Venus Optics Laowa 9mm F2.8 on kõige laiema vaatenurgaga objektiiv DJI inspire 2 drooni X7 kaamerale
autor: Lauri Veerde

Venus Optics valikus on Laowa 9mm f/2.8 Zero-D objektiiv juba mõnda aega figureerinud. Fuji, Sony ja Canoni hübriidkaameratele. Nüüd, CES 2019 messi raames, esitleb see fotohuviliste seas komeedina populaarsust koguv Hiina objektiivitootja aga 9mm objektiivi uut DL bajonetiga versiooni spetsiaalselt DJI Inspire 2 Drooni X7 kaamerale. Kui seni oli DJI X7 kaamera DL objektiivide kõige laiem vaatenurk 16mm, siis nüüd saab 9mm lainurgaga kaadrisse ka päris laiu vaateid.

Allolevas videos näidatakse meile võrdlust 16mm ja 9mm droonivideo vahel:

 

Laowa 9mm f/2.8 DL bajonetiga objeketiiv kaalub 215 g ja selle ette saab kinnitada 49 mm keermega filtreid. Objektiiv peaks silma paistma miinimumini viidud geomeetriliste moonutuste poolest, optilises konstruktsioonis on kolm eriti madala dispersiooniastmega läätse ja kaks asfäärilist läätse.

Autofookust sellel objektiivil ei ole. See tähendab, et fokusseerimine toimub ainult manuaalselt – teravustamisrõngast keerates. Nagu rahuliku maastikufotoga, nii pole see ka drooniga kasutades mingi probleem, sest nii laia fookuskaugusega on f/2.8 ava juures kaader lõpmatuseni terav juba siis, kui teravustamisrõngas seada kahe meetri või kaugema peale.

Mõned videod, mis on filmitud Laowa 9mm objektiivi ja DJI X7 kaameraga:

 

 

The post Venus Optics Laowa 9mm F2.8 on kõige laiema vaatenurgaga objektiiv DJI inspire 2 drooni X7 kaamerale appeared first on Photopointi ajaveeb.

Nikon Z6 ja Z7 hübriidkaamerad saavad silmatuvastusega autofookuse, RAW video ja CFexpress mälukaartide toe
autor: Lauri Veerde

Nikon Z6 ja Z7 on võimekad hübriidkaamerad. Siiski on fotograafidel nende suunal ka kriitikat jagunud – sagedasemalt mainitakse silmatuvastusega toimiva autofookuse puudumist. Sony A7 III ja A7r III kaameratel on see ju näiteks olemas ja toimib ülihästi. Nüüd on Nikon aga teada andnud, et silmatuvastus tuleb ka Z6 ja Z7 hübriidkaameratesse.

Lisaks autofookuse täiustamisele plaanitakse hetkel veel arendusjärgus oleva tarkvarauuendusega tuua Z6 ja Z7 hübriididele võimekus salvestada “ProRes RAW” videoklippe. Selliste mahukate klippide salvestamiseks XQD mälukaardi kiirusest ei piisa, vaid tarvis on Atomos Ninja V välist videosalvestit. Kui Nikon oma plaani täita suudab, oleksid Z6 ja Z7 esimesed fotokaamerad, mis ProRes RAW videot salvestada suudavad. See oleks korralik kivi Sony kapsaaeda.

Kolmanda täiustusena lubatakse tarkvarauuendusega lisada võimalus kasutada XQD kaardipesas ka CFexpress mälukaarte. Viimased võimaldavad XQD kaartidega võrreldes kiiremaid kirjutamis/lugemiskiirusi. Küllap tuleb CFexpress kaartide tugi siis varsti ka teistele Nikoni XQD-pesaga aparaatidele nagu D4, D5, D500 ja D850.

 

Allikas: Dpreview

The post Nikon Z6 ja Z7 hübriidkaamerad saavad silmatuvastusega autofookuse, RAW video ja CFexpress mälukaartide toe appeared first on Photopointi ajaveeb.

Panasonicu profiklassi hübriidkaameraid S1 ja S1R tulevad turule märtsi lõpus
autor: Lauri Veerde

Täiskaadersensoriga hübriidkaamerad Panasonic S1 ja Panasonic S1R tulevad turule juba märtsi lõpus. Nii lubab Panasonic oma äsja avaldatud pressiteates. Lisaks antakse sealsamas teada, et kaameratel saavad olema “High Dynamic Range Still Photo” ja “High Resolution Mode” fotode salvestamise režiimid.

Esimene neist jäädvustab fotod (pole täpsustatud, kas lõppfoto jaoks teeb kaamera mitu kaadrit või ühe pildi) spetsiaalsete HLG failidena, mida saab kogu värvikirevuses ja heledusastmetes vaadata sedasama HDR-failistandardit toetavates Panasonicu telerites. Teine režiim salvestab Pentaxi Pixel Shift režiimile sarnaselt sensorit nihutades kaheksa fotot, millest pannakse kaamerasiseselt kokku üks, suure lahutusvõime ja rohke värvusinformatsiooniga fail. Pressiteate sõnul lubavad selle režiimi erinevad valikud ka käest pildistamise, probleemiks polevat ka liikuvad objektid.

Panasonic S1 ja Panasonic S1R hübriidkaamerate kohta jagas Panasonic esimest korda ametlikult infot septembris toimunud Photokina fotommessil. Ei siis, ega ka nüüd pole avalikustatud täielikku tehniliste andmete nimekirja ega detailseid lõplikke tootefotosid. Photokinal oli vaid klaasi taga arendusjärgus kaamerakere ning tehnilistest andmetest on teada järgmised nüansid:

 • S-seeria hübriidkaamerad on mõeldud profifitograafidele
 • Mõlemad hübriidkaamerad kasutavad Leica L bajonetti
 • Panasonic Lumix S1R kaameral on 47 MP täiskaadersensor ja Panasonic Lumix S1 kaameral 24 MP täiskaadersensor
 • Need saavad olema maailma esimesed täiskaader hübriidkaamerad, mis on suutelised filmima 4K 60p/50p videot (kui keegi enne ette ei jõua :-) )
 • Sarnaselt Näiteks Panasonic G9 kaamerale saab ka S1R ja S1 kaamerail olema keresisene värinastabilisaator (mis toimib üheskoos objektiivisisese stabilisaatoriga)
 • Kontrasttuvastusega autofookus + Panasonicu Depth From Defocus teravustamissüsteem. Deep Learning Ai (mida iganes see Articicial Intelligence siin siis ka ei tähendaks…)
 • Oma klassi kiireim välgusünkro aeg
 • Fototööstuse kõrgeima lahutusvõimega elektrooniline pildiotsija (Panasonicu sõnul lähedane inimsilma tajuvuspiirile)
 • 3-teljeliselt kallutatav LCD-ekraan (ilmselt sarnane uuematele Fujifilmi hübriidkaameratele)
 • Kaks mälukaardipesa – üks XQD ja teine SD mälukaartide jaoks
 • Väga korralik ilmastikukindlus – 100% tihendid kõikide nuppude ja muude ühenduskohtade ümber
 • Hea vastupidavus madalatele temperatuuridele
 • Panasonic teeb kohe valmis kolm objektiivi: 50 mm/F1.4, 24-105 mm standardsuumi ja 70-200 telesuumi
 • 2020ndaks aastaks on Panasonic võtnud eesmärgiks tuua turule 10 täiskaadersensorile sobivat objektiivi (koos nende esimese kolmega).

Allikas: Panasonic; Photopointi ajaveeb

The post Panasonicu profiklassi hübriidkaameraid S1 ja S1R tulevad turule märtsi lõpus appeared first on Photopointi ajaveeb.

DJI Smart Controller on ekraaniga juhtpult Mavic 2 seeria droonidele
autor: Lauri Veerde

DJI lisab enda tootevalikusse uue juhtpuldi nimega Smart Controller. See erineb tavalistest juhtpultidest integreeritud ekraani poolest, kaotades seega vajaduse iga kord enne lennu algust puldi puldi külge nutiseadet ühendada.

DJI Smart Controller ekraan on 5.5″ diagonaaliga, Full HD lahutusvõimega ja DJI sõnul tavalistest nutiseadmete ekraanidest umbes 50% eredam – et ka päikeselisel päeval lennates oleks kadreering ekraanilt paremini näha. DJI droonid Mavic 2 Pro ja Mavic 2 Zoom kasutavad Ocusync 2.0 standardit, et saata Full HD lahutusvõimega video nutiseadme ekraanile – sedasama toetab ka Smart Controller. Samamoodi toetab uus pult võimekust vahetada automaatselt 2.4 / 5.5 GHZ sageduste vahel – et ühendus drooni ja puldi vahel ka raadiosignaale täis linnakeskkonnas paremini püsiks. 

Smart Controller ekraan pole mitte lihtsalt kuvapilt. Tegelikult on ju pulti integreeritud nutiseade – täisverelise Android operatsioonisüsteemiga, milles toimib nii lendamiseks vajalik DJI Go 4 rakendus kui ka kõik teised Google Play poes saada olevad äpid. Internetiga ühendumiseks kasutab pult WiFi + Bluetooth ühendust.

Puldi 5000mAh mahtuvusega aku peab ühe laadimiskorraga vastu 2,5 tundi egk 5 drooni akutäit ning tühja puldi täislaadimiseks kulub umbes 2 tundi. Kõikidele iPhone ja iPad kasutajatele, kelle seade külmaga mustaks hangub, peaks eriti meeltmööda olema puldi töötemperatuuride vahemik: -20 °c – +40 °c.

DJI on Smart Controller juhtpuldi hinnaks määranud 649€. Kel veel Mavic 2 drooni pole, saab ostes valida kas tavalise juhtpuldiga komplekti või Smart Controller puldiga komplekti. Nii et kahe puldi eest maksta pole vaja.

 

 

 

Allikas: DJI

The post DJI Smart Controller on ekraaniga juhtpult Mavic 2 seeria droonidele appeared first on Photopointi ajaveeb.

Kuidas valida GoPro kaamerale lisatarvikuid?
autor: Andres Vare

gopro-lisatarvikute-valimine-photopointi-blogi

“Kuidas valida GoPro kaamerale lisatarvikuid?” on arvatavasti üks kõige enam GoPro kohta küsitav küsimus. Niigi pead ju tükk aega valima kaamerat, siis saad selle tehtud ja ostad kaamera ära ning vaatad, et ilma lisadeta polegi nagu midagi temaga teha.

GoPro kaamerate üks suurimaid väärtusi ongi erinevate lisatarvikute suur hulk, millega saab neid igale poole kinnitada ning tänu sellele väga ägedaid vaatenurki üles filmida. Ehk lühidalt öelduna – kui tahad enda GoPro’st maksimaalset, siis pead omama ka lisatarvikuid. Samas siin pole õigeid ja valesid valikuid – mingit kindlalt lisa ei pea kasutama ainult ühel kindlal viisil.  Ja siinkohal ei räägiks iseenesest mõistetavast lisast nagu mälukaardid.

Hakates lisasid valima, siis jääb esimesena silma, et GoPro logoga tarvikud on kallimad kui kolmandate tootjate omad, mis on samuti mõeldud GoPro kaameratele. Ja ega keegi ei keelagi neid osta, aga peab meeles pidama, et need ei pruugi olla sama kvaliteeditasemega.

Nimelt originaaltarvikud on tehtud spetsiaalselt GoPro kaamerate omadusi silmas pidades – sinna läheb aastatepikkune arendustöö, kus kasutatakse kvaliteetseid materjale ning need sobivad omavahel ideaalselt kokku (lisaks on on neil garantii). Kunagi kui HERO2 välja tuli, siis panin selle enda lohesurfi laua külge ning hüppelt maandudes kinnitatav jalg murdus. Toona oli GoPro siinmail veel väga uus asi ning seetõttu saatsin pildid koos e-kirjaga otse GoPro’le ja mulle saadeti uus kinnitus vastu. Bez platnõi.

Täna on GoPro väga hästi Eestis esindatud ning piisab kui lähed murega Photopointi esinduskauplusesse ja sellele leitakse lahendus. Vaevalt, et sama laadset olukorda saaks kiirelt “hiina odavkaubaga” lahendada. Samuti on see kõigi nende aastate jooksul olnud mul ainus katki läinud GoPro toode.

Kuidas siis üldse valida kaamera juurde õiget tarvikut? Kindlasti enda hobide ja tegevuste järgi! Kui omad vahetatava akuga GoPro kaamerat, siis maksab juurde osta näiteks Dual akulaadija (saad ka lisaaku kaasa ning laadida akusid kaamerast eraldi) ja Casey kott, kus kõike turvaliselt hoiustada. Samuti on väga universaalne tarvik selfie-pulk: näiteks mitmekülgne 3-Way või kompaktne Shorty.

Samas sportlike tegevuste juures (näiteks suusatamine või lumelaud) soovitaksin El Grande käsistatiivi, kuna see on mõnusalt massiivne ning pikk – hea käes hoida kindaga ning jätab kõik peale.

fujifilm-x-h1Shorty’t on hea kaasa võtta niisama reisides – mahub lihtsalt taskusse ja samas on piisavalt mitmekülgne.
fujifilm-x-h1El Grande’t on tänu oma suuremale käepidemele mõnus kiiremate tegevuste juureskäes hoida ning pikk vars jätab kõik peale.

 

3-Way’ga saad filmida nii ennast kui teisi ja seda saab liigendada (kasutada näiteks nö. basic stabilisaatori või rippkardaanina) ning kasutada ka statiivina (käepideme sisse on peidetud kolmjalg).

Kõik ülejäänud lisad olenevad juba Sinu spetsiifilistest vajadustest. Ja nagu ennist mainisin, siis siin ei ole õigeid või valesid valikuid, sest kui mingi GoPro lisatarvik toimib, siis ongi ta selleks kõige parem. Näiteks olen kasutanud Jam kinnitust (mõeldud tegelikult muusikariistadele kinnitamiseks) kardiga sõites – super hästi toimis, kuna sellel on selline auk, kust mahub kruvi läbi ja selle kruviga sai kaamera keerata kardi kere külge.

GoPro’l on erinevaid kinnitusi väga spetsiaalsetele tegevustele – näiteks koera külge mõeldud Fetch rakmed, mis on rihmadega ja saad filmida koera tegevusi tema vaatenurgast.

Kui sõidad rattaga, siis on ka jalgratta sadula alla mõeldud kinnitus (kinnitub sadula all oleva kahe toru külge). Samuti sobib nii suur (Jaws: Flex Clamp) kui ka väike lenksukinnitus, mida saab panna lenksu ja raami külge. Lisaks ka kiivri kinnitus (kumer kleebis ja/või koos liigendiga, et saaks ka külje peale kinnitada).

Samas näiteks Bite mount ehk suus hoitav kinnitus on valmistatud samast materjalist, mis poksi hambakaitsmed ja annab Sulle suurepärase POV (point of view ehk vaatenurk) käed vabad vaatenurga –  võib kasutada iga tegevuse juures (mõeldud eelkõige surfamiseks).

Ma olen seda kasutanud murdmaasuusatades ja niisama täiesti suvalisi käed vabad fotosid ja klippe tehes. Ainus, mis sellega on, et näed natuke totter välja kaamera hambus :)

gopro-tarvikud-photopointBite mount annab parima POV vaate ning jätab Su käed kaamerast vabaks.

Kui oled soojale maale sinist vett ja valget liiva nautima minemas, siis on head lisad Handler (ujuv käepide), sinise vee filter (teeb vee rohkem siniseks ja pildi kontrastsemaks) ja miks mitte ka Wrist Strap (randmekinnitus). Viimase saad kinnitada ujudes või lõbustuspargis käies randmele ja saad käega ikka haarata ning teha (ei pea midagi käes hoidma), samas saad teha selfisid ja filmida teisi.

Hea asi on ka Sleeve+Lanyard (silikoonümbris ja pael) – saad paela panna ümber randme ja silikoonümbris kaitseb kaamerat, et seda oleks hea tasku pista ning kiirelt võtta.

gopro-lisad-photopoint-blog

Väga hea spikker erinevate tarvikute ja nende kasutamise kohta on leitav GoPro veebilehel, kus tegevuse ja hobi järgi antakse automaatselt lisade valik.

Lõpetuseks TOP5 list GoPro tarvikutest, millega katad enamik tegevusi ilusasti ära:

 


Vaata ja loe lisaks:

The post Kuidas valida GoPro kaamerale lisatarvikuid? appeared first on Photopointi ajaveeb.

1 2 3 4 5 6 7 8 9