Maastikufoto lainurgata – fotoreis Pentaxiga Assooridele
autor: Kalle Toom


Oktoobri keskel ootas ees puhkusereis Assooridele ja otse loomulikult tähendas see mingil määral ka fotoreisi. Kuna nii kaugele on rahakotile põntsu panemata mõistlik lennata odavlennufirmadega, siis oli pagasi hulk ja kaal kriitilise tähtsusega. Mida siis fototehnikast kaasa võtta?

Isegi võhikule on selge, et vulkaanilised saared pakuvad suurepäraseid võimalusi eelkõige maastikufotoks – dramaatilised vaated mägede, orgude ja ookeaniga – see tähendab väga head lainurkobjektiivi. Plaanis oli ka vaalade vaatlus ookeanil, nii tundus ka ilmastikukindel teleobjektiiv asendamatu. Kuna minu põhikaameraks on Pentax K-1 peegelkaamera, siis pidi selleks saama Pentax DA* 60-250mm F4 telesuumobjektiiv.

Reisifotograafi siseheitlused

Vaade Vila Franca do Campole ja samanimelisele saarekesele (sisuliselt küll ookeani täidetud kaldeera) Sao Migueli – Assooride üks suurimaist ja ilmselt tuntuim saar – lõunarannikul. Pentax K-1 + DA 60-250mm F4 @ 80mm

 

Kuid mis saab siis lainurgast – objektiivitüübist, mis minu Pentaxi komplektis sisuliselt puudub. Jah, seal on küll täiskaadri kitikas Pentax D-FA 28-105mm F3,5-5,6 – korralik keskmik, aga nii kauge reisi jaoks tahaks midagi terasemat. 28-105mm objektiivi eelisteks on muidugi ilmastikukindlus ja suhteline universaalsus – tüüpilisest 28mm lainurgast lühema teleni.

Loomulikult on Pentaxil suurepärane ülilainurk D-FA 15-30mm F2,8 ja ka valgusjõuline normaalsuum D-FA 24-70mm F2,8, kuid need on tõesti suured, liiga suured. Ja nii kurb, kui see ka pole, sellega Pentaxi kaasaegsete lainurkade loetelu lõppeb. Hädasti oleks tahtnud kasutada ülikompaktset lainurk-fixi, nagu on poolkaadri jaoks DA* 21mm F3,2.

Kuid kahe suurevõitu objektiivi kaasa võtmine tundus problemaatiline, sest käsipagasina läks kirja vaid väiksem fotokott ning ruumi pidi jääma ka väiksele statiivile ja filtritele. Niiviisi sündis otsus, et kõik Assooride maastikuvaated tuleb üles võtta sellesama 60-250mm telega ning sellele tuleb appi vana pannkook Pentax DA* 40mm F2,8 normaalobjektiiv.

Riskantne – kuidas mahutada korraga kaadrisse näiteks ookeani laskuv päike koos kõrgete kaldakaljude ja värviliste pilvedega. Töömahukam – igat vaadet tuleb hoolega kadreerida, et oluline ikka ära mahuks. Aga ehk saan hakkama.

 

Ookean, taevas ja mäed ning pilvede vahelt natuke päikesepaistet. Pentax DA 60-250mm F4 @ 60mm

 

Kolm tähelepanekut maastikufoto pildistamisel teleobjektiiviga

Mille poolest erineb tavaline ehk lainurgaga üles võetav maastikufoto normaal- ja teleobjektiiviga pildistatust?

Esiteks kadreerimine – kui pole lainurka, siis tihtipeale ei saa enam loota, et küll järeltöötluses täpsustan kadreeringut.

Nossa Senhora da Paz kabel otse kiirtee kohal mäetipus. Vihma kallas nii hullusti, et kaamerast oli lausa kahju – vesi voolas alla nii enda selgroogu mööda kui ka kaameralt ja objektiivilt. Aga tänu komplekti ilmastikukindlusele ei jäänud midagi pildistamata ja tehnika püsis samuti töökorras. Pentax K-1 + DA 60-250mm F4 @ 60mm.

 

Teiseks portreeasendi kasutamine – kui ei saa rõhuda laiale kaadrile, kuhu mahub uhkelt nii vasakul, keskel kui ka paremal asuv, siis tuleb rõhuda sügavusele ja võtta kaadrisse midagi esiplaanilt, midagi keskelt ja ka päris kaugelt.

Lagoa Verde (Roheline järv) ja Lagoa Lazur (Sinine järv) saare lääneosas. Taamal taevaga kokku sulanud Atland. Pentax K-1 + DA 40mm F2,8 Ltd.

 

Kolmandaks panoraamvõte – kui ikka tahaks laia kaadrit, aga objektiivi vaatenurk on pigem kitsas, siis saab ju neid kaadreid omavahel liita. Lihtsamate maastikuvaadete puhul see variant töötab, väga dominantsete esiplaanide korral tekivad tehnilised takistused.

Teel Boca do Inferno (Põrgusuu) vaatepunkti jäid kaamera ette mitmed järvedeks saanud endised vulkaanikaatrid (kaldeerad) ning Lagoa Lazur. Vaatepunktid (miradouro) on nii hästi valitud, et kohati jääb mulje drooniga tehtud fotodest. Pentax K-1 + DA 40mm F2,8 Ltd, panoraam viiest kaadrist.

Mitte ainult maastikufoto

Kui pole ideaalset valikut vahendeid, siis tuleb kompositsioonil piirangutega arvestada ja olla loovam. Selle näiteks tärkav sõnajalaleht roosatava taeva taustal – kaader, mida Eestis püüda on väga keeruline, kuid Assooridel mitte. Nimelt kasvavad seal niisketel mäenõlvadel puukujulised sõnajalad, mille lehed ei tärka mitte maapinnal vaid ikka kõrgetel okstel.

Puukujulised sõnajalad kasvavad Assooridel nii looduslikult kui invasiivsetena. Pentax K-1 + DA 60-250mm F4 @ 250mm.

 

Veel üks Assoore praegusel ajal nii iseloomustavatest taimedest – hortensia. Neid kasutatakse lausa teede ääres hekkidena. Kuid on samuti invasiivsed ja vallutanud kõik saared.

Hortensiad Hortensiate tänaval (Rua das Hortencias) külakeses nimega Sete Cidades Lagoa Lazuri ääres. Pentax K-1 + DA 40mm F2,8 Ltd.

 

Pentax DA* 40mm F2,8 Limited objektiiv on tegelikult väga universaalne – sobib nii maastikule kui taustaga portreede jaoks. Ja teravust jagub avavahemikus F4-F16. Ainult lähivõtete puhul pole sellega midagi teha (nagu enamusega lainurk-objektiividest).

Vaalavaatlusele kahjuks ei jõudnudki – ilm muutus kergelt tormiseks. Kuid Pentax DA* 60-250mm F4 oli oma ilmastikukindlusega paaril päeval täiesti asendamatu. Kohati oli oma fototehnikast kahju – see pidi taluma ka paduvihma (sest kivi alt välja tulnud krabidel ja askeldavatel kivirullijatel ei saanud ju lasta minna) ja kuumaveeallikate udu.

Puhkehetkel pidid kuivama nii kaamerakomplekt kui pildistaja.

 

לks meilegi tuttav suleline – kivirullija. Koos kaaslasega otsiti midagi lõunasöögiks hoolimata paduvihmast ja piisad pärlendasid sulestikul. Pentax K-1 + DA 60-250mm F4 @ 250mm.

 

Kokkuvõtteks

Vaadates kodus tehtud reisifotosid tundub mulle, et tulemus sai hea – head maastikufotot saab teha ka lainurgata. Mõni püüdmata kaader jäi siiski kripeldama – kuidagi ei saanud ühe korraga kaadrisse rannale tormavaid laineid, ookeani laskuvat kaljuharja ja roosatavaid pilvi – no lihtsalt ei mahu! Ja nii kiiresti muutuvate vormide puhul nagu lained ei saa ju panoraamvõtet kasutada. Sellegipoolest kuluks fotokotti ära üks võimekas ja kerge lainurkobjektiiv. Näiteks SMC Pentax-FA 20-35mm F4 AL (paraku täiesti ilmastikukindlusetu ja lisaks juba aastaid tootmisest maas).

Ja veelkord, et Assoorid on suurepärane koht nii loodusfotograafile kui ka niisama matkajale.

 

Lõpetuseks pilt Furnasest, sest rääkida Assooridest mainimata kuumaveeallikaid ja -basseine oleks hoolimatus. 

 

The post Maastikufoto lainurgata – fotoreis Pentaxiga Assooridele appeared first on Photopointi ajaveeb.

Photopointi fotokursus “Autode pildistamise meistriklass” on meestepäeval soodushinnaga
autor: Lauri Veerde

Autode pildistamine on tavaliselt rohkem selline mehisem teema. Sellepärast on Photopointi fotokursuse õpikeskkonnas täna, rahvusvahelise meestepäeva puhul fotokursus “Autode pildistamise meistriklass” 10€ soodsam. Kõikide meeste rõõmuks maksab see kursus tavapärase 29,99€ asemel täna vaid 19,99€.

Ka naisi pole meestepäeval Fotokursuse keskkonnas siiski tähelepanuta jäetud. Teadupärast valitseb tänapäeval ju ikkagi sugudevaheline võrdsus. Seepärast on täpselt samasuguse -10€ soodushinnaga saadaval ka sellesama autode pildistamise kursuse kinkekaart. Et armastavad naised väärt kursuse oma autodest ja fotograafiast huvitatud meestuttavatele kinkida saaksid.

  • Allahindluse saamiseks lisa kursus või kinkekaart ostukorvi ja kasuta seal salakoodi: MEESTEPAEV
  • NB! Sooduskood kehtib ainult meestepäeval – kuni 19. novembri südaööni.

Photopointi õpikeskkonna üks uuemaid kursusi “Autode pildistamise meistriklass” on mõeldud kõigile, kel on vaja pildistada autodest ilusaid fotosid. לkskõik kas fotot on vaja veebi müügikuulutuse jaoks või reklaamplakati disainimiseks – sellel kursusel õpetab eesti hinnatuim autofotograaf Sergei Zjuganov selgeks kõik olulisemad oskused ilusa ja professionaalse autofoto pildistamiseks.

Osta autode pildistamise kursus või kinkekaart Photopointi fotokursuse keskkonnast:

The post Photopointi fotokursus “Autode pildistamise meistriklass” on meestepäeval soodushinnaga appeared first on Photopointi ajaveeb.

Hea uudis profifotograafidele: Pentax 645Z keskformaatkaamera hind tegi sõgeda languse
autor: Jürgen Veerme

pentax-645z-kampaania-photopoint

Paremuselt maailma nr. 2 fotokaamera terves maailmas (DxOMark andmetel) Pentax 645z keskformaat peegelkaamera on nüüd tavahinnast kuni 3500€ soodsam! Kere maksab hetkel 4999€ ning kere + smc PENTAX-D FA 645 55mm f/2.8 AL [IF] SDM AW objektiiv 5499€.

See uudis peaks rõõmustama eelkõige profifotograafe, kes pildistavad rahulikumaid motiive stuudios ja maastikul. Fotograafe, kes vajavad võimalikult suurt dünaamilist ulatust ja detailsust nii ekraanil kui suurtel väljatrükkidel. See värvivarjundite rohkus ja detailsus, mida keskformaatkaamera pildistatud RAW kaadrist järeltöötluses välja võluda saab, toob igale fotograafile naeratuse näole.

 

Pentax 645Z olulisemad hüved:

  • Fenomenaalne detailsus ja dünaamiline ulatus pildistatud fotodel – 51.4 MP sensor on täiskaadersensorist 1,7 korda suurem.
  • Lai objektiivide valik. Valikus on Pentaxi enda 645 objektiivid (kokku 16 erinevat) + saab kasutada ILMA ADAPTERITA ka vanemaid Pentax 645 keskformaatkaameratele valmistatud objektiive, mida liigub järelturul palju ringi ja mis on hinnatud ka Hasselbladi, Mamya ja teiste brändide kaameratega pildistajate poolt.
  • Kasutamismugavus – erinevalt traditsioonilistest keskformaatkaameratest on 645Z sama lihtne käsitleda nagu peegelkaamerat.
  • Ilmastikukindel, tugev korpus – sobib nii stuudiosse kui maastikule.
  • Adobe DNG formaadis RAW failid – ühilduvad ideaalselt Adobe tarkvaraga, pole vaja faile konvertida.
  • PENTAX Tethered Capture Plug-In tarkvara â€“ võimaldab pildistada otse Lightroomi – ideaalne, kui vajad vaid piltide kiirelt üle vaatamist suurelt ekraanilt.
  • Image Transmitter 2 tarkvara â€“ kui vajad lisaks piltide vaatamisele ka võimalust kaamerat arvutist juhtida.

Kahtlemata on sellise kaamera ostmine arvestatav investeering ja seetõttu pakume võimalust nii eraisikutel kui ettevõttetel kasutada mugavaid ja paindlikke järelmaksu võimalusi â€“ nii ei pea kogu summat kohe tasuma, vaid saab maksta osamaksete kaupa.

PS! Pentax 645Z keskformaatkaamerat saab ka rentida. Selleks tuleb see eelnevalt Rocca al Mare keskuse Photopointi esinduskauplusest broneerida aadressil: rent@photopoint.ee

 

Ära lase ainulaadset võimalust käest – osta Pentax 645z »

 

Vaata veel:

Kampaaniahind kehtib kuni 31.12.2018

The post Hea uudis profifotograafidele: Pentax 645Z keskformaatkaamera hind tegi sõgeda languse appeared first on Photopointi ajaveeb.

Algajale ideaalne Nikon D3500 peegelkaamera on nüüd -100€
autor: Jürgen Veerme

nikon-d3500

Kui oled otsustanud hakata fotograafia maailmas tegema esimesi tõsisemaid samme või soovid igapäevased vahvad hetked salvestada nutitelefoniga võrreldes parem kvaliteediga, siis uus Nikon D3500 on selleks suurepärane valik. Eriti kui kõik selle kaamera komplektid on nüüd tavahinnast 100€ soodsamad!

Alles mõned kuud tagasi turule tulnud D3500 on väga võimekas algtaseme peegelkaamera, mida on lihtne kasutada, mugav käes hoida ning võimekas sensor teeb teravaid ja värviküllaseid fotosid isegi automaatrežiimis. Kui see on sulle või kingisaajale esimeseks peegelkaameraks, siis on hea teada, et kaamera juhendamisrežiim (Guide Mode) aitab samm sammult liikuda paremate piltide suunas.

Suure ja kõrge eraldusvõimega LCD-ekraani abil on hea enne pildistamist fotodele või videotele lisada kaamerasiseseid loomingulisi efekte. Loomulikult saad tehtud materjali kohandada ka pärast pildistamist.

Milleks oodata? Uue peegelkaameraga jäädvustatud hetki saad kiirelt jagada kogu maailmaga, sest SnapBridge rakendus (iOS/Google  Play) võimaldab luua püsiva ühenduse kaamera ja nutiseadme vahel.

Selle kaameraga on pildistamine muidugi vaid pool lõbu. Kui tekib vajadus videot teha, siis aitab sind Nikoni spetsiaalne D-Movie režiim, mis salvestab sujuvaid ja teravaid FullHD mõõdus videoid.

Juhul, kui sul on jõuluostudeks suuremad summad ära planeeritud, siis meil on käimas mitmed järelmaksu kampaaniad, mis aitavad suuri kulutusi hajutada ja nende abil saad kingitused kohe kätte.

 

לllata ennast ja sõpru ilusate piltidega. Osta Nikon D3500 ››

 

Kampaania kestab kuni 15.01.2019.

The post Algajale ideaalne Nikon D3500 peegelkaamera on nüüd -100€ appeared first on Photopointi ajaveeb.

Siin on nimekiri Tamroni objektiividest, mis toimivad Canon EOS-R hübriidkaameraga
autor: Lauri Veerde

Canon EOS-R hübriidkaamera objektiivide valik on hetkel veel väike. Olukorda leevendab võimalus kasutada kaamera ees adapteri abil seniseid peegelkaameraobjektiive – nii Canoni enda kui ka kolmandate tootjate – näiteks Tamroni – omi. Tamron ongi nüüd ametlikult teada andnud nimekirja oma objektiividest, mis EOS-R kaameraga (adapteri abil) toimivad.

Paistab, et Canoni kasutajate olukord on Nikon Z6 ja Z7 kaamerate omanikega võrreldes parem, sest kui Nikoni hübriididega toimivad hetkel ainult 3 objektiivi (ja sedagi pärast tarkvarauuendust), siis Canon EOS-R kaamera ees saab ilma tarkvarauuenduseta kasutada üheksat Tamroni objektiivi. Nendeks on:

לlejäänud objektiivide toimimise kohta Tamron oma ametlikus uudisnupus infot ei jaga. Teatab ainult, et “Teiste objektiivide osas teeme ühilduvuse teatavaks meie tehnilise toe veebilehel kohe kui toimimise testimine on lõppenud”.

The post Siin on nimekiri Tamroni objektiividest, mis toimivad Canon EOS-R hübriidkaameraga appeared first on Photopointi ajaveeb.

4 5 6 7 8 9 10 11 12