Pisike Sony a5100 +16-55mm Kit on hetkel müügil fantastilise soodushinnaga
autor: Jürgen Veerme

Puhkusele või grillipeole sõprade juurde on lisaks nutitelefonile hea kaasa haarata ka pisike hübriidkaamera, millega saab teha paberile trüki kvaliteediga fotosid ja filmida kõrge kvaliteediga videoid.

Just selliseid võimalusi ja kompaktsust pakub Sony a5100 + 16-50mm Kit ja see on praegu müügil fantastilise soodushinnaga 399€ (tavahind 719€). Saadaval valges, pruunis ja mustas värvitoonis.

 

 

Sony a5100 on üks soodsamaid hübriide – algtaseme kaamera, mis valiti ka kuulsa Dpreview portaali poolt 2015. aasta kõige paremaks vahetatavate objektiividega fotokaameraks (kõige soodsamate kaamerate kategoorias).

a5100 on esimene selle seeria hübriid, mille sensoril on faasituvastusega teravustamispunktid. See muutis soodsa seeria autofookuse hoobilt kiiremaks – nii kiireks, et fotohuvilised on sellega rahul ka 4 aastat hiljem. Kui sellise raha eest saab, siis miks mitte :)

Lisaks sensorile ja teravustamiskiirusele on α5100 kaameral 6 fps sarivõtte, täitsa korralikult terava pildiga LCD-ekraani ja algtaseme hübriidi kohta esmaklassilised video salvestamise võimalused.

Sony α5100 olulisemad andmed

  • Sensor: 24 MP CMOS
  • ISO ulatus: 100-25600
  • Värinastabilisaator: optiline, objektiivisisene
  • Teravustamine: Kontrasttuvastus + faasituvastus
  • Nurga alla seatav puutetundlik LCD ekraan, 3″ diagonaaliga, 921600 pikslit
  • Pildiotsijat ei ole
  • Sarivõte: 6 fps
  • Filmirežiimi suurim/kiireim võimalik klipp: 1920 x 1080 px, 50 või 60 kaadrit sekundis. Võimalik salvestada kvaliteetset 50 Mbps videot XAVC S formaadis
  • Aku kestvus ühe laadimiskorraga: 400 kaadrit

 

Loe lisaks: 1) Parim fotokaamera nutitelefoni kõrvale 2) Miks hübriidkaamera võib olla parem valik kui peegelkaamera?

Kui Sul hetkel jääb eurosid natuke puudu, siis pole probleemi –  järelmaksu abiga ostes saad kaamera eest tasuda osamaksete kaupa.

 

Kasuta võimalust ja osta ülisoodne Sony a5100 Kit ››

 

Soodushind kehtib kuni 31.07.2019.

The post Pisike Sony a5100 +16-55mm Kit on hetkel müügil fantastilise soodushinnaga appeared first on Photopointi ajaveeb.

Fotograaf Tarmo Haud proovis Canon EOS R täiskaader hübriidkaamerat
autor: Jürgen Veerme

Fotograaf Tarmo Haud on juba pikalt otsinud endale head reisikaamerat ja seetõttu astus ta läbi meie foto- ja videotehnika rendist ning laenutas Canon EOS R täiskaader hübriidkaamera.

Canon EOS R

Tarmo proovis EOS R kaamerat ligi kaks nädalat ning rändas sellega ringi nii Kreekas kui pildistas Eestis rattavõistlust. לldiselt öeldes ületas kaamera tema ootusi oluliselt ning ta on nüüd väga tõsiselt kaalumas kaameravahetust, kuid on ka paar tõrvatilka meepotis. Millised täpsemalt? Nendest loe lähemalt tema blogist.

 

Loe täispikka Canon EOS R ülevaadet Tarmo blogist ››

 

Vaata, mida teised Eesti fotograafid on EOS R kaamerast arvanud:

Kui vajad erinevate lühiajaliste foto- või videoprojektide teostamiseks tippkvaliteediga tehnikat, siis vaata meie foto- ja videotehnika renti – photopoint.ee/rent ››

The post Fotograaf Tarmo Haud proovis Canon EOS R täiskaader hübriidkaamerat appeared first on Photopointi ajaveeb.

Algajale fotograafile: kuidas manuaalrežiimis vältida ala- ja ülesäri tõttu ebaõnnestunud kaadreid
autor: Elise Ader

Algajad fotograafid sätivad tihti pärast esimese fotoõpiku läbi lugemist oma peegelkaamera või hübriidkaamera säritust endiselt katse-eksitus-meetodil. Teisisõnu  – teevad kontrollpildi, vaatavad tehtud pilti ekraanil ning muudavad siis vastavalt sellele säritust, nii et tunduks õige. Ja ilmselt kaamera esimestel kasutuskordadel keerates kontrollrattaid suvalises suunas ja teadmata eesmärgil. Või paremal juhul, vaadatakse säritust live-views ning sätitakse säritus silma järgi meeldivaks. See kilplaslik protsess võib esiteks tobedalt alt vedada ja teiseks ruttu ära tüüdata ning viia taandarenguni – tagasi automaatrežiimi kasutamise juurde.

Kuigi taandareng on ka areng, on ju ikkagi päris kurb, kui oled ostnud suure ja kalli kaamera kuid lõppude lõpuks ikkagi seda nagu nutitelefoni täisautomaatselt kasutad. Tegelikult on suure teooria taga ka lihtsad ja praktilised nipid, mis fotograafi rajal hoida aitavad. Edasijõudnud fototegelased pildi õnnestumist saatuse hooleks ei jäta. Ning siin tulevad mängu kaks olulist tööriista – histogramm ja säritusnäidik. Histogramm ja säritusnäidik on need võtmetegurid, mille abil su kaamera aitab saavutada õiget säritust. Selles artiklis vaatamegi lähemalt, kuidas neid õigesti lugeda.

 

Histogramm

Histogramm on kokkuvõtvalt öeldes pildi pikslite graafiline esitus. Vasak pool graafikust näitab musti toone ja varje ning parem pool valgeid toone ja highlight’e. Piigi/joone kõrgused näitavad vastavas toonis pikslite arvu – mida rohkem konkreetset tooni, seda rohkem on piksleid selles toonis ja seda kõrgem piik. Histogramm koosneb kokku 255-st vertikaalsest joonest (0 – must ja 255 – valge). Kui pildil pole suuri ülesäriga või alasäriga osasid (säritus on õige), asetsevad piigid graafikul üsna keskel. לlesäritatud pildi puhul on kuhi pigem paremale poole ja alasäritatud pildil vasakule poole “kaldu”. 

 

לlesäri histogrammil

 

Alasäri histogrammil

 

Normaalne säri

 

Haara kontroll

Histogrammi näed sa pärast pildi tegemist pildi infot vaadates ning ka hiljem arvutis töötlusprogrammiga pilti avades. Sealt saad ka histogrammi abil kontrollida, kas järeltöötlus muudab pildi särituse korrektsemaks. Et juba eos oma piltide üle kontroll haarata, tasuks aga teada, mis on säritusnäidik/särimõõdik. Täisautomaatsetes režiimides pildistades seda näidikut kasutada ei saa. Ning kaamera poolautomaatsetes režiimides (nt P, AV) on näidik koguaeg paigal, sest kaamera kohandab ise vastavalt muutetegurile särituse õigeks. 

Režiim M (manuaalne) – režiim, kus saab valida nii säriaja kui ava. See programm on ideaalne, kui tahad veenduda, et säritus on ideaalne ning kontrollida seda läbi säritusnäidiku.

 

Säritusnäidiku kasutamine

Nüüd jõuamegi lihtsa nipi juurde, mis Sind edaspidi palju aitama hakkab. Pildistamisel näed läbi pildiotsija või live-view’s pildistades ekraanil lihtsustatud histogrammi ehk säritusnäidikut. Kõik, mida selle puhul tuleb jälgida, on et liikuv/vilkuv punktike (ilmub, kui hoiad poole vinnaga sõrme päästikul) asetseks särituse sättimisel graafikul keskel ehk 0-punktis (proovi muuta säriaega ja ava ning vaata kuidas punktike reageerib). Kui vilkuv osa triivib näidikult üldse välja ja ennast enam ei ilmuta, võid olla kindel, et säritus on täiesti paigast.

 

 

Kui see on aga keskel, õnnestub ka säritus. Kui punktikest keskele saada ei õnnestu (näiteks on liiga pime), pead ilmselt muutma ISO tundlikumaks ja seejärel uuesti proovima.  Jälgi aga, et kui ISO on automaatika peal, ei läheks ISO-arv liiga kõrgeks ja ka seda, et käest pildistades säriaeg ei oleks liiga pikk. Misiganes parameetrit silmas pidades fotot tegema hakkad, jälgi, et säritusnäidik ütleks sätetele oma lõppsõna.

 

לlesäri – säritusnäidiku liikuv punktike paremal servas. On näha, et säriaeg on liiga pikk.

 

Alasäri – Punktike vasakul ääres. On näha, et säriaeg on liiga lühike.

 

Säritusnäidik täpselt keskel – säritus paigas.

 

Säritusnäidiku käsitlemise selgeks õppimine on lihtsam live-view-s. Seal saad jälgida, kuidas valgus muutub ja selle loogikale seetõttu kiiremini pihta. Hiljem leiad sama näidiku ka siis, kui asetad silma vastu optilist pildiotsijat ja vaatad kaamerasse sisse. Kui särituse kontrollimine selgeks saab, käib see juba nagu auto käiguvahetuski, ilma pikemalt pead murdmata unepealt. Ja nii ongi võimalik kontrollida, et ka kõige kiirematel võtetel ühtegi pilti vale särituse tõttu raisku ei läheks.

 

Kui pildid ikka veel päris nii välja ei tule nagu tahaks: 

 vaata mida uut saad juurde õppida fotokursus.ee lehelt>>

The post Algajale fotograafile: kuidas manuaalrežiimis vältida ala- ja ülesäri tõttu ebaõnnestunud kaadreid appeared first on Photopointi ajaveeb.

Tamron avalikustas Sony hübriidkaameratele mõeldud uue lainurkobjektiivi 17-28mm f/2.8 Di III RXD hinna ja lansseerimisaja
autor: Elise Ader

Tamron tutvustas teist objektiivi Sony E-Mount täiskaader hübriidkaamerale, mis tõotab saada sama populaarseks nagu 2018. aasta väljalase: normaalsuumobjektiiv  Tamron 28-75mm f/2.8. Viimane võeti turul vastu väga soojalt – objektiiv kogus tuntust kui Sony täiskaadersensoriga hübriidkaamerate parima hinna ja kvaliteedi suhtega normaalsuumobjektiiv. Sama proovib Tamron nüüd jätkata uue valgusjõulise ja kompaktse lainurkobjektiivi Tamron 17-28mm F/2.8 Di III RXD turule toomisega. Letihinnaks on uuel objektiivil 999 eurot ning müügile peaks objektiiv jõudma juuli lõpus. 

Uus objektiiv on kerge ja kompaktne ning sellel on kiire f/2.8 ava kogu suumi ulatuses. Just kompaktne korpus ja f/2.8 püsiava koos hea teravuse ja kontrastsusega kogu kaadri ulatuses muudab selle objektiivi Tamroni sõnul perfektseks kaaslaseks Sony hübriidkaameraga pildistaja jaoks. Objektiivi minimaalseks teravustamiskauguseks (lainurk asendis) on 19 cm ja teravustamismootorina kasutatakse sarnaselt 28-75mm objektiivile väga vaikset, kiiret ja täpset RXD AF mootorit. 

17-28mm on ideaalne kaaslane Tamroni normaalsuumobjektiivile 28-75mm, täiustades kollektsiooni ka laia nurga võimaldamisega. 17-28mm objektiiv on 9cm pikk ja kaalub 420g. Objektiivi ehituses on 13 läätse-elementi, sisaldades kahte madala-dispersiooniga ja ühte ekstra-madala-dispersiooniga elementi. Sellel on ka BBAR-vääristus, et vähendada varjutontide ja päiksehelkide teket fotodele. Samuti on läätsed kaetud fluor-kattega, mis tõrjub sõrmejälgi ja niiskust. Objektiivi maksimaalne suurendus on 0.19x ja filtrikeerme suuruseks nagu 28-75mm puhulgi,  on kõigest  67mm.

 

Fotograaf Philip Ruoppi näidipildid: 

allikas: Tamron, Tamroni avalik pressiteade

The post Tamron avalikustas Sony hübriidkaameratele mõeldud uue lainurkobjektiivi 17-28mm f/2.8 Di III RXD hinna ja lansseerimisaja appeared first on Photopointi ajaveeb.

Põhjused, miks paberfotosid aastal 2019 endiselt trükkida tasub
autor: Elise Ader

PhotoExpress Online’s kestab pühapäevani kampaania, mis tähendab, et paberfotode tellimine on -20% soodsam. Sellega seoses on paslik meelde tuletada, miks neid paberfotosid siis ikkagi veel suurel digiajastul välja trükkida tasub.

Ja me ei räägi siin mitte üksnes fotograafi juures tehtud poseeritud piltidest, mis fotoraami vahel seina kaunistama hakkavad. Vaid hoopis igapäevaseid väikesi õnnelike hetki tabanud fotodest, mida fotoalbumite vahele kollekteerida. Neid hetki on tabanud Sinu ja Su sõbra fotokaamerad ja ilmselt viimastel aastatel  kõige rohkem nutitelefon. Aga kui see nutitelefon ükskord kogemata WC-potti peaks kukkuma, siis kukuvad sinna üheskoos ka kõik need ilusad fotole talletatud mälestused. Ja neid mälestusi on tavaliselt palju. Mõne nutikas 2000-e aga mõnel lausa 10 0000-e pildi jagu.

Võib-olla on sul osa varandusest ka kuskil pilve peal hoiul. Pilve peal, mida tegelikult ei eksisteeri. Ehk et pakid oma pilte lihtsalt teise tehnikariista. Ja Sul on sinna ligipääs. Aga kas sinna pääsevad ligi veel ka lapsed ja lapselapsed?

Kõikide tuleviku generatsioonide jaoks neid pilte nagu Sinu jaoks vanaema fotoalbumeid ei eksisteeri. Selle asemel eksisteerib link, milleni ei pruugi nemad enam jõuda. Muidugi tuleb digifotosid ka pilvele või teisele kõvakettale enda jaoks backup’ida, aga selle asemel, et ainult investeerida teise tehnikasse, võiks leida ka muid alternatiive. Ja üks nendest on kindlasti paberfoto. Mulle meeldib, kuidas paberfotod on saanud endale vanemalt generatsioonilt ka teise nime – “pärisfotod”. Sest need on päriselt olemas, nii Sinu, kui ka Sinu vanaema jaoks.

Silmas peab pidama ka seda, et mälestused, mida tekitad täna,  on väärtuslikud alles tulevikus. Tead ju küll seda põnevat tunnet kui vanaema juures fotoalbumeid uurid ning saad teada milline Sinu vanavanaisa välja nägi. Ja siis ehk selgub, et ema tunnistusel polnudki kõik viied… Paberfotod on kõige hinnalisem pärandus Sinu järglastele, mida oma sugupuu hoidmiseks ja mäletamiseks põlvest-põlve edasi anda. Piltide vaatamine ühendab inimesi ja ühendab generatsioone. Isegi fotodele tekkinud ajajäljed – veeuputuste ja koerahammaste tagajärjed – lisavad sinna üksnes väärtust juurde.

Digiajastu üks häda on see, et pilte tehakse tohult palju. See tähendab seda, et kui hakkad 50. aastasena külalistele näitamiseks otsima pilte oma 25. aasta sünnipäevast, ei pruugi Sa neid lihtsalt  oma üüratust arhiivist enam leida. “Suure kaameraga” tehtud pilte võib-olla veel kuidagi arvutis süstematiseerid. Aga telefoniga tehtud pildid kipuvad ladestuma  suure roduna ühte kausta.

Erinevalt sellest fotoalbumite puhul tead Sa täpselt, mis värvi album, mis eluperioodi kajastab. Eks see ole ka tänapäeval suurim demotivaator piltide ilmutamiseks, et pilte on palju ja need on laiali erinevate andmekandjate peal. Seega nende sorteerimine võtab ropult aega. Siit ka soovitus pilte ilmutada regulaarselt, et mitte lasta sellel “kuhjal” üle pea kasvada.  

Paberfotodega on ka põnev inimesi üllatada. Ma arvan, et pole midagi vahvamat kui minna sõbra sünnipäevale, kes on valmistanud fotoseina, kust kõik külalised ennast leida võivad. Et koos pilte vaadates vanu aegu meenutada. See kui keegi on lasknud Sinust pildi paberile panna on kohe eriti eriline tunne. Tunne, et sa tähendad selle inimese jaoks palju.  

Juba mõnda aega on meil olemas ka mugav Photopoint PhotoExpress mobiilirakendus, millega saab fotosid tellida oma nutitelefonist.  Ehk enam ei pea pilte tüütult telefonist arvutisse transportima, et neid trükki saata. Loe selle kohta lähemalt artiklist: “Photopoint PhotoExpress iOS: Telefonist paberile kiiremini ja mugavamalt kui eales varem”.

 

Mitme aasta jagu pilte Sinul veel ilmutamata on?

 

Ära lase laiskuse tõttu mälestustel hävida ning pane toredamad hetked paberile>>

The post Põhjused, miks paberfotosid aastal 2019 endiselt trükkida tasub appeared first on Photopointi ajaveeb.

3 4 5 6 7 8 9 10 11