Karbist välja: Android operatsioonisüsteemiga kompaktkaamera Nikon S800c
autor: Lauri Veerde

nikon-s800c-digikaamera-android-38

Nikon S800c on pealtnäha täiesti tavaline digikaamera. Üks pilk selle aparaadi ilusale OLED-ekraanile võib aga tehnikakaugema fotohuvilise päris segadusse ajada. Sealt vaatab ju vastu täiesti pesuehtne Android. Ekraan on täis pikitud rakenduste ikoone, sealsamas veiklevad silme eest mööda veebilehtede päised, rulluvad lahti uuemad meilid, tuhisevad vihased linnud ja vihisevad Facebooki püstised pöidlad. On see fotokaamera või nutitelefon?

Natuke mõlemat. Nikon on võtnud järeleproovitud ja hea kompaktkaamera Coolpix S6300 ning pistnud selle sisse nutitelefonidest tuntud Android-nimelise kasutajaliidese koos kõikide, nutitelefonidele omaste villade ja kiledega nagu GPS, WiFi ja puutetundlik ekraan. Tulemuseks on maailma esimene Android operatsioonisüsteemiga kompaktkaamera nimega Nikon Coolpix S800c. Kuidas Nikonil see sümbioos välja kukkunud on? Kas seda aparaati osta ka tasub? Kas sellise Androidikaamera arendamise idee üldse kriitikat kannatab? Nendele küsimustele leiad vastuse altpoolt. Lisaks on seal ka palju kenasid pilte nii et – vaatame aga lähemalt:

nikon-s800c-digikaamera-android-10

Nikon S800c olulisemad omadused:

  • 16MP 1/2.3″ diagonaaliga taustvalgustusega CMOS sensor
  •  10x suumiga objektiiv; Maksimaalne ava: f/3.2-5.8; Fookuskauguste vahemik: 25-250 mm (35mm ekvivalent)
  • 3.5″ diagonaaliga puutetundlik OLED-ekraan. 819 000 pikslit
  • Android v2.3 operatsioonisüsteem
  • Wi-Fi, Bluetooth ja GPS
  • 2GB sisemälu 1.5 GB selleks on reserveeritud piltide jaoks, ülejäänu on rakendustele
  • SD mälukaardipesa, HDMI, USB
  • Automaatrežiim ja pildiprogammid. Säri manuaalselt juhtida ei saa.
  • Sarivõte kuni 8 kaadrit sekundis
  • 1080p videorežiim kiirusega 30 kaadrit sekundis

nikon-s800c-digikaamera-android-11

Tehnikaga antakse tihti kaasa eestikeelne juhend CD-plaadil. Siin on see aga kenasti ka eestikeelsena paberi peale köidetuna olemas. Mõnus õhtul diivani peal lugeda.

nikon-s800c-digikaamera-android-12

Karbis on: Nikon Coolpix S800c kompaktkaamera, USB-kaabel, randmepael, liitiumaku, laadimisadapter koos pistikuga.

nikon-s800c-digikaamera-android-13

Nikon S800c kaamerat on olemas nii valge kui musta korpusega. Photokina fotomessil juhtusime Antoniga näppima valget kaamerat (vaata Nikon S800c käed-küljes videot siit). Peab ütlema, et musta korpusega kaamera on palju soliidsema väljanägemisega, kui läikiva pealispinnaga valge. Nagu ka ülalt pildilt näha, on musta värvi S800c pind muudetud matimaks. See helgib valguse käes ilusti ja ei korja endale nii palju näpujälgi, nagu läikega pinnad seda teevad.

nikon-s800c-digikaamera-android-14

Kaamera all olevasse pessa libisevad aku ning SD mälukaart. Nagu paljudest S800c ülevaadetest selgub, on just aku selle aparaadi üheks nõrgaks küljeks. Väikese mahtuvusega klotsike ei suuda energianäljast Androidi kuigi kaua toita ja kooleb juba pärast 140 foto tegemist (CIPA standardse testi järgi). Tavaliselt on kompaktkaamerad võimelised tegema vähemalt poole enam pilte.

nikon-s800c-digikaamera-android-15

Kui aku sisse susata ja kaamera tööle panna, kostitatakse uuendusmeelset fotohuvilist kohe tubli annuse Androididoosiga. Kaamera esmasel töölepanemisel tuleb teostada mõned, Androidile omased seaded nagu keele valik, WiFi seadistamine, Google`i konto seadistamine jne.

nikon-s800c-digikaamera-android-18

Ülal on kaamera jaoks täiesti tavalised juhtnupud. Sisse-välja lülitamise nupp ning päästik koos suumirõngaga selle ümber. Ekraanilt paistab Android 2.3 lukustusekraan. Siit on juba näha, et OLED-ekraan on ülihea, sest tavalise ekraani puhul ei oleks sellise terava vaatenurga alt pildistatuna suurt midagi paista.

Miks Android 2.3? Miks ei ole siin uusimat 4.2 liidest või siis vähemalt 3.0 tarkvara? Nikon ütleb, et 2.3 tarkvara kasutatakse eelkõige stabiilsuse pärast. Tegelikult ei leidnud mina, et vanema Androidiversiooni kasutamine oleks selle kaamera kasutamismugavust väga halvemaks muutnud. Ma usun siiralt, et see ei ole asi, mida S800C kaamera puhul miinusena esile tõsta tuleks.

nikon-s800c-digikaamera-android-16

Kaamerat käima pannes on vaikimisi režiimiks nn nutitelefoni režiim. Pildistamiseks tuleb ekraanil puudutada kaamerarakenduse ikooni. Seepeale käivitub kaamera ise. Objektiiv vihiseb korpusest välja ning ekraanile kuvatakse läbi objektiivi paistev vaade koos mõnede puutetundlike nuppudega.

nikon-s800c-digikaamera-android-19

Kaamera tagaküljel on kolm füüsilist nuppu. Android nutitelefonide standard: Tagasi, koju ja menüü.

 nikon-s800c-digikaamera-android-20 nikon-s800c-digikaamera-android-21

Neilt piltidelt on paremini näha kaamera pealispinna matt ja kergelt valguse käes sädelev tekstuur. Päästikunupp ning suumirõngas selle ümber on korralikult nimetissõrme all ning toimivad väga hästi.

nikon-s800c-digikaamera-android-22

Vasakul pool küljes on kaks ühenduspesa – ühte saab susata USB kaabli arvutiga ühendamiseks. Teise HDMI kaabli piltide ja videote teleriekraanil suurelt vaatamiseks.

nikon-s800c-digikaamera-android-23nikon-s800c-digikaamera-android-27
 Kaamerarakendust avades kuvatakse ekraanile kompaktkaameralikum vaade. Siin käib kogu kaamera seadistamine ja juhtimine (välja arvatud suum ja pildi tegemine) puutetundliku ekraani abil. Vasakul pool on põhiparameetrid, mida vastavas pildiprogrammis muuta saab. Nagu tähele panite, ei ole neid just palju. Särikompensatsioon, makrorežiim, aegvõte ja välklambi seaded. Särikompensatsiooni nupule vajutades ilmub ekraanile skaala, kust sõrmeliigutusega pildistatavat kaadrit heledamaks/tumedaks muuta saab.
nikon-s800c-digikaamera-android-26nikon-s800c-digikaamera-android-28
 Aegvõtete valikus on 10 ja 2 sekundilise viivitusega pildistamisvõimalused. Välklambi seadetes on lisaks tavalistele valikutele võimalus lülitada sisse täitevälgurežiim või sünkroniseerimine aeglasema säriajaga (vajalik hämaramates valgustingimustes pildistamisel)
nikon-s800c-digikaamera-android-24nikon-s800c-digikaamera-android-25
 Ekraani paremal pool on nupp, millele vajutades satume särirežiimide valikusse. Meile pakutakse kahte automaatrežiimi. “Scene” alla on peidetud pildiprogrammid (portrait, landscape, night jne). Siis on olemas veel digifiltrite valik, nn “Tark portree” režiim, mis pildistab foto automaatselt siis, kui leiab kaadrist naeratava näo. Kõige viimane on filmirežiim. Piilume korraks digifiltrite ehk efektide valikusse. Siin on viis täiesti primaarset võimalust pildistatava foto värve, heledust ja tonaalsust muuta. Ühegi filtri juures ei ole aga võimalust muuta selle täpsemaid seadeid. Sellist laadi kaamera juurest oleks oodanud pisut loomingulisemat valikut. Samas ei keela keegi laadida Play rakenduste seast endale alla mingit muud pildistamiseks mõeldud programmi, kus filtreid juba kuhjade viisi leidub.
nikon-s800c-digikaamera-android-29nikon-s800c-digikaamera-android-30
 Taasesitusrežiim. S800c OLED-ekraan on väga detailne, värvid on kirkad ja pildid kontrastsed. Võib isegi juhtuda, et see on kõige parem ekraan, mida ma ühel fotokaameral näinud olen. Taasesitusrežiimis on ekraani paremal pool keskel kaks nuppu. Ülemisest saab WiFi ühendust sisse-välja lülitada. Alumisest saab fotosid jagama minna. Vaikimisi jagamiste valikuks on Gmail, Google+ ja Picasa. Erinevate rakenduste/kontode loomisel lisandub siia ka valikuid juurde.
nikon-s800c-digikaamera-android-33nikon-s800c-digikaamera-android-34
 Taasesitusrežiimi menüü Pildistamisrežiimi menüü

 nikon-s800c-digikaamera-android-36

Nikon S800c fotod on tänu suuremale sensorile ning kvaliteetsemale objektiivile kindlasti mäekõrguselt paremad, kui ükskõik millise nutitelefonide omad. Samuti lisab pildistamisel paindlikkust 10x suumiga objektiiv ning mugavust ilusa pildiga ja hea puutetundlikkusega OLED-ekraan. Pildistatud fotosid on tõeliselt mugav kiirelt üle WiFi internetti saata ning vabalt saab kaamera hea ekraani abil loetud nii meilid kui ka olulisemad uudised. Kogu see kompott töötab tegelikult üllatavalt hästi ning kui siin ainult veel tavaliste telefonikõnede võimalus ja paindlikumad kaamera seaded oleksid, siis oleks see üks igavesti killer aparaat.

Esimese omataolisena on S800c aga palju võimekam ja kasulikum seade, kui see alguses tunduda võib. Selle ainsaks tõsiseks miinuseks on tegelikult soolane hind. Sama raha eest saab juba kompaktkaamera, millel on manuaal- ja poolmanuaalsed särirežiimid, suurema suumi või avaga objektiiv ja muud tõsisemale pildistajale vajalikud pildistamisvõimalused. Kui sellised viimatimainitud asjad sinu jaoks olulised pole;  kui sa hindad neist enam Androidi rakendustepoe mõõtmatuid võimalusi ja pildistatud fotode jagamist, siis võib Nikon Coolpix S800c sulle suurepäraselt sobida.

 

Nikon Coolpix S800c Photopointis: 399.00€

 

Sony RX-1 kompaktkaamera teeb silmad ette nii mõnelegi peegelkaamerale. Ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

sony-rx-1-photopoint-80 copy

Sony RX-1 on täiskaadersensoriga kompaktkaamera, mis maksab 3000€. Hullumeelselt kallis? Mingis mõttes kindlasti. Kas ka hullumeelselt hea? Sellele vastusele teab paremini vastata portreefotograaf Rene Altrov, kes Sony RX1 kaamerat mitme nädala vältel oma töö juures kasutas. Renee on oma muljed kirja pannud Digitesti veebilehele – mõnusalt ülevaatlikus plusside ja miinuste vormis. Sealsamas näeb ka fotosid, mis Renee RX1 kaameraga pildistanud on. Vaata ülevaadet RX1 kaamerast Digitesti veebilehel.

Point TV – 89. Millist statiivipead valida? Fotopea vs videopea
autor: Lauri Veerde

Statiivi ülemist osa, mille külge kinnitatakse kaamera ning millest kinni hoides kaamerat liigutada saab, nimetatakse statiivipeaks. Neid statiivipäid on igasuguseid erinevaid – kõige laiemalt võib neid aga jaotada:

  • Fotografeerimiseks mõeldud statiivipead e fotopead
  • Video filmimiseks mõeldud statiivipead e videopead

Point TV 89ndas videos võtabki Ardo vaatluse alla need kaks erinevat statiivipea tüüpi. Vaatame, milles seisnevad nende erinevused ning uurime, kas videopead saab kasutada ka pildistamiseks ja vastupidi. Head vaatamist.

Click here to view the embedded video.

 

Supersuumide lipulaev: Fuji FinePix HS50EXR
autor: Silver Pik

HS50EXR-Avang

Käesoleva aasta alguses oodati Fujilt kõige rohkem uusi premium klassi kompaktkaameraid, X100s ning X20. Kuna need kaamerad lõpuks ka ilmavalgust nägid CES2013 tehnikamessil, siis kõik muud uued fotoaparaadid jäid võrdlemisi tähelepanuta. Nüüd teeme selle tasa ning tutvustame supersuumide lipulaeva: FinePix HS50EXR

FinePix HS50EXR on otsene järeltulija HS30EXR kaamerale, mis kuulutati välja eelmisel, 2012. aasta CES messil. Uus kaamera on saanud päris palju olulisi muudatusi, kuid baaskontseptsioon on jäetud samaks. Kaameral on kasutusel jätkuvalt mehhaaniline suumobjektiiv, sarnaselt peegelkaamerate juures kasutatavatele objektiividele. Mõned seda vihkavad, teised lausa armastavad. Samas tuleb tõele näkku vaadata, 42x suumi (35mm ekvivalendina 24-1000mm) edasi-tagasi vedades võivad akud vastasel juhul päris kiirelt tühjaks saada. Fotoaparaati on peidetud 1/2-tolline EXR CMOS II tüüpi sensor, mida juhib EXR II pildiprotsessor. Tootja sõnul on see kaks korda kiirem, kui eelkäias olev EXR pildiprotsessor. Suureks muudatuseks on ka uus hübriidne autofookus. Sarnaselt X20 ning X100s kaameratele on HS50EXR kaamera autofookuses kasutusel nii kontrastituvastus kui ka faasituvastus. Tänu sellele on fokuseerimise aeg 0,05 sekundit (0,16 sekundit HS30 puhul). Lisaks on kaamerasse integreeritud Focus Peak Highlight funktsioon, mis markeerib pildiotsijas ära fookuses olevad alad. Objektiiv ise on varustatu pildistabilisaatoriga, käsitsi teravustamise võimalusega ning kuna sensori tundlikkus lõppeb alles ISO 12800 juures, siis ka öösel pildistamine on nüüd imelihtne.

Kaamera taha on pandud pööratav/kallutatav 3 tolline LCD ekraan, mil 920 tuhat punkti, lubades pildistada pea igas asendis probleemideta. Juhul kui valgusolud väga halvaks lähevad, siis ekraanile lisaks leiab ka sama terava elektroonilise pildiotsija ekraani kohalt. Lisaks on kaameratootja mõelnud põhjalikult filmimise võimaluste peale. FinePix HS50EXR salvestab FullHD videot kuni 60 kaadrit sekundis ning seda koos stereoheliga. Kui mingil põhjusel peaks sisse ehitatud mikrofonist väheseks jääma, siis kaamera on varustatud ka standardse 3.5mm mikrofonisisendiga. Kirsiks tordil on klassikaline välguking kaamera peal, kuhu saab kinnitada väliseid välke, videovalgusteid või lausa mikrofone.

Lisaks on sel kaameral kõik klassikalised viled ning kellad esindatud. Sarnaselt Sony kaameratele saab ka FinePix HS50EXR’iga väga mugavalt 360-kraadiseid panoraamvõtteid teha. Ainult vajuta päästikule ning keera kaamerat. Olemas on ka funktsioon pildi dünaamika suurendamiseks, särikahveldus, topeltsäritus jne. Ning ka RAW faili salvestamise võimalus.

Müügile peaks see kaamera saabuma märtsis ning arvatav ligikaudne hind peaks olema 549€

Tähtsamad tehnilised andmed:

  • 16 megapiksline 2/3 tolline EXR CMOS II sensor
  • 42x suumobjektiiv (24-1000mm 35mm ekvivalendina)
  • manuaalne suum, optiline stabilisaator
  • hübriid-autofookus
  • FullHD video, 1080p 60 kaadrit sekundis
  • 3-tolline LCD ekraan 920 tuhande pildipunktiga, elektrooniline pildiotsija
  • RAW faili salvestamise võimalus
  • välise mikrofoni kasutamise võimalus

Allikas: FujiFilm pressiteade

pic_additional_01 pic_additional_02 pic_additional_03 pic_additional_04

Vaata ka kaamerat tutvustavat videot:

Click here to view the embedded video.

 

Uued hübriidkaamerad Nikoni leerist – Nikon 1 J3 ning 1 S1
autor: Silver Pik

nikon_1_avang

Nikon tutvustas CES 2013 tehnikamessil koos uute kompaktkaameratega ka kahte uut hübriidkaamerat Nikon 1 seeriast: Nikon 1 J3 ning Nikon 1 S1. 1 J3 on 2012. aasta augustis tutvustatud Nikon 1 J2 järglane ning 1 S1 on Nikon 1 seerias uue mudelirivi esimene kaamera. Selles mudelis on põhirõhku pandud kasutamismugavuses ning kiiruses, suunates seda kasutajale, kel on soov rohkem pildistada, vähem mõelda kaamera seadete peale. 1 J3 see-eest läheb 1 S1 ning 1 V2 vahele – pakkudes kasutajale võimaluse ise kaamerat seadistada, samas põhirõhk on siiski suunatud tavakasutajale, kes seda teha ei soovi.

Kaamerate juures on kasutatud sama tehnoloogiat, mis varem tutvustatud Nikon 1 V2 juures kasutusel. Autofookus on kahesüsteemne – kontrastituvastus selleks, et hämaras toimiks fokusseerimine võimalikult kiiresti ning faasituvastus selleks, et kiirelt liikuvad objektid kaadris teravad oleks. Uus EXPEED 3A pildiprotsessor hoolitseb aga selle eest, et pildid oleks võimalikult müravabad ka kõrge tundlikkuse juures. 1 S1 puhul on kasutusel 10,1MP sensor, mil tundlikkus ISO 100 – 6400, 1 J2 aga 14,2 megapikslise sensoriga ning tundlikkus ISO 160 – 6400. Lisaks võimaldavad mõlemad kaamerad kiiret sarivõtet – 15 kaadrit sekundis automaatse teravustamisega ning fikseeritud fookuspunkti ning automaatse teravustamisega lausa kuni 60 kaadrit sekundis. Suurt rõhku on pandud kaamerate juures ka videote salvestamisel. Mõlemad isendid filmivad kuni FullHD 1080p, 60 kaadrit sekundis (mitte interlaced režiimis, vaid ikka progressive). Lisaks on kaamera üle täielik kontroll ka filmides, lubades salvestamise ajal muuta kaamera parameetreid (P S A M režiimides) ning ka filmimise ajal salvestada maksimaalse eraldusvõimega foto. Kui soovite video aga väga ekstreemsustesse viia, siis kaamerad lubavad salvestada ka videot kiirusel 1200 kaadrit sekundis ning seda hiljem aegluubis maha mängida. Mõlemad seadmed toetavad ka Nikon’i WiFi adapterit WU-1b. Selle abil saab pilte edastada otse nutiseadmesse või kasutada viimast kaamera kaugjuhtimispuldina.

Nikon 1 S1  + 11-27,5mm kit hinnaks saab Euroopa turul 559€ ning Nikon 1 J3 + 10-30mm kit hinnaks 699€

Nikoni eestikeelne pressiteade

Nikon 1 J3 fotod:

1 J3 oo1 1 J3 oo2 1 J3 oo3

Nikon 1 S1 fotod:

1 S1 oo1 1 S1 oo3 1 S1 oo2