Sony seljatas Lõuna-Koreas Canoni
autor: Lauri Veerde

 

Pole mingi saladus, et Sony on endale eesmärgiks seadnud liidripositsiooni globaalsel kaameraturul. Kuigi sellise eesmärgi täitumine on hetkel veel kaugema tuleviku visioon, on selline positsioon faktiliselt ühes Ida-Aasia riigis juba saavutatud. Nimelt on uuemate majandustulemuste raportist selgunud, et Sony edestas Lõuna-Koreas Canonit vahetatavate objektiividega kaamerate müüginumbrite osas 0,1% võrra. Sony käes on seal nüüd selles turusegmendis 33.163% suurune osa.

Loomulikult ei ole 0,1% praktiliselt mingi näitaja ning muidugi on globaalsest domineerimisest asjad siiski päris kaugel. Sellegipoolest on aasta-aastalt märgata, kuidas Sony meeleheitlikud püüdlused ja investeeringud enda fototehnika arendamisse vaikselt üha enam vilja kandma hakkavad. Kuna Sony on oma fookusesse seadnud peegelkaamerate asemel hübriidkaamerad, on seda vilja hetkel rohkem Ida-Aasia riikide salvedes. Euroopas ja Ameerikas on tarbijad enam konservatiivsed ja uute kontseptsioonidega harjumiseks vajame me alati idamaa rahvast enam aega.

Capture

Canon on ikka veel väga tugevalt panustamas hübriidkaamerate asemel peegelkaamerate tootmisele – ning õige ka. Hübriidkaamerate alal võistlevad hetkel väga tugevate kaameratega päris palju tegijaid: Sony, Olympus, Panasonic, Fujifilm ja Samsung. Peegelkaamerate osas pakuvad Canonile arvestatavat konkurentsi aga ainult Nikon ja (pisut väiksemas mahus) Ricoh (Pentax).

Kuigi peegelkaamerate müügi ja kasumi osakaal ületavad globaalsel turul pea neljakordselt hübriidkaamerate tulemusi (vaata postitust “Hübriidkaamerate hinnad sigaodavad – müük tõusis veebruaris üleilmselt 33,7%“), peaks Canon tõsisemalt suhtuma hübriidkaameratesse ja enda EOS M seeriat jõudsamalt välja arendama hakkama. Ühel päeval võib selle jaoks olla lihtsalt liiga hilja.

Allikas: sonyalpharumours.com

 

 

 

7 põhjust miks osta suveks Olympus XZ-2 kompaktkaamera
autor: Lauri Veerde

_MG_0675-3-small-2

Eelmisel suvel sain ma võimaluse proovida kõikide suuremate tootjate tippklassi kompaktkaameraid. Nende aparaatide seas oli ka Olympus Stylus XZ-2. Kogu juulikuu vältel kandsin seda aparaati endaga kaasas ning peegelkaamera – see suur ja raske pildimasin vedeles kodus töölaua peal.

XZ-2 oli minuga kaasas raiesmikkudel ja laatadel ja lihtsalt õues ringi tolgendades. Mulle meeldis selle kaamera välimus ja tugev, kvaliteetne korpus. Mulle meeldisid selle juhtnupud ja eriti rõngas objektiivi ümber – need muutsid pildistamise isegi manuaalrežiimis lihtsaks. Mulle meeldisid kaamera kiirmenüüd ja nurga alla seatav LCD. Ja mulle meeldisid selle kaamera pildistatud fotod. Võib vist tõepoolest tunnistada, et… mulle meeldis see kaamera. Isegi nii väga, et ostsin selle endale päriseks: maksin 549€ ja olen nii hinna kui kaameraga siiani rahul.

Seesama Olympus XZ-2 kaamera maksab nüüd 249€. See on aastatagusega võrreldes 300€ vähem. Mis võib olla sellise drastilise hinnalanguse põhjuseks? Olympus XZ-2 kaamera tuli turule 2012. aasta lõpul ning ilmselt plaanib Olympus peagi lagedale tuua selle uuendatud versiooni – XZ-3 kompaktkaamera. Enne seda on aga firmal vaja vanadest laojääkidest vabaneda. Nõnda ongi ka Photopointis olevad 23 (seisuga 15.aprill) XZ-2 eksemplari kõigi eelduste kohaselt viimased. 

Pealkirjas mainisin seitset põhjust, miks Olympus XZ-2 kaamerat suveks osta võiks. Tavaliselt reastatakse selliste põhjustena rabavaid tehnoandmeid nagu megapikslid ja valgusjõulisus. Mina seda ei tee. Vinged tehnoandmed ei ole põhjuseks, miks sa selle kaamera ostma peaksid. Põhjuseks on hoopis ilusad pildid, mida see sul pildistada võimaldab.

Seega ongi allpool kaheksa pilti ehk põhjust, pildistatud eelmisel suvel 549€ maksva Olympus XZ-2 kaameraga. Ma olen päris kindel et ka 249€ maksev XZ-2 teeb 2014 aasta suvel sama häid – kui mitte paremaidki pilte :)

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/2.3, 1/200 sek; ISO 640.

Seda fotot pildistades oli õues juba päris hämar. Samas oli pilt täis liikumist. Kui sa oled hämaras ilma välklambita kiiremaid inimesi pildistanud, siis tead, et kompaktkaameraga tulevad pildid tavaliselt udused. Või halva kvaliteediga. Olympus XZ-2 kaameraga saab aga ilusa puhta ja terava pildi – mis sest, et sensori tundlikkus on ISO 640.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/4.5, 1/2000 sek; ISO 400.

Olympus XZ-2 kaameral on olemas foheline automaatrežiim. Samas on sel olemas ka see päris manuaalrežiim – nagu peegelkaameratelgi. Lisaks manuaalrežiimile on ka võimalus pildistada tavalise .JPG pildi asemel RAW faile. Kui jpg faili loomisel viskab kaamera palju värvus- ja heledusinfot ära, siis .RAW faili sisse salvestatakse kogu info ilma kadudeta. Nõnda saab fotode heledust ja värvitoone pärast pildistamist palju suuremas ulatuses muuta. Näiteks muidu liiga leledaks põlenud taevast välja tuua sama süngeid pilvemassiive, nagu tegelikult pildistades silmaga näha oli.

Selliste režiimide ja võimaluste olemasolu ei tähenda, et sa kohe neid kasutama hakkama peaksid. Kindlasti mitte – kui soovid, võid rahulikult ilusaid pilte ka rohelisel režiimil pildistada. Kui sul aga kunagi peaks tekkima soov natuke loomingulisema pildistamise saladustesse süveneda, ei pea sa hakkama raha kulutama kalli kamaera peale – Olympus XZ-2 aparaadil on kõik juhtimisvõimalused juba olemas. Keera vaid programmiratas “M” tähe peale.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/3.5, 1/50 sek; ISO 100.

Olympus XZ-2 kaamerat on mugav kõikjale kaasa võtta – näiteks suvel raiesmikule maasikaid korjama minnes. Võrreldes enamiku kompaktkaameratega on see muidugi märksa suurem. Võrreldes hübriid- või peegelkaameratega aga oluliselt pisem. Minu jaoks on see just see täpselt õige kaamera suurus. Piisavalt suur, et oleks mugav kindlalt käes hoida ja pildistada. Piisavalt väike, et mahuks ära taskusse või oleks mugav kanda rihmapidi seljas.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/3.2, 1/50 sek; ISO 400

Vastupidiselt üldlevinud arvamusele on kompaktkaameraga lähikaadreid lihtsam pildistada kui peegelkaameraga. Kompaktkaamera väiksema sensori tõttu on teravusulatus ka lähemalt pildistades suurem. Jälgige ka tausta, kus ebateravatel aladel joonistuvad välja kuusnurksed valgushelgid. Kui objektiivi ava rohkem lahti keerata, muutuvad need helgid ilusalt ringikujulisteks – nii, vagu allpool portreefoto taustal.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/5.6, 1/800 sek; ISO 100.

 

Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/2.5, 1/500 sek; ISO 100.

Olympus XZ-2 kompaktkaameraga saab pildistada nii, et pildistatav on terav aga taust mõnusalt udune. Ja mitte ainult udune, vaid ilusate ringikujuliste Bokeh-efektidega. Tavaliselt ollakse selliseid fotosid harjunud pidama ainult peegelkaamerate pärusmaaks. Olympus XZ-2 valgusjõuline aga ning tavalise kompaktkaamera omast suurem 1/1.7″ pildisensor teevad selle aga ka siin võimalikuks.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Pildistatud Olympus XZ-2 kompaktkaameraga f/7.1, 1/250 sek; ISO 1600.

ISO 1600 on ükskõik millise kompaktkaamera jaoks juba tõsine proovikivi. Ka Olympus XZ-2 fotol on detailsust vähemaks jäänud – üldmulje on aga jätkuvalt väga hea.

 Olympus-xz-2-hind-1

Olympus XZ-2 kaamera ise – Photopointi kaupluses

XZ-2 kompaktkaamera sobib natuke tõsisemale fotohuvilisele, kes ka ise natuke pildistamise protsessis osaleda sooviks. Sellisele inimesele peaks XZ-2 meeldima eelkõige hästi käes istuva korpuse, praktiliste juhtnuppude, väga tõhusate kiirmenüüde, manuaalrežiimide, C1/C2 pildiprogrammide ja RAW faili salvestamise poolest.

Samas on XZ-2 kaameral palju pakkuda ka pisut fotokaugemale inimesele, kes lihtsalt ilusamaid fotosid pildistada soovib. Tavalisest suurema sensori, valgusjõulise objektiivi ja kahesuunalise värinastabilisaatoriga varustatud XZ-2 pildistab ilusamaid fotosid ka automaatrežiimis ja pildiprogrammides. Lisaks on sel kaameral olemas ka puutetundlik ekraan, mille peal on algajal lihtne muuta pildi heledust, kontrastsust, tausta udusust ja liikumise salvestamist ilma, et ta peaks üldse fotograafiasse süvenema. Selleks on automaatrežiimil spetsiaalselt ekraani paremas servas olemas värviline lisamenüü.

Olympus XZ-2 on parim kaamera, misa Photopointist hetkel 250€ hinnaklassis saada võib. Teised sama klassi ja võrreldava funktsionaalsusega kaamerad maksavad oluliselt enam (Panasonic LX7 399€; Sony RX100 549€; Canon G16 529€; Fujifilm X20 449€) Kui sul suveks head ja pisikest fotoaparaati vaja on, siis soovitan kiirelt tegutseda – enne kui need viimased XZ-2 mudelid otsa saavad.

Vaata Olympus XZ-2 kaamerat Photopointi veebipoes

Point TV 112. Metz stuudiotarvikud – Beauty Dish, Snoot ja vihmavari
autor: Lauri Veerde

Metz Mecastudio stuudiovälklampe vaatasime lähemalt eelmises Point TV videos. Nendesamade välkude ette saab aga tavapäraste softbox’ide asemel asetada ka muid tarvikuid, mis välgust tulevat valgust pildistatavale teistmoodi paista lasevad. Vaatamegi Ardo-Jakoga kolme sellist tarvikut, mida ehk kasutatakse kõige enam. Nendeks on Beauty Dish, Snoot ja vihmavari.

 

Pentax 645Z keskformaatkaamera tuleb 51 MP sensori, videosalvestuse ja 3fps sarivõttega. Pühib konkurendid teelt
autor: Lauri Veerde

645z-banner

Neli aastat tagasi esitles Pentax oma esimest digitaalset keskformaatkaamerat 645D. Nüüd astub lavale selle täiustatud versioon nimega Pentax 645Z. Selle kõige tähelepanuväärsem omadus on 51,4 MP pildisensor. See on ligi 2x suurema pinnaga kui Canon 1Dx või Nikon D4S täiskaadersensorid. Keskformaatkaamerate jaoks seni tavapärase CCD asemel on sensor CMOS-tüüpi. Tegemist on sellesama Sony poolt toodetud keskformaatsensoriga, mis on 20 900€ maksva Hasselblad H5D-50C kaamerakere ja 25 000€ maksva Plase One IQ250 digipära sees. Pentax 645D kere soovituslik ametlik jaehind Euroopas on aga 7990€.

Fotograafile, kes töötab kaameraga nii stuudios kui ka maastikul, pakub Pentax 645Z enamgi kui eelpoolnimetatud konkurendid. Pentax kaamerate inseneride oskusteave tavatarbijatele mõeldud digipeeglite välja töötamisel on võimaldanud luua keskformaatkaamera, mida on mugav erinevates pildistamisolukordades käsitseda. 645Z korpus on valmistatud magneesiumsulamist ning varustatud ilmastikukindlate tihenditega – seega saab kaameraga pildistada nii vihmasajus kui ka külmema ilma korral. Eelkäijast veidi suurem LCD ekraan on korraliku lahutusvõimega ning nurga alla seatav. Nurga alla seatavust on vaja seetõttu, et 645D kaameraga saab pildistada ka ekraanilt kadreerides. Lisaks saab sellega ka filmida Full HD mõõdus videot.

1000px-Sensor_sizes_overlaid_inside_-_updated.svg

645Z on keskformaatkaamera. See tähendab, et selle sensor on palju suurem kui tavalise digipeegli oma ning palju suurem kui täiskaadersensoriga digipeeglite sensorid. Ülalolev, Wikipediast pärinev diagramm illustreerib emamlevinud sensorite suurussuhteid. Sellel kuvatud Kodaki KAF 3900 sensor on pisut suurem (50,7 x 39 mm) kui 645Z 44 × 33 mm suurune sensor.

Uus CMOS sensor ning Pentax K-3 kaameralt pärit pildiprotsessor lubavad sensori tundlikkust seadistada kuni 204 800 ISO tasemeni. Keskformaatkaamerate maailmas nii kõrget ISO taset seni nähtud ei ole ning see annab lootust oodata 645Z aparaadilt head esitlust just hämaras pildistades. Eelkäija aeglane 1fps sarivõte on nüüd muutunud 3fps sarivõtteks. Sellise kiirusega saab klõbistada kuni 30 maksimumkvaliteediga JPG faili või kuni 10 RAW faili järjest. Salvestusmeediana kasutab 645Z kahte SD mälukaarti – aparaadiga ühilduvad ka kiired UHS-I kaardid. Tavapärase USB 2 asemel kasutab kaamera kiiret USB 3 ühendust. Olemas on nii intervallvõte kui ka võimalus kaamerat arvuti abil juhtida (tethered shooting).

Kaamera teravustamissüsteem on seesama SAFOX 11 mis K-3 kaamera sees – 27 teravustamispunkti, milledest 25 risttüüpi ehk eriti tundlikud. 645Z sensori ees pole madalpääsfiltrit – seega peaksid maastikufotod tulema iseäranis detailsed ja teravad. Madalpääsfiltri puudumisest tekkida võivate artefaktide vastu on 645D kaameras olemas seesama K-3 aparaadist tuntud kolmeastmeline “AA filter simulaator”, mis siin põhineb objektiivisisesel värinastabilisaatoril.

Pentax 645Z keskformaatkaamerat on üleilmsele turule oodata alates maikuu teisest poolest. Kere soovituslik jaehind on 7990€. Komplekt DFA 645 55mm F2.8 objektiiviga saab maksma 8990€.

Lae alla põhjalik ja ülevaatlik Pentax 645D tehniliste andmete PDF-dokument.

 

PENTAX 645Z tootefotod

645Z_front2_copie

645Z_top2_copie

645Z_rear_copie

645Z_L_side_open_copie

645Z_Mg_material_Al_die-cast

 

PRESSITEADE. Ricoh. 15. aprill 2014

PENTAX 645Z

Keskformaadis digitaalne peegelkaamera, millel on uus CMOS pildisensor, umbes 51,4 efektiivset megapikslit ja Live View pildistamine.

Loomingulisuse ja visuaalse väljendamise kõrgeim tase

RICOH IMAGING COMPANY, LTD. teatab, et toob müügile uue PENTAX 645Z keskformaadis digitaalse peegelkaamera. Mudel on varustatud uue, suure CMOS sensoriga, millel on umbes 51,4 efektiivset megapikslit. See annab kaamerale ülimalt kõrge lahutusvõime. Kaamera ise on eeskujulikult käsitsetav ning suurepärase töökindlusega, rahuldades professionaalsete fotograafide täpsed nõudmised.

PENTAX 645Z töötati välja PENTAX 645D baasil, mis ilmus müügile 2010. aastal. Eelkäijalt päritud ilmastiku- ja tolmukindlale konstruktsioonile on lisatud uus pildisensor ja protsessor eesmärgiga tõhustada pildikvaliteeti ja usaldusväärsust. Sensoril on 51,4 efektiivset megapikslit, mis aitavad jäädvustada ülimalt kõrge lahutusvõime ja elutruu sügavusega kujutisi. Kaamera tehnilised näitajad on oluliselt paranenud: sarivõte kiirusel umbes 3 kaadrit sekundis, kallutatav kõrge eraldusvõimega LCD ekraan, tipptasemel autofookuse süsteem ja Live View funktsioon, täpne särijuhtijmise süsteem ja vastupidavam katik. Kaamera reaktsioonikiirus fotograafi käskudele erinevates tingimustes on oluliselt paranenud. Tulemuseks on professionaalses töös vajalik tipptase käsitsemises ja ümberkäimises. Kaamera jäädvustab ka Full HD videot ning on ligipääsetav nutitelefoni abil Wi-Fi ühenduse kaudu, mis lisab uusi võimalusi ja paindlikkust.

Peamised omadused

1. Ülikõrge lahutusvõimega pildid tänu 51,4 efektiivsele megapikslile

PENTAX 645Z on varustatud kõrge sooritusvõimega CMOS sensoriga, mille mõõdud on (43,8 × 32,8mm). See on umbes 1,7 korda suurem kui 35mm täiskaadersensor. Kombineerides selle sensori PRIME III pildiprotsessori arenenud töötlus-, müravähendusfunktsioonide ja AA-filtrita disainiga jäädvustab 645Z ülimalt kõrge lahutusvõime ja erandliku sügavusega kujutisi.

Kuna 645Z vähendab tüütut müra efektiivselt ka kõrge tundlikkuse korral, saab fotograaf mugavalt pildistada kuni ISO 204800 seadistusega. See annab fotograafile senise keskformaatfotograafiaga võrreldes täiesti uued loomingulised võimalused.

2. Kiire reageerimine professionaalsete nõudmiste rahuldamiseks

645Z jäädvustab sarivõttena kuni 10 kaadrit RAW vormingus (või kuni 30 kaadrit JPEG:L・★★★ vormingus) maksimaalse kiirusega kuni 3 kaadrit sekundis. Lisaks pakub kaamera kiire ülevaate funktsiooni, ühilduvust UHS-1 kiirusklassiga andmete kiireks salvestamiseks (SDR104 siinikiiruse režiimis koos ühilduva SD mälukaardiga) ja USB 3.0 standardi liidest piltide arvutisse laadimiseks. 35mm formaadis peegelkaameratega võrreldav töökiirus võimaldab professionaalile aktiivset ja veatut pildistamist vägagi erinevates situatsioonides.

3. Ülitäpne autofookus

645Z on varustatud uue SAFOX 11 faasituvastusega AF mooduliga, millel on 27 sensorpunkti (neist 25 rist-tüüpi sensorit). See tuvastab ka f/2.8 objektiivi valgusvoo, optimeerides teravustamise täpsust valgusjõulise objektiivi kasutamisel. Autofookuse lai tööulatus -3EV kuni +18EV (ISO 100 juures, 23°C) tagab ülitäpse teravustamise ka nõrgalt valgustatud objektide puhul, kus käsitsi teravustamine on raskendatud. Kiire andmeedastusega CMOS sensor pakub ka Live View funktsiooni. See lubab fotograafil fookust kontrastituvastusega AF režiimi abil peenhäälestada kasutades selleks otsepilti ekraanil või suurendades osa kaadrist.

4. Kallutatav 3,2-tolline 1,037,000 pildipunktiga LCD ekraan

645Z kaamera 3,2-tolline kõrge eraldusvõimega (1,037 miljonit pildipunkti ja 3:2 külgede suhe) LCD ekraan on ka kallutatav, muutes lihtsaks pildistamise madala ja ka kõrge võttepunkti korral. Ekraani katteks on karastatud klaas, tagades täiendava kaitse. Nähtavuse parandamiseks välitingimustes on kasutusele võetud unikaalne õhuvaheta konstruktsioon, mille puhul puudub õhuvahe LCD ekraani kihtide vahel. Selle tulemusena väheneb valguse peegeldumine ja hajumine. AR (Anti-Reflection) kate vähendab ekraani peegeldusi veelgi.

5. Full HD videosalvestus, 1920 × 1080 pikslit ja 60i kaadrisagedus

645Z jäädvustab kauneid Full HD videolõike (1920 × 1080 pikslit; 60i/30P kaadrisagedus) H.264 salvestusvormingus. Suur pildisensor jäädvustab efektiivselt pehme taustaga videolõike. Peale integreeritud stereomikrofoni on kaameral ka stereomikrofoni sisend ja helitaseme reguleerimise funktsioon. Lisaks on ka 4K lahutusvõimega (3840 × 2160 pikslit; Motion JPEG või AVI vormingus) intervallvideo salvestamise funktsioon, andes täiendava panuse loovusse.

6. Tugev, usaldusväärne kere

645Z väline korpus ja LCD ekraani raam on valmistatud tugevast kuid kergest magneesiumsulamist. Kaamera kere on tehtud valatud alumiiniumist eesmärgiga tagada kinemaatiline täpsus ja termiline stabiilsus kuumuse suhtes. LCD paneelid kaamera ülaosas ja tagaosas on kaetud karastatud klaasiga mis on ka kriimukindel. Kaamera on loodud olema ka äärmiselt vastupidav ja usaldusväärne ka karmides välitingimustes. Lisaks 76 tihendiga saavutatud ilmastiku- ja tolmukindlusele on kaamera ka külmakindel kuni -10°C ning usaldusväärne katik on vastu pidanud kuni 100 000 võtte testile.

7. Täpne särijuhtimine, mida toetab PENTAXi reaalajas stseeni analüüsimise süsteem

645Z varustuse hulka kuulub PENTAXi reaalajas stseeni analüüsimise süsteem, mis koosneb 86 000 piksliga RGB valgussensorist ja peenhäälestatud algoritmist. See süsteem tagab oluliselt parema säritäpsuse ning lisaks selllele kasutab valguse mõõtmise sensorilt saadud andmeid autofookuse täpsuse ja värvustasakaalu täpsuse parandamiseks. 645Z hindab valgussensori abil täpselt pildistatavat, valib täpseimad fotograafi kavatsustega sobivad säriparameetrid ning lisaks sellele tagab täpsema kontrolli tausta ja pildistatava vahel välgu kasutamise korral.

8. Suur ja ere optiline pildiotsija

645Z on kompaksete mõõtmete saavutamiseks tavapärase pentaprisma asemel varustatud trapetsikujulise klaasprismaga. Optiline pildiotsija pakub kadreerimise lihtsustamiseks umbes 98% vaatevälja. Tunnustatud Natural-Bright-Matte teravustamisklaas annab terava ja selge pildiotsija pildi lihtsustades teravustamist ja vähendades silmade väsimist ka pikema pildistamise korral.

9. Nutitelefoni funktsioonid*

Kui paigaldada 645Z kaamerasse eraldi müüdav FLUCARD FOR PENTAX 16GB O-FC1 mälukaart, saab nutitelefoni abil juhtida kaamera päästikut, vaadata Live View pilti, sirvida ja laadida mälukaardil olevaid pildifaile.

* See tarkvara toetab nutitelefone, mis kasutavad iOS6® või uuemat ja AndroidTM 4.2 või uuemat tarkvara.

10. Tolmu kõrvaldamine pildisensorilt: DR II

645Z on varustatud ülimalt efektiivse DR (Dust Removal II) mehhanismiga, mis kõrvaldab piltidelt tolmukübemed. Pildisensori ette paigaldatud UV/IR filtri ülehelikiirusel liigutamine piesoelektrilise elemendi abil tagab efektiivse ja tõhusa tolmueemalduse. 645Z varustusse kuulub ka tolmuhoiatuse süsteem, mis aitab fotograafil tuvastada sensoril olevat tolmu enne pildistamist. Need kasutajasõbralikud funktsioonid aitavad fotograafil jäädvustada kauneid, tolmujälgedeta pilte ka sellistes kohtades, kus objektiivi vahetamisega võib kaasneda tolmu sadestumine kaamerasse.

11. Arenenud professionaalsel tasemel omadused

・Kui kaamera on pildistamisel suunatud ülalt alla (näiteks kopeerimisel või pildistamisel “linnulennult”), saab “Auto Image Rotation mode” abil pöörata pilti kaamera LCD ekraanil või arvuti ekraanil asendiandmete alusel automaatselt 180°. See lihtsustab piltide vaatamist.

 • Peen võrgustik Live View vaates lihtsustab kompositsiooni valimist. Võrgustiku värviks saab valida musta või valge
 • Lukustusnupp välistab kaamera juhtnuppude ja ketta kasutamise ning eksliku seadistuste muutmise.

12. Muud omadused

 • Kaks SD kaardipesa paindlikkuse tagamiseks (ühildub SDXC, SDXC UHS-1 kiirusega SDR104 siinikiiruse režiimis)
 • Paindlik tasakaalu juhtimine uue Multi-Pattern Auto režiimi abil
 • HDR (High Dynamic Range) pildistusrežiim RAW salvestusega
 • PENTAXi poolt leiutatud juhtsüsteem fotograafi kavatsustele kiireks ja täpseks reageerimiseks
 • Autoriõiguste info lisamine pildifaili EXIF infosse; piltide manipuleerimise tuvastamine kaasasoleva tarkvara abil
 • Objektiivi moonutuste, värvimoonutuste, servade ereduse ja difraktsiooni automaatne kompenseerimine
 • Ühildub Eye-Fi traadita ühendusega mälukaartidega
 • Ühilduvus USB 3.0 standardiga, HDMITM (tüüp D) pesa
 • Kaasas Digital Camera Utility 5 tarkvara, mis pakub tõhustatud pilditöötlust ja kiirust
 • Ühilduvus IMAGE Transmitter 2 tarkvaraga piltide lihtsaks laadimiseks arvutisse (eraldi müüdav; peagi saadaval)

 

 

Karbist välja: Canon EOS 1200D peegelkaamera
autor: Lauri Veerde

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-36

2011. aasta algul tõi Canon poelettidele oma soodsaima peegelkaamera EOS 1100D. See kolme aasta vanune aparaat on nii Photopointis kui ka teistes tehnikakauplustes müügil veel tänaselgi päeval. EOS 1100D peegelkaameral on plastine korpus, piksline ekraan, algeline videosalvestus ja CCD sensor. Samas on sel aga peegelkaamera kohta uskumatult soodne hind: 350€. Just sellise hinna tõttu ostetakse 1100D kaameraid ikka veel kümnete ja kümnete viisi.

Kauaks seda lõbu ei jätku. EOS 1100D on valmis lettidelt kaduma, sest selle uuendatud ja täiustatud versioon on kohal.  Saage tuttavaks – Canon EOS 1200D. Võtame karbist välja ja vaatame lähemalt:

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-1

Eos 1200D kaamera on Canoni kõige soodsama kaameraseeria kõige uuem esindaja. Hetkel ei saa veel öelda, et see on “Canoni kõige soodsam peegelkaamera. Küllap aga see juba peagi nõnda on – siis, kui 1100D laovarud otsa lõpevad.

Canon EOS 1200D olulisemad omadused

 • 18 MP CMOS sensor (sensori ei ole varustatud faasituvastusega pikslitega kiiremaks teravustamiseks LCD-ekraanilt kadreerimisel)
 • DIGIC 4 pildiprotsessor (Sama, mis 1100D ja 600D kaameratel)
 • 9 teravustamispunkti
 • Sarivõte – kuni 3 kaadrit sekundis
 • 3.0″ LCD-ekraan, 460 000 px
 • 1080pFull HD videosalvestus 30p või 25p. Helitaseme manuaalne seadistamine. Manuaalne särijuhtimine
 • 5 digitaalset filtrit, mida saab lisada nii pildistamise ajal kui ka pärast
 • Sisseehitatud WiFi moodulit ei ole, pole ka kõrvaklappide pesa ega mikrofonisisendit
 • LP-E10 liitiumaku, 500 fotot ühe laadimiskorraga
 • Kaal: 480g
 • Mõõtmed: 130 x 100 x 78 mm

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-4

Karbis on: Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 Type III standardsuum, Canon EOS 1200D peegelkaamera, LC-E10E akulaadija, kaamerarihm, LP-E10 aku, toitekaabel ning USB kaabel (Mini USB pistikuga kaamerapoolses otsas)

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-5

Lisaks on karbis ka kaks CD-plaati. Ühe peal on kasutusjuhendid, teise peal tarkvaraprogrammid (ImageBrowser EX 0,9, PhotoStitch 3,1, Digital Photo Professional 3,14, EOS Utility 2,14 ja Pictude Style Editor 1.14). Kaasas on ka eestikeelne põhifunktsioonide kasutusjuhend ning natuke reklaamlektüüri Canoni teenuste kohta.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-6

Siin postituses võtame karbist välja kõige soodsama Canon EOS 1200 komplekti. See koosneb kerest ja 18-55mm DC III objektiivist ning maksab 499€. Photopointis on olemas teinegi komplekt pisut kallima hinnaga – Canon EOS 1200D + 18-55 IS II Kit. Kui siin välja võetava komplekti objektiiv ei ole varustatud värinastabilisaatoriga, siis selle kallima komplekti objektiivil on stabilisaator olemas.

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-7

Nii värinastabilisaatoriga kui ka ilma värinastabilisaatorita 18-55 mm objektiivid on muus osas identsed. Neid võib iseloomustada kui plastikust bajonetiga ja ilma sisese teravustamismootorita säästutooteid, millega saab küll pildid ära tehtud, kuid mis peegelkaamera tegelikku potentsiaali ära kasutada ei suuda.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-9
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-8

 

Kui on soovi peegelkaamera võimalusi rohkemas mahus rakendada ja ilusamaid pilte pildistada, võiks juba algselt plaanida ka valgusjõulisema objektiivi ostu. Näiteks võib kaalida kaamera keret koos fikseeritud fookuskauguse ja valgusjõulise avaga fiksobjektiiviga. Või siis kaamera keret koos Tamroni 17-50mm IS objektiiviga. See viimane on maksab küll sama palju kui EOS 1200D kere ise, aga sel on ka kvaliteetne optika, valgusjõuline f/2.8 ava ja kiire teravustamismootor.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-10

Canon 1200D eelkäijal ei ole mitte ühtegi kummeeritud pinda ning selle siledast plastikust korpus tundub pihus tõeliselt odav. 1200D plastikpinna viimistlus on sileda asemel teraline. Uskumatu, kui palju selline väikene asi kaamera välisilmele juurde annab. Tänu sellisele pinnaviimistlusele tundub 1200D kätte võttes mitu korda kvaliteetsem ning samuti ei jää selliselt pinnalt näpujäljed eriti välja paistma. Lisaks on 1200D kaamerale lisatud kummeeritud pinnad – nii esiküljele käepideme peale kui ka tagaküljele – sinna, kus tavaliselt laskub pildistaja pöial.

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-11
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-12
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-22

 

Tavaliselt on peegelkaamerate vasakul küljel mälukaardipesa – EOS 12ooD kaameral seda aga siin pole, sest mälukaardi koht on siin akuga ühes kambris. Kaamera paremal küljel, ühe kummist katte all on ühenduspesad. Kõige ülemine on distantspäästiku ühendamiseks, keskmine on Micro USB pesa kaamera ühendamiseks arvutiga ja kõige alumisse saab ühendada HDMI kaabli fotode ja videote vaatamiseks otse kaamerast suuremal teleri- või arvutiekraanil.

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-13

Üldmõõtmetelt on 1200D praktiliselt sama suur nagu selle lähimad konkurendid – Nikon D3300 ning Pentax K-500. EOS 100D on seega jätkuvalt maailma kõige pisem digitaalne peegelkaamera.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-15

Kaamera all näeme reeglitepäraselt objektiiviavause keskteljel asuvat metallist statiivikeeret. MicroSD mälukaardipesa on aku juures – mitte eraldi vasakul küljel, nagu enamikul peegelkaameratel.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-16

Võrreldes jällegi vanema versiooniga (1100D), on nuppude arv tagaküljel jäänud samaks. Videosalvestuse/Live View nupp on aga muutnud oma asukohta, liikudes üles pildiotsija kõrvale. Seal on see nupp ka teistel Canoni EOS-seeria peegelkaameratel. Ka “DISP.” nupp on nihutatud pöidlaalt pisut eemale, vasakule poole.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-18
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-17

Kummeeritud detailid muudavad kaamera hoidmise ning käsitsemise tunduvalt mugavamaks. Ka konkureerivatel peegelkaameratel on ju kummeeritud detailid eeskujulikult olemas nii et Canon ei saanud neid kuidagi 1200D disainist välja jätta.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-23

Mul oli võimalus võrrelda läbi EOS 1200D pildiotsija paistvat vaadet EOS 600D pildiotsijast paistva vaatega. Eeldasin, et vaade on sama, kuid nii see ei olnud. EOS 1200D pildiotsijast paistis kadreering selgem, heledam ja kontrastsem. 600D pildiotsijast tuhmim. Ilmselt on 1200D juures kasutatud parema peegeldusvõimega pentapeegli konstruktsiooni või paremat mattklaasi või peeglit või kõike kolme. Pentax K-500 pildiotsija vastu aga 1200D ei saa, sest Pentaxi vaade on lihtsalt suurem ning katab kogu pildile jääva kaadri.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-20
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-21

 

Kaamera peal on särirežiimide ketas, sisse-välja lülitamise hoob, nupp välklambi avamiseks, valikuketas ning päästik. Manuaalrežiimist videorežiimi lülitamiseks tuleb programmiratast käristada kogu tee tagasi. Programmirattal on eraldi režiim ilma välklambita pildistamiseks.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-38

Peegelkaamerate üheks plussiks kompaktkaamerate ees on (lisaks paremale pildikvaliteedile) ka parem ergonoomilisus. See tähendab et peegelkaamera püsib mugavamalt käes ja sellega on mugavam pildistada.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-25
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-26
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-27
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-29

 

Kasutajaliides, kiirmenüü ning peamenüü on täiesti standardsed. Teada-tuntud kõikidele, kes Canoni peegelkaameratega kokku puutunud on.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-31
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-32

 

Filmirežiim on aga võrreldes 1100D kaameraga teinud tõelise arenguhüppe. Nüüd on võimalik filmida ka Full HD videot 25 või 30 fps. Samuti saab filmiklipi säritust manuaalselt seada.

Isegi audiosalvestuse taset saab määrata manuaalselt. Automaatse heli salvestamise režiimis püüab kaamera igal hetkel reguleerida heli salvestust keskmise väärtuse järgi. See tähendab, et kui videos keegi räägib, on kõik korras. Kui rääkija aga hetkeks vait jääb, arvab kaamera, et taustalt kostev heli on see, mida ta salvestama peab ning tõstab mikrofoni tundlikkuse maksimaalseks. Tulemuseks on võimendatud taustamüra. manuaalse audiosalvestamise režiimis saab operaator seada mikrofoni tundlikkuse peamise heliallika järgi.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-33
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-34
canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-35

 

EOS 1200D kaameral on ka üks eriti lahe videosalvestamise režiim, mis esmapilgul (ja isegi kolmandal pilgul) täiesti kahe silma vahele jääda võib. See tuletab meelde Instagramist tuntud videosalvestuse viisi.

Nimelt saab seada kaamera filmima 2, 4 või 8 sekundi pikkuseid videoklippe. Kui neid siis selles režiimis järjest filmida, saab need pärast taasesitusrežiimis paari käsklusega üksteise külge üheks pikemaks videoks kokku kleepida. Ning üllatuslikult võimaldab kaamera sellele videole lisada ka taustamuusika (selleks peab muusika laadima mälukaardile vastavasse kausta).

Selline režiim on käepärane võimalus pikkade lohisevate ja igavate klippide asemel loominguliste ja lahedate videote tegemiseks. Samuti näitab see kujukalt, kuidas nutiseadmete maailmast pärinevad ideed jõuavad ka traditsioonilist laadi fotoaparaatide sisse.

 

canon-1200d-peegelkaamera-photopoint-19

Canon EOS 1200D ei too endaga kaasa midagi eriti silmapaistvat. See on eesujulik sooritus, millega võib rahul olla. Kaamera, mis pildistab kahtlemata ilusaid pilte kuid mille juures ei anna – konkurentidega võrreldes – esile tuua mitte mingeid erilisi trumpe. EOS 1200D seest on tegelikult puudu WiFi. Kui paljudel kompaktkaameratelgi see juba olemas on, miks ei võiks see siis olla olemas ka Canoni algtaseme peegelkaameral? EOS 1200D tagaküljelt on aga puudu suurema lahutusvõimega ekraan. Nutitelefonide ajastul on kasutajad harjunud teravamate ekraanidega ja nii Pentax K-500 kui Nikon D3300 kaameratel on need olemas. Veel oleks EOS 1200D kaameral võinud see ekraan olla puutetundlik.

Need kolm omadust on algtaseme peegelkaamera ostjale üliolulised ning oleksid 1200D kaamera muutnud hoobilt müügihitiks. Praegu aga on Canon asunud võistlema täpselt samades kategooriates nagu Nikon ja Pentax – ja ma ei ole üldse kindel, kas see kaamera sellisel moel võitjana väljuks – kui see poleks “Canon”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9