Kuumad kuulujutud: Olympus E-M5 II võimaldab teha 40 megapiksliseid fotosid
autor: Oskari Värä

omdem5_1

 

Veebis liikuvate kuulujuttude kohaselt saab Olympuse hübriidkaamera OM-D E-M5 peagi järeltulija. Uue kaamera nimi on tõenäoliselt Olympus E-M5 II või Olympus E-M5 Mark II. Väidetavalt usaldusväärsetest allikatest on läbi käinud jutud, et keres on vana põlvkonna 16 megapiksline sensor kuid sensori nihutamise tehnoloogiaga, mis kasutab Olympuse 5-teljelise stabilisaatori abi, saab teha kuni 40 megapiksliseid fotosid.

Tegu pole küll täiesti uue tehnoloogiaga kuna Hasselblad on juba varasemalt seda teinud oma 200 megapikslise kaamerakerega, millel samuti sensor liikus ja pilt pandi kokku kuuest säritusest. Kuid tavatarbijatele mõeldud kaameras on selline tehnoloogia esimest korda.

shift1

Muus osas räägivad kõlakad, et kaamera tehakse ilmastikukindlaks ja suudab filmida 4K videot 24/25/30 kaadrit sekundis.

Kuna pilti hakatakse kokku panema mitmest säritusest, siis kiirelt liikuvaid objekte sellisel moel pildistada ei saa. Siiski ei pruugi olla võimatu, et funktsiooni on võimalik kasutada käest pildistades. Kuna asi on veel siiski kuulujuttude tasemel, võib veel palju muutuda. Hetkel ollakse aga üpris kindlad, et uut kaamerakeret näeme veebruari alguses, Jaapanis, Yokohamas toimuga CP+ fotomessi aegu.

Allikas: Petapixel.com

Kasulikud vidinad 124. SelfieMAKER Smart – monopod ägedamate nutitelefonipiltide ja video jaoks
autor: Lauri Veerde

selfie-maker-statiiv-photopoint-309

Seekordne kasulik vidin peegeldab hästi viimase aasta ühte kuumimat trendi fotograafiamaailmas. Selfie`de, enekate või endlite tegemine on väga popiks muutunud ja ega siis fototarvikute tootjadki seda tähelepanuta jätnud ole.

Kasulik vidin nimega SelfieMAKER Smart on põhimõtteliselt üksjalg ehk monopod, mida hoitakse käes. Selles osas on see päris samasugune, nagu näiteks GoPro on valmistanud oma seikluskaamerale selleks, et seiklejad saaksid end efektsete nurkade all filmida ja pildistada.

SelfieMaker on aga selline teleskoop, kuhu saab seikluskaamera asemel kinnitada nutitelefoni ja siis selle abil endast – üksi või koos sõpradega ägedamais foto- või videorakursse püüda. Kui kasulik see vidin nüüd on – selles osas ilmselt lähevad kallite lugejate arvamused kõvasti lahku. Ärgem aga langetagem enne kohtuotsust, kui ei ole tootega lähemalt tutvust teinud:

NB! Esmaspäeval, 22.12 loosime sellesama SelfieMAKER statiivi siinsamas kõikide vahel välja, kes sellesama postituse alla kommentaariumisse enda selfie üles laevad. Enekat saad kommentaari sisse lisada kommentaari sisukasti allääres vasakul olevale ikoonile klõpsates :)

selfie-maker-statiiv-photopoint-301

Sellises pakendis võib SelfieMAKER`it poodide lettidel kohata. Siin võtame lähema vaatluse alla rohelise varrega mudeli. Kuid olemas on ka igasuguste muude värvitoonidega eksemplare (vaata altpoolt).

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-302

Käepideme põhja all on statiivikeere. Seega saab seda üksjalga parema stabiilsuse jaoks ka statiivile kinnitada. Samuti on varre küljes randmerihm – et vars koos kalli nutitelefoniga ärevama fotosessiooni ajal asfaldile ei lendaks.

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-304
selfie-maker-statiiv-photopoint-303

 

Üksjala pea ehk see koht kuhu kinnitub nutitelefon liigub nii horisontaal- kui ka vertikaalsihis.

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-400
selfie-maker-statiiv-photopoint-305

 

Nutitelefoni saab pea külge kinnitada lihtsalt – fiksaator tuleb lihtsalt pisut laiemaks tõmmata ja telefon klambri vahele asetada. Klambri seinad on vooderdatud kummiga et kallis kõnetoru ikka kindlalt oma pesas püsiks. Püsib küll.

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-306
selfie-maker-statiiv-photopoint-308
selfie-maker-statiiv-photopoint-307

 

 Kui telefon on oma kohale kinnitatud, saab seda seal igas suunas keerata ja pöörata – nii nagu tarvis.

Ja ega siis polegi muud kui nutitelefoni fotokaamera aegvõtte peale ja selfie`sid vorpima. Või videoid. Sellist laadi monopodiga saab üsna efektseid videoid meisterdada – peab ainult loovust olema, mida minul sellel kiirel reedeõhtul ilmselgelt kuigi palju ei ole. Mõni näide siiski:

A video posted by Photopoint (@photopoint) on

A video posted by Photopoint (@photopoint) on

 

Selline on SelfieMAKER Smart – üksjalg (või täpsemalt öeldes ükskäsi), mis on mõeldud enda pildistamiseks ja filmimiseks pisut huvitavamalt-ägedamalt. Lisaks nutitelefoni hoidvale mudelile on Photopointis tegelikult ka sellised eksemplarid, mille külge saab kinnitada kompaktkaamera. Need leiad siit.

Karbist välja: LED valgusti GoPro seikluskaameratele – Knog Qudos
autor: Lauri Veerde

 gopro-led-valgusti-knog-qudos-11

Siin on pisike tugev ja võimas LED-valgusti, mis on valmistatud spetsiaalselt kaaslaseks GoPro seikluskaameratele. Austraalia tootja Knog poolt valmistatud LED-lamp nimega Qudos aitab efektsed õhulennud kaadrisse püüda ka pimedamatel õhtutel, kui päevatööst väsinud ajuga seikleja suusarajale või kelgumäele tormab. Qudos on üllatavalt kvaliteetne ja väga hästi läbi mõeldud vidin, mis peab vastu kauemgi kui seikluskaamera ise ning mida saab kasutada ka lihtsa taskulambina või valgustusallikana mõne muu kaamera juures. Vaatame lähemalt.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-1

Tavapärase pappkarbi asemel on see lamp pakendatud metallist karbi sisse. See tõik viitab juba eos toote keskmisest kvaliteetsemale olemusele.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-2

Vaatame üle lambi olulisemad tehnilised omadused:

 • Valgusallikas: 3 LED dioodi
 • Valgusvoo maksimaalne heledus: 400 luumenit. Valgust on võimalik seada heledamaks/tumedamaks
 • Valguse temperatuur: 5000K
 • Vooluallikas: 1000 mAh liitiumaku
 • Aku vastupidavus: sõltuvalt valguse heledusest 0,7 – 4,3 tundi
 • Kinnitus: Kaamera välgukinga, statiivile, GoPro lisatarvikute külge
 • Ilmastikukindlus: IP68
 • Veekindel kuni 40m
 • Mõõdud: 31 × 70 × 40 mm
 • Kaal: 150 g

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-3

Karpi lahti harutades näeme, et erinevad osad on paigutatud ilusasti ükshaaval eraldi pesadesse. Tugevast vahtkummist detailide sisse.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-4

Karbis on: Knog Qudos LED valgusti, Micro USB kaabel laadimiseks, Kaheosaline kinnitus GoPro kaamera jaoks, väiksem kinnitus valgusti asetamiseks statiivile/välgukinga, kaks kinnituskruvi, 2 pehmenduspadjandit, kleepsud ja eestikeelne kasutusjuhend.

 

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-100

 

Valgusti esiküljel on näha kolm LED dioodi. Täisvõimsusel heidavad need üllatavalt heleda valgusvihu. Nagu näha, on alumine LED pisut hajutatum. Nende kolme dioodi kombineerimine võimaldab valguse langemise nurka ja intensiivsust muuta.

gopro-led-valgusti-knog-qudos-103

 

Tahaküljelt, läbi plastikust akukaane, paistavad neli märgutuld, aku ja micro USB pesa mille kaudu saab akut laadida.

 

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-101
gopro-led-valgusti-knog-qudos-102

 

Knog Qudos valgusti on pisike tugev tükk, valmistatud alumiiniumsulamist. See peab vastu kukkumistele ja sellega võib valgust näidata kuni 40 m sügavusel vee all. Välimuse poolest näeb see välja nagu retrostiilis mikrofon.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-300

Valgusti peal on selle üks ja ainuke juhtnupp. Siin on ka klamber, millest saab lahti päästa akukambri luugi.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-8

Knog Qudos on valmistatud spetsiaalselt GoPro kaamerate jaoks (kuigi seda saab kasutada ka teiste seikluskaameratega) ja seetõttu on sellel kaasas kinnitusvahendid mis on sarnased GoPro kasutatavatele. Ülal pildil kinnitasin Knog kahepoolse kinnitustarviku külge GoPro standardse aluse. Kahjuks on aga Knog alumine kinnitus millegipärast tehtud natuke laiem kui GoPro standard ja seetõttu ei fikseeru need kaks detaili omavahel nii hästi kui võiks. Ilmselt saaks seda olukorda paari seibi või mõne muu tihendiga parandada.

Samuti on ülal pildil vasakul olevate kinnituskruvide plastikust otsad laiemad kui GoPro standard ja seetõttu ei saa neid kasutada näiteks otse GoPro kaamera all.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-5

Üles, kahepoolse kinnituse külge fikseerub GoPro kaamera aga probleemideta. Sellise komplektiga on hämaras üsna mugav filmida – liiatigi et kogu komplekt on ju ka põrutus- ja veekindel.

Ülaloleval pildil on kogu kupatus kinnitatud pisikese kaasas oleva adapteri abil kiirkinnitusplaadi statiivikeermesse. Selle pisikese kaasas oleva adapteri võib aga eemaldada ja siis saab komplekti asetada ükskõik millise GoPro kinnitustarviku külge.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-102-2

 

Pisikese, lambiga kaasa tuleva statiiviadapteri saab soovi korral otse valgusti külge kinnitada.

gopro-led-valgusti-knog-qudos-101-2

 

Niimoodi saab lambi fikseerida kaamera välgukinga või otse statiivile.

 

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-105
gopro-led-valgusti-knog-qudos-104

 

Lambi peal oleva, vedruga varustatud kinnituse avades saab lahti teha akukambri luugi. See luuk on korralikult varustatud tihendiga, et lambi sisse mingil juhul vett ei satuks.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-107
gopro-led-valgusti-knog-qudos-108

 

 Lambi tagaküljelt paistavad nüüd kenasti neli märgutulukest ning aku. Aku eemaldamiseks piisab, kui tõmmata selle küljes olevast plastikdetailist.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-122
gopro-led-valgusti-knog-qudos-121

 

Kolmpektis on pisike USB-kaabel. Ühes otsas täissuuruses USB pistik ja teises standardne micro USB pistik (selline, nagu valdaval osal Android nutitelefonidest).

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-9

Aku laadimiseks tuleb aku sellesama kaasas oleva juhtmega (või mõne muu Micro USB kaabliga) ühendada arvuti USB porti. Akut võib vabalt laadida ka mobiiltelefoniga kaasas oleva laadimisadapteriga. Igaks juhuks tasub jälgida, et laadimisadapteri andmed vastaksid tootja poolt antud spetsifikatsioonidele: AC sisend: 90-260VAC 50/60Hz. DC väljund: 5VDC (+0,25V/-0,1V)2A.

Aku laadimisaeg on 5-6 tundi.

Valgusti läheb tööle sellel olevat nuppu pikemalt alla vajutades.

 

Lai, 440 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-109

Lai, 225 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-110

Kitsas, 175 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-111

Kitsas, 100 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-112

Ülilai, 270 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-113

Ülilai, 70 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-114

gopro-led-valgusti-knog-qudos-115
gopro-led-valgusti-knog-qudos-116
gopro-led-valgusti-knog-qudos-117
gopro-led-valgusti-knog-qudos-119
gopro-led-valgusti-knog-qudos-118
gopro-led-valgusti-knog-qudos-120

 

Valgustil on 3 erinevat režiimi, ja igas režiimis on olemas veel heledam (tähistatud sinisega) ja tumedam (tähistatud rohelisega) valgustatuse aste. Neid režiime saab vahetada valgusti ülal olevat nuppu lühemalt kui 2 sekundit alla vajutades. Ülal näed kõiki kuute režiimi ja neile vastavat valgusvihku laual.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-6

Video filmimisel eriti just pimedas ja hämaras – tekib tihti vajadus lisavalguse järele. Ja mitte ainult pimedas vaid ka päikeselisemal päeval – kui filmitavas kaadris mõni oluline objekt varju jääb, saab LED-valgustit kasutada täitevalguse suunamiseks ning filmitud video on hoobilt ilusam. Qudos Knog kinnitusvahendid ai ühildu 100% GoPro kinnitusvahenditega. See LED-lamp on aga kvaliteetse koostekvaliteediga, vastupidav ja hästi läbimõeldult mugav kasutada. Soovituslik kõigile, kel on GoPro seikluskaamera.

Sony a77 II tarkvarauuendus v2.0 toob kiirema autofookuse
autor: Kristi Vikman

SONY_2

 

Sony uuendas  detsembri teisel nädalal oma (pool)professionaalne peegelkaamera Sony a77 II  püsivara. Milles uuendus täpsemalt seisnes? Nimelt lisati 2.5x kiirem autofookus hämarates valgusoludes ning XAVC-S formaadis full HD video tegemise võimalus.

Nüüdsest on video salvestamise kiiruseks 50p/25p PAL ning 60p/30p/24p NTSC režiimis salvestades, mistõttu on vajalik SDXC kaart kiirusega vähemalt klass 10 (või rohkem). 

Versioon 2.0 on saadavalt alates 11. detsembrist allalaadimiseks Sony veebilehel – selleks kliki siia!

Allikas: Dailycameranews

Karbist välja: droon DJI Phantom 2 Vision+
autor: Lauri Veerde

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-21

Siin on kaamera, mis lendab. Või lennumasin, mis pildistab. Nüüd saad ise otsustada kumbapidi, sest siin all võtame karbist välja maailma ühe populaarseima tavakasutajale valmistatud drooni DJI Phantom 2 Vision+. Lisaks lummavatele aerofotodele saab sellega teha ka vägagi sujuva liikumisega videot, sest Vision+ kaamera on Phantom 2 helikopteri külge kinnitatud kolmesuunalise elektrilise stabiliseerimissüsteemi abil.

Phantom 2 Vision+ on Phantom-seeria kõige uuem ja võimekam komplekt, millesse lisaks Phantom 2 helikopterile ja Vision+ kaamerale kuulub ka uus juhtpult. Pult ühendub drooniga WiFi abil ning tänu puldi küljes olevale võimendusmoodulile on Drooni maksimaalseks lennukauguseks (ehk WiFi võrgu ulatuseks) 400 m. Juhtpuldi külge saab kinnitada tahvelarvuti või nutitelefoni ja sellesse paigaldatud DJI rakenduse abil saab droonijuht vaadata reaalajas drooni kaamera pilti, muuta kaamera sätteid, pildistada ja filmida, jälgida drooni kaugust, kõrgust, kiirust asukohta ja muud.

See on päris muljetavaldav komplekt. Üllatavalt lihtne kasutada ja kogenumatele fotograafidele pole ka probleemiks selle abil päris korraliku kvaliteediga aerofotosid saada. Vaata näiteks Kaupo Kalda panoraame, mis pildistatud sellesama Phantom 2 Vision+ drooniga. Võtame aga selle komplekti nüüd karbist välja ja vaatame millest see koosneb ja kuidas toimib.

NB! Juhime huviliste tähelepanu sellele, et droonidega lendamine ilma vastava loata on lennujaama läheduse tõttu seadusega keelatud Tallinna linnas ja naabervaldades. Samuti teatud kellaaegadel Tartu lennujaama ümber raadiusega 17,7 km. Samuti mitmetes teistes Eesti strateegiliselt olulistes piirkondades. Drooniga lendamise loa taotlemiseks tuleb täita vastav vorm. Kõik Eesti keelualad leiad sellelt kaardilt. Lähemalt saad lugeda Lennuameti 02 oktoobril 2014 väljastatud ettekirjutust siit.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-1

DJI Phantom 2 on Photopointis olemas kolmes erinevas komplektis:

 • Phantom 2 – See komplekt sisaldab ainult drooni koos juhtpuldiga. Kaamerat komplektis ei ole. See on ideaalne juhul, kui sa pildistamisest ja filmimisest huvitatud pole ning tahad lihtsalt kopteriga sõita. Või juhul, kui tahad Phantom 2 drooni alla kinnitada näiteks GoPro kaamera
 • Phantom 2 Vision – Lisaks droonile ja puldile on siin komplektis ka kaamera. Aga ilma stabiliseerimissüsteemita (gimbal)
 • Phantom 2 Vision+ – See on Phantom 2 drooni kõige võimekam komplekt. Kaamera ja droon on samade näitajatega nagu kahel eelmisel komplektil. Kaamera on aga kinnitatud stabiliseerimissüsteemile ja see muudab filmitud video eriti sujuvaks (vaata siit). Samuti ulatub Vision+ WiFi ühendus 300m asemel 700m kaugusele ja ka pult on parem.

Siin all, nagu terasemad lugejad juba ülalolevat fotot vaadeldes aru saanud on, võtame karbist välja selle kõige võimekama, uuema ja kallima komplekti Phantom 2 Vision+.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-200
dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-201

 

Karbis on droon, juhtpult ning pisemad tarvikud kahe valge karbi sees. Vaatame esmalt põgusalt üle drooni ja kaamera olulisemad omadused ja tehnilised andmed:

 • Droon ja stabiliseerimissüsteem
  • Drooni kaal koos kamera ja akuga: 1242 g
  • Paigalseisu täpsus: vertikaal – 2,5m; horisontaal – 0,8m
  • Maksimaalne kiirus: 15 m/s
  • Maksimaalne lennukõrgus: 400m
  • Maksimaalne lennuaeg ühe laadimiskorraga: kuni 25 minutit (sõltub temperatuurist, tuule kiirusest, kaamera tööst jne)
  • Stabiliseerimissüsteem võimaldab kaamerat kallutada 0-90 kraadi vertikaalsihis alla.
 • Kaamera
  • Kaamera sensor: 1/2,3″ tüüpi, 14 MP
  • ISO ulatus: 100-6400
  • Objektiiv: f/2.8 avaga 110 kraadi vaatenurgaga
  • Töötemperatuur: 0-40 kraadi.
 • Pildistamine:
  • JPG ja RAW (DNG) failid.
  • Võimalik muuta särikompensatsiooni
  • Võimalik muuta manuaalselt ISO taset 100/200/400
  • Võimalik muuta manuaalselt värvustasakaalu päike/pilves/hõõglamp
 • Video
  • Full HD – 1080p 25/30 kaadrit sekundis; 1080i 60 kaadrit sekundis
  • HD – 720p 30/60 kaadrit sekundis

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-4

Karbis on: DJI Phantom 2 Vision +, juhtpult ning neli erinevat valget karpi. Kohe vaatame mis kõigi nende väikeste karpide sees on.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-5

“Charger” nimetust kandvas karbis on Phantom 2 aku laadimiseks vajalik adapter, micro USB kaabel (juhtpuldi ja WiFi võimendi laadimiseks) USA pistikuga toitekaabel, Euroopa pistikuga toitekaabel, ja veel kaks pisikest lisaadapterit. 

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-6

Järgmises karbis on propellerid. Kokku kaheksa propellerit – neli esmakasutamiseks ja neli varuks.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-7

Kolmandas karbis on lisatarvikud, mida kohe vaja ei lähe. Vasakult poolt on siin kummist puksid stabiliseerimissüsteemi jaoks, spetsiaalne mutrivõti, kaks kinnitust kummist pukside jaoks, kleeppinnaga pehmendused drooni jalgade alla, valge teip kompassi vms fikseerimiseks drooni jalgade külge, kruvid ja suurem kotike mille sees kogu see nodi oli.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-8

Viimases karbis on kogu pabermaterjal. Kiirjuhend, täielik juhend, lendamise õpetus, kaks komplekti kleepse. Eesti keelse täisjuhendi saad juba praegu alla laadida ning uurida kuidas droon ja selle erinevad osad toimivad: DJI Phantom 2 Vision+ eestikeelne põhjaliku kasutusjuhendi saad alla laadida Fotofoorumist.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-101

 

Phantom 2 esiküljel on USB pesa mille abil saab masina arvutiga ühendada ja spetsiaalse tarkvara abil drooni tarkvara uuendada ja seadeid muuta.

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-100

 

Tagaküljel keskel on näha ka aku tagumine külg ja sisse-väljalülitamise nupp selle peal.

 

Nii Phantom 2 drooni korpus kui ka jalad on valmistatud plastikust. Kaamera, neli mootorit ja stabiliseerimissüsteem aga alumiiniumist. Drooni pontsakas, altpoolt nelja värvilise tule ja ülalt punaste triipudega korpus võib esmapilgul tunduda mänguasjana. Ärge laske end aga välisest ilmest petta – sellesse kopterisse koos juhtpuldi ja tarkvaraga on pakitud muljetavaldavalt palju innovaatilisi omadusi üsna soodsa hinna eest nii et mänguasjaks seda kindlasti pidada ei saa.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-103

 

Paremal pool stabiliseerimissüsteemi ülaosas on micro SD mälukaardi pesa. Drooni komplektis tuleb kaasa 4 GB mahutavusega mälukaart.

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-102

 

Vasakul pool paistab drooni alt vaid kaameramoodul koos stabiliseerimissüsteemiga. See hõbedane osa kinnitub Phantom 2 alla nelja kruviga. Allpool vaatame seda ka lähemalt.

 

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-10

Drooni jalgade alla on kinnitatud väikesed pehmenduspadjandid, et lennumasin kõvemale pinnale maandudes väga palju põrutada ei saaks. Sellise nurga alt on hästi näha ka drooni all olev kaameramoodul. Phantom 2 on valmistatud nii, et selle erinevaid osasid oleks võimalikult lihtne vahetada. Mootorid kinnituvad nelja pisikese kruviga korpuse külge, jalad samuti 4 kruviga ja ka kogu drooni korpust saab lihtsalt avada, et sees olevale elektroonikale ligi pääseda.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-110

 

Nii lennumasinat kui ka kaamerat varustab vooluga üks ja seesama aku. Akukambri avaus on drooni tagaosas – siit paistab aku koos selle peal olevate laadimisindikaatorite ja sisse-välja lülitamise nupuga. Aku peal oleva nupu abil saabki drooni sisse lülitada.

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-111

 

 

Aku mahtuvuseks on märgitud 5200 mAh ja sellega saab kirjade järgi lennata kuni 25 minutit. Tuleb aga tähele panna, et tuulisema ja külmema ilmaga tühjeneb aku väga kiirelt. Eriti veel siis, kui peaksid kaameraga Full HD videot filmima. Seetõttu tasub kohe drooni ostes planeerida hinna sisse ka vähemalt üks lisaaku. Võimalusel ka lisalaadija.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-11

Laadimise jaoks tuleb aku drooni seest välja tõmmata ja adapteriga ühendada. Ühe aku laadimisaeg on umbes 2-3 tundi.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-112
dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-113

 

Selleks, et droon lennuvalmis seada, tuleb kõigepealt mootorite külge kinnitada propellerid. Lihtsalt keerates. Siseruumides – näiteks tarkvara uuendamiseks või drooni seadete muutmiseks või WiFi ühenduse testimiseks on ohutuse reegel number üks: eemaldada propellerid. Üldse on hea praktika kinnitada propellerid droonile alati vahetult enne õhkutõusu. Nii välistad ka selle, et need transpordi ajal viga saavad.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-16

Propellerid on kinnitatud. Iga propelleri all näeme läbipaistvast plastikust paksemat ala. Seal on märgutuled – esituled põlevad punaselt ja tagatuled roheliselt. Nii saab lennates hästi aru, mispidi droon õhus asetseb.

Transpordiasendis on kaamera fikseeritud poolläbipaistva plastikdetailiga.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-108
dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-107

 

Kui plastikdetail eemaldada, liigub kaamera vabalt kuullaagritel nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt. Stabiliseerimissüsteem on motoriseeritud ja töötab elektrooniliselt nii et kui droon sisse lülitada, fikseerub kamaera vaatama teatud punkti ning hoiab end selles punktis vaatamata drooni kaldumisele külgedele või ette-taha. Lennates saab kaamerat suunata 90° allapoole, aga mitte küljelt küljele. Horisontaalsihis liigutamiseks tuleb pöörata drooni ennast.

 

s2bg-e0704574c6dd9566a5e8bc249b68a73e

 

Phantom 2 Vision+ komplektis on kaasas selline kaamera + stabiliseerimissüsteem.

zenmuse-H3-3D

 

Kaasa tuleva stabiliseerimissüsteemi saab kaameraga koos drooni alt eemaldada. Siis saab drooni alla kinnitada näiteks Zenmuse ZH3-3D stabiliseerimissüsteemi, mis on mõeldud spetsiaalselt GoPro seikluskaamerate jaoks.

 

Kes tahabki GoPro kaameraga filmida, see saab osta Phantom 2 drooni ilma kaamerata. Ka Zenmuse ZH3-3D stabiliseerimissüsteem on Photopointis olemas.

 

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-12

Droon on üsna kerge – akuga koos kaalub see 1242 kg. Vähegi suurema kämbla korral on seda võimalik lühemaid maid ka ühe käega kanda.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-15

Droon on loomulikult varustatud GPS-süsteemiga, mis annab juhtpuldile ja rakendusele teada kui kaugel ja kui kõrgel lennumasin asub. Drooni tagumise jala küljes on aga lisaks ka veel kompass. Selleks, et kindlaks määrata drooni suunda igal ajahetkel – ka siis kui droon parasjagu ei liigu.

See kompass tuleks enne esimest lendu kindlasti kalibreerida. Kalibreerimise protsess on iseenesest lihtne ja võtab aega vaid mõned sekundid. Vaata õpetusvideot näiteks siit.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-17

Lisaks droonile on komplektis muidugi ka juhtpult. Puldi külge saab kinnitada nutitelefoni. Kui telefon on ühendunud Phantom 2 WiFi võrku, saab spetsiaalse rakenduse abil (DJI Vision rakendus Androidile; DJI Vision rakendis iOS`ile) vaadata kaamera kadreeringut ja muuta kaamera seadeid.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-24

Joystick`idega saab juhtida helikopterit ning telefoni abil saab juhtida kaamerat/selle parameetreid. Kõik Photopointis olevad DJI Phantom 2 Vision+ komplektid on varustatud uusima juhtpuldiga, mille vasakul ülanurgas on ka väikene rattakene. Sellest saab juhtida kaamera kaldenurka. Kaldenurka saab soovi korral ka rakenduse abil juhtida.

Tõsisemate pildistamiste-filmimiste juures on hea toimida nii, et üks inimene juhib helikopterit ja teine nutitelefoni abil drooni.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-114

 

Lisaks telefonihoidjale on juhtpuldi küljes WiFi signaali võimendi. Sellel on eraldi aku ja eraldi sisse-välja lülitamise nupp. WiFi võimendi aku peab vastu aga päris mitu lendu järjest.

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-117

 

Kui vanema seeria pult töötas nelja AA tüüpi aku või patareiga, siis uuel puldil on sisseehitatud liitiumaku. Kasutusjuhendites võib mõnel pool figureerida vanade pultide andmed nii et olge tähelepanelikud.

 

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-116

 

Rakendus võimaldab lisaks kadreeringule jälgida ka drooni kaugust, kõrgus ja kiirust. Loomulikult ka akude laetuse taset. Kaugemate lendude puhul on eriti mugavaks abimeheks all vasakul nurgas olev radar, mis näitab drooni asukohta ja suunda.

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-115

 

Siitsamast saab muuta ka kaamera seadeid.

 

Rakenduse abil saab muuta JPEG faili suurust, Pildistatava faili tüüpi (DNG või JPG), filmitava video suurust ja kaadrisagedust, ISO, värvustasakaalu ja särikompensatsiooni. Samuti saab muuta särimõõterežiimi ja teravustamise tugevust. Pildistada saab sarivõttega 3 või 5 kaadrit järjest ning samuti saab panna kaamerat pildistada 3-60-sekundilise intervalli järel. Kahjuks ei leidnud võimalust kasutada särikahveldust ehk pildistada mitu kaadrit järjest erinevate heledustega pilte.

Väga hea ülevaate kaamera seadistusvõimalustest rakenduse abil saab DJI Wiki veebilehelt.

 

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-20

Puldi allääres on micro USB pesa – selle abil saab puldi ühendada arvutiga et uuendada tarkvara, kalibreerida ja muuta igasuguseid muid, juba tõsisema kasutaja jaoks mõeldud seadistusi.

 

dji-phantom-vision-2-droon-photopoint-28

Phantom 2 Vision+ on DJI Phantom-seeria kõige uuem ja võimekam droon ning maksab Photopointis hetkel 1199€. Kes tahab midagi veel paremat, peab kõrvale panema pea 3000€ ja ootama järgmise aasta alguseni, mil kohale peaks jõudma äsja esitletud uhke DJI Inspire 1. Tegelikult saab aga juba Phantom 2 drooniga ilusad aerofotod kätte. Rääkimata sõidumõnust, mida helikopter ise pakub.

Selle drooni lennutamisega saab hakkama igaüks, sest juhtimine on väga täpne ning drooni lennukiirus on üllatavalt hea. Kui peaksid lendamise ajal joystickid lahti laskma, ei kuku droon alla vaid seisab stabiilselt ühe koha peal. Kui peaks aga WiFi ühendus katkema või aku tühjaks sama, tuleb droon ise tagasi ja maandub automaatselt sinna, kust õhku tõusis. See karbist välja võetud Phantom 2 rändab nüüd Silveri valdusesse kes valmistab juba ette põhjalikku ülevaadet koos pildi ja videonäidistega. See peaks Digitesti veebilehel ilmuma järgmise aasta algul. Seniks saad droone oma silmaga uurida ja käega katsuda Photopointi kauplustes.

1 2 3 4 5 6 7 8 9