Pentax K-3 peegelkaamera tarkvarauuendus v1.10 lisab difraktsiooni korrektsiooni
autor: Lauri Veerde

 

pentax-k-3-photopoint-6-735x516Ricoh annab teada, et on valmis meisterdanud tarkvarauuenduse oma kangeimale peegelkaamerale Pentax K-3. Uuendus kannab numbrimärki 1.10 ning lisab aparaadile järgmised täiustused:

 • Objektiivi korrektsiooni nimistusse on lisatud uus funktsioon “Diffraction Correction”
 • Nii digitaalsete filtrite kui ka Color Fringe Correction töötluseks kuluvat aega on muudetud lühemaks
 • Automaatset värvusktasakaalu määramist on muudetud senisest veelgi stabiilsemaks
 • TAv režiimis muudab särikahveldus nüüd ISO väärtust
 • Kaamera üldist toimimist on muudetud veelgi stabiilsemaks

Neist viiest edasiarendusest on huvitavaim difraktsiooni korrektsioon. Difraktsioon on teatavasti füüsikaline nähtus – see, kui mistahes laine (olgu see siis heli või valguslaine) paindub tõkke taha. Fotograafias tekib difraktsioon siis, kui valguslained läbivad objektiivi diafragma. Siis painduvad diafragmalabade äärest sisse tungivad valguslained diafragmalaba taha. Suure ava korral ei avalda see paindumine pildile mingit mõju. Mida väiksemaks me aga ava seame, seda suurem protsent avast läbi tungivast valgusest on pisut paindunud. Selline difraktsioon avaldubki just väikese ava korral. Fotodel on see nähtav tavalisest udusema detailsusena. Täpsemalt: avaga f/22 pildistatud fotol ei pruugi peened detailid olla enam nii teravad nagu nad olid avaga f/14 pildistades.

Ilmselt kasutab Pentax sellise difraktsiooni korrigeerimiseks lihtsat tarkvaralist järelteravustamist. Objektiivi andmetest leitakse, millal ja kui palju on difraktsioonist tulenevalt pilt udusemaks muutunud ja vastavalt sellele lisatakse teravust.

Pentax K-3 tarkvarauuenduse saad alla laadida siinsamas all olevatele linkidele klõpsates:

 

 

Eksklusiivne eriversioon: Ricoh esitleb Pentax K-3 Prestige Edition peegelkaamerat
autor: Lauri Veerde

main-img

Tähistamaks Technical Press Image Association (TIPA) poolt omistatud “Parim eksperttaseme peegelkaamera” auväärset tiitlit, on Ricoh valmistanud eksklusiivse eriversiooni Pentax K-3 peegelkaamerast. Pentax K-3 Prestige Edition – nii kõlab selle eriversiooni nimi – metalldetailid on tavapärase musta tooni asemel tumehallilt läikivad. Seega näevad kaamera ees kenad välja nii musta kui ka hõbedast värvi Limited-seeria objektiivid. Koos kaamerakerega on Prestige Edition komplektis kaasas ka tumehallis metallikrüüs akutald, kaks akut ning spetsiaalne kunstnahast valmistatud kaamerarihm Pentax logo ja kirjaga “2014 TIPA BEST DIGITAL SLR EXPERT”.

Juhtnuppude, omaduste ja funktsionaalsuse osas on Pentax K-3 Prestige Edition identne standardsetele Pentax K-3 kaameratele. Meeldetuletuseks ka olulisemad omadused:

Pentax K-3 ja K-3 Prestige Edition olulisemad omadused

 • 23.35 efektiivse megapiksliga CMOS sensor
 • Uus Safox 11 teravustamissüsteem. 27 teravustamispunkti, 25 neist risttüüpi ehk eriti tundlikud. Teravustamine toimib valgustugevuse EV -3 kuni EV 18 vahemikus
 • 86 000 piksliga RGB särimõõtesensor kasutab “uusi algoritme, mis mõõdavad säri ekstreemse täpsusega” Säri mõõtmisel saadud andmeid kasutatakse autofookuse ja värvustasakaalu veelgi kiiremaks ja täpsemaks 
 • Sarivõte: 8.3 kaadrit sekundis (maksimaalselt 60 täissuuruses JPG kaadrit või 23 RAW kaadrit järjest)
 • 3.2″ LCD-ekraan. 1037000 pikslit. Ilma õhuvaheta konstruktsioon muudab ekraani Ricohi sõnul vägem peegeldavaks. 
 • Pildiotsija: 100% kaadri katvuse ja 0.95 x suurendusega pentaprisma. Prisma on kaetud uue vääristusega, mis peaks tagama senisest eredama vaate
 • MPEG-4 AVC/H.264 filmiklipid salvestuvad maksimaalselt Full HD lahutusvõimega 1920 x 1080 px 60i/50i/30p/25p/24p. Sisseehitatud mono mikrofon; 3.5mm audiosisend ja 3.5mm audioväljund. Säritust ja heli saab reguleerida manuaalselt. Filmides saab kasutada ka digitaalseid filtreid. 
 • Intervallvõte (time-lapse), Mitme särituse üheks kaadriks pildistamine, 14 digitaalset filtrit, 14 bit RAW faili salvestamine
 • D-LI90P liitiumaku pildistab ühe laadimiskorraga 720 fotot (CIPA standardse testi järgi)
 • USB 3.0 pesa, kaks SD kaardipesa, eraldi pesa välise toite jaoks, välgusünkro pesa, HDMI Type D pesa
 • Koos kaameraga tuleb spetsiaalne WiFi kaart, mis annab K-3 digipeeglile WiFi võimekuse nutitelefoniga pilte vaadata, kadreerida ja pilti teha
 • Mõõtmed: 131,5 x 100 x 77,5 mm
 • Kaal: (kere + aku + 1 mälukaart) 800g

Ricohi sõnul valmistatakse Pentax K-3 Prestige Edition komplekte vaid 2000 eksemplari. Müügile jõuavad need üle kogu maailma alates septembrist. Hea võimalus halli kaameraga hallist massist erineda.

Pentax K-3 Prestige Edition peegelkaamera tootefotod

pentax-k-3-prestige-photopoint

k3pe_002

20-40mm Limited objektiiv ei kuulu komplekti

k3pe_001

k3pe_bg

bod_img_03

k3pe_st

 

Sony nõgusa sensoriga kaamera võib tulla juba sel sügisel
autor: Lauri Veerde

See kõik algas 2012. aasta septembris. Just siis ujus sonyalpharumours veebilehe vahendusel päevavalgele teave Sony patendist, milles kirjeldati nõgusat pildisensorit. Pilti salvestav sensor on ju keskseks ja olulisimaks osaks igas digikaameras – siiamaani on need sensorid aga alati olnud lamedad. Nüüd siis äkki – nõgus. See Sony inseneride fantaasialend ei saanud ju olla enamat kui kaardus nutitelefonide tuules tormav ja õige pea mööduv moeröögatus, mis ealeski reaalsuseks ei saa. Või siiski?

Illustratsioon Sony nõgusa sensori patendi kirjelduse juures

 

Tavaliselt saavad sellist laadi patendid reaalsuseks alles aastaid hiljem või siis vajuvad enamasti hoopis unustusse. Selle patendiga on aga lood teisiti. Käesoleva aasta 10. juunil Hawaiil toimunud VLST Technology sümpoosiumil avalikustas Sony tootearenduse pealik Kazuichiro Itonaga maailmale huvitavaid üksikasju nõgusa sensoriga kaamera kohta.

Hr Itonaga ütles, et nende arendatud sensor on keskelt 1,4 ja äärtest 2 korda tavalisest valgustundlikum. Ta rääkis sellest, et nõgusa sensoriga tehtud fotode äärealadel on pilt täpselt niisama kvaliteetne nagu keskosas – ei mingit vinjenteerumist, kromaatilist aberratsiooni ega udusust. Siis teatas ta et teistsuguse konstruktsiooni tõttu toodab sensor ka vähem digimüra. Veel ütles ta, et sellise sensoriga kaamera ette saab konstrueerida tavalisest oluliselt valgusjõulisemaid ja kompaktsemaid objektiive. Ja lõpuks põrutas hr Itonaga, et arendusmeeskond olevat edukalt valmistanud 100 sellist sensorit ning nüüdseks on Sony “masstootmiseks valmis”.

スライド 1

Joonis VLST Technology sümpoosiumilt, mis peaks illustreerima nõgusa sensori ehitusest tulenevaid füüsikalis-optilisi hüvesid.

sony-curved-sensor-2014-07-08-02

Veebis ringlev foto, millel väidetakse olevat Sony nõgus sensor.

 

Neljandal juulil avalikustas Sony esimese nõgusa sensoriga tehtud foto – see ei ole küll konkursivõidu vääriline teos, aga ajaloolise väärtusega ehk sellegipoolest. Foto avalikustas prestiižne veebileht Nikkei Japan.

curved

Esimene avalikkusele näidatud, Sony nõgusa sensoriga pildistatud foto.

Täpsemalt on Sonyl välja arendatud kaks erinevate mõõtmetega kaardus sensorit. Üks tavalise kompaktkaamera mõõtmetes 2/3″ ning teine… täiskaadersensor.

Et asi veelgi huvitavam oleks, on nüüdseks ka lekkinud või lekitatud (või fabritseeritud?) ka esimese, arvatavalt Septembri lõpul Photokina fotomessil esitletava kaardus sensoriga kompaktkaamera tehnilised andmed. Selleks esimeseks on väiksema, 2/3″ sensoriga kompaktkaamera. Sonyalpharumours.com omistab sellele “kuulujutule” väga kõrge tõepärasusastme ja arvestades Sony viimaste aastate tormilist innovatsiooni fototehnika vallas, võivad need andmed tõepoolest üldjoontes tõele vastatagi Siin need on:

 

Kaamera sensor:

01-sony-nogus-sensor

Kaamera objektiiv:

01-sony-nogus-sensor-objektiiv

 

Arvatavas uudses kaameras saab seega olema üsna pisikene, tavalise kompaktkaamera mõõtu 2/3″ nõgus sensor lahutusvõimega 22 MP. Sensori dünaamiliseks ulatuseks on 10,8 heledusastet, mis on põhimõtteliselt sama hea tulemus nagu uuematel poolkaadersensoriga peegelkaameratel. Võrdluseks: täiskaadersensoriga Nikon D800 E peegelkaameral on dünaamiline ulatus dxomark.com andmetel 14,3, poolkaadersensoriga Canon EOS 700D kaameral aga 11.2.

Uudse kaamera juures on huvitav ka objektiiv. Kahtlaselt laia vaatenurgaga objektiivi ekvivalentseks fookuskauguseks on 20mm. See on päris valgusjõuline – maksimaalse avaga f/1.2. Sonyalpharumours kirjutab, et see objektiiv olevat vaid 6 mm paksune. See info tundub minevat vastuollu aga ülaloleva tabeliga, mille kohaselt on objektiivi konstruktsioonis 4 läätse.

Kõik märgid viitavad seega asjaolule, et Sony on taas kord fotomaailmas innovatsiooni tegemas. Ja seda juba mitmendat aastat järjest. Lähinädalad toovad nõgusa sensoriga kaamera tuleku või mittetuleku kohta kindlasti lisainformatsiooni. Kui aga selline aparaat Septembri lõpul Photokina messil avalikustama peaks, on Photopointi ajaveeb kohal et kogu lugu Sinuni tuua. Piletid Kölni on juba ammu ostetud ;)

Point TV 126. Nõelteravad makrofotod – makroslaideri abil
autor: Lauri Veerde

Mida lähemalt me teravustame, seda kitsamaks muutub teravusulatus. Näiteks kui me teravustaksime 90mm makroobjektiiviga f/4 ava korral 30 cm kauguselt, oleks teravat ala kõigest 1 mm. Selge siis, et see 1 mm teravat ala tuleb rihtida putuka või veetilga või mõne muu pisikese objekti pinnal täpselt õigesse kohta. Sellel täpsel teravustamisel on tõsistele makropildistajatele abiks makroslaider. Ardo näitab:

 

 Põhjalik veebipõhine makrofotograafia kursus www.fotokursus.ee veebilehel

Videos näidatud Velbon Super Mag Slider Photopointis

Metz välklampide uus lipulaev 64 AF-1 tuleb puuteekraani ja 64m juhtarvuga
autor: Lauri Veerde

METZ-64--ppajaveeb

Saksamaa elektroonikatootja Metz on lähikuudel turule paiskamas uue välklambi nimetusega Metz 64 AF-1. See on uuendatud versioon neli aastat tagasi esitletud lipulaevast Metz 58 AF-2. Uue mudeli kõige silmapaistvamaks uuenduseks on puutetundlik LCD-ekraan seadme tagaküljel. Sarnase puuteekraaniga välklambi (Metz 52 AF-1) tõi Metz välja ka kahe aasta eest seekordsel mudelil on aga ekraan füüsiliselt suurem ja värviline ning tootefotode järgi otsustades ka mõnevõrra edasiarendatud kasutajaliidesega.

Sellise puuteekraani kasutamise osas jagunevad fotohuvilised kahte leeri – osadele meeldib selline intuitiivne lähenemine, teised aga leiavad käepärasema olevat paljude juhtnuppudega varustatud traditsioonilised välklambid. Üks on aga kindel – võrreldes senise neljanupulise 58 AF-2 mudeliga, kus erinevate funktsioonide seadistamiseks tuli selgeks õppida “nupuvajutuste salakoodid”,  on puuteekraan kümneid kordi meeldivam lahendus.

Ekraanile lisaks tõstab Metz uue välklambi juures esile ka suurt juhtarvu – selleks on 64m ning see tähendab, et 54 AF-1 võib tõepoolest ollagi  – nagu Metz ise kuulutab – maailma “võimsaim kompaktne välklamp”. Nissini kahuri MG8000 juhtarvuks on näiteks “kõigest” 60m. Siiski tuleb siin tähele panna, et kõrge juhtarvu saladuseks on edasiarendatud automaatne suum. Kui 58 AF-1 välklambi reflektor kattis valgusnurga ekvivalendina 24-105mm fookuskauguseni siis uue välklambi vastav näitaja on 24-200mm.

Metz 64 AF-1 välklambi esimesi versioone on turule oodata suve jooksul. Kõige esmalt tehakse valmis Nikoni kamaeratele sobiv välklamp, seejärel Canoni mudel. 2014 aasta lõpupoole on poodidesse oodata ka Pentaxi, Olympuse, Panasonicu ja Sony kaamerate jaoks mõeldud Metz 64 AF-1 välklampe. Hinnaks peaks 64 AF-1 mudelitel tulema ligi 400€

 

Parema ülevaate saamiseks reastasin allpool kolme erineva välklambi olulisemad tehnilised andmed. Esimeses tulbas uuest välklambist aste allpool pesitsev, kaks aastat tagasi esitletud Metz 52 AF-1. Teises tulbas senine lipulaev Metz 58 AF-1 ning kõige viimasena uus lipulaev Metz 64 AF-1:

  Metz 52 AF-1 Metz 58AF-2 (vana) Metz 64 AF-1
  Metz_Mecablitz_52_AF_1_c500 329_3 Metz-Mecablitz-64-AF-1-flash-147x270
Juhtarv 52 meetrit – ISO 100, 105mm 58 meetrit – ISO 100, 105mm 64 meetrit – ISO 100, 200mm
Valgustatuse ulatus (automaatne suum) 24-105 mm 24-105 mm  24-200 mm
Valgustatuse ulatus lainurkhajutuga 12 mm 12 mm  12 mm
Välgusünkro pesa Ei Ei Jah
Reflektorkaart Jah Jah Jah
LCD-ekraan Puutetundlik Tavaline Puutetundlik värviline
Lisavälk Ei Jah. Juhtarv 16  Jah
Automaatne särijuhtimine Ühildub vastava kaameratootja TTL režiimidega Ühildub vastava kaameratootja TTL režiimidega Ühildub vastava kaameratootja TTL režiimidega
TTL orjarežiim Jah Jah  Jah
Automaatne välgurežiim Ei Jah  Jah
Manuaalne režiim Jah (1/1 – 1/128) Jah  Jah (25-astmeline)
Rapid režiim EI Ei Jah. Eriti kiire taaslaadimise jaoks.
Strobovälk Jah Jah  Jah
Automaatne täitevälk Jah Jah  Jah
Tagumise kardina sünkro Jah Jah  Jah
Lühikese säriga sünkro Jah Jah  Jah
Kahveldus Ei Jah  Jah
Vooluallikas 4× AA patareid või akud 4× AA patareid või akud 4× AA patareid või akud
Vastupidavus (2100mAh 1,2V NiMH akud) 240 välgatust 250 välgatust  ?
Välise vooluallika kasutamise võim. Ei Jah  Jah
Välgu ladimisaeg 0,1 kuni 4,5 sekundit 0,1 kuni 4,5 sekundit  ?
Välgukinga materjal Metall Metall Metall (va. Sony versioon)
Mõõdud 143 × 90 × 73 mm 148 × 99 × 71 mm  ?
Kaal 346 g 355 g  ?
Hind Photopointis (21.07.2014) 249€ 299€ Eeldatav hind: umbes 400€

 

Vaata Metz 64 AF-1 välklampi Metz veebilehel

Metz 64 AF-1 välklambi tootefotod

METZ-64-AF-1-für-Pentaxx copy copy

METZ-64-AF-1-für-Pentax copy copy

Seitenansicht

metz-64-grupp

1 2 3 4 5 6 7 8 9