima välklambi tiitlile
autor: Lauri Veerde

Nissin on valmis saanud välklambiga, millest Photokina fotomessil kuidagi mööda jalutada ei saa. Nissin MG8000 on Nissini välkude lipulaev, mudel, mille välgupeasse on disainitud amumiiniumist õhutusavad ning välgutoru on valmistatud kvartsist. Selline ehitus hoiab Nissini esindaja sõnul ära välklambi kuumenemise nii et sellega saab teha väga kiiresti väga palju välke. Muidugi on Nissin MG8000 juures lisaks külmusele muudki head – akude süsteem, juhtmevaba TTL toimimine Canoni ja Nikoni kaameratega, välise vooluallika pesa, välgusünkro pesa, USB-pesa, selgelt kuvatud menüüd ja seadistused LCD-ekraanil… See on tõepoolest nagu välklampide kuningas ning tundus, et selline riistapuu võiks saadaval olla ka Photopointi poodide lettidel. Kõigi eelduste ja järelduste kohaselt see peagi ongi.

Click here to view the embedded video.