Zeiss Batis: maailma esimesed objektiivid OLED ekraaniga
autor: Oskari Värä

zeiss_batis_85Zeiss avalikustas täiesti uue objektiivide seeria – Batis. Hetkel on objektiive kaks: 25mm f1.2 ja 85mm f1.8. Objektiivid on esimesed eksklusiivselt Zeissi poolt toodetud täiskaader autofookus objektiivid, mis mõeldud vaid Sony E-bajonetiga kaameratele. Zeiss valis just need fookuskaugused sest nende sõnul on need populaarseimad vahemikud, mida Sony täiskaader hübriidkaamerate ostjad soovivad.

Koos uue tootesarjaga tuli ka teine pommuudis. Zeiss pani objektiivide sisse OLED ekraani, mis näitab hetkelist fookuskaugust kui ka teravussügavust. Ühegi teise tootja objektiivides sellist tehnoloogiat (veel) pole.

Zeiss Batis objektiivid on loomulikult ka ilmastiku- ning tolmukindlad, lubades neid kasutada ka raskeimates ilmastikuoludes.

Tutvustav video:

 

Zeiss Batis 25mm f1.8 ja 85mm f1.8 on saadaval alates juulist 2015.

Allikas: Zeiss pressiteade

Tootefotod:

ZEISS Batis 2/25 ZEISS Batis 1.8/85

Sony World Photography Awards 2015 fotokonkursi võidutööde seeria portreteerib Ebola kriisi Libeerias
autor: Lauri Veerde

Suspect

 

Maailma suurima fotokonkursi Sony World Photography Awards 2015 üldvõidu pälvis sel aastal USA päritolu fotograaf – John Moore. L’iris d’Or tiitli ning 25 000$ suuruse rahalise preemia tõi hr Moore’ile fotode seeria, mis portreteerib Ebola kriisi Libeerias. Üldvõitja ehk L’iris d’Or valiti välja 13 profiklassi alamkategooria võidutöö seast.

John Moore on agentuuri Getty Images palgaline korrespondent, kes lähetati  Libeeria pealinna Monroviasse 2014. aasta suvel. Ebola viirus oli siis alles saavutanud oma haripunkti, keegi ei teadnud veel selle täit tõsidust ja ulatust ega olnud valmis sellele adekvaatselt vastu astuma. See oli aeg, kus viiruse ohvriks langesid ka ettevalmistuseta meditsiinitöötajad ning kohalikud haiglad ja kliinikud ei olnud võimelised järjest rohkem haigestinuid aitama.

Hr Moore’i fotod tungivad läbi statistika ja paljastavad häirivalt, armutult ning vahetult selle õõvastava sündmuse tegeliku olemuse. Lisaks fotograafilisele sisule oli Hr Moore’i tööl ka reaalne tulem: epideemia varane portreteerimine epideemiatsentris, kust enamik fotograafe eelistasid eemale hoida, aitas kaasa olukorra tõsiduse teadvustamisele kogu maailmas.

Valitud pildid fotoseeriast “Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital”:

 

Suspect Liberia Battles Spreading Ebola Epidemic Liberia Races To Expand Ebola Treatment Facilities, As U.S. Troops Arrive Liberia Battles Spreading Ebola Epidemic

 

Sony World Photography Awards konkursil jagatakse auhindu kokku lisaks profikategooriale veel kolmes peakategoorias:

Youth Photographer of the Year üldvõitja

Youth Photographer of the Year grupis esitasid oma tööd alla 20 aastased lapsed ja noored. Sel aastal võisteldi siin kokku kolmes kategoorias: Kultuur, Portree ja Keskkond. Üldvõit läks 19-aastasele Malaisia noormehele Yong Lin Tan:

Back Alley

 

Student Photographer of the Year üldvõitja

Teises kategoorias – Student Focus Photographer of the Year – osalesid õpilased fotograafiat õpetavatest institutsioonidest. Peavõidu pälvis Svetlana Blagodareva Peterburi Riiklikust polühehnikumist.

On the way to the edge

 

Open Photographer of the Year üldvõitja

Kolmas kategooria kandis nimetust Open Photographer of the Year. Siin said võimaluse osaleda kõik fotohuvilised ja amatöörid – need, kelle jaoks pildistamine ei ole põhitöö. Siin hinnati pilte kokku 10-s eri alamkategoorias: Arhitektuur, Kunst ja Kultuur; Fotomanipulatsioon, Ööfoto, Loodus ja loomad, Panoraamid, Inimesed, Naeratus, Sekundi murdosa jooksul ja Reisifotograafia.

Igast alamkategooriast valiti võitja – Üldvõitjaks ja “Open Photographer of the Year” tiitli omanikuks kuulutati aga hoopis aerofoto alamkategooria võitnud foto – fotograafiks Saksa päritolu Armin Appel.

schoolyard

 

 

 

Olympus OM-D E-M10 hübriidkaamera ahvatleb kolme uudiskomplektiga
autor: Lauri Veerde

olympus-om-d-e-m10-komplektid

Olympus OM-D E-M10 on kahtlemata üks viimase aja populaarsemaid hübriidkaameraid – kui mitte kõige populaarsem. Tõesõna – kena välimuse, tõsise sisemuse ja soodsamapoolse hinna tõttu kaovad E-M10 mudelid Photopointi riiulitelt nagu lubadused pärast valimisi. Kõige rohkem huvi tekitab loomulikult standardne pisikese 14-42mm objektiiviga komplekt. Nende jaoks, kes tahaksid aga midagi enamat, jõudis Photopointi eile kolm natuke uhkemat komplekti. Ülal pildil on need kenasti reas: 1) E-M10 koos 14-42mm ja 40-50mm objektiividega; 2) E-M10 koos 14-150mm supersuumobjektiiviga; 3) E-M10 koos 14-42mm objektiivi ja lisakäepidemega. Miks ühte teisele eelistada – sellest põgusalt allpool.

 

Olympus OM-D E-M10 hübriidkaamera kahe objektiiviga: 14-42mm EZ ja 40-150mm

 

kit-1

Selles komplektis on pisikesele 14-42mm standardsuumobjektiivile lisaks 40-150mm f/4-5.6 telesuumobjektiiv. Standardsuum on siin põhiobjektiiviks – sellega saab pildistada laiemaid vaateid ning sisse suumides jääb foto vaatenurk sarnane umbes inimsilma vaateväljale. 40-150mm suumobjektiiv jätkab aga sealt, kust 14-42mm pooleli jäi. See võimaldab suumida veel rohkem sisse –  pildistada kaugeid objekte uduse taustaga ja suurelt.

 

Olympus OM-D E-M10 hübriidkaamera + 14-150mm II objektiiv

 

kit-2

Selles komplektis on E-M10 kaamerale seltsiks ainult üks objektiiv. See on aga veelgi suurema fookuskauguste ulatusega ehk veel võimsama suumiga kui eelmise komplekti kaks eraldi objektiivi. Keerad suumõngas paremale välja ja pildistad 14mm lainurgaga avaraid vaateid, keerad rõnga aga vasakule ja suumid kaugeid asju lähedale. Lihtne. Seega sobib see komplekt neile fotohuvilistele, kes oma kaamera ees objektiive vahetada ei soovi ja kelle jaoks ülim kompaktsus (14-42mm objektiivi näol) oluline ei ole.

 

Olympus OM-D E-M10 hübriidkaamera + 14-42mm EZ + ECG-1 käepide

kit-3

Kolmanda erikomplekti juures ei ole suum oluline. Kaasas on suurepäraselt kompaktne elektroonilise suumiga varustatud 14-42mm EZ standardsuumobjektiiv. Sellele lisaks aga ka käepide, mille eesmärgiks on muuta kaamera käsitsemine mugavamaks. Käepide kinnitub kaamera statiivikeeriesse, muudab selle kõrgemaks ning ühe käega kindlamini haaratavaks. Mitte mingit elektroonikat selle käepideme sees ei ole – küll on selle allosas aga avaus mille kaudu saab ilma käepidet eemaldamata vajadusel kätte aku ja mälukaardi.

Pentax K-3 II peegelkaamera asendab välklambi GPS-iga
autor: Lauri Veerde

003_k3_2_1855_copie

Ricoh esitleb täna uut peegelkaamerat nimega Pentax K-3 II. See on Pentax peegelkaamerate kõige võimekam esindaja, eelmise aasta algul müügile jõudnud Pentax K-3 täiustatud versioon ja konkurent sellistele aparaatidele nagu Canon EOS 70D ja Nikon D7200.

Pentax K-3 II on nii väliselt kui seesmiselt väga sarnane oma eelkäijaga. Korpuse juhtnupud ja ilmastikukindlus, 24,4 MP madalpääsfiltrita sensor, Prime XI protsessor,  27 punktiga teravustamismootor ja särimõõtesensor on K-3 kaameraga võrreldes identsed. Siiski toob K-3 II endaga kaasa ühe olulise põhimõttelise muudatuse ja mitu väiksemat funktsiooni ja edasiarendust:

  • Pentax K-3 II kaamera pealt on eemaldatud välklamp ja selle asemele on lisatud integreeritud GPS ja elektrooniline kompass
  • Kaamerale on lisatud uus Pixel Shift Resolution System režiim. Sarnaselt Olympus OM-D E-M5 II kaamerale pildistab K-3 II selles režiimis 4 fotot, liigutades nende fotode vahel pildisensorit 1 piksli võrra. Neljast fotost paneb kaamera kokku ühe suurema lahutusvõimega, parema dünaamilise ulatusega ja suurema värvusinfoga foto
  • Pentax K-3 II värinastabilisaator on muudetud senisest märksa tõhusamaks. CIPA standardse testi kohaselt suudab see kompenseerida värinaid kuni 4.5 stopi ulatuses
  • Täiustatud tarkvaraliste algoritmide mõjul on K-3 II automaatne teravustamine senisest kiirem
  • Objektiivide automaatkorrektsiooni võimaluste hulka on lisatud difraktsiooni korrigeerimine.

Kõige huvitavamaks edasiarenduseks on kahtlemata välklambi asendamine GPS süsteemiga. Pentax K-3 II on mõeldud eelkõige tõsisematele fotohuvilistele, kes teoorias integreeritud välklampi vaid hädavajalikus olukorras kasutaksid. Seetõtu tundub üsna mõistlik asendada see GPS-mooduliga, mis praktikas kindlasti palju enam rakendust leiab. Nii tavajuhtudel kui ka… tähistaeva pildistamisel.

Pentax K-3 II GPS salvestab loomulikult fotode juurde asukohainfo ning vajadusel ka kogu teekonna trajektoori. Pentax K-3 kaameral on olemas aga ka funktsioon nimega Astrotracer. Tähistaevast pika säriajaga pildistades liigutab see funktsioon GPS/kompassilt saadud info põhjal kaamera pildisensorit maakera liikumisele vastupidises suunas. Ehk teisisõnu  -see kompenseerib tähtede näilise liikumise. Selle tulemusena salvestuvad tähed ka pikema säriajaga pildile mitte joontena vaid täpikestena. Astrotracer funktsioon on Pentax kaameratel alates K-5 kaamerast – seni sai seda kasutada aga vaid eraldi ostetava GPS-mooduli olemasolul.

Pentax K-3 II olulisemad omadused

  • 24.35 efektiivse megapiksliga CMOS sensor (ilma madalpääsfiltrita)
  • AA filter Simulation režiim – vajadusel sisse lülitatav režiim simuleerib madalpääsfiltri efekti sensorit liigutades
  • Sensoripõhine täiustatud värinastabilisator (Ricohi sõnul 4.5 stoppi efektiivsusega)
  • Safox 11 teravustamissüsteem. 27 teravustamispunkti, 25 neist risttüüpi ehk eriti tundlikud. Teravustamine toimib valgustugevuse EV -3 kuni EV 18 vahemikus
  • 86 000 piksliga RGB särimõõtesensor mõõdab säri “ekstreemse täpsusega” Säri mõõtmisel saadud andmeid kasutatakse autofookuse ja värvustasakaalu veelgi kiiremaks ja täpsemaks määramiseks
  • Sarivõte: 8.3 kaadrit sekundis (maksimaalselt 60 täissuuruses JPG kaadrit või 23 RAW kaadrit järjest)
  • 3.2″ LCD-ekraan. 1037000 pikslit. Ilma õhuvaheta konstruktsioon muudab ekraani Ricohi sõnul vägem peegeldavaks.
  • Pildiotsija: 100% kaadri katvuse ja 0.95 x suurendusega pentaprisma. Prisma on sarnaselt K-3 kaamerale kaetud vääristusega, mis peaks tagama eriti ereda vaate
  • MPEG-4 AVC/H.264 filmiklipid salvestuvad maksimaalselt Full HD lahutusvõimega 1920 x 1080 px 60i/50i/30p/25p/24p. Integreeritud mono mikrofon; 3.5 mm audiosisend ja 3.5 mm audioväljund. Säritust ja heli saab reguleerida manuaalselt. Filmides saab kasutada ka digitaalseid filtreid.
  • Intervallvõte (time-lapse), Mitme särituse üheks kaadriks pildistamine, 14 digitaalset filtrit, 14 bit RAW faili salvestamine. HDR-intervallvõte
  • Pixel Shift Resolution System režiimis paneb kaamera neljast järjestikku pildistatud fotost kokku ühe, suurema lahutusvõimega, parema dünaamilise ulatuse ja värvusinfoga foto
  • D-LI90 liitiumaku pildistab ühe laadimiskorraga 720 fotot (CIPA standardse testi järgi)
  • USB 3.0 pesa, kaks SD kaardipesa, eraldi pesa välise toite jaoks, välgusünkro pesa, HDMI Type D pesa
  • Kaameraga saab kasutada”Flu card” nimelist SD-mälukaarti, mis annab K-3 II digipeeglile WiFi võimekuse nutitelefoniga pilte vaadata, kadreerida ja pilti teha
  • Mõõtmed: 131,5 x 102,5 x 77,5 mm
  • Kaal: (kere + aku + 1 mälukaart) 785g

Pentax K-3 II soovituslikud jaehinnad Euroopas

  • K3 II peegelkaamera kere : 999 € (300€ soodsam kui K-3 soovituslik jaehind välja kuulutamise hetkel 1.5 aasta eest)
  • K3 II peegelkaamera + 18-55 WR: 1099 €
  • K3 II peegelkaamera + 18-135 WR: 1399 €
  • K3 II peegelkaamera + 16-85 WR: 1499 €

Pentax annab teada, et K-3 peegelkaamera jääb Euroopas K-3 II kõrval müüki hetkel määramata ajaks.

Pentax K-3 II tootefotod

001_K3_2_18135_lh_copie

003_k3_2_1855_copie

005_k3_2_18135_copie

004_k3_2-05_copie

006_k3_2_copie

 

Lightroom 6 on kiirem, lisab panoraamide ja HDR fotode loomise võimalused
autor: Lauri Veerde

Adobe-Lightroom-6

Adobe avalikustas eile ametlikult populaarse fototöötlustarkvara Lightroom 6. Vast kõige olulisema edasiarendusena on uusversioonile lisatud võimekus ära kasutada arvuti graafikakaardi jõudlust – see tähendab, et Lightroom 6 on Adobe väitel senisest 10x kiirem.

Uute funktsioonidena on lisandunud:

  • Panorama Merge – Mitmest fotost ühe panoraamfoto kokku panemine. Panoraami loomine toimub peaaegu täielikult automaatselt – vaid mõne kasutajapoolse võimalusega protsessi sekkuda. RAW failidest koostatud panoraam salvestub RAW formaadis. See tähendab, et nüüd saab teha RAW töötluse kogu panoraamile pärast üksikpiltide kokkukleepimist
  • HDR Merge – Mitmest erineva säritusega fotost ühe, suurema dünaamilise ulatusega pildi kokku panemine. Ka HDR Merge toimib üsna automaatselt ilma kasutajapoolse võimaluseta sekkuda tumedate-heledate alade intensiivsuse määramisel ja muudel teemadel
  • Filter Brush – Võimaldab lisada filtriefekti mitte kogu pildile – nagu traditsiooditsiooniliselt – vaid soovitud osale fotost
  • Näotuvastus – Soovi korral registreerib Lightroom 6 pildil olevate näod ja sildistab pildid vastavalt – nii et saaksid hiljem kuvada ekraanile kõik fotod mis on kellegist konkreetsest pildistatud.

Lisaks ülal nimetatud neljale funktsioonile on Adobe uude Lightroom versiooni lisanud ka palju muid pisemaid täiustusi ja parandusi. Nendega saad tutvuda allolevas videos:

 

Uuest programmist on saadaval kaks versiooni. Need on sisuliselt identsed, erinedes vaid levitamisviisi poolest. Adobe Lightroom CC versioon on osa Adobe Creative Cloud pilveteenusest ja maksab “Photography Plan” koosseisus (sisaldades ka Photoshop programmi + mobiilseid versioone) 11,99€ kuus. Adobe Lightroom 6 on eraldiseisev versioon, mida saab osta ilma kuupõhise maksegraafikuta n.ö päriseks. Selle hinnaks on Adobe määranud 130,80€ (uuendus Lightroom 5 programmilt 74,40€).

Allikas: Adobe