PMA 2010 – mida oodata?
autor: Lauri Veerde

Eurooplastele on kõige olulisemaks fogograafiaga seotud messiks kahtlemata üle kahe aasta Saksamaal toimuv Photokina. Kaugel Ameerikamaal on samaväärseks sündmuseks olnud PMA fotomess. Osalejatele ja ajakirjanikele algab see juba täna, täie hoo saab mess sisse aga 23. veebruaril, kui uut fototehnikat kõigile külalistele presenteerima asutakse.

Mineviku vormi seadsin ma üleeelmise lause seepärast, et käesoleval aastal on PMA küüditatud Las Vegasest Anheimi linna. Lisaks sellele on Canon teatanud, et tema sel aastal messil üles ei astu. Need märgid annavad ilmselt tunnistust PMA vaiksest hääbumisest.

Selline hääbumine annab aga kasvuruumi teistele messidele. Sel sügisel oma järge ootav Photokina tõotab tulla võimsam kui iial varem. Ka äsja lõppenud CES elektroonikamessil esitleti muljetavaldavalt üle 60 digitaalse fotoaparaadi. Kui kuivama hakkavale õunapuule nael südamikku lüüa, siis kannab ta veel ühe aasta jagu ilusaid õunu. Vaatame, millised need PMA õunad sel aastal olla võiksid.

All esitatud arvamusavaldused põhinevad kuuldustel ning on ametlikult täiesti kinnitamata.

Canon: Kuigi Canon PMA fotomessi oma kohalolekuga ei õnnista, viitavad mitmed allikad sellele, et järgmisel nädalal on oodata midagi suuremat kui algtaseme digikompakt. Ilmselt on see 1Ds Mark IV (32 MP sensoriga ?). Võibolla koos sellega ka paar objektiivi (EF 24-70 f/2.8L IS  ?). Canoni pressiteadet on oodata 23 veebruaril. Vaata lisaks canonrumors.com veebilehelt.

Nikon: kompaktkaamerad Coolpix S8000,  P100,  S3000 ja S8000.

Pentax: Kolm uut digikompaktkaamerat, nende hulgas W90 veekindel aparaat, mis juba siin-seal ennast lekitanud on.

Panasonic: Kaks vingemat kompaktkaameramudelit (uuedatud DMC-LX3?), Lumix DMC-G1 järglane. Ilmselt ka paar Micro Four Thirds objektiivi.

Olympus: Paar kompaktkaamerat. Ilmselt mitte midagi põrutavat.

Sony: kompaktkaamerad ja α700 järglane

Pentax K-x peegelkaamera – kaheksa uut värvitooni märtsikuus
autor: Lauri Veerde

Pentax annab teada, et paiskab juba märtsikuus Euroopa turule värviliste keredega K-x digitaalsed peegelkaamerad. Juba praegu on ka Photopointi tootevalikus lisaks mustale veel ka sinine, punane ja valge K-x. nendele lisanduvad peagi beeži, helepruuni, tumepruuni, roheka, metalse heleroosa, hõbedase tumeroosa ja oliivirohelise kerega K-x digipeeglid. Tegemist on limiteeritud seeriaga, mis tuleb Eestis müügile ainult Photopointi kauplustes.

Kui siiani valikus olnud sinise, punase ja valge kerega kaamerate puhul on komplektis ka vastavat värvi 18-55 mm objektiivid, siis uute värvitoonidega aparaatide objektiivid on standardselt musta värvi. Värviliste K-x komplektide (peegelkaamera + 18-55 mm objektiiv) hind jääb samaks nagu see on musta värvi mudelil – 8499 EEK.

Kohe, kui K-x eelmise aasta sügisel turule tuli, lansseeris Pentax Jaapanis ka veebikeskkonna, kust sai tellida 100 erineva värviga K-x digipeegleid. Värvilistel kaameratel oli Jaapanis väga suur menu – seepärast otsustati nüüd ka Vana Maailma kalvinistlikult konservatiivset ellusuhtumist veidi proovile panna.

Kata suur kotikonkurss on lõpusirgel. 100 000 kroonine peaauhind veel vakantne
autor: Lauri Veerde

Juba veidi enam kui kolme kuu eest kuulutas Kata välja suurejoonelise konkursi nimega Dream Bag Challenge. Igaüks saab sellel konkursil osaleda – vaja on ainult head ideed ideaalsest fotokotist. Idee tuleb paberile kritseldada ning koos kommentaaridega Kata vastaval veebilehel üles laadida.

Konkursi auhinnafond on tõeliselt kuninglik – kõige parem idee on väärt ilmselt enamgi kui 100 000 krooni. Seda saab aga teele saata kuni esimese märtsi südaööni.

Niisiis: 11 päeva veel aega. Loe auhindade kohta lähemalt eelmisest samateemalisest postitusest ja vaata lisa Kata Dream Bag Challenge veebilehelt.

Snäpi fotokonkurss „Saaremaa külmakirjad“
autor: Kettrud Pai

Pildipangas Snäp on käimas fotokonkurss nimega „Saaremaa külmakirjad“.  Osalema oodatakse fotodega, mis on tehtud Saaremaal 2010 aasta talvel.  Parimad pildid valib välja žürii, kuhu kuuluvad fotograaf Lembit Michelson, harrastusfotograaf Devi Tompel, Akriibia OÜ juhataja Õie Õll ja Kultuuriühing Eesti Fotofestival MTÜ juhataja Simon Tompel. Lisaks valitakse internetihääletuse teel ka publiku lemmik.

Tööde puhul hindab žürii fotograafide leidlikkust lume ja jää loomingu jäädvustamisel.

Üks väike jalutuskäik Kuressaares, ringsõit Saaremaal, pildista erakordselt külma ja lumerohket talve. Külmakirjad on loominguline pildistamine, vaata mida huvitavat teevad jää, lumi, härmatis, külm ning jääpurikad. Pildista lumemütsidega põõsaid-puid hoopiski teise nurga alt kui tavaliselt oled harjunud nägema.

Fotokonkursi auhinnad:

I koht: Photopointi veebipõhise fotokursuse täispakett, väärtus 2999.-

Lisaks kaks tasuta pääset fotofestivalile (valikuliselt: aprill – Tallinn või juuni – Pärnu).

II koht: Tamraci fotokott

Lisaks tasuta pääse fotofestivalile (valikuliselt: aprill – Tallinn või juuni – Pärnu).

III koht: Velboni statiiv

Publiku lemmikule – eriauhind.

Korraldavad Kultuuriühing Eesti Fotofestival MTÜ ja Photopoint.

Konkursi kestvus: 12. veebruar – 31. märts 2010, võitjad kuulutatakse välja 05. aprill 2010.

Panasonic`u veekindel kompaktkaamera Lumix FT2
autor: Lauri Veerde

Aasta eest tõi Panasonic välja oma täitsa esimese veekindla kompaktkaamera DMC-FT1. Nüüd esitleb firma selle edasiarendatud versiooni nimega DMC-FT2. See on oma eellasest vastupidavam, kannatades kukkumist kuni 2 m kõrguselt (FT1 – 1,5 m) ning olles veekindel kuni 10 m (FT1 – kuni 3m). Lisaks nendele päris esmaklassilistele omadustele töötab aparaat tõrgeteta kuni -10 kraadises pakases.

Pilti teeb ka. Selleks on tal olemas 14 MP sensor, 28-128 mm (35 mm ekvivalent) objektiiv optilise värinastabilisaatoriga, 2,7″ LCD ja vanemast mudelist kiirem Venus Engine HD II pildiprotsessor.

Videot teeb ka. 1280 x 720 piksli suurust HD formaadis AVCHD Lite videoklippe. Filmid ja pildid salvestatakse SD/SDHC/SDXC mälukaardile.

Pressiteade, 12. veebruar 2010

Vastupidav Lumix FT 2 on ideaalne partner vabaõhuseiklusteks

Veel tugevama konstruktsiooniga fotode/videote salvestamiseks mõeldud hübriid-digikaamera Lumix DMC-FT2 on külma-, vee-, tolmu- ja põrutuskindel. Lisaks iseloomustavad kaamerat 28 mm lainurkobjektiiv ning võimas optiline pildistabilisaator POWER O.I.S. ja intelligentse eraldusvõime tehnoloogiaga.

Panasonic tutvustas uut LUMIX-digikaamerat DMC-FT2, mis on spetsiaalselt välitingimusteks kasutamiseks mõeldud LUMIX-digikaamera DMC-FT1 järglane. AVCHD Lite vormingus kõrglahutusega video salvestamise suutlikkusega uus 14,1-megapiksline FT2 on veelgi tugevamaks ja jõulisemaks muudetud: see on veekindel kuni sügavuseni 10 m, löögikindel kukkumisel kuni 2 m kõrguselt, külmakindel kuni temperatuurini -10 Celsiuse skaalal ja tolmukindel. Sisemiselt annab kaamerale jõu värskelt väljatöötatud Venus Engine HD II, mis rakendab ka intelligentse eraldusvõime tehnoloogiat “Intelligent Resolution”.

Kaamera võimaldab salvestada AVCHD Lite vormingus kõrglahutusega videoid senisest kauem ning suurepärase kõrglahutusega visuaalse kvaliteedi ja helikvaliteediga. See muudab kaamera tõeliseks hübriidkaameraks, kuna see toimib efektiivselt nii digi- kui videokaamerana.

Panasonicu LUMIX-digikaameraid iseloomustav intelligentne automaatrežiim iA sisaldab võimsat optilist pildistabilisaatorit POWER O.I.S., mis tagab tavalise optilise pildistabiliseerimise süsteemiga MEGA O.I.S. võrreldes kahekordse summutusvõime. Uus võimas optiline pildistabilisaator POWER O.I.S. kompenseerib efektiivselt päästiku vajutamisel või öösel pika säriajaga salvestamisel füüsiliselt tekkivat käte värinat, et saaksite nautida selgeid kujutisi. iA-režiim on kasutatav ka video salvestamise režiimis. See valib automaatselt kõige sobivama võtterežiimi ning aitab korrigeerida kätevärina, teravdamise ja heledusega seotud probleeme. iA-režiim on seega sobiv terviklahendus ilusate fotode ja videote jäädvustamiseks.

Veel ühe sammu võrra edasi viidud kasutuslihtsus ning nii fotode kui videote salvestamiseks hästi läbimõeldud töökäskluste süsteemi organiseeritud arvukad funktsioonid muudavad mudeli DMC-FT2 täiustatud vastupidavaks hübriid-digikaameraks.