Vaata videot: Kuidas pildistada ilutulestikku?
autor: Jürgen Veerme

Järjekordne aasta on taas kohe-kohe läbi saamas. Mõni võtab aastavahetusel õue ilutulestikku vaatama minnes kaasa šampusepudeli, mõni jälle oma abikaasa. Üks tulihingeline fotohuviline võtab aga kaasa fotokaamera ning igatseb imeilusaid rakette pildile püüda. Lauri ja Anton käisid mõningad aastad tagasi põllu peale, et teha aastavahetuse ilutulestiku jaoks juba varasel õhtutunnil sooja.

Antonil oli kaamera, statiiv, raketid ja assistent ning palju kasulikke nõuandeid, mida ta soovib ka sulle videos jagada.

Palun kliki video vaatamiseks siia

Ilutulestikku pildistades:

  • Vali asukoht pisut kaugemale kui ilutulestiku vaatamiseks
  • Aseta kaamera kindlasti statiivile
  • Lülita kaamera “Bulb” režiimile
  • Kui sa ei tea, kuidas seda teha, siis vaata kaamera kasutusjuhendist. See väga lihtne.
  • Kui sinu kaameral “Bulb” režiimi ei ole, siis vali sobiv pildiprogramm (uuematel digikompaktidel on olemas spetsiaalne “Fireworks” režiim). NB! Statiiv on siiski rangelt soovituslik.
  • Sea ava ja ISO nii, et umbes 1/2 sekundi jooksul tuleks kenasti säritatud pilt (kui tahad pildile püüda ühte raketti).
  • Kui kaadrisse jääb ka linna- või muud maastiku, siis sea ISO ja ava enne pildistamist nii, et maastik oleks korrektselt säritatud.
  • Kui soovid pildile püüda mitme raketi lõhkemist peaksid säriajaks arvestama 2-6 sekundit.
  • Lülita objektiiv manuaalsele teravustamisrežiimile. Teravusta lõpmatusse.
  • Ava katik päästikule vajutades pisut enne kui portreteeritavad raketid õhus plahvatavad.
  • Sulge katik kohe pärast seda kui pildistatavad raketid on plahvatanud.

 

Kaunist vana aasta lõppu!

Kuumad kuulujutud: Olympus E-M5 II võimaldab teha 40 megapiksliseid fotosid
autor: Oskari Värä

omdem5_1

 

Veebis liikuvate kuulujuttude kohaselt saab Olympuse hübriidkaamera OM-D E-M5 peagi järeltulija. Uue kaamera nimi on tõenäoliselt Olympus E-M5 II või Olympus E-M5 Mark II. Väidetavalt usaldusväärsetest allikatest on läbi käinud jutud, et keres on vana põlvkonna 16 megapiksline sensor kuid sensori nihutamise tehnoloogiaga, mis kasutab Olympuse 5-teljelise stabilisaatori abi, saab teha kuni 40 megapiksliseid fotosid.

Tegu pole küll täiesti uue tehnoloogiaga kuna Hasselblad on juba varasemalt seda teinud oma 200 megapikslise kaamerakerega, millel samuti sensor liikus ja pilt pandi kokku kuuest säritusest. Kuid tavatarbijatele mõeldud kaameras on selline tehnoloogia esimest korda.

shift1

Muus osas räägivad kõlakad, et kaamera tehakse ilmastikukindlaks ja suudab filmida 4K videot 24/25/30 kaadrit sekundis.

Kuna pilti hakatakse kokku panema mitmest säritusest, siis kiirelt liikuvaid objekte sellisel moel pildistada ei saa. Siiski ei pruugi olla võimatu, et funktsiooni on võimalik kasutada käest pildistades. Kuna asi on veel siiski kuulujuttude tasemel, võib veel palju muutuda. Hetkel ollakse aga üpris kindlad, et uut kaamerakeret näeme veebruari alguses, Jaapanis, Yokohamas toimuga CP+ fotomessi aegu.

Allikas: Petapixel.com

Kasulikud vidinad 124. SelfieMAKER Smart – monopod ägedamate nutitelefonipiltide ja video jaoks
autor: Lauri Veerde

selfie-maker-statiiv-photopoint-309

Seekordne kasulik vidin peegeldab hästi viimase aasta ühte kuumimat trendi fotograafiamaailmas. Selfie`de, enekate või endlite tegemine on väga popiks muutunud ja ega siis fototarvikute tootjadki seda tähelepanuta jätnud ole.

Kasulik vidin nimega SelfieMAKER Smart on põhimõtteliselt üksjalg ehk monopod, mida hoitakse käes. Selles osas on see päris samasugune, nagu näiteks GoPro on valmistanud oma seikluskaamerale selleks, et seiklejad saaksid end efektsete nurkade all filmida ja pildistada.

SelfieMaker on aga selline teleskoop, kuhu saab seikluskaamera asemel kinnitada nutitelefoni ja siis selle abil endast – üksi või koos sõpradega ägedamais foto- või videorakursse püüda. Kui kasulik see vidin nüüd on – selles osas ilmselt lähevad kallite lugejate arvamused kõvasti lahku. Ärgem aga langetagem enne kohtuotsust, kui ei ole tootega lähemalt tutvust teinud:

NB! Esmaspäeval, 22.12 loosime sellesama SelfieMAKER statiivi siinsamas kõikide vahel välja, kes sellesama postituse alla kommentaariumisse enda selfie üles laevad. Enekat saad kommentaari sisse lisada kommentaari sisukasti allääres vasakul olevale ikoonile klõpsates :)

selfie-maker-statiiv-photopoint-301

Sellises pakendis võib SelfieMAKER`it poodide lettidel kohata. Siin võtame lähema vaatluse alla rohelise varrega mudeli. Kuid olemas on ka igasuguste muude värvitoonidega eksemplare (vaata altpoolt).

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-302

Käepideme põhja all on statiivikeere. Seega saab seda üksjalga parema stabiilsuse jaoks ka statiivile kinnitada. Samuti on varre küljes randmerihm – et vars koos kalli nutitelefoniga ärevama fotosessiooni ajal asfaldile ei lendaks.

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-304
selfie-maker-statiiv-photopoint-303

 

Üksjala pea ehk see koht kuhu kinnitub nutitelefon liigub nii horisontaal- kui ka vertikaalsihis.

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-400
selfie-maker-statiiv-photopoint-305

 

Nutitelefoni saab pea külge kinnitada lihtsalt – fiksaator tuleb lihtsalt pisut laiemaks tõmmata ja telefon klambri vahele asetada. Klambri seinad on vooderdatud kummiga et kallis kõnetoru ikka kindlalt oma pesas püsiks. Püsib küll.

 

selfie-maker-statiiv-photopoint-306
selfie-maker-statiiv-photopoint-308
selfie-maker-statiiv-photopoint-307

 

 Kui telefon on oma kohale kinnitatud, saab seda seal igas suunas keerata ja pöörata – nii nagu tarvis.

Ja ega siis polegi muud kui nutitelefoni fotokaamera aegvõtte peale ja selfie`sid vorpima. Või videoid. Sellist laadi monopodiga saab üsna efektseid videoid meisterdada – peab ainult loovust olema, mida minul sellel kiirel reedeõhtul ilmselgelt kuigi palju ei ole. Mõni näide siiski:

A video posted by Photopoint (@photopoint) on

A video posted by Photopoint (@photopoint) on

 

Selline on SelfieMAKER Smart – üksjalg (või täpsemalt öeldes ükskäsi), mis on mõeldud enda pildistamiseks ja filmimiseks pisut huvitavamalt-ägedamalt. Lisaks nutitelefoni hoidvale mudelile on Photopointis tegelikult ka sellised eksemplarid, mille külge saab kinnitada kompaktkaamera. Need leiad siit.

Karbist välja: LED valgusti GoPro seikluskaameratele – Knog Qudos
autor: Lauri Veerde

 gopro-led-valgusti-knog-qudos-11

Siin on pisike tugev ja võimas LED-valgusti, mis on valmistatud spetsiaalselt kaaslaseks GoPro seikluskaameratele. Austraalia tootja Knog poolt valmistatud LED-lamp nimega Qudos aitab efektsed õhulennud kaadrisse püüda ka pimedamatel õhtutel, kui päevatööst väsinud ajuga seikleja suusarajale või kelgumäele tormab. Qudos on üllatavalt kvaliteetne ja väga hästi läbi mõeldud vidin, mis peab vastu kauemgi kui seikluskaamera ise ning mida saab kasutada ka lihtsa taskulambina või valgustusallikana mõne muu kaamera juures. Vaatame lähemalt.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-1

Tavapärase pappkarbi asemel on see lamp pakendatud metallist karbi sisse. See tõik viitab juba eos toote keskmisest kvaliteetsemale olemusele.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-2

Vaatame üle lambi olulisemad tehnilised omadused:

  • Valgusallikas: 3 LED dioodi
  • Valgusvoo maksimaalne heledus: 400 luumenit. Valgust on võimalik seada heledamaks/tumedamaks
  • Valguse temperatuur: 5000K
  • Vooluallikas: 1000 mAh liitiumaku
  • Aku vastupidavus: sõltuvalt valguse heledusest 0,7 – 4,3 tundi
  • Kinnitus: Kaamera välgukinga, statiivile, GoPro lisatarvikute külge
  • Ilmastikukindlus: IP68
  • Veekindel kuni 40m
  • Mõõdud: 31 × 70 × 40 mm
  • Kaal: 150 g

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-3

Karpi lahti harutades näeme, et erinevad osad on paigutatud ilusasti ükshaaval eraldi pesadesse. Tugevast vahtkummist detailide sisse.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-4

Karbis on: Knog Qudos LED valgusti, Micro USB kaabel laadimiseks, Kaheosaline kinnitus GoPro kaamera jaoks, väiksem kinnitus valgusti asetamiseks statiivile/välgukinga, kaks kinnituskruvi, 2 pehmenduspadjandit, kleepsud ja eestikeelne kasutusjuhend.

 

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-100

 

Valgusti esiküljel on näha kolm LED dioodi. Täisvõimsusel heidavad need üllatavalt heleda valgusvihu. Nagu näha, on alumine LED pisut hajutatum. Nende kolme dioodi kombineerimine võimaldab valguse langemise nurka ja intensiivsust muuta.

gopro-led-valgusti-knog-qudos-103

 

Tahaküljelt, läbi plastikust akukaane, paistavad neli märgutuld, aku ja micro USB pesa mille kaudu saab akut laadida.

 

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-101
gopro-led-valgusti-knog-qudos-102

 

Knog Qudos valgusti on pisike tugev tükk, valmistatud alumiiniumsulamist. See peab vastu kukkumistele ja sellega võib valgust näidata kuni 40 m sügavusel vee all. Välimuse poolest näeb see välja nagu retrostiilis mikrofon.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-300

Valgusti peal on selle üks ja ainuke juhtnupp. Siin on ka klamber, millest saab lahti päästa akukambri luugi.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-8

Knog Qudos on valmistatud spetsiaalselt GoPro kaamerate jaoks (kuigi seda saab kasutada ka teiste seikluskaameratega) ja seetõttu on sellel kaasas kinnitusvahendid mis on sarnased GoPro kasutatavatele. Ülal pildil kinnitasin Knog kahepoolse kinnitustarviku külge GoPro standardse aluse. Kahjuks on aga Knog alumine kinnitus millegipärast tehtud natuke laiem kui GoPro standard ja seetõttu ei fikseeru need kaks detaili omavahel nii hästi kui võiks. Ilmselt saaks seda olukorda paari seibi või mõne muu tihendiga parandada.

Samuti on ülal pildil vasakul olevate kinnituskruvide plastikust otsad laiemad kui GoPro standard ja seetõttu ei saa neid kasutada näiteks otse GoPro kaamera all.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-5

Üles, kahepoolse kinnituse külge fikseerub GoPro kaamera aga probleemideta. Sellise komplektiga on hämaras üsna mugav filmida – liiatigi et kogu komplekt on ju ka põrutus- ja veekindel.

Ülaloleval pildil on kogu kupatus kinnitatud pisikese kaasas oleva adapteri abil kiirkinnitusplaadi statiivikeermesse. Selle pisikese kaasas oleva adapteri võib aga eemaldada ja siis saab komplekti asetada ükskõik millise GoPro kinnitustarviku külge.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-102-2

 

Pisikese, lambiga kaasa tuleva statiiviadapteri saab soovi korral otse valgusti külge kinnitada.

gopro-led-valgusti-knog-qudos-101-2

 

Niimoodi saab lambi fikseerida kaamera välgukinga või otse statiivile.

 

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-105
gopro-led-valgusti-knog-qudos-104

 

Lambi peal oleva, vedruga varustatud kinnituse avades saab lahti teha akukambri luugi. See luuk on korralikult varustatud tihendiga, et lambi sisse mingil juhul vett ei satuks.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-107
gopro-led-valgusti-knog-qudos-108

 

 Lambi tagaküljelt paistavad nüüd kenasti neli märgutulukest ning aku. Aku eemaldamiseks piisab, kui tõmmata selle küljes olevast plastikdetailist.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-122
gopro-led-valgusti-knog-qudos-121

 

Kolmpektis on pisike USB-kaabel. Ühes otsas täissuuruses USB pistik ja teises standardne micro USB pistik (selline, nagu valdaval osal Android nutitelefonidest).

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-9

Aku laadimiseks tuleb aku sellesama kaasas oleva juhtmega (või mõne muu Micro USB kaabliga) ühendada arvuti USB porti. Akut võib vabalt laadida ka mobiiltelefoniga kaasas oleva laadimisadapteriga. Igaks juhuks tasub jälgida, et laadimisadapteri andmed vastaksid tootja poolt antud spetsifikatsioonidele: AC sisend: 90-260VAC 50/60Hz. DC väljund: 5VDC (+0,25V/-0,1V)2A.

Aku laadimisaeg on 5-6 tundi.

Valgusti läheb tööle sellel olevat nuppu pikemalt alla vajutades.

 

Lai, 440 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-109

Lai, 225 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-110

Kitsas, 175 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-111

Kitsas, 100 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-112

Ülilai, 270 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-113

Ülilai, 70 luumenitgopro-led-valgusti-knog-qudos-114

gopro-led-valgusti-knog-qudos-115
gopro-led-valgusti-knog-qudos-116
gopro-led-valgusti-knog-qudos-117
gopro-led-valgusti-knog-qudos-119
gopro-led-valgusti-knog-qudos-118
gopro-led-valgusti-knog-qudos-120

 

Valgustil on 3 erinevat režiimi, ja igas režiimis on olemas veel heledam (tähistatud sinisega) ja tumedam (tähistatud rohelisega) valgustatuse aste. Neid režiime saab vahetada valgusti ülal olevat nuppu lühemalt kui 2 sekundit alla vajutades. Ülal näed kõiki kuute režiimi ja neile vastavat valgusvihku laual.

 

gopro-led-valgusti-knog-qudos-6

Video filmimisel eriti just pimedas ja hämaras – tekib tihti vajadus lisavalguse järele. Ja mitte ainult pimedas vaid ka päikeselisemal päeval – kui filmitavas kaadris mõni oluline objekt varju jääb, saab LED-valgustit kasutada täitevalguse suunamiseks ning filmitud video on hoobilt ilusam. Qudos Knog kinnitusvahendid ai ühildu 100% GoPro kinnitusvahenditega. See LED-lamp on aga kvaliteetse koostekvaliteediga, vastupidav ja hästi läbimõeldult mugav kasutada. Soovituslik kõigile, kel on GoPro seikluskaamera.

Sony a77 II tarkvarauuendus v2.0 toob kiirema autofookuse
autor: Kristi Vikman

SONY_2

 

Sony uuendas  detsembri teisel nädalal oma (pool)professionaalne peegelkaamera Sony a77 II  püsivara. Milles uuendus täpsemalt seisnes? Nimelt lisati 2.5x kiirem autofookus hämarates valgusoludes ning XAVC-S formaadis full HD video tegemise võimalus.

Nüüdsest on video salvestamise kiiruseks 50p/25p PAL ning 60p/30p/24p NTSC režiimis salvestades, mistõttu on vajalik SDXC kaart kiirusega vähemalt klass 10 (või rohkem). 

Versioon 2.0 on saadavalt alates 11. detsembrist allalaadimiseks Sony veebilehel – selleks kliki siia!

Allikas: Dailycameranews

1 2 3 4