„Pentaxi Aasta Portreefoto“ konkursi peaauhinna võitis Maksim Mjodov
autor: Kettrud Pai

Täna kuulutati välja fotokonkursi parimad tööd ning selgus ka publiku lemmik. Võidutöö valiti 1817 foto seast. Žürii esimehe Kaupo Kikkase sõnul on võidupildi stiilsus ja täiuslikkus lausa hüpnotiseeriv. „See on pilt, kust ei saa eemaldada ega lisada mitte ühtegi detaili. Klassikaline valgus ning tagasipöördumine klassikalise portree juurde on silmapaistev. Samas on modell ja pilk pingestatud ja poos jätab vaatajale õhku palju küsimusi“.

Laste kategoorias I kohale tulnud töö „Veidike suve“ jäi žüriile koheselt silma. Moefotolik käsitlus noorest piigast, kes on mõneks tähtsaks sündmuseks ennast korda sättinud ja huuledki värvinud. Meeldejääv on foto värvikoloriit, suurepäraselt tasakaalus kompositsioon ja kaunis tervik.

Portreefotosid hindas 5-liikmeline Eesti fotograafidest koosnev žürii kooseisus Imre Klaassen (PAP 2008 võitja), Harri Rospu, Annika Metsla, Kristel Lukats ja Kaupo Kikkas.

Žürii töötas välistamise meetodil. Esimesest ringist pääses edasi 180 pilti, kus vähemalt üks žürii liige pidi pildile hääle andma, järgmistes voorudes vastavalt; kaks, kolm ja neli häält. Selgelt eristus ca. 25 väga tugevat tööd, mida ühendas kõrgeim tase nii tehniliselt kui autori poolse teemakäsitluse poolest. Vastukaaluks oli kahjuks ca. 1000 pilti, mis ei pälvinuks ka rahuldavat hinnet, mis näitab, et paljud autorid ei ole endale aru andnud, mis asi see portreefoto on.

Täiskasvanud II koht: “Daam punases” Heikki Leis
Täiskasvanud III koht: “Kuma” Sten Kauber

Lapsed I koht: “Veidike suve”
Lapsed II koht: “Ilu on vaaataja silmis:)”
Lapsed III koht: “Waiting for you”

Publiku lemmik internetihääletusel: “Kontroll lask” Valeria Astahhov

Lisaks said žürii poolt tunnustatud veel 12 fotot.

„Pentaxi Aasta Portreefoto“  konkurss toimus 4 korda, kuid oli veebipõhine esmakordselt. Kõiki pilte saab vaadata siin.

Auhinnad jagunevad:

Võitja auhinnaks: 25 000 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest
Täiskasvanud II koht: 8000 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest
Täiskasvanud III koht: 5000 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest

Lapsed I koht: 4500 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest
Lapsed II koht: 3500 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest
Lapsed III koht: 2000 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest

Publiku lemmik internetihääletusel: 2000 krooni eest vabalt valitud kaupa Photopointi kauplustest.

Võidutöö

Täiskasvanud II koht

Täiskasvanud III koht

Lapsed I koht

Lapsed II koht

Lapsed III koht

Publiku lemmik

Canoni õhukese kompaktkaamera IXUS 130 IS ülevaade Digitesti veebilehel
autor: Lauri Veerde

Digitest.ee veebilehel ilmus täna ülevaade Canoni mõned kuud tagasi esitletud kompaktkaamerast IXUS 130 IS. See on aparaat, mis üllatab eelkõige oma väljanägemise poolest. Maksimaalne paksus 17,8 mm  teeb sellest, metallist korpusega mudelist aegade kõige õhema IXUS-seeria digikaamera. 14.1 MP sensor, HD video ja optiline värinastabilisaator teevad sellest hea abilise pildistamiseks. Kui hea täpselt – sellest saab aimu rohkete toote- ja näidisfotodega palistatud ülevaatest Digitest.ee veebilehel.

Canon Digital IXUS 130 IS Photopointi veebipoes

Zeiss Distagon T* 2,8/25 ZF.2 lainurkobjektiiv Nikonile
autor: Lauri Veerde

Carl Zeiss annab teada, et on valmis meisterdanud uue valgusjõulise lainurkobjektiivi F-bajonetiga Nikoni kaameraile – Distagon T* 2,8/25 ZF.2.

Tegemist on ZF.2 seeria objektiiviga, mis oskab (erinevalt Distagon T* 2,8/25 ZF objektiivist) suhelda kaamerakerega elektrooniliselt. Praktikas tähendab see seda, et toimivad automaatne säriaja määramine, säriajaprioriteet- ja avaprioriteetrežiim ja objektiiviseadete automaatne lisamine foto EXIF-infosse. Teravustamine on korraldatud manuaalselt nagu Zeissi objektiividel ikka.

Soovituslikuks jaehinnaks Euroopas nimetab Zeiss 755,46 €
Zeissi ametlik pressiteade

Mida püüda pildile juunikuus?
autor: Remo Savisaar

©Tekst ja fotod: Remo Savisaar

Praegu on käes aasta kiiremad kuud. Pildistamist on oi-kui-palju ning korraga tahaks olla mitmes kohas. Nii nagu ma siin soovitusi jagan, talitan nende järgi ka ise – hiilisin möödunud kuul samuti kurvitsaid. Kohtasin juba tuttavaks saanud väiketülle ning tänavu sain enda jaoks kirja ka mõned uued liigid. Selleks olid naaskelnokk, kivirullija ja krüüsel. Kes otsib, see leiab! Meeldiv oli oma kirjakastist leida ka paar kirja, kus sain teada, et soovitustest on olnud kasu. Vähemalt kaks lugejat on saanud ilusate kurvitsapiltide võrra rikkamaks!

Vativaip

Juba mõnda aega on rabasid ning soid kaunistanud ilusad, valged tupp-villpead. Praegu on viimane aeg minna jäädvustama seda Looduse vaatemängu, sest varsti on see kahjuks läbi.
Lisaks „vatitupsudele“ on rabades ja rabametsades õide puhkenud sookail, mis meenutab kaugelt vaadates samuti tupp-villpead. Metsaalune on kutsuvalt valge, nagu oleks see jõulueelselt ehitud. Kogu see õitevalge kutsub pildistama.

Praegu tuleb arvestada vaid sellega, et rabades-soodes ja nende lähedal tehtud pildid tulevad kätte sõna otseses mõttes vere hinnaga. Sääsetõrjevahend leevendab natukene olukorda, kuid paarsada verejanust sääske Teie ümber tiirutamas on garanteeritud.

Tupp-villpea valged viljatupsud.

Linnulapsed

Juuni on linnuvanemate jaoks samuti väga kiire aeg. Linnulapsed kasvavad kiiresti ning nõuavad vahetpidamata süüa. See on hea aeg tegemaks näiteks heinamaa servas binoklivaatlust, et selgitada välja kus ja mis toimub. Sageli ronivad linnulapsed mõne toekama taime otsa, millelt nad ilusti välja paistavad. Sealt pudenevad nad aga alla sama kiiresti nagu küpsed õunad, kui kuulevad vanemate hoiatushüüdu. Siis kui olukord vaibub, on nad aga peagi tagasi taime vartel. Mina soovitan teha pool-lähivaatlusi ja/või pildistamist varjest, varjevõrgu või kaitsevärvi riide alt. Varjeks võib olla ka tavaline telk. Juhul kui proovite neid pildistada varjeta, siis varuge kannatust ning hoidke distantsi. Viimast saab aegamööda vaikselt vähendada, et tunni-paari möödudes sobivasse kaugusesse jõuda. Juhul kui on näha, et linnuvanem on teie kohalolekust häiritud, siis arvata on, et olete lastele liiga lähedal. Sellisel juhul tuleks koheselt vahemaad suurendada ja alustada nö otsast peale – ehk siis tasa ja targu. Mina kasutan heinamaal pildistamiseks sageli kaitsevärvi lina, mille all on hea vaikselt lähemale nihkuda. Liikuda oleks palju öeldud.

Kes on aga ujuv-varjega sina peal, siis sellel kuul on võimalus jälgida ka veelindude peretoimetamisi. Kajakatel, püttidel, laukudel ja paljudel teistel on koorunud või koorumas imearmsad, titekarvas pojad. Linnulaste pildistamine on aga üsna hell teema, seega soovin teile siinkohal looduse tunnetust ja ärge ületage piire! Pigem jutustav keskkonnafoto, kui lähivõte stressis linnulapsest.

Kadakatäks toitmas oma poegi, noorukeid.

Väike sulepall – naerukajaka tibu, loojanguhetkel. Vennad-õed olid pugenud juba voodi, sooja „teki“ alla.

Loomalapsed

Juunikuuks on rebasekutsikate põnnid juba piisavalt suured ning uudishimulikud. Nende väikesed käpakesed ning üha kasvav uudishimu kannab neid pesaurust üsnagi kaugele. Nüüd on aeg, kus tasub silmad lahti hoida ja kiigata sinna, kus need noored hakatised liikuda võiks. Ka rebasekutsikate pildistamisel tuleb hoida piiri. Ei tasu ära unustada allatuult olekut ning üks pildistamissessioon ei tohiks kesta üle tunni. Ideaalis vähem, et minimeerida oht, kus võite jääda vahele vanarebasele. Lapsevanemale vahele jäämisega võib kaasneda terve pere kolimine ja ka rebasekutsikatest olete te sellisel juhul samuti ilma. Juhul kui teile pole seal kandis teada teisi rebaseurge. Soovitan seda igaljuhul vältida!
Oma rebasekutsikate pildistamise käigud olen mina sättinud just kõige magusama valguse ajaks.

Kust neid leida võiks? Vaadata tasub põlluveerel paiknevate kivihunnikute juurde ja/või ka põlluäärsetesse metsatukkadesse. Aktiivsele pesakohale viitavad sissetallatud rajad, mänguplats, kuid ka näritud kondid, linnusuled ning väljaheited.

See rebasekutsikas võttis ette ligi 300 meetri pikkuse rännaku, avastades koduümbrust.

Toredat suve, tabamusi ning teravat silma! :)

Adobe Lightroom 3 – 7 olulisemat uuendust
autor: Lauri Veerde

Adobe paiskas üleeile müüki oma fototöötlus- ja haldustarkvara Lightroom uue versiooni. Lightroom 3 ei too endaga kaasa nii suuri muudatusi nagu kaks aastat tagasi välja tulnud Lightroom 2 seda tegi. Graafiline liides ning selles navigeerimine on jäänud ülejoontes samaks, põhirõhk uue versiooni juures on Adobe sõnul olnud programmi kiirem toimimine.

Tähelepanuväärsemateks lisandusteks on kiiruse kõrval veel:

  • Photoshop CS5-st tuntud kaamera objektiivi moonutuste automaatse korrektsiooni võimalus
  • senisest parem müraeemaldus ja teravustamine
  • videofailide haldamise võimalus
  • senisest paremad piltide otse veebi üles laadimise võimalused
  • kaamera suhtlemine Lightroom programmiga pildistamise ajal
  • uus aken failide importimiseks.

Allpool nendest kuuest olulisemast lisandusest pisut lähemalt:

1. Kiirus

Programmi kiirem toimimine on Adobe sõnul olnud uue versiooni juures prioriteediks. Kiiremaks ei ole muutunud mitte fotode importimine või nende renderdamine, vaid just interaktiivne navigeerimine programmi enda sees. Tunnetatav on see kiirem toimimine näiteks siis, kui minna fotode haldamisrežiimilt (library) nende töötlusrežiimile (develop).

2. Kaamera objektiivi moonutuste automaatne korrektsioon

Paar kuud tagasi Photoshop CS5 programmis esitletud automaatne objektiivide geomeetriliste moonutuste ja värvimoonutuste korrektsioon on nüüd ka Lightroom 3-es. Kui vastavasse kastikesse linnuke klõpsata, eemaldatakse töödeldavalt fotolt automaatselt objektiivist tingitud geomeetrilised moonutused – paralleelsed jooned, mis (eriti väikeste fookuskauguste juures) jäävad fotol äärtes sisse-ja väljapoole kaardunuks, koolutatakse taas sirgeks. Selle protsessiga tuleb arvestada ka seda, et mida rohkem on jooni vaja koolutada, seda enam pildistatud kaadri äärtest fotopinda kaduma läheb.

Lisaks geomeetrilisele eemaldatakse pildilt ka vinjenteerumisefekt (samuti väikeste fookuskauguste puhul esinev kaadri servade ja nurkade tumenemine) ning kromaatiline aberratsioon (avaldub kontrastsete alade piirimail sinaka või punaka kumana).

Lightroom 3-s on juba olemas mõõdukas valik konkreetseid, Adobe poolt profileeritud Nikoni, Canoni ja Sigma objektiive, mille puhul see moonutuste korrektsioon hästi toimima peaks. Igaüks saab aga ka ise oma objektiive profileerida, et siis hiljem loodud profiili kasutades vastava objektiiviga pildistatud fotodelt moonutused kõrvaldada.

3. Senisest parem müraeemaldus ja teravustamine

Lightroom 3 digimüra eemaldus on samast klassist Photoshop CS5 omaga ning annab märksa paremaid tulemusi kui seni. Kõrge ISOga pildistatud RAW failide puhul, kus ei ole rakendatud kaamerasisest müraeemaldust, on fototöötlusprogrammi samalaadne funktsioon ülioluline.

4. Videofailide haldamise võimalus

Kui kataloogis või kaamera mälukaardil oli ka videofaile, siis jäid need Lightroom 2 versiooni importimisel lihtsalt ignoreerituks. Nüüd, kus iga tõsiseltvõetav digipeegel endas ka videofunktsiooni omab, ei saa Adobe seda enam lubada. Lightroom 3 korjab allikkaustast üles ka videofailid – neid saab programmis sildistada ja muul moel hallata. Vaadata ega töödelda neid aga programmisiseselt (veel) ei saa.

5. Senisest paremad piltide otse veebi üles laadimise võimalused

Lightroom 3 lubab kasutajail oma fotod Flickr pildipanga ikooni peale vedada, mispeale need siis (vastavalt kasutaja poolt tehtud seadistustele) avaldatakse. Lightroom 3ga kaasa tulev rakendusliides võimaldab ükskõik millisel pildipangal end Lightroom 3 programmiga samamoodi siduda.

6. Kaamera suhtlemine Lightroom 3 programmiga pildistamise ajal

Lightroom 3 teeb võimalikuks kaamera ja programmi kahepoolse suhtlemise pildistamise ajal. Nii saab kaamera ühendada arvutiga et siis pildistatud fotosid koha Lightroom`is suurelt ekraanilt hinnata. Lightroomi abil saab ka kaamera päästikule vajutada – muid seadistusvõimalusi läbi arvuti siiski (veel) teha ei saa. Selline integratsioon ei ole siiski võimalik kõikide kaamerate puhul – toetatud on rida Canoni ja Nikoni peegelkaameraid. Täielik hetkel toetatud kaamerate nimistu on siin.

7. Uus aken failide importimiseks

Failide importimisel avaneb senisest suurem ja võimalusterohkem täissuuruses aken. Seal saab senisest paremini määratleda failide nimesid, importimisel lisatavaid automaatkorrektsioone, silte ja muud taustainfot. Adobe sõnul on kasutajaile nüüd märksa selgemini arusaadav see, kust tema failid tulevad ka kuhu ning kuidas need lähevad.

Saadavus ja hind

Adobe Photoshop Lightroom 3 programmi saab alla laadida 30-päevase prooviversioonina. Täisversiooni saab Adobe.com veebipoest endale lunastada 301.29 euro eest, upgrade-versiooni eest küsitakse sealsamas 98,80 eurot.