Karbist välja: võimsa 30x suumiga pisike kompaktkaamera Sony CyberShot HX50
autor: Lauri Veerde

Sony-hx50-digikaamera-22

Võimsa suumi, väikese korpuse, manuaalse särijuhtimise ning terve müriaadi uhkete omaduste ja võimalustega kompaktkaamerad on viimastel aastatel üha populaarsemaks muutunud. Kõikidel endast lugupidavatel kaameratootjatel on üks selline valikus – Canon SX280, Fujifilm F900 EXR, äsja karbist välja võetud Panasonic TZ40… Selles karbist-välja pidiloos vaatame lähemalt aparaati, mis tehniliste andmete ja omaduste poolest kõigist rivaalidest üle tundub olevat.

Sony Cyber-Shot HX-50 kompaktses korpuses on koguni 30x suumiga objektiiv, välguking, kuhu saab näiteks kinnitada ka elektroonilise pildiotsija, eraldi särikompensatsiooniketas, väga hea aku vastupidavus ja nii mõndagi muud. Ning kui tavaliselt on Sony kaamerad konkurentide omadest märkimisväärdelt kallimad, siis HX50 oma 429€ hinnasildiga väga palju ei erinegi. Vaatame lähemalt:

Sony-hx50-digikaamera-1Sony-hx50-digikaamera-3

Sony Cyber-Shot HX50V olulisemad omadused

  • 21,1 MP 1/2.3″ BSI-CMOS sensor
  • Sony väitel “maailma väikseim ja kergeim 30x suumi ja tippklassi võimekusega kaamera”
  • 30x suumiga, F3.5 – F6.3 objektiivi fookuskauguste vahemik on 24 – 720 mm (35 mm ekvivalendina)
  • Lähim teravustamiskaugus: 5 cm. Saab ka käsitsi teravustada(!) Autofookuse abivalgus.
  • Sensorinihutusega värinastabilisaator
  • 5-suunaline optiline värinastabilisaator aitab pildistada teravamaid fotosid ka suurema fookuskauguse korral
  • 3.0″ LCD-ekraan mahutab hea hulga piksleid (921 000 px)
  • Sarivõte: 10 fps
  • Ühendused: WiFi, GPS, HDMI, USB 2.0.
  • PASM särirežiimid, RAW faili ei salvesta
  • Videorežiim: 1920 x 1080 (60 fps), 1280 x 720 (30 fps), H264 või koodekiga AVCHD vormingus. Stereoheli salvestamine. Välise mikrofoni pesa ei ole.
  • Aku: liitiumaku NP-BX1. 400 säritust ühe laadimiskorraga
  • Mõõtmed: 108 x 64 x 38 mm
  • Kaal: 272 g
  • Hind Photopointis (31.05.13): 429€

Sony-hx50-digikaamera-4

Karbis on: kasutusjuhendiraamat, Sony CyberShot HX50 kompaktkaamera, randmepael, laadimisadapter, liitiumaku, USB-kaabel, toitekaabel ning veel kasutusjuhendeid.

Sony-hx50-digikaamera-6

Nii aku kui ka SD-mälukaart (ei ole komplektis) sisestatakse aparaati altpoolt, nii nagu ühele kompaktkaamerale kohane. Aku ei näe teab mis suur välja, kuid suudab kaamerat vooluga varustada kauem, kui konkureerivate kaamerate akud. Kui selle klassi tavaline vastupidavus on seal 200-250 särituse piirimail, siis Sony suudab ühe laadimiskorraga pildistada lausa 400 fotot.

Sony-hx50-digikaamera-5

Aku laadimiseks ei ole vaja akut kaamerast eemaldada. Sarnaselt telefonile tuleb kaamera lihtsalt adapteri varal vooluvõrku ühendada. Positiivse ääremärkusena tuleb mainida, et laadimiseks kasutatav USB-port on Micro USB standardil põhinev – seega täpselt sama, mis valdaval enamikul uuematest mobiiltelefonidest. See tähendab, et kui kaamera USB-kaabel on kadunud, saab selle väga lihtsalt asendada telefoni omaga. Kui telefoni oma aga pole, saab kaabli uue osta, sest levinud standardi tõttu on seda kõikjalt saada ja see ei maksa hingehinda.

Sony-hx50-digikaamera-9

Kaamera ise on aga väga ilusa välimusega. Väga subjektiivse kommentaarina mainin, et Sony näeb välja ilusam, kui Canoni, Panasonicu jne konkureerivad kaamerad. Metalne korpus on kaetud mõnusa teralise pinnaga, mis valguse käes ilusti pärlendama lööb. Kummeeritud käepide kaamera esiküljel harmoneerub mõnusalt kogu disainiga mitte et ole suvaliselt külge liimitud-disainitud rudiment, nagu mõnel teisel kaamera puhul.

Sony-hx50-digikaamera-8

Kui kaamera sisse lülitada, pikeneb objektiiv korpusest välja täpselt nii palju. See on väikseim fookuskaugus ehk kõige laiem vaatenurk – 24mm. Piisavalt lai. Selles asendis on objektiivi maksimaalne ava 3.5. Mitte just väga valgusjõuline, kuid sellise supersuumi kohta täiesti normaalne tulemus. Hämaramas pildistades ei tasu lootma jääda kõrgele ISOle vaid tuleks kasutada välklampi või statiivi.

Sony-hx50-digikaamera-7

Sellise relvana näeb kaamera välja siis, kui objektiiv lõpuni välja suumida. See on suurim võimalik fookuskaugus ehk kitsaim vaatenurk. Fookuskauguseks on muljetavaldavad 720 mm (35mm ekvivalendina). Ava on selles asendis  f/6.8. See tähendab, et objektiiv laseb valgust pildisensorile läbi pisi-pisikese augu. Seetõttu on hämaramas juba raske ilma räige välgulaksuta head pilti saada. Heade piltide jaoks on rangelt soovitatav kinnitada kaamera statiivile ja kasutada 2-sekundilise ooteajaga pildistamisrežiimi, et päästikule vajutav näpp kaamerat värisema ei paneks. Väiksemgi värin tähendab siin udust pilti – mida vähem valgust, seda udusemat. Päikeselisel päeval saab muidugi ka ilma statiivita normaalse pildi kätte.

Sony-hx50-digikaamera-12 Sony-hx50-digikaamera-11

Ühenduspesasid kaamera paremal pool ei ole. Vasakul küljel kummilapatsi taga on Micro USB pesa, kustkaudu käib nii laadimine kui ka kaamera ühendamine arvutiga.

Sony-hx50-digikaamera-20

Sony kaameratel peab aga ka HDMi ühendus olema. sest kuidas muidu saaks siis seda kaamerat ühendada Sony “imeliste suureekraaniliste teleritega”. Selle HDMI pesa leiame kaamera alt, kus see juba hambad laiali igasugust sodi ja prügi ootamas on. Kaamera all on ka statiivikeere. Ning vaadake – kui näiteks Fujifilmi suurtel supersuumidel on plastikust statiivikeere, siis Sony HX50 statiivikeere on täitsa metalne. See on väga oluline, sest nii võimsa suumi puhul tuleks seda statiivikeeret kindlasti ohtralt kasutada.

Sony-hx50-digikaamera-13

Pealtpolt paistab kaamera ju veel uhkem kui esiküljelt. Siin on välklamp ja stereomikrofonid ja välguking. Programmiratas, päästik, suumirõngas, sisse-välja lülitamise nupp ning midagi väga ebatavalist sellise klassi kaamera jaoks – särikompensatsiooni ketas. Sellest kettast saab tõepoolest seada ainult särikompensatsiooni ja ei midagi muud. Väga teretulnud lisa nõudlikumale fotohuvilisele.

Sony-hx50-digikaamera-14Sony-hx50-digikaamera-15

Programmiketta peal on näha, et selle kaameraga saab vabalt pildistada nii manuaal- kui ka poolmanuaalsetes režiimides. Samuti on seal olemas Sweep Panorama režiim – sellest, millest kirjutas oma India-reisil Renee Altrov. See kollane ikoon tähistab Superior Auto režiimi. See on üsna huvitav uus lisa. Sellel programmil pildistab kaamera ülikiire sööstuna kaks, vajadusel isegi neli või rohkem fotot ning seejärel paneb nendest kokku ühe, väiksema müra ja teravama joonisega foto. See režiim töötab päris hästi. Ainsaks miinuseks on muidugi see, et pärast igat võtet läheb kaameral lõpp-pildi kokkupanekuks paar sekundit aega.

Kaamera peal on ka Sony välguking. See on varustatud elektrooniliste kontaktidega esiküljel ääre all. See teeb võimalikuks sinna sisestada lisaks välklampidele ka näiteks Sony enda toodetud mikrofoni või elektroonilist pildiotsijat.

Sony-hx50-digikaamera-10

Tagaküljel on üsna standardne nuppude kombinatsioon. Ära märkimist väärib vast see Custom-nupp, mille alla saab kasutaja seada ühe vabalt valitava funktsiooni.

Sony-hx50-digikaamera-24

Sony-hx50-digikaamera-18Sony-hx50-digikaamera-17

Välklamp kargab oma pesast välja tagaküljel olevale nupule vajutades ning valgustab maksimaalselt 5,6m kaugusele. Canon SX280 vastav näitaja on näiteks 3,5 m aga Panasonic  TZ40 kaameral 6,4 m.

 Sony-hx50-digikaamera-26 Sony-hx50-digikaamera-33

3″ LCD-ekraan näitab pilti 921 000 piksli abil. Selles osas tundub Canoni SX280 oma poole väiksema lahutusvõimega ekraaniga taas maha jäävat. Vasakul ekraan koos maksimaalse infohulgaga. Paremal menüüvalikute avaleht.

 Sony-hx50-digikaamera-28 Sony-hx50-digikaamera-30

Programmirattal jäi tegelikult üks režiim kahe silma vahele. Selleks on “Memory Recall” (kettal tähistatud kui “MR”). Selle alla saab kasutaja salvestada teatud säriparameetrid ja muud seaded ning siis saab ta programmiratast MR asendisse keerates needsamad seaded iga kell kiirelt uuesti aktiveerida. MR režiimis on tegelikult kolm eraldi MR režiimi (vt vasakpoolset fotot), mida saab eraldi programmeerida ja valida.

Sony kiirvalikumenüü ei ole kõige paremini õnnestunud (paremal). MENU nupule vajutades kargab vasakult lahti riba, kus on üle kümne esmase seade. Nende hulgas ka tööriistakohvriikoon, mis lubab siseneda päris menüüsse (pilt seal ülevalpool). Õige parameetri leidmine ei ole sugugi mugav – eelkõige just selle pärast, et kõik valikud ei ole korraga silmade ees – näha on korraga vaid 5 seadet.

 Sony-hx50-digikaamera-27 Sony-hx50-digikaamera-29

Custom-nupu alla saab näiteks seada värvustasakaalu valiku. Siis kuvatakse Custom-nupule vajutades ekraanile selline selge valikuaken. Parempoolsel pildil on näidatud ekraanile kuvatav särikompensatsiooni skaala särikompensatsiooni ratta keeramisel.

Sony-hx50-digikaamera-25

Sony tootevalikus on päris mitu uhket ja väga silmapaistvat kaamerat. RX100 ja RX1 on aparaadid, mis on Sonyle palju kuulsust ja au toonud. Julgeksin ka HX50 kaamera seada sellesse ritta.

Cyber-Shot DSC-HX50 on väga paindlik kaamera, mis suudab pildistada väga erinevaid pilte – makrovõtetest ja laiadest kaadritest portreede ja super-telefotodeni välja. Sellise kaameraga pildistades oleks aga vaja endale kindlasti selgeks teha fotograafia põhialused, säriaja, ISO ja ava tähendus ja muu säärane. Ning kindlasti hankida endale statiiv. Mitte et muidu pilti teha ei saaks, aga siis saab palju ilusamaid ja teravamaid.

Jahi Tamroni autosid ja võida legendaarne 18-270 PZD suumobjektiiv
autor: Anni Proosa

Tamron autojaht

Hetk lühike, zoom pikk. 15 korda zoomi, üks kord pildista. Need ja mitmed teised olulised Tamroni vanasõnad on saanud viie musta auto külge, et tarkuseteri üle Eestimaa külvata. Sinu ülesandeks on hoida silmad lahti ja püüda need autod juunikuu jooksul pildile. Alanud on Tamroni autojaht, mille peaauhinnaks on Tamron 18-270 PZD suumobjektiiv!

Kuni 30. juunini on Tamron Eesti Facebooki lehele oodatud jäädvustused Tamroni autodest. Igal nädalal saavad Tamroni fännid Facebookis ka vihjeid autode liikumisteede ja sihtpunktide kohta ning lisavihjeid ja konkurentsieelis on võimalik saada Tamroni meililistiga liitudes.

Nagu igas heas mängus, on ka Tamroni autojahis omad reeglid. Arvesse ei lähe fotod, mis on tehtud “baasis” ehk Tamroni maaletooja Nordic Digitali maja ees, sest koopa juures karu ootamine ei ole päris aus jaht. Kindlasti peab fotol olema äratuntav, et tegemist on Tamroni autoga ning autole kleebitud mõttetera peab olema loetav. Pildile tuleb kindlasti ka juurde kirjutada, kus ja millal on see tehtud.

Kuna erinevate tarkuseteradega autosid on kokku viis, siis iga erineva auto pilt annab ühe hääle loosikasti jaoks. Siin ka väike spikker vanasõnadest:

  • Ära jookse! Zoom on kiirem!
  • Hetk lühike, zoom pikk!
  • Kes zoomib, see pildistab!
  • Kus zoomi, seal pilti!
  • 15 x zoomi, üks x pildista!

Autojahis on võimalik osaleda kuni 30. juunini ja osalemiseks tuleb pildid postitada Tamron Eesti Facebooki lehele. Peaauhind Tamron 18-270 PZD suumobjektiiv loositakse välja kõigi tingimustele vastavate fotode saatjate vahel 1. juulil.

PS. Kui tahad enne jahipidamist Tamroni objektiivide headuses veenduda, siis salasõnaga “juuni” on võimalik rentida Photopointist Tamroni objektiive 20% soodsamalt.

Tamroni autojaht

Karbist välja: Fujifilmi supersuumkaamerad SL1000 ja HS50 EXR
autor: Lauri Veerde

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-33

Ka kogenuma fotohuvilise terav silm võib neid kahte fotoaparaati esmapilgul peegelkaamerateks pidada. Nii see siiski ei ole. Fujifilm FinePix SL1000 ja Fujifilm FinePix HS50 EXR objektiivid on kere küljes kõvasti kinni, pildiotsija näitab kadreeringut väikese LCD-ekraani abil ja sensor on kompaktkaamera mõõtu ehk üsna pisike. Samas ei ole need aparaadid tegelikult ka pisikeste kompaktkaamerate moodi, sest neil on peegelkaameraile omane korpus ja juhtnuppude süsteem, väga palju funktsioone ja režiime ning mis kõige olulisem -  nii võimsa suumiga objektiivid, et saad ka kilomeetri kaugusel oleva inimese päris suurelt pildile püüda. Eesti keeles on selliste kaamerate nimeks supersuumkaamerad, inglise keeleruumis nimetatakse neid aga bridge-kaamerateks (sild-kaamerad). On nad ju tõepoolest nö. sillaks ehk vahelüliks kompakt- ja peegelkaamerate vahel.

Sellised supersuumid sobivad fotohuvilisele, kes otsib võimalikult paindlikku kaamerat. Aparaati, mis suudaks pildistada erinevaid pilte makrofotodest laiade maastikuvaadete ja super-telesuumpiltideni välja ilma, et selle juurde peaks ostma kalleid objektiive ja siis neid erinevate piltide jaoks kaamera ees vahetama. Supersuumi kasuks peaks selline fotohuviline otsustama siis, kui tema jaoks on kaamera kompaktsusest olulisem selle käsitlemismugavus ning ta ei aja taga parimat võimalikku pildikvaliteeti. Sest olgem ausad: hübriidkaamerad ja peegelkaamerad oma suuremate sensorite ja väiksema suumiga objektiividega teevad (eriti hämaramas) puhtamaid ja teravamaid pilte.

Niisiis tuleb uue fotokaamera ihalejal teha kompromiss – kas väga hea pildikvaliteet (peegel- ja hübriidkaamera) või ülim paindlikkus pildistamisel soodsa hinnaga (supersuumkaamera). Kui oled mugavusele kalduv igapäevapildistaja, kellele meeldiks hirmsasti väga kaugeid asju lähedale suumida ja kes kaamera eest päris hingehinda maksta ei soovi, siis oled just õiges kohas. Me vaatame ja võrdleme siin all põgusalt kahte paremat supersuumkaamerat, mida hetkel poodidest leida võib.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-1

Fujifilm SL1000 ja HS50 EXR – olulisemad tehnilised andmed

 Fujifilm Finepix SL1000Fujifilm Finepix HS50 EXR
fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-37 copyfujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-36 copy
SensorTaustvalgustusega CMOS, 1/2.3″, 16 MPEXR CMOS, 1/2″, 16 MP
ISOISO 100 – 3200 (6400 pildimõõduga M, 12800 pildimõõduga S)ISO 100 – 3200 (6400 pildimõõduga M, 12800 pildimõõduga S)
Objektiiv50× suum, 24 – 1200 mm
Maks. ava: f/2.9 – 6.5
42× suum, 24-1000 mm
Maks. ava: f/2.8 – f/5.6
Lähim teravustamiskaugus1 cm1 cm
 LCD ekraan3″ 920 000 px
Nurga alla seatav
3″ 920 000 px
Keeratav ja pööratav
 PildiotsijaElektrooniline
0.2″, 920 000 px, 97% kaadri katvust
Elektrooniline
0.26″, 920 000 px, 100% kaadri katvust
 VärinastabilisaatorOptiline Optiline
 Säriajad 30 – 1/1700 sek 30s – 1/4000s
 Sarivõtemaks 10 fps kuni 9 kaadrit maks 11 fps kuni 5 kaadrit
VideosalvestusH.264 koodekiga pakitud
1920 x 1080 px (60 fps)
1280 x 720 px (30 fps)
H.264 koodekiga pakitud
1920 x 1080 px (60 fps)
1280 x 720 px (30 fps)
Välklambi töökauguskuni 8mKuni 8m
Ühendused USB, HDMI mini,USB, HDMI mini, 2,5mm audiosisend
Aku vastupidavus umbes 350 võtet umbes 500 võtet
Mõõtmed 122,7 × 88,6 × 122,6 mm 134,9 × 101,3 × 145,9 mm
Kaal 659 g 808 g
Hind Photopointis 369,00 € 499,00 €

 

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-3

Nagu selgub tehniliste andmete loetelust, peaks Fujifilm 50EXR olema kõvem kaamera, kui SL1000. Eks ta kindlasti ongi, sest see on ju Fujifilmi supersuumide vaieldamatu liider ja lipulaev. Sellel on tummisem korpus, pisut enam juhtnuppe, uhke manuaalse suumi ja teravustamisrõngaga objektiiv, laia vaateväljaga elektrooniline pildiotsija ja EXR sensor, mis teoreetiliselt peaks olema tavalisest valgustundlikum ning võimaldama salvestada parema dünaamilise ulatusega fotosid. Samas on HS50 oma pisemast kaaslasest ka 130€ kallim. Kas ka samavõrra parem?

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-4

Fujifilm SL1000 – karbis on: Fujifilm Finepix SL1000 supersuumkaamera, tarkvara CD ja kasutusjuhend, laadimisadapter, pistik, liitiumaku, objektiivikork ja selle kinnituspael, USB-kaabel ning kaamerarihm.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-5

Fujifilm HS50 – karbis on: Fujifilm HS50 supersuumkaamera, tarkvara CD ja kasutusjuhend, laadimisadapter, toitekaabel, objektiivi päikesevarjuk, liitiumaku, objektiivikork ja selle kinnituspael, USB-kaabel ning kaamerarihm.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-6

Laadijad on pisut erinevad – HS1000 laadija on mugavam – ilma kaablita adapter ühendub otse vooluvõrku ning selleks, et adapter paremini fotokotti ära mahuks, on selle küljest pistikut lihtne eemaldada. HS50 kaamera akulaadija on selline, nagu oleme harjunud nägema enamikul peegelkaameratel.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-7

Koostekvaliteet tundub mõlemal kaameral olema üsna sarnaselt väga hea. Väike eelis võib siin olla HS50 kaameral – see on pisut raskem ning suurem ning selle plastikpind ei ole mitte tavaline sile plastik vaid visuaalselt matt ja näpu all sametisena tunduv. Välklambikamber tõuseb HS50 kaameral kõrgemale korpuse kohale (seda ehk ilmselt suurema LCD-ekraani tõttu, mis seal sees end peidab), mistõttu näeb see aparaat välja nagu pesuehtne peegelkaamera.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-100fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-20
 SL1000 HS50

Välklampidest rääkides – SL1000 kaameral ulatab välgunokk üsna ette objektiivi peale. Seda seetõttu, et välklamp ulatuks võimalikult objektiivi esiläätse lähedale lähikaadreid valgustama. HS50 kaamera välgunokk on tagasihoidlikum, kuid lambi konstruktsioon on säärane, et see tõuseb ettepoole. Välklambid on sarnase võimsusega ja valgustavad pildistatavat kuni 8 m kaugusele.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-8

SL1000 aku 0n pisem ning peab vastu 350 võtet. HS50 aku on suurem ning võimaldab ühe laadimiskorraga pildistada 500 võtet. Rasvane plusspunkt HS50 kaamerale. Paremal pool on näha ka, et SL1000 aparaadil on mälukaardipesa akukambri juures – nii, nagu kompaktkaameratele kohane.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-9

Vasakul pool on SL 1000 kaameral kõik ühenduspesad. Mini HDMI ja USB. Viimane on UC-E6 standardile vastav, samamoodi nagu näiteks Panasonicu või Pentaxi kaameratel. Mulle meeldiks enam Micro USB (enamusel nutitelefonidel ja Sony kompaktkaameratel) või siis samuti enamlevinud Mini USB.

HS50 kaamera (paremal) matkib aga vapralt peegelkaameraid ning on enesele nõudnud koguni eraldi mälukaardipesa vasakul pool küljel. Siia saab sisestada neid kõige tavalisemaid SD/SDHC/SDXC mälukaarte.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-12

Paremal pool ei ole SL1000 kaameral mitte midagi. HS1000 kaameral on aga ühenduspesad sellel küljel.Lisaks näeme siin ka lülitit, mis teeb võimalikuks kiire ümberlülitamise autofookuselt jälgivale autofookusele või manuaalse teravustamise režiimile. Nupp selle lüliti keskel suurendab kaadrit käsitsi teravustamise korral. Võimalik, et selle nupuga saab teha midagi muud veel – võiks ju. Kiire katsetamine selle juurest aga muid funktsioone ei leidnud.

Ühenduspesadest on siin olemas SL1000 kaamerale sarnaselt Mini HDMI ja USB. Eraldi kummist luugikese taga on 2.5mm audiosisend. Tõepoolest – 2.5, mitte 3.5. See võiks ju olla täiesti ajulage valik, kuid vaadake, Fujifilmi enda valikus on ju 2.5mm pistikuga stereo-suundmikrofon, mida firma siis niiviisi fotohuvilistele peale suruda soovib. Häbi.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-21

 

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-10

Tagaküljel laiutavad LCD-ekraanid, mis on mõlemad sama suured ja näitavad kenasti ilusat teravat pilti. Kuigi ekraanide tehnilised andmed on samad, on Fujifilm HS50 kaamera ekraanilt paistev pilt värviküllasem ja kontrastsek. SL1000 puhul tunduvad värvid tuhmid ja mudased. Ärge nüüd valesti aru saage  – SL1000 ekraan on väga hea. Lihtsalt HS50 oma on parem. Ülal piltidel ei ole see vahe märgatav – erinev tonaalsus on tingitud eelkõige sellest, et automaatse värvustasakaalu seadetega on kaamerate kadreering erinev.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-34

Ekraanide juures on aga üks selge erinevus veel – nimelt kui SL kaamera ekraan on ainult horisontaalsihis nurga alla seatav, siis HS50 kaamera ekraani saab keerutada igatpidi – ka pildistatava suunas.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-14
Mõlemad kaamerad on väga võimsa suumiga, kuid siin on soodsama hinnaga SL1000 oma konkurendist pisut üle. Päris elus ei ole 42X ja 50X suumide vahe aga tegelikult midagi väga drastilist (vaata altpoolt). 50X suumobjektiiv (paremal) on samas pisem nii pikkuses kui ka läbimõõdus. Seda ilmselt eelkõige tänu elektroonilisele suumile mehaanilise asemel.

Fujifilm HS50 kaameral nimelt on mehaaniline suum – see tähendab, et sisse ja välja suumimine käib objektiivi ümber olevat laia rõngast paremale-vasakule keerates. Just nagu peegelkaamerate objektiivide puhul.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-27fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-28
 SL1000 kaamera SL1000 kaamera

SL1000 kaameral on aga elektrooniline suum. See tähendab, et kasutaja lükkab nuppu ja mootor kerib objektiivi sisse ja välja. Neid nuppe on aga tavatul moel koguni kaks. Üks traditsiooniliselt päästiku ümber ning teine väga mugavalt objektiivi külje peal, kus seda pöidlaga üles-alla liigutada saab.

DSCF9006DSCF9003
 Fujifilm SL1000. Ülal kõige laiemas asendis, all lõpuni välja suumituna.Fujifilm HS50 EXR. Ülal kõige laiemas asendis, all lõpuni välja suumituna.
DSCF9004DSCF9002

On see põhjustatud siis nüüd EXR sensorist või parema klaasi ja vääristustega objektiivist – mine sa võta kinni, kuid paremal olevad HS50 kaameraga tehtud pildid on detailsemad küll. Eriti just lainurkasendis tehtud pilte suuremalt võrreldes näeme, et HS1000 foto on läbi käinud üsna agressiivsest pilditöötlusprotsessist. Foto näib küll teravam, aga detailsus on kadunud ja näiteks killustikuhunnik oleks justkui vesivärvidega maalitud.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-18

Mõlemad kaamerad on varustatud stereomikrofonidega, kaamera peal on välgukingad, kuhu saab kinnitada mikrofone või välklampe. Siia sobivad Fujifilmi välklambid EF-42, EF-20 ja EF-X20.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-105fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-25

Programmirattal on HX50 kaameral EXR-reziim, mida sisse lülitades saab kasu lõigata EXR sensori erilisest ehitusest. SL1000 aparaadil on selle asemel SR AUTO režiim, mis oskab kaadris oleva järgi automaatselt ise õige pildiprogrammi valida. HX50 kaameral on kaks SP režiimi – nende alla on defineeritud pildiprogrammid nagu Portrait, Landscape jne. Mõlemal on programmirattale toodud põhilised särirežiimid PASM ja üks kasutaja enda poolt defineeritud Custom režiim (C). Adv. (Advanced filter) režiimis saab rakendada erinevaid digitaalseid filtreid.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-29

Ekraanid koos Live histogrammi ja muu infoga. Peegelkaamera kasutajana on minu jaoks kummaline, et särituse näit all paremas nurgas on välja toodud lihtsalt ühe pika joonena ja kasutaja peab ise aimama, kus see keskpunkt seal siis täpselt on. Ava ja säriaja valimine käib kaamerail sarnaselt. Mõlema puhul tuleb vastav väärtus aktiveerida kaamera peal päästiku juures olevale särikompensatsiooni nupule vastav arv kordi vajutades. Seejärel saab ava või säriaega muuta tagumise valikurattaga.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-30

Menüüdki on kaamerail pisut erinevad – SL1000 kaameral (vasakul) on olulisemad pildistamisvalikud ühe vahelehe all ja peenhäälestusvalikud teise all. HS50 kaameral on aga kumbki kategooria jagatud veel eraldi vahelehtedele. HS50 kaameral on lihtsalt rohkem ja keerulisemad seadistusvõimalused ja nende niiviisi ühes jorus esitamine oleks kasutaja jaoks väga ebamugav.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-31

Erinevusi on funktsionaalsuses üsna palju. Näiteks on HX50 kaameral Advanced Filter režiimis rohkem igasuguseid loomingulisi funktsioone.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-32

Ning vast kõige suurem erinevus pildistamise juures – kiirvalikute menüü. SL1000 kamaeral seda ei ole. HS50 kaameral see aga on ja avaneb tagaküljel ülal vasakul olevale Q- nupule vajutades. Siin on reas 16 olulisemat parameetrit. tagumiste suunanuppudega saab valida soovitud parameetri ja valikukettaga saab selle väärtust muuta.

fujifilm-sl1000-hs50-digikaamerad-photopoint-16

Kui ma nende kahe kaamera karbist välja võtmist plaanisin, mõtlesin ma kokkuvõttes kirjutada midagi sellist, et “SL1000 on väga hea kaamera, mis teeb hinna poolest uhkele HS50 EXR aparaadile tuule alla ja ei ole ka fotovõimekuselt palju halvem”. Hetkel ma ei saa nõnda kirjutada, sest Fujifilm HS50 EXR ongi SL1000 kaamerast 150€ parem. Kui mitte enam.

Kui sul on need eurod juurde käristada, siis on just Finepix HS50 EXR see kaamera, mida ma palavalt sulle soovitan. Lisaks ülal kirjutatud veidi paremale pildikvaliteedile, mugavamale suumile, aku vastupidavusele, paremate värvidega LCD-ekraanile ja kiirvalikumenüüle on sel ka mõnusalt suur elektrooniline pildiotsija, väga hea manuaalse teravustamise võimalus eraldi rõnga abil objektiivi peal ja mis kõige olulisem – tuntavalt kiirem autofookus.  Ahjaa – üks asi veel. Miks peaks keegi üldse vaatama Canon SX50HS poole, kui Fujifilmil sellised kaamerad niivõrd palju odavamalt müügis on? Ehk seepärast, et “Canon” kõlab paremini?

 

Canon kingib kompaktkaameraga ajakirjatellimuse
autor: Anni Proosa

Canon kaamerad

Canoni kompaktkaamerate kevadkollektsioon on Photopointi jõudnud. Huvilised leiavad valikust nii uusi stiilseid Powershot supersoome kui väikseid asjalikke Ixus kaameraid. Suviste elamuste jäädvustamiseks saab kaamerapõllult noppida just endale meelepärase marja. Lisaks saab iga Canoni kompaktkaamera ostja kingituseks pooleaastase ajakirjatellimuse. Pakkumine kehtib kõikidele Canoni kompaktidele, nii uuematele kui vanematele mudelitele. Ajakirjade valikus on: Anne & Stiil, Eesti Naine, Kodu & Aed, Oma Maitse, Top Gear, Яна.

Kuidas siis jõuda kaamera soetamisest tasuta ajakirja lugemiseni? Photopointist saad Canoni kompaktkaamera ostuga kaasa spetsiaalse vautšeri, mis on märgistatud koodiga. Nii vautšer kui ostutšekk tuleb alles hoida, et registreerida oma ost Canoni veebilehel. Ühe vautšeriga saab tellida ühe ajakirja kuueks kuuks tasuta. Vautšereid jagatakse kompaktidega kaasa kuni 31. juulini ning ostu on aega registreerida kuni 14. augustini.

Tamroni makrofoto 2013 premeerib kopsaka auhinnafondiga
autor: Anni Proosa

Tamroni makrofoton

Lähemalt on huvitavam, suuremalt on ilusam. Taas on aeg haarata objektiiv ning paljastada makromaailma võlud ja saladused – Tamroni makrofoto konkurss on alanud!

Tänavu juba neljandat aastat korraldatav konkurss toimub Snäp.ee pildipangas. Konkursile on oodatud osalema nii professionaalid kuid harrastajad, osalemine on tasuta. Oodatud on eelkõige makrofoto kategooriasse kuuluvad pildid, kuid läbi konkursisõela pääsevad ka väiksema kui 1:1 suurendusastmega lähikaadrid. Üks autor saab osaleda kuni 5 tööga.

Makrofotod on konkursile oodatud kuni 30. juunini. Konkursil selgitatakse välja nii professionaalse žürii poolt valitud kolm parimat kui ka publiku lemmik. Pilte saab hinnata Snäpis kuni konkursi lõpuni, kõigil kasutajatel on võimalik anda oma hinne iga foto juures olevate kuldsete tähekeste abil. Publiku lemmik saab premeeritud üllatusauhinnaga.

Tamroni makrofoto 2013 esikolmikut ootavad järgmised auhinnad:

I koht: auhinnaks 1000€ väärtuses Tamroni tooteid
II koht: auhinnaks 750€ väärtuses Tamroni tooteid
III koht: auhinnaks 500€ väärtuses Tamroni tooteid

 

Tutvu konkursi tingimustega ja osale: www.snap.ee/tamron