Karbist välja: Canon EOS M3 hübriidkaamera
autor: Lauri Veerde

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-4

Hübriidkaameratest rääkides tulevad esmalt meelde Olympus ja Panasonic ja Sony. Canonit seostatakse ikka peegelkaameratega ja seda, et sel võimsal kaameratootjal hübriidkaamerad olemas on, paljud ei teagi. Oma esimese hübriidkaamera EOS M tõi Canon müügile kolm aastat tagasi. See lihtsamapoolne aparaat oli mõeldud algajatele fotohuvilistele, kes soovisid peegelkaamera kvaliteeti pisemas korpuses. Kahjuks jäi M3 autofookus konkurentide teravustamiskiirusele alla, juhtnuppude vähesuse tõttu ei meeldinud see entusiastisele ja pisut liiga kõrge hinna tõttu polnud see sobilik ka algajatele.

Teravustamiskiiruse parandas Canon tarkvarauuenduse ja EOS M2 kaameraga. Kõik muu jäi aga laias laastus endiseks. Kuni 2015. aasta veebruarini, mil esitleti Canon EOS M3 hübriidkaamerat. Täiesti uue sensori ja teravustamissüsteemiga, ergonoomilisema korpuse ja mugavama juhtnuppude süsteemiga oli see aparaat sihikule võtnud just tõsisemad fotohuvilised. Need, kes armastavad pildistada manuaalrežiimis, kes teavad mis on särikompensatsioon ja kellele meeldib seda ka muuta. Vähemalt nii Canon ise väidab. Kuidas asjad tegelikult on – sellele püüame põgusalt valgust heita allpool. Võtame karbist välja uue, Canon EOS M3 hübriidkaamera.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-6

Kuna pappkarbi juures midagi eriti põnevat kirjeldada pole, siis vaadakem esmalt üle hoopis EOS M3 olulisemad omadused:

Canon EOS M3 olulisemad omadused

 • APS-C formaadis, madalpääsfiltriga varustatud 24 mp CMOS sensor (Sama mis EOS 750D/760D kaameratel)
 • ISO 100-12800
 • Kere materjalid: Terasest raam magneesiumsulamist korpuse sees, plastikdetailid.
 • Hybrid CMOS autofookussüsteem (faasituvastusega pikslid sensoril). One-Shot ja Servo AF režiimid
 • Katik: Elektrooniline esimene kardin, mehaaniline tagumine kardin. Maks. säriaeg 1/4000 sek.
 • 3.0″ LCD-ekraan 1040000 px, puutetundlik, nurga alla seatav
 • Elektrooniline pildiotsija soovi korral juurde ostetav ja välgukinga kinnituv
 • Intervalomeeter (time-lapse režiimi jaoks) ei ole integreeritud
 • Sarivõte: 4,3 fps; (JPG – 17 fotot järjest, RAW – 6 fotot järjest)
 • h.264 Full HD Video, 1080p, 30, 25, 24 fps
 • Kaameral on 3.5 mm mikrofonisisend
 • Sisseehitatud Wi-Fi – kaamera juhtimiseks ja fotode laadimiseks nutiseadmesse
 • Aku vastupidavus: 230 säritust

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-5

Karbis on: EOS M3 kere, 18-55mm komplektobjektiiv, laadija, toitekaabel, kaamerarihm, kasutusjuhend ja mini USB kaabel. Pildilt on välja jäänud aku – seda näeb kohe siinsamas all järgmisel fotol.

Terasemad lugejad ilmselt märkasid, et kaameraga pole kaasa pandud tarkvara- ega kasutusjuhendite CD-plaati. Eks CD-plaadid on juba vananenud tehnoloogia ja nõnda pakub Canon tarkvara alla laadimise võimalust enda veebilehelt. Paketis on järgmised programmid:

 • Fotohaldustarkvara: ImageBrowser EX
 • Fototöötlustarkvara: Digital Photo Professional
 • Teised programmid: PhotoStitch, EOS Utility (sisaldab distantsilt arvutisse pildistamise programmi) ja Picture Style Editor

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-13

Komplektis on kaasas eraldi akulaadija. Mugavamaks laadimiskogemuseks ja eelkõige selleks, et saaks (kahe aku olemasolul) ühe aku laadimise ajal teisega pilti teha.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-8

Kaameraga on kaasas 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM komplektobjektiiv. Metallist korpuse ja bajonetiga objektiiv tundub hästi kvaliteetne – justkui klass kõrgemal võrreldes peegelkaameraga kaasa pandavate 18-55mm objektiividega. Kahjuks on aga objektiiv päris suur – nii et kes soovib võimalikult pisikest EOS M3 komplekti, peab kaamera ette keerama 22mm f/2.0 fiksobjektiivi. Sisemise suumiga kompaktseid komplektobjektiive – nagu Sonyl või Olympusel – Canon EOS M kaamerale veel saada ei ole. Spetsiaalselt hübriidkaameratele valmistatud objektiivide vähesuse kaalub aga paljude jaoks üles Canoni peegelkaameraobjektiivide hea ühilduvus adapteri abil EOS M hübriidkaameratega.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-9

Juba esimesel pilgul on näha EOS M3 tõsisem olemus – võrreldes seniste M-seeria hübriidkaameratega. Esiküljel on nüüd korralik kummeeritud käepide ergonoomiliseksma ja kindlamaks hoidmiseks. Kaamera peal päästiku ümber on jätkuvalt see mugav valikuketas kuid selle kõrval on näha lisanuppu, särikompensatsiooni ratast ja programmiratast. Kõik kolm viimatimainitud elementi senistel Canoni hübriididel puudusid.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-2

Peegelkaamera ja hübriidkaamera kõrvuti. Mõlemad on täpselt sama pildisensori ja sarnase pildikvaliteediga – hübriidkaamera on aga oluliselt pisem.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-3

Kas Canoni peegelkaamera või hübriidkaamera? Sellele küsimusele vastamiseks peab aru saama, et EOS M3 hübriidkaamera objektiivide valik on hetkel väga ahtakene. Valikus on vaid 4 EF-M objektiivi. Nendest kolm varieeruva avavahemikuga tavalist suumi mis katavad fookuskaugused 11-200mm. Ja üks valgusjõuline 22mm f/2.0 fiksobjektiiv. Muidugi saab teoorias adapteri abil kasutada EOS M ees ka Canoni EF-bajonetiga peegelkaameraobjektiive. Adapter on aga alati kompromiss ja suurte peegelkaameraobjektiivide kasutamine väikese hübriidkere ees rikuks kogu hübriidkaamera mõtte nagunii.

Seega peaks Canoni peegelkaamera ja hübriidkaamera vahel valija küsima endalt: Kas ta vajab rohkem ja teistsuguseid objektiive kui ülal nimetatud neli. Kui vastus on jah, siis tasub ilmselt vaadata pigem peegelkaamera poole. Kui vastus on ei, siis võib hübriidkaamera olla päris meeldiv kaaslane, sest pildikvaliteedi poolest see ju peegelkaamerast ei erine.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-301

 

Paremal pool küljel näeme pisikest heeblit integreeritud välklambi avamiseks ja kummist katte all minu USB ja 3.5mm audiosisendi pesi. Vaevumärgatav ikoon alaosas viitab WiFi-ühenduse olemasolule.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-300

 

Vasakul pool kummist katte all peidab end HDMI pesa.

 

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-11

Kui üks valikuketas oli pealpool päästiku ümber, siis teine on tagaküljel neljasuunalise nupu ümber. Seega on seadete juhtimine ja menüüdes liikumine väga sarnane et mitte öelda identne Canoni entusiastidele suunatud peegelkaameratega alates EOS 70D aparaadist. Sest ka neil on samamoodi kaks valikuketast mis toimivad täpselt samamoodi.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-102

 

3″ ekraaniga monitor on huvitava konstruktsiooniga. Õhuke aga tugev metallkarkass on varustatud vedrumehanismiga, mis lukustab ekraani oma pessa. Nurga alla seadmiseks tuleb ekraani altäärest ettepoole tõmmata, mispeale see pisut allapoole liigub. Ekraani saab tõsta 180 kraadi võrra ülespoole kaamera kohale nii et pildistaja näeks endast pilti tehes kadreeringut.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-200

 

Video salvestamise ja taasesitlusrežiimi nupud on huvitavalt paigutatud tagaküljele, korpusest tugevalt eenduva kummeeritud ala sisse. Need nupud on pisikesed ja pole väga mugavad vajutada – aga ega nad ilmselt peagi olema, sest sellises asukohas vajutuksid nad muidu kogemata liiga tihti. Kummeeritud pöidlakõrgendus tagaküljel on iseenesest väga hea lisandus ja muudab kaamera käes hoidmise mugavamaks kui ka kindlamaks.

 

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-12

Ekraan eendub kaamera korpusest vajadusel tugevalt väljapoole, sest konstruktsioon on ühe asemel kahe liigendiga. See võimaldab ekranai kallutada ka allapoole – nii on hea kadreeringut vaadata näiteks siis, kui teeme pilti kõrgelt enda pea kohalt.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-400

Kaamera peal on ka Canoni standardne välguking. Selle abil saab kasutada kõiki Canoni peegelkaamerate välgukinga kinnituvaid lisatarvikuid ja muidugi EOS M-seeria hübriidkaameratele valmistatud elektroonilist pildiotsijat. Sest pildiotsijat M3 kaameral integreeritud pole.

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-110

 

Metalsed rattad ja magneesiumsulamist korpuse pärlendavaks töödeldud pealispind teevad EOS M3 kaamera ilusaks. See on hoopis teistsugune, modernsem disainikeel kui see, mida evivad Olympus ja Fujifilm oma hübriididega.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-506

 

Välklamp kargab heeblitõmbe peale välja kaamera paremast ülaservast. Vajadusel saab seda sõrmega ülespoole tõmmata, et suunata välguvalgust pildistatavale näiteks laest. See lagi peab siis muidugi olema üsna lähedal ja valge, sest integreeritud välklambi võimsus jääb teadagi alla välise välklambi sähvatusele.

 

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-115

 

Ekraanile kuvatava informatsiooni hulka saab muuta.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-116

 

INFO nupule vajutades saab ekraanile kuvada peegelkaaemraekraanidelt tuttava seadete kuva. Siit on puuteekraani abiga päris mugav vastavat parameetrit muutma suunduda. Selline infoekraan on eeskätt aga siiski mõeldud välise elektroonilise pildiotsijaga pildistamiseks, sest varjutab kadreeringu.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-118

 

LCD-ekraanilt kadreerides saab kasutada teistsugust kiirmenüüd – see avaneb Q/SET nupule vajutades ja kuvab olulisemad seadistused kahele poole ekraani äärde. Nii, et kadreering ekraani keskosas ikka näha oleks.

 

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-119

 

ka peamenüü on puutetundlik – see tähendab kiiremat navigeerimist.

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-123

 

Peamenüü on jagatud neljaks peasakiks ja need neli peasakki omakorda alamsakkideks. Lihtne ja selge menüü, nagu Canonil ikka.

 

 

canon-eos-m3-hybriidkaamera-photopoint-10

Minu, kui Canoni 5D-seeria peegelkaamera kasutaja jaoks oli EOS M3 juures kõige meeldivamaks omaduseks käsitlemismugavus. Kuna sellel hübriidkaameral on täpselt samamoodi kaks valikuketast, nagu Canoni keskklassi peegelkaameratel, oskasin ma seda käsitseda ja kõik vajalikud seaded üles leida kohe esimese korraga. Säri juhtimine kulges ilma mõtlemata ja intuitiivselt – nagu ma oleks EOS M3 kaamerat juba kaua aega kasutanud.

Seepärast võibki EOS M3 kaamerat – eriti nüüd, pärast juhtnuppude lisandumist ja parendatud ergonoomikat – soovitada neile, kes pildistavad suuremate Canoni peegelkaameratega ja sooviks vahepeal midagi kompaktsemat taskusse pista. Oleks vaid, et Canon nüüd sellele võimekale kaamerale ka mõned head objektiivid valmis teeks, mis ka profimale kasutajale meelepärased oleks. Profimad kasutajad peaksid muidugi arvestama, et EOS M3 teeb küll head pilti, aga spetsiaalsemate pildistamiste juures võib kogenud fotoproff hätta jätta. Näiteks särikahveldusel on üksikkaadrite pildistamise vahel umbes 1-sekundiline lääg. Loodame, et see on asi, mida Canon on juba tarkvarauuendusega parandamas.

Oma peegelkaameraliku juhtimissüsteemiga on EOS M3 kindlasti väga meeldiv kaaslane kompaktkaamera või nutitelefoni pealt tulevale fotohuvilisele. Sellisele pildistajale, kelle fotografeerimisharjumused ei vaja nõudlikke funktsioone ja kes ei huvitu kompaktsetest valgusjõuliste fiksobjektiivide valikust. EOS M ei asenda funktsionaalsuse poolest samas hinnaklassis olevaid peegelkaameraid, küll aga pakub kompaktset pildistamisrõõmu ja kvaliteetseid fotosid.

DJI Phantom 3 nipid 1. 6 asja, mida alati enne drooni õhkutõusu kontrollida
autor: Lauri Veerde

Mitte ükski piloot ei tõuse oma tavalise lennuki või helikopteriga õhku enne, kui pole teostanud põhjalikku lennueelset kontrolli. Täpselt samamoodi peaks käituma ka drooni lennutav piloot. Olenemata sellest, kas tegu on esimese või kahesajanda lennuga – üle tuleb kontrollida ümbrus, lennumasin ja lendur ise. Daniel näitab Phamtom 3 drooni abil kuute olulist sammu, mida tema enne igat lendu kontrollib.

Juubilar: Canon EOS 5D seeria saab 10-aastaseks
autor: Oskari Värä

p2015may28c

Canon EOS 5D seeria tähistab septembris juba kümnendat sünnipäeva. 2005. aasta augustis hakkasid vaikselt levima kõlakad uuest Canoni kaamerast. Tarbijad soovisid lihtsalt täiskaadriga digitaalset peegelkaamerat, mis oleks enam-vähem mõistliku suurusega ning hind poleks ulmeline. Et aru saada 5D tähtsusest, tuleb veidi tunda kaameraturgu, mis sel ajal valitses. Täiskaadritest oli vaid Contax N-Digital, mis oli kasutatav vaid ISO 100 juures ja ainult AA akupatareidega. Teine oli Canon EOS 1Ds, mis oli suur, raske ning roppkallis ja kolmas Kodak Professional, millel polnudki suurt häda peale selle, et see oli aeglane ja pildid mürased.

Lõpuks 2005. aasta septembris turule toodud Canon EOS 5D oli esimene täiskaadersensoriga peegelkaamera, mis polnud suunatud vaid professionaalidele. 35,8 x 23,9 mm CMOS-sensoriga kaamera tõi soodsama hinnaga ning suurepärase pildikvaliteediga täiskaadri massidesse, muutes selle vägagi levinuks. Tolle aja kohta suure 2,5-tollise ekraaniga kaamerale lisas väärtust veel see, et pea kõik alates 1987. aastast toodetud Canoni objektiivid sobisid sellele (v.a. EF-S) ning lõpuks said Canoni filmikaamerate omanikud kasutada digitaalmeediumi ning kaadri vaatenurk jäi samaks. Tohutu eelis, 50mm lõpuks oli ka 50mm.

2008. aastal nägi ilmavalgust aga juba teine versioon – EOS 5D Mark II, mis lõi peegelkaamerate jaoks tee filmimaailma. Kaamera tulekuga liikus edasi HD-kvaliteediga filmimine peegelkaameraga ning muutis filmimise lihtsamaks. Sellega kaasnes suur menu nii filmitööstuses kui ka amatööride seas. On ju üks seriaali Dr. House osa filmitud EOS 5D Mark II kaameraga.

canon-5d-mark-ii-angle1

Canon EOS 5D Mark III nägi ilmavalgust 2012. aasta märtsis, mis on kiirem, parema tundlikkusega ning täpsema autofookusega kui eelkäija. Fokusseerimissüsteem oli võetud tippkerelt 1Dx. Kaamera oli nii nõutud, et alguskuudel oli see pidevalt defitsiidis. Canon lihtsalt ei jõudnud neid nii palju toota kui oli nõudmist.

Neljanda ning seni viimase põlvkonna kaamerad avalikustati 2015. aasta veebruaris. Korraga tuli kaks kaamerat – EOS 5D R ning EOS 5D S R, mis tõid jälle veelgi paremad sensorid ning kõrgeima resolutsiooni, mida täiskaader peegelkaameratel eales nähtud – 50,6 megapikslit.

Canon EOS 5D seeria tähtsust fototehnika arengus ei saa alahinnata. Kuigi tegu polnud tehnoloogiliselt millegi väga uuega, oli täiskaader sensor väikses keres ning taskukohase hinnaga. Tegu on tõesti alati olnud väga populaarse tippmudeliga ning kindlasti on nii mõneski fotokotis veel esimese põlvkonna mudel. Kui natuke jätkata ülistussõnadega, siis 5D kohta öeldakse, et see on kaamera, mis tappis filmifotograafia.

Allikas: Canoni pressiteade

Eedeni keskuses asuv Põnnikaamera kutsub lendama
autor: Jürgen Veerme

eeden-1

Kui oled lastega Tartus, Eedeni kaubandus- ja vabaajakeskuses ringi liikumas, siis astu kindlasti meie Põnnikaamera juurest läbi. Keskuses toimuva suure kampaania “Lastele mõeldes” puhul on Põnnikal sulle üllatus.

Nimelt on Põnnikaamera fotole Photopointi Eedeni kaupluses kõik pildiraamid 50% soodsamad. Tuleb vaid sobiv välja valida!

Põnnikaamera asub Eedeni keskuse I korruse aatriumis ning pakkumine kehtib kuni 7. juuni 2015

 

Võta põnnid kaasa ja tule Eedeni Põnnikaameraga lendama!

 

Põnnikaamera – see fotokioski ja lennumasina kooslus kannab pisikese piloodi pilvede vahele heljuma. Samal ajal pildistab lõbus mehike fotokioski esiküljel olevast fotosilmast lendurist vahva foto, mis sealsamas – sekundite jooksul välja prinditakse.  Prinditud foto ümber saab valida värvilise raami – koerte ja kiisude ning muude tegelastega.  Lennureis ja paberfoto maksavad 2€ ning sõit kestab kaks minutit.

Lisaks Eedenile saab lapsed Põnnikaameraga lendama viia Lõunakeskuses, Tartu Kaubamajas, Kristiine, Ülemiste ja Rocca al Mare keskuses.

Valitud Canoni kaamera ostul saad Canonilt loovad kingitused kauba peale
autor: Jürgen Veerme

canon-adobe-blog

Kui oled nõuks võtnud teha järgmised sammud fotograafia ja videote maailmas, siis tee need Canoni tippklassi peegelkaamerate abiga. Lisaks kaasagsetele funktsioonidele ja suurepärasele jõudlusele aitab Canon praegu muuta Sinu fotod veelgi loomingulisemaks.

Kui ostad suvel Photopointist valitud Canon digipeegelkaamera, siis saad Canonilt loovad kingitused kauba peale.

Canon EOS 5D Mark III või EOS 6D kaamera ostul saab:

 • Wacom Intuos Pro Medium graafikalaua (kingituse väärtus 500€);
 • aastase Adobe® Creative Cloud Photography Plan litsensi

Canon EOS 7D Mark II või EOS 70D digipeegli ostul saab:

 • Wacom Intous Pro Small graafikalaua (kingituse väärtus 375€);
 • aastase Adobe® Creative Cloud Photography Plan litsensi

Kingitused toimetab Canon sinuni, kui oled Photopointist soetatud kaamera nõuetekohaselt Canoni veebilehel registreerinud.

Kampaaniatoodete ostuperiood kestab kuni 31. juulini 2015. Ostu saab Canoni veebilehel registreerida kuni 31. augustini 2015.

Täpsed juhised ja taotlusevormi leiad Canoni kampaania veebilehelt

 

Vaata Canon peegelkaamerate valikut Photopointi e-poes ›

 

Loe ja vaata lisaks:

1 2 3 4 5 6 7 8